Mithril / Esmeralda, bir alıntı ekledi.
15 dk. · Kitabı okuyor

... şarap içen bir kral, bitki çayı içen bir kraldan daha merhametlidir.

Notre-Dame'ın Kamburu, Victor Hugo (Sayfa 497)Notre-Dame'ın Kamburu, Victor Hugo (Sayfa 497)
Yeşim Temiz, Bir İdam Mahkumunun Son Günü'ü inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Victor Hugo'nun idamı eleştiren ve bize bir idam mahkumunun gözünden empati kazandıran muhteşem eseri. 17.y.y. Fransa'sın da yaşanan korkunç idamlar mı daha korkunç, bunu bir gösteri gibi izleyen halk mı bilemedim. Hugo'nun nokta atışı yaptığı eleştirileri ve idamı haklı göstermek için verilen gerekçeleri tek tek ele alıp onları çürütmesini hayranlıkla okudum. Bugün bile uygulanan yaptırımlarda ki yetersizlik yüzünden idam çare olarak görünüyor ama bu bir çaresizlik. Ne suç olursa olsun ölüm hiçbir şeyin çözümü olamaz. Victor Hugo'nun da kitapta dediği gibi " 'İntikam almak için cezalandırmak' yerine iyiliğe yöneltmek için düzeltmelidir". Kitap beni daha önsüzünde etkilemeyi başardı. Okumaya başlamam ile bitirmem bir oldu. 'Ölmeden önce okunması gereken kitaplar'dan birisi. Muhteşem...

Mithril / Esmeralda, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okuyor

Şiddet ruhları ürkütmekten başka bir işe yaramaz; poyrazın sert esintilerinin gücü yoldan geçenlerin paltolarını çıkarmaya yetmez, oysa ışınlarını yavaş yavaş gönderen güneş onları bir gömlekle bırakacak ölçüde ısıtır.

Notre-Dame'ın Kamburu, Victor Hugo (Sayfa 484)Notre-Dame'ın Kamburu, Victor Hugo (Sayfa 484)
Yeşim Temiz, bir alıntı ekledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Evet, bu bahtsız mahkumları altı aylık bir ertelemeyle hayata yeniden döndürmüş, ardından günün birinde nedensiz yere, hiç gereği yokken, niçin olduğu da iyi bilinmeden, keyfi olarak, bir sabah bu kararı yok sayıp bütün bu insanları düzenli bir şekilde giyotinin soğuk pençesine yollamışlardı. Ulu Tanrım! Size bütün bu adamların yaşamasının bize ne zararı dokunacağını soruyorum. Fransa'da herkesin solumasına yetecek kadar hava yok mu?"

Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo (Önsüzden alıntı syf. XIV)Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo (Önsüzden alıntı syf. XIV)
Sena, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor

Önsözden
Olayların kaynağını binlerce fersah ötede aramak ve caddenizi yıkayan suyun Nil'den geldiğini varsaymak ilginç bir saplantı.

Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo (Türkiye İş bankası kültür yayınları)Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo (Türkiye İş bankası kültür yayınları)

Sadece bedenleri, şekilleri, görüntüleri sevenlere ne yazık. Ölüm her şeyi yok edecek. Ruhları sevmeyi deneyin.
Victor Hugo

Yeşim Temiz, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Ey halk, ölüm cezasını sizin için değil bakanlık görevine gelebilecek biz vekiller için kaldırıyoruz. Guillotin'in düzeneğinin toplumun üst katmanlarını rahatsız etmesini istemiyoruz. Onu kırıyoruz. Bu herkesin işine gelirse sorun yok, ama biz sadece kendimizi düşündük."

Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo (Önsüzden alıntı syf. X)Bir İdam Mahkumunun Son Günü, Victor Hugo (Önsüzden alıntı syf. X)