Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

Ahmet Şık

Ahmet Şıkİmamın Ordusu yazarı
Yazar
8.5/10
242 Kişi
889
Okunma
86
Beğeni
6,3bin
Görüntülenme

Hakkında

Ahmet Şık (d. 1970), Türk gazetecidir.rnrn1970 yılında Adanada doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun oldu. Mesleğe, üniversitenin birinci sınıfında iken Milliyet gazetesinde stajyer muhabir olarak başladı. 1991 ve 2007 yılları arasında Cumhuriyet, Evrensel ve Yeni Yüzyıl gazeteleri ile Nokta dergisinde muhabir, Reuters haber ajansında da foto muhabir olarak çalıştı.rnrn2005 yılında Radikal gazetesinde çalışırken, Doğan Grubuna alacak davası açtığı için işten çıkarıldı. Sonrasında çalışmaya başladığı Aktüel dergisinden de açtığı dava gerekçe gösterilerek işine son verildi.rnrnHrant Dink suikastı sonrasında Nokta dergisinde yayımlanan "Asker İç Güvenlikten Elini Çekmeli" başlıklı röportaj ve "Hayata Dönüş" operasyonlarının yıldönümünde Bayrampaşa Cezaevinin kadın koğuşunda sağ kurtulan Münevver Köz ile yapılan "Bayrampaşada O gün" başlıklı söyleşi nedeniyle Türk Ceza Kanununun 301. maddesinden yargılandı. 8 Mart 2007’de medyanın askerler tarafından fişlendiğinin iddia edildiği “Askerin medya notları!” başlıklı habere imza attı. rnrnRadikal gazetesinden çalışma arkadaşı Ertuğrul Mavioğlu ile birlikte yazdığı Kontrgerilla ve Ergenekonu Anlama Kılavuzu ve Ergenekonda Kim Kimdir? kitaplarında "Ergenekon Soruşturmasının gizliliğini ihlal ettiği" iddiasıyla üç yıl hapis istemiyle yargılandığı davadan 13 Mayıs 2011de beraat etti.rnrn3 Mart 2011 tarihinde, Ergenekon Soruşturması kapsamında evinde ve İstanbul Bilgi Üniversitesindeki odasında yapılan arama sonrasında gözaltına alındı. Gözaltında iki gün kaldıktan sonra tutuklanma talebiyle mahkemeye sevkedildi. Avukatı Bülent Utku, Şıkın son zamanlarda hazırladığı ve İmamın Ordusu ismini vermeyi düşündüğü Fethullah Gülenin emniyetteki örgütlenmesini anlatan kitabı nedeniyle gözaltına alındığını düşündüğünü dile getirdi. 6 Mart 2011de "Ergenekon terör örgütüne üye olma" suçundan tutuklanarak gazeteci Nedim Şener ile birlikte Metris Cezaevine gönderildi. 12 Mart 2012 tarihinde Nedim Şenerle birlikte tahliye oldu. Ahmet Şık, cezaevinden ayrıldıktan sonra ilk açıklamasında Çok fazla bir şey söylemek istemiyorum. Eksik kalmış adalet, hukuk ve demokrasi getirmeyecek. Sadece benim davamda 5 tutuklu var, 100 civarında gazeteci hala içeride. İfade özgürlüğü meselesi sadece gazetecilerin sorunu değil. 600 civarında öğrenci var. Bunun mücadelesine devam edeceğiz. Bu komployu kuran, yürüten polisler, savcılar ve hakimler bu cezaevine girecek. Onlar buraya girdiğinde adalet gelecek. O cemaat bağlantılı, o çete bağlantılı adamlar buraya girecek. Bunlara sesini çıkarmadığı için siyaseten sorumlu AKP hükümetidir dedi.
Unvan:
Türk Gazeteci, Yazar
Doğum:
Adana, 1970

Okurlar

86 okur beğendi.
889 okur okudu.
48 okur okuyor.
385 okur okuyacak.
17 okur yarım bıraktı.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
"Kötüler kendi aralarında arkadaş değil olsa olsa işbirlikçi olabilirler." Etienne de la Boétie
Sayfa 19 - İlerikitaplığı Yayınevi - 1. Baskı - Kasım 2021Kitabı okudu
Nazım Hikmet "O duvar o duvarınız, vız gelir bize vız" diye boşuna söylememişti.
Sayfa 12 - İlerikitaplığı Yayınevi - 1. Baskı - Kasım 2021Kitabı okudu
Reklam
Mafya devleti egemenliğinin hüküm sürdüğü bir ülkede rejimin teslim edildiği tek bir adam, ülkeyi kendi malıymış gibi yönetir.
Sayfa 16 - İlerikitaplığı Yayınevi - 1. Baskı - Kasım 2021Kitabı okudu
Darbe gecesinden bugüne uzanan süreçte yaşananlara bakıldığında, “Apoletli faşizm ile sivil faşizmin taht savaşında tek kazananın faşizm olduğu" hakikati gün gibi ortada duruyor.
Sayfa 15 - Kırmızı Kedi YayınlarıKitabı okudu
Duvar
Duvar
Kitabı D&R'dan aldım , çok şaşırtıcı bir durum aslında benim için. Çünkü yandaş bir yayınevinde bu tür kitapları bulmak zordur. Hatta bir okurda bende arıyordum bu kitabı burda nasıl buldunuz falan dedi. Burda satılmasının şaşırtıcı olduğunu söyledim.Çünkü D&,R gibi mağazalarda(sanal mağazada bilmiyorum belki vardır) bu tür kitaplar pek satılmaz. Ancak D&R kitabı indirimli kampanyaya sokmamış, bu da herhalde kitabın daha fazla satışını engellemek için olduğunu düşünüyorum(bir çok kitapta olmasına rağmen bu kitapta yoktu) ancak fiyatı pahalı olmasına rağmen inadına aldım:-) Çok fazla da yoktu zaten mağazada. Yani aslında kitap mağazalarının bu tür ayrımcılığa girmesi çok mantıksız gelir bana. İdeolojik saikler maalesef etkili oluyor galiba. Nasıl bir özgürlük, demokrasi anlayışı var ise artık. Bir türlü anlamıyorum ve anlamıyacağımda.
Doğrunun yanında duramıyor olabilirsiniz. Bir doğru da görmüyor olabilirsiniz. Fakat yanlışın, yalanın, riyanın yanında durmayın. Bilmelisiniz ki hakikati söylemenin gücü iktidara tapınmanın gücünden daha uzun sürer.
Ahmet Şık
Ahmet Şık
Reklam
Kinlerinin ve hırslarının doymak bilmez açlığıyla yol almaya çalışanlar her zaman kendi sonunu hazırlar
Ahmet Şık
Ahmet Şık

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
624 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
3 günde okudu
Dikkat spoiler içerir. Daha önceden Ergenekon terör örgütü üyeliği sebebi ile tutuklanan gazeteci yazarın, ülkede Cemaat'in büyümesi ve AKP ile olan savaşını anlatan araştırma eseri. 60lı yıllardan itibaren Cemaati genişletmeye başlayan Gülen'in, Erbakan'a yakınlaşarak kadrosunu genişletmesi, Yazıcılar ve Okuyucular denilen Nur tarikatlarından ayrılması ve siyasetin içinde olmadığını belirtmesine rağmen gırtlağına kadar siyasete dalması ile başlayan kitapta, Erbakan ile anlaşmamasından dolayı Çiller'e yanaşması, sonrasında 28 Şubat'ı desteklemesi ve özellikle Emniyet ile Adliye teşkilatı içerisinde örgütlenmesini anlatıyor. AKP iktidara geldikten sonra asker tehlikesinden dolayı zoraki ittifak kuran bu ikili Ergenekon operasyonları ile Orduyu çalışamaz hale getiriyor ancak MİT'e nüfuz edemeyen Cemaat, Hakan Fidan'ı devre dışı bırakmak için 7 Şubat operasyonunu başlatıyor ve köprüler atılıyor. Sonrasında da dershaneler olayı ve 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonları ile savaş başlıyor. Bu arada Taraf gazetesinin Cemaate doğru kayması, Oslo görüşmelerinin sızdırılması, Başbakanın odasına böcek yerleştirilmesi gibi olaylar zaten savaşın 2012'de başladığını gösteriyor. Yolsuzluk operasyonu, devletin medyaya müdahalesi, sızdırılan tapeler ülkede resmen bir sirk kurulduğunu gözler önüne seriyor. Yolsuzluk operasyonu sonrasında hükümetin yaptıkları, Gezi olayları, HSYK'yı cemaatin elinden almak için yapılanlar, o dönem cemaat ve hükümet yetkililerinin operasyonlar hakkındaki açıklamaları ülkedeki korkunç tabloyu apaçık bir şekilde gözler önüne seriyor. Bu dönemi merak edenlerin mutlaka okuması gereken kitaplardan biri.
Paralel Yürüdük Biz Bu Yollarda
Paralel Yürüdük Biz Bu YollardaAhmet Şık · Postacı Yayınevi · 2014114 okunma
168 syf.
8/10 puan verdi
·
3 günde okudu
Cumhuriyet Gazetesi davasinda var olan iddanameye olan savunması,ama tarihe geçecek bir savunma.Hukukun katli,medyanin rezilliği... Kısaca Türkiye sistemini bulacaksınız. İktidarın gücü elinde tutmak için nice dumenler çevirdiğini ne canlar yaktığını gözler önüne seriyor.Korkusuzca,duruşundan asla taviz vermiyor Ahmet Şık.Hayranım karakterine. Bütün iktidarlar,muktedirler gider.Ahmet Şık'lar,Uğur Mumcu'lar,Metin Göktepe'ler kalır.
İtham Ediyorum
İtham EdiyorumAhmet Şık · Kırmızı Kedi Yayınları · 201888 okunma
520 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
28 günde okudu
Sedat Peker'in, kendisinin de içinde yer aldığı Susurluk skandalından 25 yıl sonra gelen ifşa ve itirafları, Türkiye'nin mafya-siyaset-devlet üçgeni içinde dipsiz bir bataklığa dönüştürüldüğünü ortaya koydu.
Duvar
DuvarAhmet Şık · İleri Kitaplığı · 2021114 okunma