ya kitap başarısız asosyaller içindir diyen bir adamlar azıcık dalga geçebilmeliyiz diye düşünüyorum kasaba gidipte sen katilsin diyen vegan yobazıyla ne farkı var bu adamın burada yaptığının ?

cicoretti, Vejetaryenliğin Yararları'ı inceledi.
 16 May 09:11 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Vejetaryenliğin Yararları İncelemesi ve Sadece Vizyonlulara Özel Yorumlarım
Kitaba başladığım esnada buradaki yorumları okuma ''gaflet''inde bulundum ve her zaman karşıma çıkan cümlelere burada da rastlama şanssızlığına eriştim. Esrarlı kafayla yazıldığına dair herhangi bir emare göremedim açıkcası. Sözlerin doğruluğunu da sorgulamadım ı çünkü vejetaryen olmak için geçmişteki birinin verdiği bilimsel verilere ihtiyacım yok. Kitabı da böyle değerlendirmek lazım 1927 yılında yazıldığını unutmadan. Kitapta güncel bilimsel veriler HALİYLE yok bu kimseyi şaşırtmamalı. Atalarımızın meyve ve tohumlarla karnını doyurduğu inancında da doğruluk payı vardır. Bkz. Sapiens.
Vejetaryen/ vegan beslenme tarzının dalga geçilecek, küçümsenecek bir beslenme tarzı olduğunu düşünmüyorum. Yanlış kanıların aksine doğru beslenildiğinde bireyin sağlıksız olması için herhangi bir sebep göremiyorum. Vegan/ vejetaryenlerde anemi yani kansızlığın et ile beslenen popülasyondan farklı olmadığının gözlendiği çalışmalar mevcut.
Doğal kaynakları kirlettiğimiz, yenilebilecek hayvan popülasyonu sayısını bilinçli olarak beslenme ihtiyacı uğruna artırdığımız düşünüldüğünde bu artışın sera gazı etkisi ile küresel ısınmaya sebep olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir.
Mezbaha veya hayvan ''üretim'' merkezlerinde hayvanlar doğal olmayan yollarla gebe bırakılıp, neredeyse doğum yapar yapmaz yavrularından ayrılıyorlar. Tabiri caizse lokum gibi leziz bulunan etler hayvanın ne kadar tutsak olduğunu derecelendiriyor. Erkek buzağılar minik klubelerde hapsedilerek hareketi kısıtlanıyor etini yumuşak olması için vs.
Marketde ya da tabakta gördüğümüz et çoğumuzda küçüklükten gelen beslenme alışkanlıkları sebebiyle bir canlı, bir hayvan bedeni imajı oluşturmuyor bir çok insanın hayvanları sevmesine rağmen halen et yemeye devam etmesinin sebeplerinden biri de budur.
Bu tür bilgiler gözümüzle görmediğimiz sürece birçoğumuz için herhangi bir anlam ifade etmeyecek ne yazık ki. Sadece tek ricam itiraz etmeden, küçümsemeden önce birkaç saniye empati kurmamız.
Her canlı bilinç düzeyine sahip ancak hayvanlarda sinir sistemi ,bilinç ve duygular da mevcut.
İnsan evrim gereği bütün canlılardan zekasıyla ayrılmış ve bedeni hiiiç müsait olmasa da şuan ki besin piramidinin tepesine kurulmuştur. Kitapta sevgili Sadık Hidayet'in de bahsettiği gibi onlardan daha üstün olmamız onlara eziyet etmemizi gerektirmez. Aksine onları koruyup kollamamızı gerektirir diye düşünüyor sözlerime tüm canlıların yaşam hakkına saygı duymamız gerektiğini bir kez daha vurgulayarak son veriyorum.

Veganlık, İnsan Harici Hayvanların Hakkını Savunmaktır
"Elimizde başvuracağımız kesişimsel feminizm var. Kesişimsel feminizm, kiyerarki ismini verdiği ve iktidar kurucu çarpımsal ve birbiriyle kesişen yapıların varlığı ışığında patriyarkayı analitik bir kategori olarak tekrar tanımlamak için kullandığı bir sistem eleştirisi sunuyor. Bu eleştiri, bizim kimlik ve varoluşumuzdan ötürü mağdur edildiğimiz, ayrımcılığa maruz bırakıldığımız, şiddet gördüğümüz hatta öldürüldüğümüz, sömürüldüğümüz gerçeğinin yanı sıra kendi iktidar alanlarımızı yarattığımız, toplumun belirli ayrıcalıklarından faydalandığımız ve bazı suçların faili olduğumuz, faili olma potansiyelini taşıdığımızı gösteriyor. Türcülük ve hayvan kullanımı, bu mercekten bakarak sorgulayabileceğimiz ve bu konuda kendi iktidar alanımızla yüzleşeceğimiz konular. Kesişimsel feminizm bize bunu sorgulama ve sorumluluğumuzu yerine getirme alanı tanıyor. Kesişimsel feminizm sadece "erkek" iktidarını değil (hiyerarşik düzlemini asla yadsımıyorum), hepimizin belirli düzeyde sahip olduğu iktidar alanlarıyla bizi yüzleştirerek hayvan kullanımını, hayvan haklarını ve türcülüğü meselesi haline getirebilir gayet. İnsan harici hayvanları odağımıza alarak onların yaşam ve köle olmama haklarını ve çıkarlarını tanıyacağımız bir düzlemde bu teşvikle de harekete geçebiliriz ama hayvan haklarını savunmak, temel ve ilk adım olarak ancak vegan olarak mümkündür."

http://kaosgl.org/sayfa.php?id=25722

Vejeteryan ve Vegan 'lara ithafen,

Rahman Rahim Allah adı ile,

Ey iman edenler,
Allah'ın size helal kıldığı nimetlerin hoşlarını
kendinize haram kılmayın,
aşırı da gitmeyin.
Çünkü Allah aşırı gidenleri sevmez. (5/87)

De ki:
“Allah’ın sizin için rızık olarak indirdiği şeyleri gördünüz mü?
Sonra da onlardan (bir kısmını) haram ve (bir kısmını) helâl kıldınız.”
De ki:
“Allah size izin mi verdi, yoksa Allah’a iftira mı ediyorsunuz?” (10/59)

Kur'an günlükleri,

Kitap Kurdu, Atlas Dergisi Sayı 301'ı inceledi.
 10 Nis 20:06 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu sayıda en çok dikkatimi çeken başlıklar şunlar oldu:

-Tayvan
-Viyana
-Superior gölü/ABD
-Stephan Hawking'in ardından
-Kulaktaki sır
-Yerim seni Adana
-Horonun çocukları
-Tanrıçaların izinde

Atlas bu ay da dolu doluydu. 25.yılını doldurduğu için özel olarak düzenledikleri Atlas Dağları'ndaki geziye büyük bir bölüm ayrılmıştı.

"Tayvan" yazısı en çok hoşuma giden bölüm oldu. Oradaki insanların gelen turistlere ne kadar saygılı olduklarını yazıyordu. Türkiye'den geldiğimizi söylediğimizde ilk sordukları soru "Müslüman mısınız?" sorusu oluyormuş. Buna göre sadece “helal ürün” sertifikası olan yiyecekler sunuyorlar ve hatta odanıza bir de seccade bırakıp kıblenin yönünü işaret eden oku gösteriyorlarmış. Sadece dini kimliğiniz değil, eğer vejetaryen, ya da vegan olduğumuzu söylersek bunu da aynı saygıyla karşılamakla kalmayıp sundukları her yemek için bıkıp usanmadan içerik açıklaması yapıp, yanlışlıkla hayvansal ürün içeren bir gıdaya el sürmememiz için etrafınızda dört dönerek bizi uyarıyorlarmış. Ayrıca bu bölümde Tayvan'ın kültürüne de yer verilmişti. Bu bölümü özellikle okumanızı öneriyorum.

"Viyana" bölümü de oldukça güzel hazırlanmıştı. Hatta bir yazı dikkatimi çekmişti. Osmanlılara olan korkuları onlarda öylesine derin bir iz bırakmış ki Osmanlılar'ın geldiğini işaret eden çanın başında görev icra etme olayını Osmanlılar yıkılmasına rağmen 50 yıl fazladan sürdürmüşler.

"Stephan Hawking'in ardından" başlığında yakın zamanda kaybettiğimiz ünlü bilim adamı "Stephan Hawking" hakkında doyurucu bir bölüm hazırlanmıştı. Bu bölümde hayatı boyunca neler yaptığından bahsediliyor ve Big Bang Teorisi hakkındaki görüşleri anlatılıyordu.

"Yerim seni Adana" bölümünde Adana'nın yemek kültüründen bahsediliyordu. Resmen iştahım açıldı :)

"Horonun çocukları" bölümünde Artvin'deki Lazların tarihsel süreç içerisindeki yaşayışlarından ve kültürel değişimlerinden bahsediliyordu.

"Tanrıçaların izinde" bölümünde Anadolu'ya damgasını vuran kadın şahsiyetlerden bahsediliyordu. İlgi çekici yazılar mevcut. Bu bölümü de özellikle okumanızı öneriyorum.

Ayrıca dergide bunlar gibi bir çok değerli yazı ve fotoğraf vardı. Bir sonraki sayıyı iple çekiyorum :)

Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
08 Nis 23:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Tayvan’ı ziyaret ederseniz ilk başta çok anlam veremeyeceğiniz bir durum var. Herhangi bir restoranda, ya da otelde Türkiye’den geldiğiniz anlaşılınca size “Müslüman mısınız” diye sorulacak. “Bunu niye merak ediyorlar” diyeceksiniz muhtemelen. Şu yüzden merak ediyorlar: Eğer “Müslümanım” derseniz, size sadece “helal ürün” sertifikası olan yiyecekler sunacaklar ve hatta odanıza bir de seccade bırakıp kıblenin yönünü işaret eden oku gösterecekler. Sadece dini kimliğiniz değil, eğer vejetaryen, ya da vegan olduğunuzu söylerseniz bunu da aynı saygıyla karşılamakla kalmayıp sundukları her yemek için bıkıp usanmadan içerik açıklaması yapıp, yanlışlıkla hayvansal ürün içeren bir gıdaya el sürmemeniz için etrafınızda dört dönerek sizi uyaracaklar. Son derece alçak sesle, mütebessim bir yüzle ve saygıyla...

Atlas Dergisi Sayı 301, Kolektif (Sayfa 114)Atlas Dergisi Sayı 301, Kolektif (Sayfa 114)
Merve Dursun, Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens'i inceledi.
02 Nis 14:58 · Kitabı okudu · 86 günde · Puan vermedi

What the hell? diyorsunuz okudukça insanların teknolojiyi geliştirdikçe kendilerini geliştirdikçe neler yaptığını bildiginiz halde suratınıza suratınıza çarpıyor Harrari ya bilemedim ama korkunç bi anda türünüzden soğutuyor sizi bu kadar da değilizdir Yok ya değiliz kafasında oluyorsunuz ama yok ya baya baya gerçek sıkıntısız merakla okunabilecek öğretici bir kitap bayıldım vegan olma işine sardım zaten bide tavuklara falan neler yapıyoruz öle Nese sapmayalım konudan okuyun okutturunuz efendim sevgiler

cicoretti, Aşırı Gürültülü ve İnanılmaz Yakın'ı inceledi.
30 Mar 16:36 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

11 Eylül'de babasını kaybeden vegan bir çocuk kahraman. Olayın örgüsü çocuğun babasını arayış süreci benim çok içime işledi. Çocuk ağzından yazılan kitaplar arasında favorilerimden biri.