Aysu Örgüz, bir alıntı ekledi.
20 saat önce

Zaten hiçbir şeyin kanıtlanamayacağını düşünmeye başladım.Bunlar, olgular göz önünde tutularak kurulmuş varsayımlar.Ama varsayımların kendimden geldiğini,bilgilerimi birleştirmek için kullandığım birer araç olduklarını açıkça seziyorum.

Bulantı, Jean-Paul Sartre (Can yayınevi)Bulantı, Jean-Paul Sartre (Can yayınevi)
Ferhat Karaman, bir alıntı ekledi.
22 Mar 23:29 · Kitabı okuyor

Sonra sana şunu sormuştum: "Eğer kişi hakikatın aslında erişilemez bir şey olduğunu hatta herhangi bir hakikatin var olmadığını öğrenirse ne olur?" Verdiğin cevabı hatırlıyor musun?
"Hatırlıyorum, İbni Sabbah. Şöyle bir şey söylemiştim: "Eğer kişi insanların mutluluk, sevgi, sevinç, olarak tanımladıkları şeylerin tamamıyla yanlış temeller üzerine inşa edilmiş varsayımlar olduğunu keşfederse yüreğinde bir boşluk bulur. Bu büyük boşluğu doldurmanın yegane çaresi de gerek kendisinin gerekse de başkalarının hayatlarının üzerine kumar oynamasıdır. Bunu başarabilecek yeteneğe sahip birinin gücü her şeye kadirdir."

Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 161 - Koridor yayıncılık)Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 161 - Koridor yayıncılık)
İlkay, bir alıntı ekledi.
20 Mar 09:23 · Kitabı okuyor

Eğer istersek, varsayımlar alanında dilediğimiz gibi, at koşturabiliriz. Başıboş bir ilkbahar rüzgarının savurduğu kanatlı bir tohum gibi köksüz.
Öte yandan da, aynı zamanda, rastlantı diye bir şeyin varlığını yadsıyabilir, bilmezden gelebiliriz. Olan olmuştur, olacak olan da besbelli olacaktır, işte böyle, sürüp gidebilir. Başka bir deyimle, arkamızdaki "her şey" ile önümüzdeki "sıfır" arasında sıkıştırılmış olduğumuzdan, bizimkisi, içinde ne rastlantıya, ne olanağa yer verilen, geçici bir varoluştur.
Bununla birlikte, günlük uygulamada, bu iki yorum arasındaki ayrım hiç önemsenmez niteliktedir. Bir bakıma aynı yiyeceğe iki ayrı ad vermek gibi (örneğin, çeşitli yorumların birbiriyle karşılaştırılması) bir dırum denebilir buna.

Yaban Koyununun İzinde, Haruki Murakami (Sayfa 77 - Doğan Kitap)Yaban Koyununun İzinde, Haruki Murakami (Sayfa 77 - Doğan Kitap)
Rabia, bir alıntı ekledi.
12 Mar 19:32 · Kitabı okudu

Bazı şeyleri öğrenmemek daha iyidir. Bilimsel bir açıklama istiyor musun? Hiçbir zaman, tek bir cevaba sahip olamazsın. Biz varsayımlar alemindeyiz. Bugün birini benimseriz, yarın diğerini, öteki gün bir diğerini...

Ölüyü Uyandırma, Kolektif (Sayfa 160 - Bilge Karınca)Ölüyü Uyandırma, Kolektif (Sayfa 160 - Bilge Karınca)
Sıradan, Sahilde Kafka'yı inceledi.
 11 Mar 14:51 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

Murakami’ nin kitaplarında sanki büyülü bir şeyler var Mıknatıslı kelimelerle kendine çeken bir yazım ve anlatım şekli ile ormanda gezerken yıldız tozu serpilmiş gibi ışıl ışıl oluyor üstünüz başınız.
Hikaye ilginç, kahramanlar kaliteli ama bu kitapta havada kalan varsayımlar vardı. Cevaplanmayan birkaç “soru ha şimdi cevaplanır, şimdi bir bağlantı kurulur” derken öylece kalakalıyorsunuz. Ama buna rağmen ben sevdim.
Kafamdaki cevaplanamayan soruları kendi başıma hallettim.

Serpil D., 1984 inceledi.
07 Mar 16:01 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

“Bir insanlık karabasanı” insan gerçekten de düşünmeden duramıyor... henüz düşünmenin hala özgür olduğu, kısıtlamaların henüz yeterince kısıtlayamadığı günümüz dünyasında ; her an gerçek olmasından korkulan ve hiç de gerçek dışı olmayan bir kabus kesiti. Henüz gerçekleşmeyen ama gerçekleşme ihtimali her zaman olan tüm varsayımlar kadar gerçekdışı ama gerçekçi ve güncel...

Fatmagül, bir alıntı ekledi.
05 Mar 00:43 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"... Sonra sana şunu sormuştum: 'Eğer kişi hakikatin aslına erişilemez bir şey olduğunu hatta herhangi bir hakikatin var olmadığını öğrenirse ne olur?' Verdiğin cevabı hatırlıyor musun? "
" Hatırlıyorum, İbni Sabbah. Şöyle bir şey söylemiştim: 'Eğer kişi insanların mutluluk, sevgi, sevinç olarak tanımladıkları şeylerin tamamıyla yanlış temeller üzerine inşa edilmiş varsayımlar olduğunu keşfederse yüreğinde derin bir boşluk bulur. Onun için bu büyük boşluğu doldurmanın yegane çaresi de gerek kendisinin gerekse de başkalarının kaderleri üzerine kumar oynamaktır. Bunu başarabilecek yeteneğe sahip birinin gücü her şeye kadirdir.' "

Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir BartolFedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol
Anıl, Kılavuz'u inceledi.
 28 Şub 13:39 · Kitabı okudu · 6 günde · 9/10 puan

Tamamlanmaya direnen Metin: “Kılavuz

İlk olarak Gece’de direnmişti metin. Okur, tamamlamak adına tuğla ekledikçe alttaki tuğlaları sarsılan bir inşaat veya bir ayağına çivi çaktıkça diğer ayağındaki çivinin gevşediği masa gibi asla nihayete ermeyecek bir süreç ile karşı karşıyadır.

Metin kendini kolay kolay ele vermediğinden okurun sabrı, çalışkanlığı ve uyanıklığı önemlidir. Bu sebeple Bilge Karasu okumaları, normal okumanın ötesinde derin okuma eylemine dönüşür, dönüşmek zorundadır. Sürekli kazmak, derinlere inmek aynı zamanda bir dedektif gibi iz sürmek, ayrıntıları yakalamak ve varsayımlar üretmek elzemdir.

Kılavuz gibi Postmodern eserlerin göz ardı edilmeyecek bir özelliği vardır. Her okur, kendi yaşanmışlığına yani hayat tecrübesine göre bu eserlerden farklı anlamlar çıkarabilir. Keza bende, Kılavuz’a getirdiğim yorumla esasen kendi deneyimimin sonuçlarını sergilemiş olacağım. Yine bu bağlamda yapılan her yorum doğru ya da yanlış olarak nitelendirilemez. Girizgah ve genel açıklamalar sonrası inceleme dilini “ben dili” olarak değiştirip yoruma geçiyorum.

Okur olarak, tüm gereklilikleri yüklenip kılavuz arayışına çıktım. Eserde boy gösteren 5 ana kahramana ayrı ayrı odaklandım lakin tahmin edeceğiniz üzere hangi karakter kılavuzdur karar veremedim. Okuru yönlendirmek adına Uğur desen tam bir hıyar; düşle gerçeği iç içe geçirip okuru dolandırmaktan başka yaptığı bir şey yok. Mümtaz Bey desen tam bir muamma üstü kapalı cümleleri, sırları ile bir kılavuz olmaktan çok uzakta. İhsan, kılavuzdan çok biz okurlar gibi bir şeyleri çözmeye çalışan garibanın teki. Yılmaz, zaten gizli kapaklı işler peşinde. Geriye tek Bülent kalıyor o da ölmüş, adı var sanı yok.

Karakterlere kızıyorum çünkü Bilge Karasu böyle istiyor. Okur olarak çözmeye çalış, tek tek hepsini analiz et, notlar al tam bir yere varacakken başka bir terane çıkar... Eminim yazarken, “Çok eğlenecuuk” falan da demiştir bu. Hoş zaten Bilge Karasu’yu bana sevdirende; eserlerindeki doyumsuzluk, tatminsizlik, muammalık… (Pis herif!) Sanırım o muamma bana da bulaştı hem kızıyorum hem seviyorum!

En son kılavuzu arıyordum. Bulabildim mi? Hayır ama günün sonunda her bir karakterin karşılaşmalarından önceki ile sonraki vaziyetlerinin değişimi göz önüne alındığında rahatlıkla diyebilirim ki; bu karakterler dolduramadıkları iç boşlukları için; birbirlerine “Kılavuz” oldular. Yani Uğur’un bilinçaltında yatan suçluluğun düşlerde yansımasının sonraları yok olmasından ya da Yılmaz’ın Uğur’u tanıma arzusunun gerçekleşmesinden veya İhsan’ın zihnindeki soruların açığa kavuşmasından bu sonuca varabiliyoruz.

Yazımın kurgusuna, vermek istediği mesajların derinliğine yahut diyalogların kalitesine bakıldığında ciddi bir emek harcanmış olduğunu görüyoruz. Ben özellikle durum geçişlerine hayran kaldım. Hatta konu buraya gelmişken o durum geçişini de alıntılamak istiyorum;

“İnsanın kafasını karıştıran, yüreğini ağzına getiren, içini kaygılara salan hiçbir şeyin kalmadığı bir geçitteydik. Geride kalan unutulmuştu sanki; ötede bekleyenin sesi henüz gelmiyordu. Altımızda bir iki küçük kaya bulunsa gerekti; denizin soluğu kırış kırıştı bir yerlerde.”

Yazarın dili oldukça farklı hatta yeni bir dil oluşturmuş bile diyebiliriz. Kelimelerin seçimi olsun kullanımı olsun mükemmel (görüyorsunuz anlatmaya gerek yok… Gene şelaledeki adama gittim pardon.) kaldı ki bazı sert sessizleri kendince yumuşatması (“Yemeğini, südünü vermeğe davrandığımda yanımda bitiverir.”) bile farklı bir hava katıyor yazıma. Ayrıca kitabın hiçbir yerinde “ve” bağlacı kullanılmış değil! Sözüm ona bende bu bağlacı kullanmayarak selam çakacaktım Bilge Karasu’ya lakin söz konusu, bu adamsa her şey elinizde patlıyor.

Her okurun en az bir defa olmak koşuluyla Bilge Karasu okuması gerektiğini düşünüyorum.

Son olarak 'Usun uykuya dalması...' diyordu resmin altında Goya, '... canavarlar üretir.' “

“Usun uykuya dalması canavarlar üretir.” adlı tablomuz;

https://artsandculture.google.com/...ht%22%3A1.2375%7D%7D

Aslı Murat, bir alıntı ekledi.
27 Şub 14:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Eğer kişi insanların mutluluk,sevgi,sevinç olarak tanımladıkları şeylerin tamamıyla yanlış temeller üzerine inşa edilmiş varsayımlar olduğunu keşfederse yüreğinde derin bir boşluk bulur....Onun için bu büyük boşluğu doldurmanın yegane çaresi de gerek kendisinin gerekse de başkalarının kaderleri üzerine kumar oynamasıdır....Bunu başarabilecek yeteneğe sahip birinin gücü her şeye kadirdir....."

Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 161 - Koridor Yayınları)Fedailerin Kalesi Alamut, Vladimir Bartol (Sayfa 161 - Koridor Yayınları)
Sahra Kübra, bir alıntı ekledi.
27 Şub 11:01 · Kitabı okuyor · Beğendi

Neredeyim şimdi? Kimim şimdi? Ne zaman şimdi? Sormuyorum bunları kendime. Ben diyorum, ben. Ama inanmıyorum buna. Sorular deyin bunlara, varsayımlar deyin. Sürdürmek deyin buna, sürdürüp durmak deyin. Eski bir alışkanlığın dürtüsüyle dışarı çıkıp günümü ve gecemi evimden olabildiğince uzakta geçireceğime, bulunduğum yerde öylece kaldım, böyle mi başladı acaba, çok uzun bir süre geçmedi aradan. Belki de böyle başladı. Zamanı gelince eyleme geçmek için dinlendiğinizi sanırsınız ya da dinlencenizin hiçbir nedeni yoktur ama bir de bakarsınız ki çok kısa bir süre içinde hiçbir şey yapamayacak duruma düşmüşsünüz. Nasıl olup bittiği önemli değil bunun. Bu dersiniz,bu,ne anlama geldiğini bilmeden. Belki de yalnızca eski bir şeyi benimsedim sonunda. Ama hiçbir şey yapmadım. Konuşuyorum sanki, konuşan ben değilim, kendimden söz eder gibiyim, kendimden söz etmiyorum. Başlangıç için birkaç genel saptama bunlar. Ne yapmalıyım, ne yapacağım, ne yapsam doğru olur, bulunduğum durumda nasıl davranmalıyım? Salt mantıksal açmazlarla mı? Söylenir söylenmez ya da er geç çürütülecek olan doğrulama ya da yadsımalarla mı? Genel şeylerden söz ediyorum. Daha dolambaçlı yollar da olmalı. Yoksa oldukça umutsuzlaşacaktı durum. Ama durum oldukça umutsuz...

Üçleme, Samuel BeckettÜçleme, Samuel Beckett