Erksiz, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

İbrahim atalarının diyarını imanla terk etti ve vadedilmiş topraklarda bir yabancı oldu. Geride bir tek şey bıraktı, ve yanına bir tek şey aldı; dünyevi zakasını geride bıraktı, imanını yanına aldı.

Korku ve Titreme, Soren Kierkegaard (Sayfa 37 - Pinhan - 2.baskı)Korku ve Titreme, Soren Kierkegaard (Sayfa 37 - Pinhan - 2.baskı)
Serhat Şahiner, Korku ve Titreme'yi inceledi.
20 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Alıntılar: #28131055 #28131245 #28131347 #28131455 #28131841 #28132297 #28132608 #28133129 #28182997 #28213879 #28214109 #28249399 #28249527 #28249568 #28249628 #28249653

158 sayfalık bu kitap zihnimde,158 kglık squata girmiş hissi yarattı.158 kglık squatta zorlanırım,hareketi düzgün yapamam ancak kaldırırım.Evet,bu kitapta aynı etkiyi yaptı.Okurken zorlandım,çoğu yerini zihnim algılamadı,anlamadım ama sonunda bitirdim. :-)
Bu örnek size 'absürt' gelebilir ancak, bence bu incelemem sizin inceleme inancınıza karşı bir 'paradoks' niteliğindedir.
Hz.İbrahim (A.S.)'in,oğlu Hz.İshak(birçok kişi de Hz.İsmail der)'ı kurban etme durumunu örnek alarak,inanç meselesini irdelemiştir yazar S.K.
İnsanlar kendilerinin içinden,'tümel'den olan; mantıklarıyla,duygularıyla daha kolay ulaşabilecekleri kahramanlara daha çok ilgi gösterir, el üstünde tutar, yad eder, hayran kalır. Çünkü kolayı budur ve yüzyıllardır bu böyledir. Ancak 'tümel'in dışına çıkmış,'birey' olarak kahramanlaşan, davranışları insanlara 'absürt' gelen ve yaptıkları onların gözünde 'paradoksal' olarak görünen kahramanlar herkes tarafından hatırlanmaz. Çünkü onları anlamak zordur, onlar gibi davranmak çok zordur.
'Etik' olarak hangi davranış,hangi kahraman insanlara uyumlu gelirse, hangisini kendi akıllarınca değerlendirebilirlerse onu daha çok önemserler. Anlaşılamayan kahraman da daha çok dini olandır.O 'iman kahramanını' en azından anlayabilmek için, onun gibi hissedebilmek gerekir. Ki bu da yeterli olmayacaktır...
Bu kitabı hem anlayacaksınız hem anlamayacaksınız. Yazarın zaten vermek istediği de bu bence. İbrahim'i anlamak ve anlamamak. Bu hikâye üzerinden de birçok yan konuya değinmiş. İstifade edebileceğiniz ağır bir kitap. Tırnak içerisine aldığım kelimelerin anlamlarını öğrenin, çok karşısınıza çıkacak.
*104. Sayfadaki yıldızlı bölüm kitabın özü,
'trajik kahraman' ve 'iman kahramanı' hakkındaki.
-Kısmen Spoiler içerir- :-)

Serhat Şahiner, bir alıntı ekledi.
21 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bir tatil gününde bütün oyunları saat 12'ye kadar oynayıp bitiren çocuklar sonra sabırsızlıkla: Yeni bir oyun keşfedebilecek kimse yok mu aramızda, diye sorduklarında, bu bize bu çocukların, bildikleri oyunları bir güne yayan çağdaş akranlarından da, bir önceki nesilden akranlarından da daha gelişmiş ve daha ileri zekalı olduklarını göstermez mi?"

Korku ve Titreme, Soren Kierkegaard (Sayfa 154 - Pinhan Yayıncılık)Korku ve Titreme, Soren Kierkegaard (Sayfa 154 - Pinhan Yayıncılık)
Serhat Şahiner, bir alıntı ekledi.
21 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Hiçbir nesil sevmeyi bir diğer nesilden öğrenmemiştir, hiçbir nesil başlangıçta farklı bir noktadan işe başlamayacaktır, hiçbir gelecek kuşağın önündeki görev bir öncekinden daha kısa süreçli değildir..."

Korku ve Titreme, Soren Kierkegaard (Sayfa 153 - Pinhan Yayıncılık)Korku ve Titreme, Soren Kierkegaard (Sayfa 153 - Pinhan Yayıncılık)
Serhat Şahiner, bir alıntı ekledi.
 21 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Tanrı Aşkı-İlahi Aşk
"Oysa yüreğinde Tanrı aşkı taşıyanın gözyaşlarına ihtiyacı yoktur, hayranlığa ihtiyacı yoktur,o ızdırabı aşkta unutur; evet, öyle ki, sonunda topyekûn unutur, geriye hiçbir ızdırap emaresi kalmaz, Tanrı hatırlatmak istemezse; Yüce Rab saklandığı yerden gözetler ve muhtaçlığı bilir ve gözyaşı bekler ve hiçbir şeyi unutmaz."

Korku ve Titreme, Soren Kierkegaard (Sayfa 151 - Pinhan Yayıncılık)Korku ve Titreme, Soren Kierkegaard (Sayfa 151 - Pinhan Yayıncılık)
Serhat Şahiner, bir alıntı ekledi.
21 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Ve peki çağımız, trajik kahramanın hakkında ne hüküm verdi?O, büyüktür, dedi ve ona hayranlık duydu. Ve asil kafalıların muhterem meclisi, her bir neslin, bir önceki nesil hakkında hüküm vermek üzere kurduğu o jüri, o da aynı yargıya vardı. Fakat İbrahim'i kimse anlayamadı. Ve o her halükârda neyi başardı? Aşkına sadık kalmayı."

Korku ve Titreme, Soren Kierkegaard (Sayfa 151 - Pinhan Yayıncılık)Korku ve Titreme, Soren Kierkegaard (Sayfa 151 - Pinhan Yayıncılık)
Serhat Şahiner, bir alıntı ekledi.
22 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"... Ve gözyaşları ve feryatlar teskin eder ama kelimeleşemeyen iniltiler de zulmeder."

Korku ve Titreme, Soren Kierkegaard (Sayfa 145 - Pinhan Yayıncılık)Korku ve Titreme, Soren Kierkegaard (Sayfa 145 - Pinhan Yayıncılık)
erkan ordu, bir alıntı ekledi.
Dün 18:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

-Aynı saatte gelseydin çok daha iyi olurdu, dedi tilki. Diyelim ki öğleden sonra dörtte geliyorsun; saat üçten itibaren içim içime sığmaz. Geliş saatin yaklaştıkça, kendimi giderek daha mutlu hissederim. Saat dörtte de içimi bir titreme, bir tedirginlik sarar; mutluluğun bedeli bu mu derim kendi kendime. Ama herhangi bir saatte gelirsen, kendimi rugen buna hazırlayamadan karşımda bulurum seni...

Küçük Prens, Antoine De Saint-ExupéryKüçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry
Serhat Şahiner, bir alıntı ekledi.
19 Mar 21:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"İman bir mucizedir, ve yine de kimse ondan dışlanmaz; çünkü insan yaşamı tümüyle tutkuda birleşir, ve iman bir tutkudur."

Korku ve Titreme, Soren Kierkegaard (Sayfa 92 - Pinhan Yayıncılık)Korku ve Titreme, Soren Kierkegaard (Sayfa 92 - Pinhan Yayıncılık)