• Ülkemin aziz,emekçi ve fedakar kadınlarına yönelik ben de birkaç söz etmek istiyorum:
  Şair Adil Erdem Beyazıt ne de güzel ifade etmişti:Yaslandın mı dağ gibidir onlar
  Sardın mı umut gibi...
  Mübarek ellerinizle,ince,küçük çenenizle,parlayan gözlerinizle soframızda yeri doldurulamaz oldunuz.
  Yürek ferahlığımız,tütünümüz oldunuz.
  Hiç yaşamamış gibi öldünüz bazen.
  Kimi zaman hiç ölmemiş gibi yanımızdaydınız sanki.
  Milli Mücadelede Nene Hatun oldunuz.
  Kara Fatma kadın oldunuz.
  Çağdaş ve uygar Türkiye'de;
  Bahriye Üçok oldunuz,
  Afet İnan oldunuz,
  Sabiha Gökçen oldunuz,
  Türkan Saylan oldunuz,
  Nihal Reşit oldunuz,
  Tomris Uyar oldunuz bazen öyle çapkın,
  Leyla Erbil oldunuz bazen öyle feminen,
  Tezer Özlü oldunuz bazen öyle gerçek,
  Dünyayı ayağa kaldırdınız bazen Benazir Butto gibi.Sonu ölüm olsa da kaçmadınız.
  Amerikalı Rachel Corrie oldunuz bazen.Kafanızı İsrail tank paletleri ezerken mazlumların yanında yer aldınız.
  Can pahasına haktan şaşmadınız.
  Siz politikada,askeriyede;fen ve sosyal bilimlerde,bütün formel bilimlerde bizlere öncü,bizlere yoldaş,bizlere dava arkadaşı oldunuz.İyi ki uzattınız elinizi,birlikte güçlü durduk,birlikte aştık engelleri.
  Bizlerden varlığınızı,sevginizi,desteğinizi esirgemeyeceğiniz daha nice yıllarımız olsun.
  Sevgiyle,saygıyla,minnetle.
 • "Dünyada her şey kadının eseridir."

  Başbuğ Mustafa Kemal ATATÜRK

  Türk töresinde kadın hiçbir zaman geri planda kalmamıştır. Tomris Hatun Türk tarihine damga vurmuştur..Yıllar sonra Türkler özüne dönüp Türk'ün Ulu Başbuğu sayesinde Türk Kadını hak ettiği yere ,medeni geçinen toplumlardan daha önce ulaşmıştır. Doğuştan köle ruhuna sahip olanlar dışında "Türk" Kadınları Cumhuriyet ve değerlerine çok şey borçludur.
 • 408 syf.
  ·Beğendi·10/10
  Bir intikama kaç taht sığabilir bu göreceli bir kavram fakat o alınacak olan intikam Türklerinse o taht elbet kırılacak ve yok edilecektir. Fakat Türkün düşmanı bitmez kral ölür oğlu gelir bu değişmez. Lakin Türk pes etmez. Kitap da ne kadar mitolojiye de yer verilse de bariz olarak da Türkün gücünü de yansıtan bir kitap. İsterse yapar havası var. Bu esnada kitapta diğer dikkatimi çeken kısım kadına verilen değer . Gerek Aysera hatun olsun gerek onun kadın birlikleri olsun gerçekten çok güzel değinilmiş. Ki zaten Türklerin hayatında Tomris hatun gibi büyük hükümdar zaten vardır. Kitap biraz da bunu anımsatıyor. Ve ikinci kitabı da var. Kurgusu ile birlikte güzel kitap. Okunmasını kesinlikle tavsiye ederim. Yazarın emeğine sağlık diğer kitapları içinde başarılar dilerim ...
 • "Kan dökmeye doymayan adam, seni ben kanla doyuracağım." diyen Tomris Hatun, Pers Kralının kafasını içi kanla dolu bir tuluma daldırarak öldürmüştür.
 • 214 syf.
  Yazar-sosyolog Erdal Sarıçam #kadınkimliğiniayağakaldiranlar-2 kitabında Türkiye'den ve dünyadan belirlediği 41 tane özel kadının hayatına değinmiş. Kadın kimliğinin büyük yara aldığı günümüzde onca baskı ve zorluğa rağmen saygın başarılara imza atan bu özel kadınlar yaptıkları başarılarla sadece kadınlara değil erkeklere de örnek olmuş ve olmaya devam ediyorlar. Bende bu kadınlardan sadece birkaçından bahsetmek istiyorum.
  .
  .
  TOMRİS HATUN
  Dünyanın ilk kadın hükümdarı
  (Kendileri favorilerimden olur.)
  .
  .
  Prof. Dr .Remziye HİSAR
  Türkiye nin ilk kadın KİMYAGERİ
  Bilim kadını
  ( Kendileri idolüm olur. Meslektaş sayılırız ben de Kimya Öğretmeniyim)
  .
  .
  Malaha YUSUFZAİ
  Nobel Barış Ödülüne layık görülen ilk kadın
  .
  .
  FRİDA KAHLO
  Frida sağ bacağını kaybederken kağıda şu notu yazmış : '' Ayaklarım , kanatlarım varken size niye ihtiyacım olsun.''
  .
  .
  FATMA SEHER ERDEN ( KARA FATMA )
  Milli Mücadele nin KARA FATMA sı
  Vatanperver yiğit bir savaş kahramanı.
  Mustafa Kemal in övgüsüne layık olmuş ayrıca İstiklâl Madalyası kazanmıştır.
  .
  .
  Yazarımız Erdal Sarıçam Bey 'e böyle bir kitabı kaleme aldığı için teşekkür ederim.
  Ayrica kitaba ve kültüre desteklerinden dolayı Tuzla Belediye Başkanı Sayın Dr. Sadi Yazıcı'ya teşekkür ederiz.

  Son olarak şunları söylemek istiyorum. Ülke olarak her şeyi zaman içerisinde öğrenmiş, hazmetmiş ancak kadın ve erkeğin eşit haklara sahip olması gerektiği, aralarındaki tek farkın biyolojik fark olduğunu malesef idrak edemedik.
  Erkek egemenliğininin, ataerkil toplumun varlığına boyun eğersek çağdaş kadın profiline asla ulaşamayacağız. Bunun içinde okuyan, üreten ,öğrenen ve öğreten kadınlar olmalıyız.

  Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi
  “Ey kahraman Türk kadını sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.”
  .
  Tavsiye ettiğim bir kitap
  Huzurlu akşamlar efendim
 • Son zamanlarda öykü konusunda tavsiye vermemi isteyen epey mesajla karşılaşıyorum. Zamanında bende - #17244229 - sormuştum. O günden bugüne epey zaman geçti. Tavsiye edilen birçok kitabı okumaya çalıştım. Ayrıca bunun dışında da rast geldiğim öykücüleri okumaya gayret gösterdim. Bu yazım kesinlikle ukalalık olarak algılanmasın. Aşağıda yer alanlar sadece bu zamana kadar okuduğum öykü kitapları üzerine bir izlenimdir. Bu konuda ben bir otorite değil sadece tecrübelerini paylaşmak isteyen bir okurum.


  Rus edebiyatından birkaç öneri ile başlayalım. Petersburg Öyküleri efsanedir, Yaşanmış Hikayeler de Gogol’a taş çıkartır, elbette Rus Öykücülüğü dendiğinde Çehov’u ve Altıncı Koğuş ’unu anmadan olmaz. Yine Bulgakov’un Genç Bir Doktorun Anıları ile o müthiş uzun öyküsü Köpek Kalbi baş tacıdır.

  Geçelim Türk Öykücülüğü’ne. Türk Öykücülüğü Sait Faik ile başlar ama öncesinden de çok iyi öykücüler yok değildir. Bunların başında Sami Paşazade Sezai gelir. Pandomim öyküsünü okumuştum da zevkten dört köşe olmuştum yahu. Refik Halit KARAY’ın Memleket Hikayeleri ’ni atlarsak da çok büyük haksızlık etmiş oluruz. Yazıldığı tarihlere bakıldığında insanın şaşkınlığı bir kat daha artıyor eserin başarısı karşısında. Bir diğer Faik öncesi öykücümüzde Memduh Şevket ESENDAL. Memduh Şevket’in öyküleri her bedene uymayabilir. Zannımca eserleri çok mühimdir ama Memduh Şevket’in asıl büyüklüğü dönemindeki yaşamış genç öykücülere verdiği desteklerden gelir.

  Gelelim Faik’e. Ah Faik. Türk Modern Öykücülüğü’nün babası, öncüsü. Kendisi böyle bir öncülük istemiş midir, eserlerini bunun için mi yazmıştır diye sorarsanız elbette hayır olur cevabım. O sadece yazmıştır, yazmaktan başka bir şey bilmediği için yazmaktan başka dünya üzerinde bir gayesi olmadığı için yazmıştır. İyi ki de yazmıştır. Her ne kadar onu düşündüğümde hüzünlensem de. Lüzumsuz Adam , Son Kuşlar , https://1000kitap.com/...halle-kahvesi-130127 hepsi defalarca okunabilecek, çok mühim, çok büyük eserlerdir. Ama Sait Faik’i Sait Faik yapan onu bu kadar mühim ve önemli kılan eseri Alemdağ'da Var Bir Yılan ’dır. Sait Faik deyince şunu da söylemeden geçemeyeceğim, Sait Faik’e Medai Maişet Motoru romanını okuyarak başlanmasını pek tavsiye etmem. Ben oradan başladım vallahi okumaya tövbe edecektim. Bir de şiirleri var. Sait Faik şiir gibi hikaye yazar ama şiirleri pek hikayeleri kadar iyi değildir. Yine de siz bilirsiniz benden hikayesi. Sait Faik hikayecidir onu başka yerlerde aramak bilmiyorum ne kadar doğru olur.

  Faik ile aşağı yukarı aynı dönemlerde eserler vermiş üç öykücümüz daha var. Vüsat O.Bener, Feyyaz Kayacan, Nezihe Meriç. Vüsat O.Bener’i çok severim. Karamsarlığı, muzipliği, içten pazarlılıklığı, her şeye yabancılığı, o eşsiz üslubu ve dilbilgisiyle. Vüsat O.Bener’i Sait Faik ile kıyaslamam, kıyaslamaya korkarım, birini diğerine tercih edeceğim diye. İkisini de ayrı ayrı ikisini de çok çok severim.

  Feyyaz KAYACAN Türk edebiyatının haylaz kirpisi. Müthiş bir öykücüdür, çok muziptir. Hele o Suavi ve Hiçoğlu yok mu aah ah. Yoktu eserlerinin baskısı epeydir hiçbir yerde bulunamıyordu. Çok üzülüyordum bu duruma ama sağolsun Kırmızı Kedi Yayınevi telif haklarını aldı ve 15 gün önce Çocuktaki Bahçe eserini bastı, diğerlerini de 2019 yılı içerisinde basacak.

  Nezihe Meriç de Türk öykücülüğü açısından çok önemlidir, ilk kadın öykücümüz sayılır. Öyküleri insanın içini ferahlatır. Ev hanımlarının, eve sıkışmış kızların bunalımlarını o tatlı diliyle anlatır. Türk edebiyatında erkekler kadar büyük yere sahip kadın öykücülerimize de önderlik etmiş sayılır bu hali ile.

  Yine aynı dönemlerde hikayeler yazmış, kuşkusuz Türk Edebiyatının en büyük romancısı diyebileceğimiz, Ahmet Hamdi TANPINAR’ın https://1000kitap.com/kitap/hikayeler-11148 eserdi çok güzeldir. Abdullah Efendi’nin Rüyaları’nı ilk okuduğum da ortalığı ayağa kaldırmıştım. Okuyun okuyun diye kaç kişiye tavsiye verdiğim bilinmez. Sait Faik’i bu kadar sevmesem Türk edebiyatının en iyi hikaye kitabı Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Hikayeler isimli eseridir derdim. Abdullah Efendi’nin Rüyaları ile beraber Nerval’in Aurelia eserinin de okunmasının tavsiye ederim. Çok şiddetli öykünme vardır ama bu durum Ahmet Hamdi Tanpınar’ın hikayeciliğine gölge düşürmeyecektir elbette. Hangi genç öykücü vardır ki kendinden önce yaşamış büyük öykü ustalarına öykünmesin.

  Biraz da toplumsal gerçekçilerimizden bahsedelim. Türk Öykücülüğündü toplumsal gerçekçilik deyince benim aklıma üç büyük usta gelir. Yaşar Kemal, Orhan Kemal ve Fakir Baykurt. Yaşar Kemal’in öykülerini topladığı Sarı Sıcak’ı size Çukurova’nın kavurucu sıcağını ve o kavurucu sıcak altındaki teni kavruk insanların dertlerini anlatır. Hele bir bebek öyküsü vardır ki içiniz burkulur. Bu öykünün bir de mahkemelik hikayesi vardır ama başka bir yazının konusu. Sanırım ki Yaşar Kemal’in Kuşlar da Gitti ve Yılanı Öldürseler de uzun öykü sayılabilir. Bu eserlerde de bambaşka bir Yaşar Kemal bulursunuz. Özellikle Kuşlar da Gitti’nin yeri bende ayrıdır. Bu eserden ilham alarak ilk öykülerimden birisini yazmıştım.

  Orhan Kemal’i her ne kadar – dramatize ettiği için- eleştirsem de garip insanların dertlerini çok güzel dile getirir. Önce Ekmek eseri Türk edebiyatının en nadide öykü kitaplarından biridir.

  Fakir Baykurt’da Orhan Kemal kadar değerli ve toplumun dertlerini dert edinmiş, bu yolda çok çileler çekmiş bir yazarımızdır. Can Parası eserini okurken gözünüzden yaşlar gelir.

  Türk edebiyatında psikolojik öykü denince aklıma öncelikle Vüsat O.BENER ve Yusuf ATILGAN gelir. Yusuf ATILGAN çok az eser vermesine rağmen yazdığı her kelime dahi çok değerlidir. Öyküleri çok zekice kurulmuştur. Defalarca okuduğunuz da bile göremediğiniz noktaları muhakkak kalacaktır. Yine Vüsat O.BENER gibi o da çok karamsar ve içi dönük bir yazardır.

  Kadın öykücü denince aklıma ilk olarak Füruzan ve Parasız Yatılı’sı gelir. Hem toplumsal gerçekçi hem psikolojik yönü olan, aynı zamanda okura da geniş boşluklar bırakan bir kitaptır. Kadın öykücülerden çok sevdiğim bir diğer öykücü de Tomris UYAR’dır. Ah Tomris Hatun. Onunda eserleri bir yönüyle Yusuf Atılgan’a benzer. Psikolojik olarak derindir ve zekice kurulmuşlardır. Tomris Uyar çok büyük bir dil ustasıdır ve bir o kadar da yenilikçidir. Özellikle geriye dönüş tekniğini eserlerinde çok muazzam kullanmıştır.

  Ferit Edgü ve minimalizmi. O kısacık satırlarıyla anlattığı deryalar. Kendine has yazım tekniği. Yazdığı her şey okunur. Çığlık, İşte Deniz Maria ve ilk öykü kitabı olan Kaçkınlar çok güzel kitaplardır.

  Yeni öykücülerden Mahir Ünsal ERİŞ’İ ve Olduğu Kadar Güzeldik eserini çok severim. Hele orada iki öykü vardır ki – Sen O Zaman Parasız Yatılıdaydın, Benim Adım Feridun- hala aklımdadır. Heralde Türk Edebiyatında ilk 10 yazacak olsam kesin sıralamaya girer. O mütevaziliği kelimelerine öylesine yansımış ki. Yine yeni öykücülerden Pelin BUZLUK’un En Eski Yüz ’ünü okuduktan sonra yazarın diğer kitaplarını da okumak istemiştim.

  Mustafa Kutlu’nun Mavi Kuş’u bir arkadaşın tavsiyesi üzerine okumuştum. O konuşkan anlatıcısı eserine ayrı bir tat katıyordu.

  Cemil Kavukçu da çok iyi bir öykücüdür. Başkasının Rüyaları eserinin tadı ayrıdır. Üstü Kalsın, Uzak Noktalara Doğru eserleri de çok güzel kitaplardır.

  Öykü üzerine anlatacak o kadar çok şey var ki. Atladığım varsa affola. Şu an bile aklıma bir sürü yazar geliyor. Onat KUTLAR’ın İshak’ını atlayarak çok büyük ayıp etmişiz misal. Sonra Halikarnas Balıkçısını. Yabancılardan bir öykümde ilham da aldığım Hemingvay’ın İhtiyar Adam ve Deniz’ini.

  Biraz da öykü üzerine yazılmış kitaplardan bahsedeyim. Kabuğunu Kıran Hikaye yaşanan dönem ve o dönemdeki öykücüler hakkında ayrıca Sait Faik, Vüsat O.BENER, Feyyaz Kayacan, Nezihe Meriç, Ferit Edgü, Onat Kutlar ve nice değerli öykücü hakkında değerli bilgiler verebilir.

  Ayrıca bir öykü seçkisi ve seçilen öykülerin analizlerini içeren; Hikaye Tahlilleri ve Öyküyü Okumak kitapları size öykücüler ve yazım tarzları hakkında bilgi verebilir.

  Yine öykü Sait Faik ABASIYANIK hikaye armağanı listeleri size öykü kitabı seçme konusunda yardımcı olabilir.

  Hatamız kazamız olduysa affola. Yine öykü konusunda konuşmak, sohbet etmek isteyen herkese kapımız açıktır. Sevgilerimle..
 • 184 syf.
  Ve yine dedim ki kitabın kapağını kapatıp;
  Yarabbi şükürler olsun ki Türk 🇹🇷 olarak dünyaya getirip şereflendirmişsin şu aciz kulunu .
  Kesinlikle etkileyici savaş teknikleri, hakanların halk ile iletişimi herşeyden önce barış ve dostluk için verilen emeği acıyı en sonunda o müthiş cezayı. En güzeli biz Türklern kadına bakış açısını nekadar kıymet verdiklerini okurken gurur duydum ,İyi okumalar diliyorum.