Nurullah DAĞLI, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Aaah, savaş,seni icat eden görmesin cennet.Aaah,savaş. Şu yeryüzünde canlı koymadı kırdı geçirdi. Gökteki kuşu,yerdeki börtü,böceği,sudaki balığı..."

Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana, Yaşar KemalFırat Suyu Kan Akıyor Baksana, Yaşar Kemal

Yaşar Kemal
İnsanlarla oynamamalı.Bir yerleri var,bir ince yerleri,işte oraya değmemeli.

İpek Seray, Yaşar Kemal Kendini Anlatıyor'u inceledi.
 8 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

İnce Memed 1 i okuyup diğer ciltlere geçmeden önce Yaşar Kemal'in kendisini kendisi nasıl anlatmış bunu biraz olsun öğrenmek adına öneri üzerine okudum. Fransız yazar Alain Bosquet ve Yaşar Kemal arasında 30 sorudan oluşan röportaj niteliğinde bir eser. Yaşar Kemal'in (hiçbir yazar ile kıyaslamıyorum, genelleme yapmıyorum) ne kadar önemli ve saygıyı hak eden bir yazar olduğunu anladığımı düşünüyorum. Hayatımı yazsam roman olur kalıbı Yaşar Kemal'in yaşadıklarının en kısa özeti olacak sanırım

Ahmet P, İnce Memed 2'i inceledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İnce Memed,Ali Safa,İdris Bey,Seyran kız derken hikayeler birbirine karıştı,takipte çok zorlandim, hatırlamaya çalışmadım ama. Sonra pişman oldum,tüm hikayeler,karakterler ayrı ayrı güzeldi, tekrar tekrar hikayelerini okudum. En çok canı yanan, en çok acı çeken kim bir türlü karar veremedim, ama ben de okurken üzüldüm,bazen elimden kitabı bıraktım.

Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Uzun ömürlü olası Yahya Kemal: “İnsan alemde hayal ettiği müddetçe yaşar,” diyor. Belki…

Nuhun Gemisi, Yaşar KemalNuhun Gemisi, Yaşar Kemal
Aysu Kavakçıoğlu, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İnsana ne olursa olsun,başına ne gelirse gelsin,insan umudunu kesmemeli.Yalnız kalmış,umudunu yitirmiş insan yarı ölü bir insandır.Bana kalırsa insan yaratım gücünü hiçbir yerde yitirmemelidir.

Çıplak Deniz Çıplak Ada, Yaşar Kemal (Sayfa 53 - YKY)Çıplak Deniz Çıplak Ada, Yaşar Kemal (Sayfa 53 - YKY)
Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Batıda Yeşil Bursaysa, doğuda da Yeşil Van… Yalan değil, “Yeşil Van”. Her evin bir bahçesi var. Bahçesizi yok bu yerin. Her ev de birer inek besliyor. Koyunları olan evler de var. Şehrin yarısından çoğu da ekip biçiyor. Şehir öylesine geniş tutulmuş ki, Ekrek dağı ile göl arasını kaplamış gitmiş, iki bin kilometrekare diyorlar. On beş bin nüfus için çok değil mi? Üstü namnı namnı karlı Ekrek dağı, altı belki de dünyanın en güzel suyu, Van gölü. Tabiat vermiş vereceğini. Havasının üstüne hava, suyunun üstüne su yok. Vanda duyulan her ses, biraz da, su şırıltısıdır. Bir zamanlar, “Dünyada Van…” sözü muhakkak ki boşuna değilmiş.

Nuhun Gemisi, Yaşar KemalNuhun Gemisi, Yaşar Kemal
Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
8 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Sonra açıyor ağzını, yumuyor gözünü. Dert söyletir.
İşsizlik diyor. Yokluk diyor. Bu şehrin yüzde yetmişi işsiz, perişan diyor. Bak, diyor, kahvelere bak. Tıklım tıklım dolu. Dünyanın hangi şehrinde bu kadar kahve var? Eskiden zaten perişandı köylü. Açtı. Şimdi motor çıktı. Ağalar topraktan attı köylüyü, diyor. Bir ağa elinde beş köy var, on köy var… Fabrika gerek. Bu memlekette fabrika olmazsa olmaz. Bütün şark yollara dökülmüş. Diyarbakıra akıyor. Diyarbakır işsizlikten kırılıyor. Fabrika oğul, sanayi gerek oğul, diyor. Bak şu şehrin pisliğine, tozdan göz gözü görmüyor, diyor. Bakıyorum, yerden göğe kadar hakkı var.

Nuhun Gemisi, Yaşar KemalNuhun Gemisi, Yaşar Kemal
Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Dünyanın hiçbir yerinde Diyarbakır karpuzu büyüklüğünde karpuz elde edilemiyor. Niçin Diyarbakırda da başka yerde değil? Bu bir sır mı? Yok böyle bir şey. Burada kime sorarsan sor, karpuzcu olsun olmasın, bu karpuzların nasıl ekildiğini size söyleyiveriyor.
Biri şöyle anlattı, ama bu bir karpuzcu. İnce kuru yüzlü, yanağında şark çıbanı izi olan bir adam.
“Gardaş,” dedi, “karpuz ekilecek kumluk iki türlüdür. Birisi suyun işgal edip de, yazın çekildiği yer. Buna Kılıç derler. Öteki de asıl Dicle kenarları. Karpuz Kılıç denilen yerde daha iyi olur. Karpuz ekilecek yer dümdüz ve çakıllı olmalıdır. Ama ufak çakıllı. Burası iki kürek boyu uzunluğunda, yani bir buçuk metre, iki kürek ağzı genişliğinde, yani yarım metre su çıkıncaya kadar kazılır. Kazılan yere kuyu derler. Kuyunun, biri başucunda, biri de ayakucunda iki yastık bırakılır. Yani bu yastıklar su çıkmamış topraktır. Yastıklara üçer tane fide dikilir. Ekildiğinin ikinci gününde yanmış, yani eski hayvan gübresiyle gübrelenir. Bir hafta sonra da hayvan ve güvercin gübresi kumlu mille karıştırılarak verilir. Bu zaman içinde kuyunun içindeki su kurumuştur. Birkaç sefer daha gübre verilir. Tamam. Kırk günü say. Karpuz olmuştur. Dağ gibi. İnan beğim senin kadar olmuştur. Aha böyle böyle.”

Nuhun Gemisi, Yaşar KemalNuhun Gemisi, Yaşar Kemal
Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Diyarbakır akrepler şehri, gül şehri, karpuz şehri.
Diyarbakır yeni yapılacak otelleri, eşsiz tabiatıyla turist şehri…
Diyarbakır tezatlar şehri.

Nuhun Gemisi, Yaşar KemalNuhun Gemisi, Yaşar Kemal