1000Kitap Logosu
Alexander McCall Smith
Alexander McCall Smith
Alexander McCall Smith

Alexander McCall Smith

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.3
111 Kişi
312
Okunma
13
Beğeni
1.556
Gösterim
Unvan
Britanyalı Yazar
Doğum
Bulavayo, Güney Rodezya, 24 Ağustos 1948
Yaşamı
Alexander McCall Smith, İngiliz Şövalyelik Nişanı sahibi ve Edinburgh Kraliyet Cemiyeti üyesi Zimbabve doğumlu Britanyalı yazar. Smith, aynı zamanda İskoçya'daki Edinburgh Üniversitesi'nde tıp hukuku profesörüdür. Yirminci yüzyılın sonunda, McCall Smith, tıp hukuku ve biyoetik konusunda saygı duyulan bir uzman haline gelmiş ve hem kendi devletinin hem de uluslararası komitelerin danıştığı bir isim olmuştur. Ayrıca, Bir Numaralı Kadınlar Dedektiflik Bürosu serisi ile tanınan bir kurgu yazarıdır. Alexander McCall Smith, şu anda Zimbabve'de bulunan Britanya sömürgesi Bulavayo'da dünyaya geldi. İlk eğitimini bu şehirdeki Hrıstiyan Kardeşler Koleji'nde aldı. Daha sonra ise Edinburgh Üniversitesi'nde hukuk okudu.Güney Afrika'ya döndükten sonra bir süre Botsvana Üniversitesi'nde hukuk dersleri veren yazar, bir kez daha İskoçya'ya giderek orada evlendi ve tıp doktoru eşi Elizabeth, kızları Lucy ile Emily ile birlikte hayatına bu ülkede devam etti. British Medical Journal etik komitesine 2002'ye kadar başkanlık eden profesör, ayrıca, Birleşik Krallık İnsan Genetik Komisyonu eski başkanı ve UNESCO Uluslararası Biyoetik Komisyonu eski üyesidir. Yazarlıkta başarı kazanınca bu görevlerine son vermiştir. Aralık 2006'da edebiyata olan katkılarından dolayı İngiliz Şövalyelik Nişanı alan McCall Smith'e, Haziran 2007'de ise Edinburgh Hukuk Fakültesi tarafından Onur Ödülü verilmiştir. Amatör olarak fagot çalan yazar, The Really Terrible Orchestra'nın (Gerçekten Berbat Orkestrası) kurucusudur. Botsvana'daki ilk opera salonu olanı Bir Numaralı Kadınlar Opera Salonu'nun açılmasına da katkıda bulunmuştur. 2006 yayınlanan Britanya'nın sağlık politikaları ile ilgili The Future of NHS kitabının da yazarları arasındadır. McCall Smith'in eserlerindeki seri formatı aklaCharles Dickens ve Armisted Maupin gibi on dokuzuncu yüzyıl yazarlarının kullandığı formatı getirir.
wybie
İskoçya Sokağı 44 Numara'yı inceledi.
514 syf.
·
32 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kitap tam 1 aydır benimle yol boyunca sürüklendi. Bazen iki satır okudum bazen düzinelerce sayfa. Kafa dağıtmamı sağlayan bir kitaptı. Hikayesi, kurgusu, anlatılış şekli, bilgilerin örnekle verilmesi, hepsi takdire şayandı. Kitap size bilip bilmediğinizi sormadan bir şeyler öğretiyor. Yumuşacık, sarıp sarmalayan bir şekilde ilerliyor. Karakterlerin hepsi özünde çok naif . Karakter tahlilleri hakeza öyle. İlahi bakış açısıyla anlatılıyor. Lakin bunu yaparken kimin düşüncesi üzerinden anlatılıyorsa onun hitaplarına göre ağız değişiyor. Gerçekten keyif aldığım bir kitaptı. Bir kitabı okuyun ya da okumayın demek haddim değil lakin okumayı isteyin . (:
İskoçya Sokağı 44 Numara
OKUYACAKLARIMA EKLE
13
Ipek eker
İskoçya Sokağı 44 Numara'yı inceledi.
514 syf.
·
8 günde
·
8/10 puan
Tam kafa dagitmalik,citir- cerez bir kitap. Seri olarak devam kitaplari da varmis, edinmeye calisip okumaya devam edecegim. Kalin olmasina, icinde cok fazla karakter olmasina ragmen cok kolay okunan, akici bir kitap. Dinlenmek adina okunabilir. Eglenceli bir kitap. Tavsiye ederim. Alexander McCall Smith İskoçya Sokağı 44 Numara
İskoçya Sokağı 44 Numara
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
Sumeyye
Kadın Dedektif'i inceledi.
232 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Afrika’da yaşayan Mma Ramotswe babasından kalan miras ile Bir Numaralı Kadın Dedektiflik bürosu kurar. Kimse iş yapamayacağını söylerken Mma kararlıdır. Kadınlarında bu mesleği pek alâ yapabileceğini kanıtlamak ister. Mma hem dediktiflik bürsonu anlatırken bir yandan da geçmişinden yaşadıklarından bahseder. Küçük yaşta annesini kaybetmiş onu kuzeni büyütmüştür ve babasının kıymetlisidir. Yaşadığı yerde kadınlara yaklaşımından dolayı insanları eleştirir ve eleştirmekle kalmaz bir kadının neler başarabileceğini onlara kanıtlar. Çok eğlenceli yer yer hüzünlü ve maceralı bir kitaptı. Mma’nın kararlı duruşu ve davaları, özellikle bir çocuğun hayatını kurtarmak için gösterdiği çaba çok güzeldi. Sizlere de tavsiye eder Keyifli okumalar dilerim.
Kadın Dedektif
OKUYACAKLARIMA EKLE
2