Erdinç BİGE, bir alıntı ekledi.
 Dün 11:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

(...)
"sıkılıp utanmadan
vatan sevgisinden bahsediyor!"
(...)
Ne sandın idi ya?
Bahseder.
Bir yandan vatanı satıp
bir yandan böyle bahsettiler.
Vatan sevgisi mi bu hergelelerde?
Hangi vatan sevgisi?

Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 262 - Yapı Kredi Yayınları)Memleketimden İnsan Manzaraları, Nazım Hikmet Ran (Sayfa 262 - Yapı Kredi Yayınları)
Yunus, Dünya Şiir Antolojisi 1'i inceledi.
21 Mar 22:17 · Kitabı okudu · 24 günde · 7/10 puan

Kitabın içinde her türden şiir var; aşk, vatan sevgisi, ırkçılık... Ve bunca konu varkende dünyanın farklı ülkelerinin yazarlarını bir araya getiren şiir derlemesi gibi bir eser.
Genel olarak şiir hangi ülkeye aitse onla ilgili bir vatanseverlik seziliyor, lakin genel konulardan da her zevke hitap eden güzel şiirler içeren bir eser olduğuna inanıyorum.
Şiirseverlerin şiire bir de dünya gözüyle bakması için tavsiye edilir...
Dünya şiir gününe de denk geldi bitirmem, bu yüzden de hepinizin dünya şiir günü kutlu olsun:)

Annesi Hatice Hanım'dan Kınalı Hasan'a Mektup:

Çanakkale köylerinden her gün yüzlerce genç savaşa katılmak üzere birliklerde toplanmaktadır. Acemi askerlerin eğitim ve teçhizatı tamamlandıktan sonra cepheye gönderilmektedir. Yüzbaşı Sırrı Bey, ikindi vakti yeni gelen erleri teftiş ederken, içlerinde bir tanesinin saçının bir tarafının kınalanmış olduğunu görür ve takılır:

-“Hiç erkek kınalanır mı?”

Kınalı Hasan:

-“Buraya gelmeden evvel, anam kınalamıştı komutanım” der ve sebebini bilmediğini ilave eder. Komutanın isteği üzerine anasına yazdığı mektupta;

“Niye benim saçımı kınaladın?” diye sorar. Gelen cevabi mektupta şunlar yazılıdır:

Ey gözümün nuru Hasan'ım,

Köyümüzde rahat rahat oturalım mı? Vatan sevgisi içimizde alev alev yanıyor. Sen ecdadından, babandan aşağı kalamazsın… Ben, senin anan isem, beni ve seni Allah yarattı, vatan büyüttü. Allah, bu vatan için seni besledi. Bu vatanın ekmeği iliklerinde duruyor…

Sen bu ailenin seçilmiş bir kurbanısın…

Hasan'ım söyle zabit efendiye…bizim köyde kurbanlık ayrılan koyunlar kınalanır… Ben de seni evlatlarımın arasından vatana kurban adadım. Onun için saçını kınalamıştım…

Allahın hükmüyle, Allah, seni İsmail Peygamberi'in yolundan ayırmasın. Seni melekler şimdiden rahmetle anacaktır.

Gözlerinden öperim.

Annen Hatice

Kınalı Hasan, bu güzel vatana adanmış bir adaktı. Cephede savaşır, savaşır. Sonra yaralanır, geriye alırlar… Cephenin hemen gerisinde, Kocadere Köyündeki Sargı Yerine getirilir. Fakat Kınalı Hasan tedavi görmeden ruhunu teslim etmiştir. Diğer şehit olanlarla birlikte, Hasan'ın da kimlik tesbiti yapılıp, köy mezarlığına gömeceklerdi. Bu işlerle görevli Zabit Namzedi (subay adayı) Mehmet Efendi, Kınalı Hasan'ın üzerini aradı, anasının mektubunu ve bir de tamamlanmamış bir şiir karalaması buldu.

“Anam yakmış kınayı adak diye, Ben de vatan için kurban doğmuşum.

Anamdan Allah'a son bir hediye, Kumandanım ben İsmail doğmuşum…”

Onu doğuran ana içtenliğin, sevginin, inancın ta kendisiydi.

,,Vatan sevgisi imandan gelir''
Hz. Muhammed
Çanakkale zaferiniz kutlu olsun.

Evren Çakmak, Mecburiyet'i inceledi.
 18 Mar 00:48 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir insanın duygu ve düşünceleri yine çok güzel aktarılmış. Zweig, diğer kitaplarında olduğu gibi kendinden büyük parçalar katmaya ve bunu yansıtmaya devam ediyor. İnsan psikolojisine hakim bir yazar ve birçoğumuzun bildiği şeyleri kelimelere dökerek adeta hislerimize tercümanlık yapıyor.

SPOİLER İÇERİR

Mecburiyet kitabında, sıkıntılardan dolayı askerlikten muaf olmuş bir adamın tekrar muayeneye çağrılmasıyla yaşadığı psikoloji anlatılıyor. İsviçre'ye taşınıp evlenen ve ressamlık yapan Ferdinand, mutlu mesut yaşarken bir mektup alır. Güncel bir muayene için askerliğe çağrıldığı yazan bu mektup hem onu hem karısını sarsar. İşte kitabımızın ana düşüncesi de burada başlıyor: Eşini, işini, mutlu hayatını bırakmak istemeyen ancak zayıf iradesi ve takıntılarla dolu psikolojisi yüzünden kendini korktuğu ve çekindiği askerliğe, savaşa gitmek zorunda hisseden, bu kararsızlığın içinde zihninde çatışan düşüncelerle eriyip giden bir adamın yaşadıkları.

Her şey çok güzel aktarılmış. Ancak vatan ve millet sevgisi arkaplana atılarak vatandaşlık görevleri şiddetli bir eleştiri yağmuruna tutulmuş. Elbette savaş kötü bir şey, can almak kolay değil. Hatta ana karakterimiz Ferdinand'ın da askerlikten muaf tutulması gerektiğini düşünebilirim ancak milli duygular bu kadar hafife alınmamalı. Yaşadığımız ülkenin halkına karşı sorumlulukları olduğu gibi halkın da bazı vatandaşlık görevleri vardır ve olmalıdır. Hayatta istenmeyen şeyler olabilir. Sırf mecburiyetten yapmamız gereken işler olabilir. Devletlerin verdiği özgürlüğü yetersiz bulup mecburiyet kavramından bahsedersek bir gün başka bir devlet gelir; daha tutsak,daha mecbur hissederiz. İnsanlardan mutlak adalet bekleyemeyiz. Elimizden geldiğince doğru bir birey olmaya çalışmalı ve yapmamız gerekenleri yapmalıyız.

firdevstrkl, Elveda Güzel Vatanım'ı inceledi.
 17 Mar 00:20 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · Puan vermedi

Elveda Güzel Vatanım. Bir insan düşünün vatan sevgisi aşkının önüne geçiyor. Vatanı için her şeyi göze alıyor. Ailesini, aşkını geride bırakıp vatanı için savaşmaya gidiyor. Sonra bir vakit geliyor unutamadığı aşkı Ester'e yazdığı mektuplarla yaşadığı pişmanlıkları, yaşayamadığı hayallerini anlatıyor Kahramanımız Şehsuvar Sami...

zeliha kalay, bir alıntı ekledi.
13 Mar 20:37 · Kitabı okudu

Çanakkale'de cehennem vardı, ölüm vardı düşmana imkan vardı... Fakat Türk milletinde de vatan sevgisi bayrak sevgisi, iman vardı... Hiçbir güç korkutamıyordu gözlerini. Ölüm onlar için neydi ki? Şerefti, namustu, gururdu,

Çanakkale Savaşlarının İsimsiz Kahramanları, Bayram Akgün (Sayfa 27)Çanakkale Savaşlarının İsimsiz Kahramanları, Bayram Akgün (Sayfa 27)
Remziye Polat, bir alıntı ekledi.
13 Mar 10:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Düşman silahını vatanıma çevirsin de ,karşısında önce benim göysümü bulmasın ? Ne mümkün ? Ne mümkün ,vatan tehlikede bulunsun da ,ben evimde rahat oturayım ? Nasıl olur da, devlet yerinden oynasın da ben mıhlanmış gibi burada kalayım? Nasıl olur da, vatan sevgisi her şeyden kutsal olsun da, ben yanlız senin sevginle uğraşayım ? Dünyada her şey ilerleyip dururken , ben,babamdan atalarımdan aşağı kalayım ? VATAN! VATAN !... Vatan tehlikede diyorum ...İşitmiyor musun ? Beni Allah yarattı , vatan büyuttü . VATANIM UĞRUNA ÖLMEYECEKSEM ,BEN NİÇİN DOĞDUM?

Vatan Yahut Silistre, Namık Kemal (Sayfa 13 - paraf yayinlari)Vatan Yahut Silistre, Namık Kemal (Sayfa 13 - paraf yayinlari)