Enes Ertürk, Saklı Seçilmişler'i inceledi.
18 Mar 23:44 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ben bu kitabı biraz polisiye biraz tragedya olarak sınıflıyorum. Katil ve kurduğu düzeni, dünyada ki tüm insanları teker teker öldürüyor. Polis yok. Katil giderek canavarlaşıyor. En acıklısı ise ölmeyi bekleyen insancıklar katil'e ve düzenine aşık!
Soner Yalçın ı böyle uzun bir emek isteyen araştırma yazısını derlediği ve insanları birazcık da olsa bilinçlendirme gayretinde olduğu için tebrik ediyorum. Keyifli okumalar diyemiyorum. Çünkü keyifle okunacak bir kitap değil.
Ama kesinlikle okunması gereken bir kitap.

Gün İlke Yıldırım, Macbeth'i inceledi.
 16 Mar 07:45 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Harese nedir bilir misin? =P Yok yok o değil, başka bir şeyden bahsedeceğim. Her eseri bir ders konusu olan tragedya ustasından, "Hırs, insanlara madden ve manen nasıl zarar verir"i okuyoruz bu kez. Ama sanırım Shakespeare'de en sevdiğim şey, perdeyi mutlu sonla kapatıyor olması. Bakış açısıyla göreceli olsa da, hak eden kazanıyor sonunda. Instagram uygulamasında başlattığımız #herayın15ishakespeareokuyoruz etkinliğiyle Shakespeare'e doyuyoruz, bu esnada yeni okurlarla da tanışıyoruz. Bu vesileyle hem kitabı hem de etkinliğe katılmanızı tavsiye ederim. =)

Burak, bir alıntı ekledi.
12 Mar 21:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dediğimiz gibi, Shakespeare dahil, Yeni Batı tiyatro yazarları, eski yunan tiyatro yazarlarının, kuşların kartal gölgesinden geçmeleri gibi, topraklarından geçmişler, iklim ve sularından yararlanmıştırlar, obalarında konaklamışlardır.

Romansa, nispeten, yeni bir olay. Bu yüzdendir ki, Tolstoy ve Dostoyevski gibi en büyük romancılar, eski yunan tragedya yazarlarına biraz yaklaşmışlardır. Harp ve Sulh, yeni çağlar için bir İlyada ve Odise değil midir? Karamazoflar da da bir parça, Oidipus denemesi yok mudur? Anna Karenina'da da Electro. Araştırılırsa, bu büyük romancıların, eski yunan edebiyatı zirvelerine doğru tırmandıkları gerçeği ortaya çıkacaktır, bütün uzak bağlantı ilişkilerine rağmen. Suç ve Ceza, Budala, Diriliş romanlarında da, İncil ruhunun yeni zamanlar içinde yeniden aranması söz konusudur. Belki sadece, Dostoyevski'nin, Çarpılmışlar( Ecinniler)ıyla daha çok gelecek zamana dönük yeni bir duyarlılık aşamasına girilmesinin arandığı söylenebilir.

İnsanlığın Dirilişi, Sezai Karakoç (Sayfa 115)İnsanlığın Dirilişi, Sezai Karakoç (Sayfa 115)
Harun Mert, Poetika'yı inceledi.
11 Mar 09:13 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Aristoteles gibi büyük bir düşünürün kitabını yarım bırakmanın üzüntüsüyle yazıyorum bu satırlar. Yarım bırakma sebebim tamamen teknik şiirle ilgili bilgiler veriyor. Tragedya komedya vs. Doğuşu, şiir nedir ne değildir vs. Vs. Vs. Yani diyeceğim o ki biraz da olsa genel olarak felsefik düşüncelerden iz bulsam devam ederdim lakin bulamadım. Kendimle savaş verdim "bitireyim" "kaç sayfa ki zaten" felan dedim ama yok elim gitmedi neyse sağlık olsun.


İlgilisine kitabı hediye edebilirim. Okumadığım veya okuyupta beğenmediğim kitapları muhafaza etme gibi bir alışkanlığım yok :)

GÜLSEREN KARTAL, Hamlet'i inceledi.
06 Mar 09:51 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ayın ilk kitabı şiirlerle harmanlanmış 400 küsür yıldır günümüze dek hala en çok oynanan ve en çok tercih edilen tragedya ürünü olarak karşınızda efenim..
Nacizane hiçbir yoruma gerek duyulmadan her kitaplığın baş köşesine kurulmayı hak ediyor.
Hamlette aşk, akrabalık ve iktidar ilişkileri üzerinde durulmuş ve taht kavgası için işlenen cinayetin intikamının alınışını tiyatro sahnesi izler gibi okuyoruz..Yani tek eksiğimiz görünmeyen sahne ve kostümlerin içindeki oyuncularmış gibi. Oldukça keyifliydi ve mutlaka tavsiyemdir..
Not: Ophelia delirmeseydi(!) iyiydi..

N. Emre Yılmaz, Zincire Vurulmuş Prometheus'u inceledi.
05 Mar 10:16 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hephaistos'un ateşini çalıp insanlığa bahşeden Prometheus'a verilen ceza, kafkaslarda zincire vurulması olmuştur. Zeus'un babasına karşı verdiği savaşta Zeus'u destekleyen ve onun Olympos'un en yüksek yerine oturmasını sağlayan Prometheus, İnsanlığı yaratmış, onları önemsemiş ve tanrısal birçok yeteneği onlara sunmuştur. Zeus bunlara karşı olsa da onu en çok sinirlendiren şey ateşin çalınması olmuştur. Tragedya, Prometheus'un Hephaistos tarafından üzüntü içinde kırılmaz zincirlerle dağa vurulması ile başlar. Kratos, Hephaistos'un başındadır ve onu sürekli uyarır Prometheus'a acımaması için. Devamında Okeanos'un kızları ve bizzat kendisi de yanına gelir. Ona akıl vermek isterler ama Prometheus bilge bir inatçıdır. Neden orada olduğunu, kendisinden alt olan insanlara neden önem verdiğini bir bir açıklar bize. Ve Zeus'a meydan dahi okur. Hermes de onu ziyarete gelir ve Zeus adına Prometheus'a tavrını değiştirmesini önerir ama o da reddedilecektir. İçerisinde Goethe'nin muazzam Prometheus şiirini de barındıran eser, Yunan Mitolojisi adına iyi bir örnek olacaktır.

Milattan önce beşinci asırda yaşamış Yunan yazar. Tragedya yazarı. Tiyatronun gelişmesinde katkısı olmuş. Çok fazla eseri olduğu halde günümüze gelebilen sayılı eserlerden bir Kral Oidupus. Üçlemenin ilki.
Oidupus kendi yazgısı ile savaşan bir karakter. Yazgısından kaçmaya çalışmış ama kacamamış. Kim kaçabilmiş ki...İnsanın yazgısı (kaderi) değişmez.
Betimlemeleri, canlandırması, anlatımı o kadar güzel ,akıcı ve sade ki.Kitabı okurken kendimi tamamen o dönemde tiyatroda izliyormuş hissine kaptırdım.Mitoloji de ilgim olduğu için çok sevdim kitabı.
Siz de mitolojiye ilgi duyuyorsanız okuyun derim.

Kevser, Othello'yu inceledi.
 04 Mar 00:51 · Kitabı okudu · 2 günde

Shakespeare'ın okuduğum ikinci eseri. Sosyolojik açıdan gerçekten çok hoş noktalara değiniyor. Hamlet kadar beğenmesem de yine benzer konular işlenmiş ki zaten tragedya pek farklı bir olay beklenmiyor.

İçeriğine fazlaca girip şahıslar hakkında spoiler vermek istemiyorum. Fakat şunu söylemeliyim ki cehenneme gidecek biri varsa o da"Iago" dır. Okurken "benim karşımda olsan kafanı patlatırdım"  diye iç geçiyordum her yalanında. =)) Kendisi tam bir şeytan hatta ve hatta şeytan'a papucunu ters giydirmeyi bırak ayağında papuç olduğuna inandırarak kızgın toprakta yürütür. Buna rağmen en çok alıntı yaptığım kendisinin konuşmalarıdır.
Yine kendisinin bir sözü:
"Göründükleri gibi olmalıdır insanlar,
Eğer değillerse göründükleri gibi,
İnsan değil, şeytandırlar."
Bunun gibi haklı sözler kullananıyor. yani biz buna kısaca zeka diyebiliriz fakat yanlış yönde kullanılmış sonuçta kendisi de dahil dört kişinin ölümüne neden olmuş, bununla da kendinin ne kadar melaike olduğunu göstermek için "bakın efendim ben ne kadar şeytanım görün" demek istemektedir.

Yine sanırım kadınlarla bir alıp veremediği var ki sürekli bir yerden yere vurmalar falan Örneğin;
 "Hadi, hadi, konuşturma beni. 
Siz kadınlar, sokakta güzelsiniz yağlıboya tablo gibi, 
Oturma odasında çıngırak, mutfakta yaban kedisi,
Kabahatliyseniz azize, kızınca ifrit kesilirsiniz"
gibi hiç aslı astarı olmayan ifadeler de bulunuyor.(evet bazı kadınlar böyle fakat erkeklerde Iago gibiyse buna sebep aramayın, yapacak bir şey yok beğenmiyorsanız kapı kolunu 1-2 N basınçla açıp çıkabilirsiniz) ;)
 
Kısaca kötülük, ölüm, ihanet, entrika, en önemlisi nasıl şeytan olunur? öğrenmek istiyorsanız, buyurun okuyun. :))
Keyifli okumalar.

Ahmet Leman, bir alıntı ekledi.
28 Şub 21:17 · Kitabı okuyor

Akıllı olduğu halde yenilgi içinde ölen insan, ben gerçek tragedya diye buna derim.

Gece Geçen Serseriler, Jack London (Sayfa 12)Gece Geçen Serseriler, Jack London (Sayfa 12)
N. Emre Yılmaz, bir alıntı ekledi.
24 Şub 22:10 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şimdi, Sokrates'in kocaman gözlerini, tragedyaya çevirdiğini düşünelim, bu gözün içinde sanatçıya özgü coşkunun etkileyici çılgınlığı hiç kızıllaşmamıştır diye düşünelim, bu göz, derin bir beğeniyle Dionysos uçurumlarına bakışı, nasıl yadsıdı, gerçekte bu göz, "yüce ve yüksek eşkinler çeken" tragedya sanatında, Platon'un söylediği gibi, neyi görme gereğini duymuştu? Aşağı yukarı usa uygun gelmeyen, nedenlerle ortaya çıkıp etki göstermeyen, öte yandan etkileri olup nedenleri bulunmayan olaylar vardır. Bütün, böyle renkli, böyle türlü türlüdür, yine bu bütün belli bir duyuş türüne karşı direnme gereğindedir, bu nedenle kolay etkilenen ve duyarlı tinler için daha korkunç bir ateş olur. Biz, onun hangi şiir türünü benimsediğini biliyoruz, bu tür Aisopos masalıdır. Bu masal, sevimli ve içtenlikle Gellert'in arı ile tavuk masalındaki şiirin övgüsüne değin şarkı gibi gülümseyen bir kolaylıkla ortaya çıkmıştır:

"Bakıyorsun bana, yarar gördüğüne,
pek anlayışlı da değil ya baktığın,
gerçeği bir bakışta söyleyecek."
Burada, Sokrates için, tragedya sanatı bir kez bile "gerçeği söylemez" görünüyor.
Tragedya sanatının Sokrates'e seslenmesi şöyle dursun, o, "çok anlayışlı değildir",

Bilgeler arasında önemli bir sanat da sayılmaz, onun sağlam bir temelinin olmadığına inanılır. Bunları birer yaltaklanıcı sanat sayan Platon'a göre, bu yalnız beğenilir, ondan yarar beklenmez, felsefeyle bağdaşmayan eğilimlerden doğan birbirinden çözülme ve toplumdan uzaklaşma gibi olaylar dolayısıyla tragedya sanatı gençleri etkiledi. işte, bu tür bir etkiye kapılan genç tragedya ozanı Platon, Sokrates'in öğrencisi olabilmek için bütün şiirlerini yakmıştır. Yenilmez yeteneklerin Sokrates'çi görüşlere karşı savaştığı yerde, bu korkunç kişiliğin
ağırlığı önünde, şiirin yeni ve bilinmeyen yerlere doğru itilmesine yol açan
eşit bir güç vardı, bu büyük güç her zaman kendini göstermiştir.

Müziğin Ruhundan Tragedyanın Doğuşu, Friedrich NietzscheMüziğin Ruhundan Tragedyanın Doğuşu, Friedrich Nietzsche