1000Kitap Logosu

Yalanlar Ve Gerçekler

Hikâye-i Hâl Şiiri - Kadir Mısıroğlu
'Es-Sâkitu an-il hak...' İtabından korkarak... Kılıcımı bileyip, Haktan nusret dileyip Tekmil yurdu taradım. Çıkar bir yol aradım... En büyük puta karşı, Besteleyip hak marşı, Oldum ona terceman... Lâkin ahval ne zaman, Zehir kattı aşıma, Belâ yağdı başıma! .. Yalanlar şâyi olmuş, Gerçekler zâyi olmuş, Ve ikbaldeyken putlar Çeşit çeşit mabudlar, Böyle olurdu elbet... Melâl dolu bir gurbet, Geldi çattı karşıma, Erdim kemal yaşıma, Tırnaklarım kan revan... Vuruştum hayli zaman... Kelâm ve kalem ile, Asrın silâhı diye! ... Sonunda şafak söktü! .. Küfrün sonu gözüktü... Te'dibi bitti hakk'ın Bir rol oynamaz halkın Artık asla kusuru, Çatladı küfrün sûru... Zira erdi kemâle Yüzü döndü zevâle! .. Yaklaştı işte visal, Ömer buna bir misal: Yetişip ona himmet Azmettiği cinâyet, Ermeden nihâyete Ulaştı hidâyete... Eğer dilerse Allah, 'Mekerû mekerellah...' Tecelli edip bir an Nûra gark olur devran! .. İşte böyle bir zaman Geliyor ki, pek yaman! .. 'Ve kul câel hak...' yakın! .. Başlamak üzre akın! .. Mâniler kalkacaktır, Putlar yıkılacaktır! .. Belki çoğu kucakta Oyunda, oyuncakta Yarınki süvariler, Davranmada veliler.. Fecr-i sâdık ânıdır, Hazırlık zamanıdır... Geliyor devr-i sefâ... Beldemizin bu defa, Fethi 'Tekbir' iledir! .. Fethi 'Tekbir' iledir! ..
7
Beyza Nur
bir alıntı ekledi.
Dudaklarımdan yalanlar dökülecek ama bunların arasına karışmış bazı gerçekler de olabilir, bu gerçeği bulup çıkarmak ve saklamaya değer bölümü olup olmadığına karar vermek size düşüyor. Saklanmaya değer bir yanı yoksa, tümünü çöp sepetine atar, unutup gidersiniz.
1
Yalanlar dolaşıyor havalarda Gerçeklik hep karanlıkta Ama sen duruyorsun orda Gerçekler akıyor bakışınla Korkuyorsun anladığım kadarıyla Korkma, ben varım yanında Korurum seni korkusuzca; Aklıma, Akımla, Aşkımla.
1