Ahmet Çınar

Ahmet Çınar

YazarÇevirmen
8.9/10
16 Kişi
·
47
Okunma
·
0
Beğeni
·
1551
Gösterim
Adı:
Ahmet Çınar
Unvan:
Türk Bürokrat, Yazar
Doğum:
Göksun, Kahramanmaraş, Türkiye, 1966
1966 yılında Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde doğdu.1983 yılında Kahramanmaraş Endüstri Meslek Lisesi'nden ve 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu.

Sırasıyla: İbradı, Dargeçit, Sultandağı, Silvan Kaymakamlığı ve Siirt Vali Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Son kararname ile Amasya Vali Yardımcılığına atandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde Kültürel ve Turizm Daire Başkanlığı görevini sürdüren Çınar'ın "Dağlar Yüreğimdir" adlı bir romanı ve "Her şeyi Yazamadım" adlı anılarını içeren iki eseri yayınlanmıştır.
Yaşlı, zayıf, çilekeş bir teyze odama geldi ve sanki normal bir işlem yapıyormuş gibi, "Al oğlum, paran..." diyerek 300 DM uzattı bana. Paranın standartlaşmış rüşvet olduğu açıktı.
Kaymakam günlüğüne şunları yazdı: "Kökü geçmişte saklı adalet ve sefalet kısır döngüsü içinde ciddi sıkıntılar çekiyor Güneydoğu Anadolu Bölgesi. Bölgeye terör belasının da musallat olmasıyla sefalete gözyaşı, korku ve ölümler de eklenmiş. Neye ve kime inanacağını şaşırmış bir halkın yaşadığı cadı kazanına dönüşmüş. Hatta burası sorunlar çözmek için uzanan eli bile yakan kor bir düğüm"
280 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Sen Özsün, öyle bir kitap ki ateisti inanca, inançlıyı da (hangi inançtan olursa olsun) mensubu olduğu dine karşı daha fazla bağlılığa iten, sürükleyen, davet eden bir eser. Kitaba geçmeden önce eser içindeki söyleşilerin sahibi Mooji'ye bir değinelim.

Mooji, Jamaika asıllı bir İngiliz'dir. Aydınlanma yolunda kendini Hindistan'da bulur ve kadim Hint felsefelerinden biri olan Advaita Vedanta öğretisinin hocası Papaji'yle karşılaşır. Bu karşılaşmanın sonucunda Mooji, üstat Papaji'nin müridi olur ve Ramana Maharshi, Sri Nisargadatta Maharaj ve Papaji'yle devam eden silsilenin günümüzdeki son temsilcisi olur.

Kitapta soru-cevap şeklinde ilerleyen söyleşilerden de anlaşılabileceği üzere Mooji, bir Hintli olmadığı, bu felsefenin içinde doğmadığı yani dışarıdan gelmiş, sonradan aydınlanma fikri kafasında oluşmuş bir insan olmasından ötürü -belki de Jamaikalı genlerinin de etkisiyle- "aydınlanma" fikrine çok uzakta olabilecek, Doğu felsefelerine karşı ön yargılı birçok kişinin fikrini değiştirebilecek bir anlatıma ve yaşanmışlığı sahip.

Peki kitapta Mooji ne diyor. Her insan eşittir. Biri diğerinden üstün değildir. Çünkü her birimiz yaratıcının bir parçasını taşırız. Hepimizin içinde o mükemmel özün mutlaka bir kısmı bulunmaktadır. Bizi diğer insanlardan üstün olduğumuz vehmini verenin benliğimiz yani egomuz olduğunu belirtir. Benlik bir sürü düşünceler ileri sürer, seni korkutur, aydınlanmaktan uzak tutar. Mooji der ki, bırak bu düşünceler beyninde uçuşsun dursun, sen kendini dışarıda tut ve yalnızca bir izleyici ol yani nefsine mağlup olma. Hani Aşık Veysel'in bir türküsü vardır, sözlerinde "Beni hor görme kardaşım, sen altınsın ben tunç muyum, aynı vardan var olmuşuz, sen gümüşsün ben saç mıyım" der. Kitap boyunca müritler, aydınlanma esnasında yaşadıkları zorluklar sonucunda kafalarında oluşan soruları Mooji'ye sorar. Mooji'nin her birine birbirinden güzel cevapları vardır.

Aslında Mooji'nin söylemleri bu topraklarda da yüzyıllardır bulunmakta. Fakat her doğru söyleyenin 9 köyden kovulduğu, cezalandırıldığı bu topraklarda, "Sen Özsün" diyenler de öldürülmüştür. Hallacı Mansur Ene'l hakk demiştir. Tasavvufta Vahdet-i Vücut görüşü vardır. Tüm bunlar kitapta da farklı bir anlatımla bulunmaktadır. Yani, içindeki özü keşfedenler yüzyıllardır hem bu coğrafyada hem de başka coğrafyalarda bulunmaktadır. Yeter ki bizlerde onların yollarından gidebilelim.

Bu incelemeye daha yazılabilecek çok şey var. Kitabı aylar öncesinde bitirmeme rağmen daha yeni yazabildim. Bazı kitaplar vardır ne kadar yazsanız boş. Bu kitap öyle bir kitap ki benim gibi bitirseniz bile, egonuza-nefsinize yenildiğinizi düşündüğünüzde kitaptan bir on sayfa okuyup tekrar yola girme isteği duyarsınız. En güzeli yazıyı bu topraklardan çıkma hikmetli sözlerin müzikle buluşmasıyla sonlandırayım.

Şah Hatayi - Yola Girme Sen
https://www.youtube.com/watch?v=Xm2ZlyJZDLc
280 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
"Ben kimim" soruyu soran kim? Bilmek isteyen kim?
Soru cevap şeklinde defalarca bu sorular üzerinde duruyor kitap. "Ben"den (ego-zihinden) sıyrılıp boşluk olma halinin, bizi kavrayamayacağımız ama hissedebileceğimiz Öz'ün rahmetinin eşsiz ve mükemmel hissiyle donatıyor kitap. Uyanışa doğru yolda olanların, yola çıkmak isteyenlerin, arayışta olanların okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
280 syf.
·Beğendi·10/10
Mooji bugüne kadar karşıma çıkan en huzurlu, en dikte ettirmeden, en dingin konuşan; sureti ve sesinin tınısı iç huzurunu ruhuma ığıl ığıl akıtan varlık. Tüm videolarını soluksuz, şükrederek izlediğim, kitabını okumanın eksiklik olacağı Usta. Önce videolar, sonra kitap bence. Sesini duymadan tamamlanmaz çember. Sevgiyle...
416 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Kitabın yazarı en sonn Zonguldak valiliği yapan Ahmet Çınar... Yazar hem kaymakamken hem de valiyken görev yaptığı yerlerde kendi doğrularının peşinden gittiği, siyasilere ve onlardan beslenenlere eyvallah demediği için halk tarafından çok sevildi fakat "yukarılar" hep rahatsız oldu.. Kitabı okudukça ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.. Romanın konusunu ise Ahmet Çınar'ın Mardin'in Dargeçit ilçesinde kaymakamlık yaptığı sıralarda başından geçen olaylar oluşturuyor.. Kitap adeta 1990'lar Türkiye'sinden özellikle de Güneydoğu Anadolu bölgesindeki yaşamdan kesitler sunuyor bize.. Yazarın orada kaymakamlık yaptığı yıllarda ben de hasbelkader öğretmenlik için oradaydım. Kitaptaki olaylara ya bizzat şahit oldum ya da birinci ağızlardan dinledim.. O yüzden 20 yıl sonra tekrar o günleri yaşadım kitabı okurken.. Dargeçit sokaklarında dolaştım, lojmanda arkadaşlarla vakit geçirdim, pencerelere battaniye gerip karartma uyguladım, oradayken edindiğim dostlukları hatırladım tekrardan.. Kitap çok sade bir dille yazılmış.. Sıkılmadan anlayarak okuyorsunuz.. Olaylar öyle kurgulanmış ki hep bir sonraki bölümü merak ederek okuyup kitabı bir çırpıda bitiriyorsunuz. Ya da bana öyle gelmiş olabilir..Çünkü olayları yaşamış birisi olarak taraflı bakıyor olabildim.. Özellikle son bölümleri ağlayarak okuyacağınızdan eminim..
280 syf.
·Beğendi·10/10
Mooji eğer bu kitap İlginizi cektiyse önerim kitabı almadan önce ilk iş bulabildiginiz tüm videolarını izlemek daha sonra kitabı elinize almak derim
280 syf.
·Beğendi·9/10
Sonuçta yaşayan bir ekol ki buda konuşmalarını güvenle okumanızı sağlıyor. Bir osho bir yogananda gibi bu hayattan göçüp gitmemiş. Özetle mooji kaçmaz bir ekol, hatta mooji hangi dine mensupsanız o dinde daha iyi bakış açısıyla ilerlemenizi sağlıyor
Beklentimin altında kaldı açıkçası aynı fiyata daha iyi kitaplar alınıp okunabilir bu konular üzerine. Baskı çeviri sayfa boyutu derken fiyatı abartı buldum sayfaların yarısı resim nerdeyse zaten. Yazar daha anlaşılır bir dil kullanabilirdi bir de gereksiz seyirci tepkileri (gülüşmeler sessizlik falan yazmışlar) kitap bütünlüğünü olumsuz etkiliyor sitcom dizisi havasi katıyor :) Zannedersem yazarın Türkçe 1 kitabı daha var bundan sonra onu okumayi düşünmüyorum açıkçası

Yazarın biyografisi

Adı:
Ahmet Çınar
Unvan:
Türk Bürokrat, Yazar
Doğum:
Göksun, Kahramanmaraş, Türkiye, 1966
1966 yılında Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesinde doğdu.1983 yılında Kahramanmaraş Endüstri Meslek Lisesi'nden ve 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu.

Sırasıyla: İbradı, Dargeçit, Sultandağı, Silvan Kaymakamlığı ve Siirt Vali Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Son kararname ile Amasya Vali Yardımcılığına atandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde Kültürel ve Turizm Daire Başkanlığı görevini sürdüren Çınar'ın "Dağlar Yüreğimdir" adlı bir romanı ve "Her şeyi Yazamadım" adlı anılarını içeren iki eseri yayınlanmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 47 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 63 okur okuyacak.