Erdinç BİGE, bir alıntı ekledi.
19 saat önce · Kitabı okuyor

Dünyadan İlginç Yasaklar ABD-SÜRPRİZ YUMURTALAR
Çocukluk yıllarının tatlı-tatsız hatıralarından biri olan sürpriz yumurtalar, ABD'de yasaklandı. Hatta Kanada'dan Amerika'ya geçerken sürpriz yumurta ile yakalananlar hakkında hukuki işlem bile başlatılıyor. Sebebi ise, sürpriz yumurtaların içindeki plastik kısmın yutulma riskinin olması. Ayrıca sağlık açısından da sürpriz yumurtaların tehlikeli olduğu biliniyor. Plastik madde ile çikolata temas ettiğinde kanserojen bir madde olan BISFENOL-A ve DİOKSİN açığa çıkıyor. Bu madde vücuda girdiği zaman yağ dokusunda depolanıyor ve türlü hastalıklara sebep oluyor.

İnsan ve Hayat Dergisi Sayı 97, Kolektif (Sayfa 53 - Fazilet Neşriyat)İnsan ve Hayat Dergisi Sayı 97, Kolektif (Sayfa 53 - Fazilet Neşriyat)
Erdinç BİGE, bir alıntı ekledi.
 20 saat önce · Kitabı okuyor

Dünyadan İlginç Yasaklar SİNGAPUR-SAKIZ
2004 yılından itibaren Singapur'da ülkeye sakız sokmak, sakız çiğnemek ve satmak resmen yasak. Eğer sakız çiğnerken yakalanırsanız cezası 500 dolar.

Ayrıca ülkede çevreyi kirletmek, hız limitini aşmak, yerlere tükürmek, sifonu çekmemek gibi davranışların cezası da 10 dolardan başlıyor.

İnsan ve Hayat Dergisi Sayı 97, Kolektif (Sayfa 53 - Fazilet Neşriyat)İnsan ve Hayat Dergisi Sayı 97, Kolektif (Sayfa 53 - Fazilet Neşriyat)
Dosto'nun Müridi, Antigone'yi inceledi.
15 Mar 18:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Nefret etmek için değil, sevmek için yaratıldım.''

Antigone...Antik Yunan oyun yazarı Sophokles'in M.Ö. 440'lı yıllarda yazdığı eseri. Eserin dayandığı temel çatışma, günümüzün 'doğal hukuk-pozitif hukuk' tartışmalarının ilksel karşılıklarıdır denebilir. Bugünün Avrupa uygarlığı, sahip olduğu, büyüttüğü yönetim sistemini ve felsefesini, Antik Yunan toplumunun politik öğreti ve pratiklerine borçludur. Her ne kadar bu düzenin içselleşmesi için milyonlarca insanın ölmesi gerekse de.

Lannetli kral Oidipus, yaşadığı felaketten sonra kendini kör edip, Thebai'den ayrılınca, oğulları Polyneikes ve Eteokles yönetime dönüşümlü olarak geçmeyi ve biri tahttyaken ötekinin ülkeyi terketmesini kararlaştırırlar. Fakat Eteokles sözüne sadık kalmaz ve kardeşine hakkını vermez.Bunun üzerine Polyneikes kardeşine savaş ilan eder. İki kardeşin birbirlerini öldürmeleriyle tahta, Oidipus'un kardeşi Kreon geçer. Kreon Eteokles'e, krallara yaraşır bir cenaze töreni düzenlerken; Polyneikes'i vatan haini ilan edip cesedinin gömülmesini yasaklar, ve şehrin dışında vahşi hayvanlara parçalattırma kararı alır. Ve oyuna konu olan asıl olay yani Antigone'nin trajedisi bu krizle başlar.

Antigone, Kral'ın buyruğuna karşı çıkıp Tanrıların buyruğunu seçer. Burada önemli olan detay, Antigone gibi bir kadın karakterin, o dönemde bu şekilde destansı ve devrimci işlenmiş olmasıdır. Zira Hellenlerin kadına ve kölelere bakışı arasında pek de fark yoktu. Eserde Antigone'nin tam zıddı, ezik, edilgen kadın tipini Antigone'nin kardeşi İsmene temsil eder.

Fakat burada belirtmem gereken önemli bir diğer husus, Antigone'nin haklı öfkesinin ve İsmene'nin edilgenliğinin, günümüzün ve genel olarak modern edebiyatın birçok isminin yaptığı gibi, ''Feminist bir dille'' okunamayacağıdır. Evet, Antigone'nin direnişi ve eserin sonundaki tavrı, o dönemde bir kadın karakter için aykırı bir duruştur ve sonraki yüzyıllarda birçok eser için esin kaynağı olacak kadar güzel ve acıdır fakat bu tavrın kökeninde ''erkeğe'' değil ''yapay iktidarlara'' bir tepki söz konusudur. Çünkü Antigone, teşbihte hata olmasın ''cümlenin rızkını veren ol gani Zeus iken, yeryüzünün halifesi Kreon'a minnet eylemem!'' deyip tanrısal yasaların kutsiyetinden yana tavrını koyar. Eser ait olduğu zamanın mantığına göre değerlendirilmezse, hak ettiği kavrayış yolundan da sapılmış olur. Fakat hikaye ve karakterlerin günümüz psikoloji bilimi ve edebiyatı için birer simge olarak alınması doğaldır.

Kreon'un temsil ettiği sosyolojik durum, Avrupa'da insan haklarının kökeni ve iktidar bağlamında gerçekleşen ''stigma, ötekileştirme'' gibi politik davranışların çözümlenmesi konusunda fikir vericidir. Polyneikes'in vatan haini ilan edilmesi, cesedinin gömülmesine izin verilmemesi, Antigone'ye göre korkunçtur. Çünkü o artık bir ölüdür ve o haliyle ne bir hain ne bir düşman ne de bir tehdittir. Sonsuz bir karanlıkta başıboş bir hiçliktir ve her insan gibi gömülmeyi hak eder. Dikkat çeken bir başka detay Antigone'nin ''genç, küçük'' gibi sıfatlarla yaftalanmasıdır. Antigone'nin bir çocuk olması bu şekilde örtük ifade edilerek onun zayıflığı vurgulanır ve onun ''büyümeyi'' seçtiği an yok oluşu seçtiği görülür. Büyümek tanrısallıktan kopuk iktidara başkaldırı girişimidir Sophokles'e göre ve tanrıdan uzaklaştığı ölçüde vicdan ve mantıktan da uzaklaşması kaçınılmazdır.

Sevmek için yaratılan Antigone'nin İktidarın doğasında yer alan nefretle savaşı...

Yunanlılar bunu nasıl başardı? Bu edebî kalitenin hinterlandı neydi? Doğal hukuk mu yoksa insan aklının ürünü olan pozitif hukuk mu? İnsan yasaları kusura mahkûm mu? Bu sorular artırılabilir fakat kesin olan şey eserin değeri ve yarattığı yüzyılları aşan ölümsüz etkidir. Okuyun dostlar!

Şeyma Demirhan, bir alıntı ekledi.
14 Mar 20:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

George Washington Wilson
“Binlerce yıldır barışı ve birliği arzulayan ama hiç bir zaman başaramayan talihsiz ülkemize başını geriye çevirip bakmayı kendisine yasaklar. Ve insanlığın hakim olduğu bir dünya düşü, uzaklarda ve sisler arasında bir kere daha kaybolur.”

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 319 - Can Yayınları)İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 319 - Can Yayınları)

En sevdiğim şiir!
-SENİN İÇİN DEDİLER Kİ-

Senin İçin Yasak Dediler
-Yasaklar Çiğnenmek İçindir Dedim..

Senin İçin İmkansız Dediler
Önemli Olan ..
İmkansızı Başarmak Dedim…

Senin İçin Olmaz Dediler
– Dünya da Olmayacak Şey Yok Dedim…

Senin İçin Zor Dediler.
– Kolay Olsaydı Değeri Olmazdı Dedim…

Onda Bulduğun Nedir ki Dediler.
Herkeste Arayıp Bulamadığım Dedim…

Senin için O Ne Dediler.
– Hayattaki Gülen Yüzüm Dedim…

Ona Öyle Nasıl Bağlandın Dediler.
– Ben Değil O ”Bağladı” Dedim…

Oda Senin Gibi Sevdimi Dediler.
– İşte Cevap Veremediğim Tek Şey Buydu…

Eğer Bunu Bilmiyorsan Vazgeç Dediler.
– ”Vazgececek olsaydım Sevmezdim” Dedim.

-CAN YÜCEL

Ruh Adam, bir alıntı ekledi.
13 Mar 12:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Rabbim, dedi, Yusuf, sen bana, kendi isteğimin dışında şu iklimde ve şu odada bulunduğum şu anda, Züleyha'yı istememeyi isteyebilmeyi nasib et. Katında bir esirgeme ver. Değil mi ki isteğe yaklaşınca, istememeyi istemek artık imkansızlaşır. Bu yüzden değil mi Rabbim, senden gelen yasaklar "yapma" ile değil "yaklaşma" emri ile başlar. Yaklaşırsam eğer şu içimdeki doğal olan akışla Züleyha'nın ırmağına, yaklaştıktan sonra "yapmam" diyemem. Üstelik yaklaşırsam eğer yapmamayı da artık dua edemem. Daha kolay olan "yapma" değil "yaklaşma".

Yusuf ile Zuleyha, Nazan BekiroğluYusuf ile Zuleyha, Nazan Bekiroğlu
RA, bir alıntı ekledi.
11 Mar 11:42 · Kitabı okuyor

Çocuğun Ruhunu Anlamak
Zorba yasaklar çocuklarda bulunan tutkuları büyüklerdekinden daha fazla keskinleştirir

Vadideki Zambak, Honore De Balzac (Sayfa 8 - Alkım yayınları)Vadideki Zambak, Honore De Balzac (Sayfa 8 - Alkım yayınları)
Seda Türkel, bir alıntı ekledi.
10 Mar 16:23 · Kitabı okuyor

''...Şimdi kendi gibi zamanla kalınlaşmış ağacın önünde durmuş düşünüyordu.Halim'le bu evden uzaklaşıp tek başlarına bir evde yaşamaya başlarlarsa, oğlu en çok onu sever miydi ?Kalabalık konağın içinde ,yarenliği akranı Sabahat'la,derslerini babası yerine koyduğu Reşat Dedesiyle yapıyor,ana sevgisini ise evin içindeki kadınlar ordusuna paylaştırıyordu.Halim'in bir değil adeta beş annesi vardı evde.Behice,saygı duyduğu annesiydi,Leman ile Suat genç güzel anneleriydi,Saraylı Hanım her an şımarabildiği ve tüm kabahatlariyle sığınabildiği limandı.Kendine anneliğin beşte biri düşüyordu ve oğlu,Reşat Dedesini öz annesinden daha çok seviyordu.Boş bulunup ağzından kaçırıvermişti işte.Halim'e iyiliği için yasaklar koyan,üşütmesin hastalanmasın diye peşinden koşturan,dırdır eden ve arkadaşlarını sürekli tenkit eden hep kendiydi;öz ve has anası.Bu nedenle mi sevdirememişti kendini oğlına ?.Acaba ayrı bir evi olaydı,o evde oğluyla başbaşa kalaydı-ki bu ancak bir izdivaçla olabilirdi-Halim sadece ona kalır ve en çok onu sever miydi ?...''

Umut, Ayşe Kulin (Sayfa 76 - everest)Umut, Ayşe Kulin (Sayfa 76 - everest)
Aybuke Su Özkan, bir alıntı ekledi.
10 Mar 13:07 · Kitabı yarım bıraktı

Tabu kısıtlamaları, dinsel ve etik yasaklardan daha değişiktir.Bir tanrının buyruğundan kaynaklanmayıp, kendiliklerinden vardır bu yasaklar.

Totem ve Tabu, Sigmund Freud (Sayfa 53)Totem ve Tabu, Sigmund Freud (Sayfa 53)