sezen, bir alıntı ekledi.
17 Şub 14:23 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Çocuksu Savunma: Bu savunmada birey, dünyanın korkunçluğu ve zorluklarından kaçıp çocukluğun masumiyetine ve tasasızlığına sığınır. Abartılı bir iyilikseverlik ve her acıya içi kanayan bir vicdan şemsiyesi açıp,her gün yağan kanın üzerine bulaşmadan akıp gideceğini umar. Öncelikli derdi budur: Karanlık bulutları dağıtmak için mücadele etmek değil, karanlığın sonuçlarına dair hiçbir bireysel rol üstlenmemek. Yani bir tür geniş kapsamlı vicdani retçilik.
Bu, bireysel duruşlar ve bu duruşların kamuoyuna sürekli duyurulmasıyla sağlanır. Vegan, ya da hiç değilse vejetaryen olunur; olunamıyorsa da bu konu her açıldığında utangaç bir tavırla günün birinde olunacağı beyan edilir. İnsanların vicdanını örseleyecek konularda sosyal medyada duyarlı mesajlar atılır. Tabii fabrikada iş makinesine sıkışıp ölen işçi gibi sistemsel çelişkileri ortaya döken meseleler yerine eziyet edilmiş sokak hayvanları gibi daha garanti konular seçilir; zira her kötülüğün kaynağı yetişkin insanlardır ve bu yüzden insanların başlarına gelen felaketler hep şüphelidir. Dolayısıyla bir insanın mahvoluşuna duyar kasılacaksa, bu insan çocuk,yaşlı,azınlık gibi savunmasızlığı ve dolayısıyla vicdani üstünlüğü ispatlanmış bir kategoriye mensup olmalıdır. Zaten dünyada duyarlılık gösterecek o kadar konu vardır ki,amaca uygun olanlar seçildiğinde sosyal medya raconlarına göre makul olan günlük paylaşım hakkı dolar.

Bilmiyorlar, Ama Yapıyorlar, Nevzat Evrim Önal (Sayfa 53 - Yazılama Yayınevi)Bilmiyorlar, Ama Yapıyorlar, Nevzat Evrim Önal (Sayfa 53 - Yazılama Yayınevi)
Furkan Enes, Steve Jobs'u inceledi.
 13 Şub 00:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Biyografi yi seven biri olarak kitap güzel başlamış bölümler güzel ayrılmış noktası noktasına diyebilirim, Genel olarak her kitap gibi bu kitabıda okumanızı öneririm. Tabi son dönemlerde ünlü instagramer vs. Tarzi kişilerin çıkarttığı kitaplar değil. Steve biyolojik ailesiyle büyür ve digerlerinden zeki oldugu anlasilir ardindan wozniak ile birlikte steve garajlarinda apple in temelini atar tabi en buyuk pay wozniak in dir steve put perest tir ve vegan dır her konuda mükkemmeliyetçidir bir sey ya cok süper ya da çok boktandır onun gözünde bu yüzden kovulduğu apple dan sonra next firmasini acip büyütmüştür tabi buna pixar i da eklemek gerek bu sirada apple cokmek uzeredir ve steve geri cagirilir steve asla paranin pesinde degildir ve bunu kanitlamak icin yillik bir dolara apple geri döner ve yeniden kalkındırır bill gates sürekli apple ı kötüler e tabi sonuçta düşman gibiler ilk apple 1 sonra apple 2 apple 3 ve lisa cikmistir lisa ise evliligi disindaki kizidir sonraki cihazlar ise devrim niteligindedir ipod, ipad, ve iphone sirasiyla. Iphone doneminde steve in pankreas kanseri oldugu anlasilir ve nakil olur zorlada olsa

Akın Ölmez, bir alıntı ekledi.
01 Şub 00:22

Dolayısıyla, B12’yi veganların vitamin haplarından alması zorunlu görünüyor.
...
Demek ki vegan beslenme bütüncül bir beslenme sistemi sağlayamıyor, zira sürekli ve düzenli olarak harici takviyeye gerek var.

Veganizm: Ahlakı, Siyaseti ve Mücadelesi, Zülal Kalkandelen (Propaganda Yayınları)Veganizm: Ahlakı, Siyaseti ve Mücadelesi, Zülal Kalkandelen (Propaganda Yayınları)
Yaren, Vejetaryenliğin Yararları'ı inceledi.
 26 Oca 20:18 · Kitabı okudu · 1 günde · 5/10 puan

Efendim kitapta öğrenebileceğiniz pek bir şey yok, tek öğrendiğim Sadık Hidayet'in büyük bir hayal gücü olduğu... Bir kaynak belirtilmeyen yazılarda sürekli eti kötüleyip durmuş, vejetaryen olan benim bile eti savunasım geldi yani... Neredeyse her sayfada insanların meyve yiyen maymunlara benzediğini söylüyor. Maymunlarla bir derdi var ama çözebilmiş değilim. İnsanın etçil olmadığından bahsetmiş, pençeleri yokmuş, köpek dişleri kısaymış vs. otçul olduğumuzu kanıtlayan ne var peki? Maymun gibi daldan dala atlıyoruz, keçiler gibi düz ağaca tırmanıyoruz sanki...

İnsan vücudunun, sindiriminin ete uygun olmadığı, et yenmeden de sağlıklı yaşanabileceği söylenmiş. İnsan vücudu ete uygun olmayabilir ama sağlıklı yaşanamaz, kendimden biliyorum, 15 yıllık tecrübem var. İslam dinine mensup adamların çoğunlukla etobur olmadığını söylemiş. Nereden çıkardı bilmiyorum. Kendi görüşünü destekleyen bir iki kişinin alıntısını almış genel görüşmüş gibi önümüze sunmuş. Japonların ve Çinlilerin vejetaryen olduğunu söylemiş, araştırmalarım sonucu bu bilginin doğru olmadığını gördüm. Çin: Nüfus: 1.3 milyar, Vejetaryen - Vegan: 4% imiş efendim. Sadık bey kaynakların yok ama benim var. Hiç mi doğru bir şey yok derseniz, var. Kırmızı Pazartesi kitabını okumuş olanlar bilir, 51. Sayfada bir cümle var:
"Ben bir keresinde, kasaplık mesleğinin insanın ruhunda adam öldürmeye yatkınlık olduğunu gösterip göstermediğini sormuştum kasaplara; ama onlar karşı çıkmışlardı: "Biz bir hayvan kestiğimizde gözlerinin içine bakmaya cesaret edemeyiz,"

Gerçek hiç de öyle değil. Kitabın ilk bölümünde bu konuya değinilmiş, insanların nasıl vahşileştiğine tek amaçlarının çıkar ve para olduğuna satırlarda şahit oluyorsunuz. Öldürmeden önce hayvanlara nasıl vahşice davranıldığını anlatıyor. Kavurucu güneş altında günlerce hayvanları pis kokan ağıllarda aç bırakıyor, sopa ve kamçılarla eziyet ediyorlarmış. Hayvanın ölmesini bile beklemiyorlar, her nefes alışıda can çekişiyormuş hayvan. O kadar vahşileşmişiz ki henüz can vermeden başını gövdesinden kopartıyorlarmış, şimdi buna gel de insan de. Anlatılan olay güzel fakat yansıtmaya çalıştığı İslam dini usulünde bu yok. Helal olabilmesi için uyulması gereken kurallar var ve bu kurallar içerisinde kesinlikle işkence etmek yoktur. Ha böyle yapılan yerler yok mu, elbet vardır. Onları vicdanlarıyla baş başa bırakıyorum.

Bana sorarsanız vejetaryenlik nedir diye, grip dahi olsan sürekli "et yemediğin için oldu." laflarına maruz kalmaktır, erkek arkadaşınla yemeğe çıkamamaktır, küçük bir şehirdeyseniz dışarı çıktığınızda sürekli salata yemektir, misafirlikten eve hep aç dönmektir ve en önemlisi hastalıklarla boğuşmaktır. Hayır Sadık bey vejetaryenliğin yararları filan yok...

inisiyasyon, İnsan Neden Vegan Olur?'u inceledi.
18 Tem 2017 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Ben vegan olmaya çok meyilli bir insan olarak, nedense bu kitap beni tam anlamıyla bir vegan yapamadı. Kitapta günlük konuşma ile et tüketen insanların veganlara sordukları soruları, veganların yaklaşık 1-2 sayfalık cevaplarıyla okuyoruz. Aslında böyle ciddi bir konunun kitap mecrası ile insanlara anlatmak ve onların fikirlerini değiştirmeye yönelik çalışma yapmak çok güzel. Ama kitapta kullanılan dil, et tüketen insanın sorduğu soruya karşı alaycı yaklaşımı beni biraz kitaptan soğuttu. Alaycı yaklaşımı bir yandan haklı, çünkü kitabı yazanlara göre et tüketmek, hayvanlara bu yönde gereksiz acı çektirmek çok yanlı. Cevabı okuduğum zaman sanki bana bağırılıyormuş gibi hissettim sürekli. Halbuki insanlara bir şey anlatmak istiyorsanız, onların anlayacağı dilden bunu iletmeniz gerekir. Kitapta et kullanımı tahribatına yönelik kanıtlarda var, kanınızı soğutacak gerçeklerde. Veganlığa meyilliyseniz ve dışarıdan bir etken bekliyorsanız okuyun, farklılık katabilir. Belki kitabın anlatmak istediklerine ek olarak bir kitap daha yazılabilir, daha yararlı olacağına eminim.

Freyja, Çıplak Maymun'u inceledi.
 07 Tem 2017 · Beğendi · 8/10 puan

Çıplak Maymun, zoolog Desmond Morris'in HOMO SAPİENS yerine kullandığı ifadedir.

EVRİM UYARISI!!!!!


Kitapta yazılanların temelinde -elbette ki ve ço..ook doğal olarak- evrim var.
-Evrimi sadece küçüklük fotoğrafıyla günümüz fotoğrafını kolaj yaparken "evrime kafa atmışım yaaa sndndn" derken kullanıyorsanız okumadan önce hemen yeni sekmeye geçip çok zaman kaybetmeden milyonlarca yıl önceki atalarınızdan haberdar olmanızı tavsiye ederim.

-Eğer evrimden bahseden insanlara "siz atanızı maymun olarak mı kabul ediyorsunuz" "tesadüf olarak görüyorsanız sizin orda oturmanız ne peki"
( https://youtu.be/o19nDcz_a3I )
ve benzeri şekillerde tepki gösteriyorsanız, cinsellik de sizin için mimli bir konuysa, ayrıca barbarlıkla et yiyicilik arasında alaka kurmuşsanız, lütfen sayfayı hızlıca kaydırıp metnin gerisini okumayınız, hele hele saldırganca söylemlerine hedef tutacak karakterde insanlardansanız yoruma beni engelleyin yazmanız yeterli...


Çift halinde yaşayan, önemli cinsel güce sahip, başka hiçbir yerde rastlanmayan bir sürü karakteristikleri olan bir tür; primat geçmişli, et yiyiciye dönüşmenin izlerini taşıyan karmaşık bir bileşim. (İlaveten çağdaş uygarlık) olarak tanımlanıyor, çıplak maymun.
Çıplak maymunun tüylerini hangi dönemde döktüğü bilinmemekte. Bilim insanlarının konu hakkında birkaç teorisi var. (Ne demişler diyen meraklısı için yazarın kendi anlatımıyla sayfaları paylaşabilirim, söylemeniz yeterli.)

Kitap: kökler, cinsellik, yavru bakımı, araştırıcılık, savaşma, beslenme, konfor ve hayvanlar olarak 8 bölüme ayrılmış.

Kökler bölümünde tüysüz(çıplak) olmamızın kökeni gibi konulardan, cinsellik bölümünde tek eşli olmamızı sağlayan nedenlerden, cinsel yaşantısı en yoğun olan tür olmamızdan, orgazm sırasında vücutta meydana gelen değişimlerden bahseder, ve dişide orgazm ilk kez türümüzde görüldüğü için orgazmın "erkeksi" olduğunu, ayrıca kulak memesinin sadece bu iş için ortaya çıktığını söyler.
Yavru bakımımda insan yavrusunun en aciz yavru olduğundan bahseder. Gülmenin anneyi ilk tanıdığın zamandan ileri geldiğini söyler. Hatta "akıllı bir çocuk, belki babasını tanır. Ama gülen çocuk, anasını tanıyan çocuktur" der.
Konforu rahatlatılma "tımar edilme" ihtiyacımızı kuaförle berberle giderdiğimizi söylüyor yazar :D
Ayrıca et yiyici bir primat olduğumuzu vejetaryenliğin çok da başarılı olmadığını söylüyor. (Bunu çok kibar söylemiş ben olsam:
"Eti sadece yemek mönülerindeki bir çeşit sanan ve tercih meselesine dönüştüren insanlar bilimsel arka planına baksa beyinlerinin büyüklüğünün bile etten kaynaklandığını görürler. "küçükken et yemiyordum sonra vejetaryen oldum" diyen cahil cühela ünlüleri nasıl kendine model alabilir insan anlamıyorum. Hele de hayvanları et yemeyerek koruduğunu düşünen biri bunu nasıl yaptığını lütfen açıklasın. Endüstriyel hayvancılık senin baklagilini, fasulyeni üretebilmek için doğal alanları tahrip edip hayvanların yaşam alanlarına kast ediyor. Et yiyici biri etli nohut yerken olay neyse bir vegan falafel yerken de o. Hayvanların kobay olarak kullanıldığı sektörlerden bahsetmiyorum bile. Yani hayvanlara zarar vermemek için kapitalizm dişlisinden çıkman gerekiyor fikibok, kapitalizme karşı durman gerekiyor." derdim)

Kitapta bahsetmediğim, belki "yazmayı unuttum tüh" diyeceğim pek çok ayrıntı var. Sayfaları dolu dolu olan bir kitap. Her bilgi düzeyinden insanın okurken zevk alabileceği sade ve akıcı anlatımlı pek hoş bir kitap. Ozellikle de bir görüşünden bahsederken size yapılan araştırmaları, deneyleri anlatıp kendi yorumlarını daha geri planda tutması güzel güvenilir bir kaynak haline getiriyor kitabı. Herkese tavsiye ediyorum, keyifli okumalar arkadaşlar.

Zehra KÖSTEKÇİ, bir alıntı ekledi.
29 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Peki kendilerine "uygarlığın temsilcileri" diyen bu cellatların yemeği, ve gaddar işleri arasında birtakım doğrudan sebep-sonuç ilişkileri yok mudur? Üstelik, onlar, döşemelerin kırmızı ve kaygan, ve bir kimsenin ise kanın mide bulandıran tatlı kokusunu solumak durumunda olduğu mezbahaya iğrenmeden girerler. Öylese bir tosunun ölü bedeniyle bir insanınki arasında çok fark var mıdır? Parçalara ayrılmış dudaklar, birbirine girmiş iç organlar, fazlasıyla benzer: ilkinin kesimi ikincisinin katlini kolaylaştırır, özellikle bir liderin emri çınladığında, ya da taç giymiş efendinin sözleri uzaktan geldiğinde, "Merhamet etmeyin."

Vegan ve Anarşi, Élisée ReclusVegan ve Anarşi, Élisée Reclus
Zehra KÖSTEKÇİ, bir alıntı ekledi.
29 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kasaplar halkın gözü önünde, hatta en işlek caddelerde bile, parçalanmış karkasları, kanlı et yığınlarını sergiliyor, ve astıkları eti güllü çelenklerle küstahça süsleyerek güzellik anlayışımızı etkilemeye çalışıyorlar.

Vegan ve Anarşi, Élisée ReclusVegan ve Anarşi, Élisée Reclus