Tyler Durden, Yabancı'ı inceledi.
 Dün 07:03 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Bir yazarın kendinden, yaşamından derin izler taşıyan bir eserdir diyebiliriz. Söze ''Bugün annem öldü veya dün tam hatırlamıyorum''. Diyerek başlaması bile bir huzursuzluk sebebidir, aslında. Toplum ahlak ilkelerinden uzak toplumun doğru kabul gördüğü şeyleri kabul etmeyen onlara yabancı olan kahramanın hikayesidir 'Yabancı'.


--------------------------Spoiler---------------------------
Kitaba başladığımızda kişinin vermiş olduğu cevaplardan hayata diğer insanlardan farklı baktığını anlayabiliyoruz. Olaylara her insanın vereceği tepkilerden uzak tepkiler vermesi onun iç dünyasının ne kadar karmaşık olduğun göstergesidir. Anlayabileceğimiz üzeri bu tepkiler toplumun gözüne battıkça onlarda kişiyi aralarında istememeye başlıyor. Toplum farklı olanı dışladığını sanırken aslında farklı olan dışlamıştır toplumu demek yanlış olmaz sanırım. Olaylara vermiş olduğu bu tepkiler aslında yazarın dünya görüşünü de yansıtmaktadır. Artık bırakın hareketleri hislerin bile sıradanlaştığını gösteren bu eser bir çok şeyi eleştirmiştir de aslında. Kimileri Cezayir'i eleştirdiğini söyler kimileri insanlığa bir eleştiridir'der.Üzerine bir çok şey söylenilecek türden bir eserdir.

''Bugün annem öldü veya dün tam hatırlamıyorum''
“Akşam, Marie beni görmeye geldi, kendisiyle evlenmek isteyip istemediğimi sordu. "Bence bir, ama
istersen evleniriz," dedim. O zaman, kendisini sevip sevmediğimi öğrenmek istedi. Bir başka zaman da
söylediğim gibi, "Bunun bir anlamı yok, ama herhalde sevmiyorum dur," diye karşılık verdim. “

Meursault diğer insanların büyük hüzünle veya büyük şaşkınlıkla karşıladığı olayları ne kadar umursamaz bir tavırla karşıladığını görüyoruz. Ve bu görmüş olduğumuz tavır karakterimizin yaşayış biçimi düşünce şeklidir aslında. Bu umursamazlık bir başlangıç olarak görülse de sonu olacaktır Meursault'un.

Meursault:"Düşüncemi sormadan kaderimi karar altına alıyorlardı."
Yargıç:"Bunu kanıtlayacağım; baylar, hem iki katlı kanıtlayacağım. Önce olayların göz kamaştırıcı ışığı, sonra da bu caninin ruh durumunun bana vereceği donuk ışık altında..."

Aslında ölümün satırlarıdır bu satırlar, düşüncelerinin bir önemi kalmadığı sadece topluma aykırı hakaret ettiği, annesinin cenazesinde doğru tepkiyi göstermediği acı, hüzün, gibi duyguları yaşamadığı için idam edilmesidir. Tepkilerin yargılandığı bu davada Meursault yenik düşmüştür.

Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
Dün 00:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Şimdi umursamazlık ve ilgisizlik egemen oluyor bize.

Dalgalar, Virginia WoolfDalgalar, Virginia Woolf
Elif, bir alıntı ekledi.
22 May 22:03

Bu umursamazlık durumu; insanlığın birlikte var olduğu duygusunu besliyor, biçim değiştirişine olanak sağlıyor ve mutluluğun yalnızca bu dünyada değil, kimilerinin düşüncesine göre öbür dünyada, kimilerine göre tanrıya ulaşmakta, kimilerine göre de tarihsellikte veya başka bir şeyde olduğuna inanmaya zemin oluşturuyordu.

Doktor Jivago, Boris Pasternak (Sayfa 22)Doktor Jivago, Boris Pasternak (Sayfa 22)
Aslıhan B., bir alıntı ekledi.
21 May 21:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Keats ve Flaubert ve diğer dahi erkeklerin katlanmakta böylesine zorlandıkları dünyanın umursamazlığı, kadının durumunda umursamazlık değil düşmanlıktı.

Kendine Ait Bir Oda, Virginia WoolfKendine Ait Bir Oda, Virginia Woolf
crzcarz, bir alıntı ekledi.
17 May 23:51

... bir insanın bağışıklık kazanması için gereksindiğinden çok daha fazla koruyucu madde biriktirdim; kuşku, umursamazlık, büyük bir korkunun ardından gelen korkusuzluk gibi.

Malina, Ingeborg Bachmann (Sayfa 38 - YKY)Malina, Ingeborg Bachmann (Sayfa 38 - YKY)
Eloli, bir alıntı ekledi.
17 May 15:57 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Doğu'yla Batı arasında ne oluyorsa, Derdâ'yla Stanley'nin arasında da o oldu: Tehdit ve teklif. Ceza ve ödül. Umursamazlık ve şiddet. Sadizm ve mazoşizm.

Az, Hakan GündayAz, Hakan Günday
Ali Seyfi, bir alıntı ekledi.
17 May 15:02 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Doğu'yla Batı arasında ne oluyorsa, Derdâ'yla Stanley'nin arasında da o oldu: Tehdit ve teklif. Ceza ve ödül. Umursamazlık ve şiddet. Sadizm ve mazoşizm.

Az, Hakan Günday (Sayfa 99)Az, Hakan Günday (Sayfa 99)
Enes Bayrak, bir alıntı ekledi.
15 May 01:37 · Kitabı okuyor

On hafta askerlik eğitimi gördük, bu süre içinde on yıllık okul hayatındakinden daha kesin bir biçime sokulduk. Parlatılmış bir düğmenin dört ciltlik bir Schopenhauer'dan daha önemli olduğunu öğrendik. Önce şaşkınlık, sonra öfke, nihayet umursamazlık içinde burada zekanın değil, ayakkabı, fırçasının, düşüncenin değil sistemin, hürriyetin değil talimin sözü geçtiğini anladık. Biz güle oynaya, canla başla asker olmuştuk; ama onlar hevesimizi kırmak için ellerinden geleni yaptılar. Aradan üç hafta geçince kolu şeritli bir postacının; üzerimizde önceleri annelerimizin, babalarımızın, öğretmenlerimi izin, Eflatun'dan Goethe'ye kadar bütün bir kültür çevresinin etkisinden daha üstün bir otorite olduğunu artık anlamıştık.

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria Remarque (Sayfa 16 - Varlık Yayınları)Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok, Erich Maria Remarque (Sayfa 16 - Varlık Yayınları)
Disconnectus Erectus, Miskinler Tekkesi'ni inceledi.
10 May 13:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Reşat Nuri, ne yapmaya çalışıyor bu romanla? Toplumsal eleştiri mi? Meşrutiyet, Mütareke, Balkan Savaşı, Birinci Dünya Savaşı, İzmir’in işgali üzerinden toplumu tahlil mi? Bir insanın yaşama bakışındaki o umursamazlık, o sevgisizlikle, mühim olan şeyin merhamet olduğunu göstermek amacında mı?
Yanı başındaki zenginliğe rağmen kedilere verilen bir lokma ciğeri kapma yarışına giren halkı üzerinden, ekonomik adaletsizlik mi? Bütün bunları kendime soruyorum ve şu cevapla karşılaşıyorum: Bunların hepsi! Hem de eksiği var fazlası yok bir liste bu.

Umursamazlık değil tevekkül, polyannacılık değil şükür, umutsuz bekleyiş değil sabır. Modern olayım derken ayarlarını bozma.