Hadis-i Tirmizi’de, Abdullah b. Mesud’dan rivayet edilen bir hadiste Hz. Peygamber (s.a.v.):
– “İnsanoğlunda bir şeytanî vesvese bir de melekî hatırlatma vardır. Şeytani vesvese hakkın yalanlanması ve kötülüklerin yapılması; melekî hatırlatma ise, hak ve hakikatin tasdik edilmesi ve güzel işlerin yapılması yolunda telkinler yapılır. Buna göre içinden hayır işlerine dair telkinler alan kimse, bunun Allah tarafından olduğunu bilsin ve O’na hamd etsin. Kötülük telkinini alan kimse de kovulmuş şeytandan Allah’a sığınsın.” buyurmuştur.

vesvese
Vesvese; şeytanların dürtüsü olup, bazen kulağa bir fısıltıymış gibi gelebilen veya beyinimize bir düşünce halinde doğan, bir çok insanın bunların ne olduğunu ayıramayıp kendi fikri sanarak çelişkiye düştüğü ve hatta bunalıma girdiği bir durumdur. Vesvese genelde bilgi eksikliğinden olur. Onun tedavisi de o eksikliği onun ilmini öğrenerek giderebiliriz.

vesvese
Akıl kelimelerle düşünür, ama kalbin bütün işleri kelimesizdir. İnsan bir çiçeği veya güzel bir kokuyu “kelimelerle” sevmez. Bu işi kelimesiz yapar. Ama, bu sevgisini ifade etmek, başkalarına aktarmak istediğinde kelimelere iş düşer.

İşte, kelimesiz seven ve korkan ve yine kelimesiz inanan o insan kalbine, şeytan musallat olmakta, onunla kelimesiz konuşmakta, ona fısıltı kabilinden birtakım telkinlerde bulunmaktadır. İşte şeytanın bu fısıltılarına “vesvese” deniliyor.

KitapKokanAdam, bir alıntı ekledi.
22 May 03:04 · Kitabı okuyor

Araf Suresi 201. Ayet
Allah'tan korkanlar, kendilerine şeytandan bir vesvese iliştiği zaman, durup düşünürler de derhal kendi basiretlerine sahib olurlar.

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 135 - Altınpost Yayıncılık)Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 135 - Altınpost Yayıncılık)
KitapKokanAdam, bir alıntı ekledi.
22 May 03:02 · Kitabı okuyor

Araf Suresi 200. Ayet
Eğer şeytandan bir vesvese, bir gıcık gelirse hemen Allah'a sığın. Muhakkak ki, Allah hakkıyla işiten, kemaliyle bilendir.

Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 135 - Altınpost Yayıncılık)Kuran-ı Kerim Türkçe Meali, Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır (Sayfa 135 - Altınpost Yayıncılık)

Tek önemli olan düşünmek ise
Kaybettiklerimiz var hepimizin
Alışkanlık değil tam bir vesvese
Dağılır içimde yaşayan güzin
Ceren Birdal

Ayşe Nur, bir alıntı ekledi.
15 May 20:26

7.200 : Eğer şeytandan bir kışkırtma seni dürterse, hemen Allah'a sığın. Şüphesiz O, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.
7.201 : Şüphe yok ki Allah'a karşı gelmekten sakınanlar, kendilerine şeytandan bir vesvese dokunduğu zaman iyice düşünürler (derhal Allah'ı hatırlarlar da) sonra hemen gözlerini açarlar.
7.202 : Şeytanlara kardeş olanlara gelince, şeytanlar onları azgınlığın içine çekerler, sonra da bundan hiç geri durmazlar.

Kur'an-ı Kerim Meali, Yaşar Nuri ÖztürkKur'an-ı Kerim Meali, Yaşar Nuri Öztürk
Zbyd ertkn, Barbarın Kahkahası'ı inceledi.
14 May 16:52 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Fesatlığın son demidir vesvese. Her vesveseli kişi fesat değildir elbette ama fesat kişi eninde sonunda vehmeder, zihninde geleceği değiştirir, o muazzam hayal gücünde iç karartan manzaralar oluşmaya başlar. 

Esra kızmaz, bir alıntı ekledi.
14 May 12:54 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gerçekten öyle
Vesvese, küçük gördükçe küçülür, büyük gördükçe ağırlaşır. İlim onu kovarken, cehâlet davet eder.!

Kendini Arayan Kadın, Halit Ertuğrul (Sayfa 55 - Nesil)Kendini Arayan Kadın, Halit Ertuğrul (Sayfa 55 - Nesil)