Dilara, Sefiller'i inceledi.
24 Şub 02:13 · Kitabı okudu · 15 günde

Ben bu kitab hakkında daha önce fikirlerimi yazmıştım ama bilmeden yalnışlıkla incelemeyi siliverdim tekrar bir kaç cümleyle yapmak isterim burda duru versin bu ara yine bildireyim azeriyim sözlerimde kusurlar varsa kusura bakmayin:)) Aslında anlatmaya kelimeler yetmez ama Ben bu kitabı okuduğumda daha önce niye okumadım dedim kendi kendime. Muazzam bir Victor Hugo dühası. Esas konusu sefalet olsada bu sefalete birazda aşk katmış ve tadına doyum olmuyor ve arada Fransanın tarihinede yer verilmiş Yazarın diliyle desem Harbidende kitab açın sefillerim size geldim diyor. Bizlerede bilmediğimiz göz önünde olan ama bizim göremediğimiz bir dünyayı anlatıyor. Bu kitabı okuduğumda iki farlkı dünyanın bir birinden haberi olmayan ama aynı cemiyetde varolan insanı, insan eliyle ezdiren bir cemiyeti anlatılıyor ama aynı zamandada her bir insanın hukuku var diyor. Hatta bir hayat kadinin, bir katorqalının bile. Herkesi okumaya öğrenmeye sesliyor."Cemiyet insan, çocuk gelecekdir. Cemiyetin değişmesini istiyorsanız değişime ilk önce kendinizden başlayin ve Gelecekde çocuklarınızın cemiyetde söz sahibi olmasını istiyorsaniz onları okudun" demek istiyor bu kitab. Mesela bu kitab benim hayata karşı düsüncerimi değiştirdi. Daha gerçekci bakmaya başladim mesela karşıma bir hayat kadını çıktığında ön yargıyla değilde kim bilir ne derdi vardırda istemese bile cemiyet topluluk onu bu bataklığa itib sürükleyib atdı diye düşünüyorum. Bu kitab sanki bize 21 ci esri anlatiyor tam bu zamanı şimdide kendini monarx sanan insanlar yokmu? hayatı mahv olmuş Fantina gibi kadınlar yokmu? Çocuklar yokmu? Ve ne yazıkki sefaletin kurbanları cemiyetin görmemezlikden geldiği sırf açlıktan ve kimsesizlikden hayat denilen bu adaletsiz dunyada ezilen hep kadınlar çocuklar ve mazlumlardır. Çünki onların dünyası sefalet evleri sokaklardır. Bu kitab onlarıda görün diyor bilmediğiniz bir yer altı dünyası var diyor.

beyza özdemir, Sefiller'i inceledi.
22 Şub 21:18 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gerçekten muhteşem bir kitaptı insanın elindeki nimeti kaybetmesiyle neler yapabileceğini anlatan bir kitap ...Bir lokma ekmek bile nelere sebep oluyor.

Victor Hugo
"...Eğer zekan yetmiyorsa yalan söylemeye, cesaretini kullanıp dürüst olmayı dene."

Victor Hugo
“Sevmek ve sevmiş olmak.” Bu kadarı yeter. Gerisi? Başka bir şey istemeyin. Hayatın karanlık kıvrımları içinde bulunacak başka inci yoktur. Sevmek bir tür tamamlanmaktır.