İskoçya Sokağı 44 Numara

8,6/10  (5 Oy) · 
8 okunma  · 
3 beğeni  · 
543 gösterim
Alexander McCall Smith'in İskoçya Sokağı, Edinburgh'da eski büyük burjuvaların kendilerini öğrenciler, şairler ve portre ressamlarıyla yan yana buldukları bohem ve kalabalık bir köşesi. 44 Numara ise sokağın eksantrikleri ile başarısız tiplerinin çokça bulunduğu bir yer.

Okulunu donduruşunun ikinci senesinde ailesine hayli endişe veren Pat, 44 Numaraya yeni kiracı olarak kabul edilir ama burada ne kadar tutunabileceğinden emin değildir. Ev arkadaşı, Rugby oyuncusu Bruce tahammül edilemez derecede narsist ve can sıkıcı ölçüde yakışıklı olan bir adamdır. Alt katta korkunç derecede gösterişçi Irene ile babası okurken Guardian gazetesini ateşe verdiği için terapi görmeye başlayan büyümüş de küçülmüş beş yaşındaki oğlu yaşamaktadır. Ayrıca akıl küpü, entelektüel Domenica Macdonald yaptığı işin yanında boş zamanlarında apartamının keskin bakışlı gözlemciliğini üstlenmektedir...

Çapkınlar, acayip insanlar ve masumlardan oluşan pırıltılı karakterleriyle komik ve son derece keyif verici bir kitap olan İskoçya Sokağı 44 Numara, McCall Smith'in yerlisi olduğu Edinburgh'u zekice ve isabetli bir şekilde ortaya koyuyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  514
 • ISBN:
  9786053601524
 • Çeviri:
  Aslı Mertan
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
wybie 
28 Nis 2016 · Kitabı okudu · 32 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap tam 1 aydır benimle yol boyunca sürüklendi. Bazen iki satır okudum bazen düzinelerce sayfa. Kafa dağıtmamı sağlayan bir kitaptı. Hikayesi, kurgusu, anlatılış şekli, bilgilerin örnekle verilmesi, hepsi takdire şayandı. Kitap size bilip bilmediğinizi sormadan bir şeyler öğretiyor. Yumuşacık, sarıp sarmalayan bir şekilde ilerliyor. Karakterlerin hepsi özünde çok naif . Karakter tahlilleri hakeza öyle. İlahi bakış açısıyla anlatılıyor. Lakin bunu yaparken kimin düşüncesi üzerinden anlatılıyorsa onun hitaplarına göre ağız değişiyor. Gerçekten keyif aldığım bir kitaptı. Bir kitabı okuyun ya da okumayın demek haddim değil lakin okumayı isteyin . (:

Oblomov 
17 Haz 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · 8/10 puan

Kitap İskoçya'nın Edinburgh şehrindeki bir apartmanda yaşayanların etrafında gelişen olayları anlatıyor. Yazar şehrin atmosferini o kadar güzel anlatmış ki sizi de şehrin içerisinde dolaştırıyor. Kitabın konusu olan apartmanda yaşayan çok ilginç tipler var. Özellikle beş yaşındaki Bertie benim favorim. Bertie'nin büyüklerin yaptıkları saçmalıklara bakış açısı ve yaptığı yorumlar insanı hem güldürüyor hem de düşündürüyor. Ben kitabı keyif alarak okudum. Herkesin keyifle okuyabileceği bir kitap olduğunu düşünüyorum. Yanılmıyorsam sekiz kitaptan oluşan bir seri. Devamını da kısa sürede okumayı planlıyorum.

Burak Denizli 
15 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

CANIM SIKILDIĞI ZAMAN BİR ŞEY YAPMAK İSTEMEDİĞİM ZAMAN BOŞ OLDUĞUM ZAMAN İŞİM OLMADIĞI ZAMAN İSTEDİĞİM HER ZAMAN OKUYABİLDİĞİM BİR KİTAP. BÖLÜMLER KISA SİZE YAŞAMDAN YER YER BÖLÜMLER SUNUYOR. BUNLAR HER ZAMAN SİZİNDE KARŞILAŞABİLECEĞİNİZ ŞEYLER. ÇOK HOŞUMA GİTMİŞTİ SERİSİ OLDUĞUNU ÖĞRENDİKTEN SONRA DA OKUMAYA DEVAM ETTİM. ALEXANDER IN DA BÜTÜN KİTAPLARINI OKUMAYI İSTİYORUM BU KİTAP BANA BU ADAMI SEVDİRDİ

Kitaptan 8 Alıntı

Oblomov 
13 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ego
Üniformalı insanlar hepimizin görünen yüzümüzün altında savunmasız olduğumuz gerçeğinin hatırlatılmasından hoşlanmazlar. Üniforma kırılgan egoları koruyan bir şeydir.

İskoçya Sokağı 44 Numara, Alexander McCall Smith (Sayfa 271 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)İskoçya Sokağı 44 Numara, Alexander McCall Smith (Sayfa 271 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Oblomov 
14 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Paylaşmak
Hayatta hiçbir şey, itiraf edildikten veya bir başkasıyla paylaşıldıktan sonra, eskisi kadar vahim görünmez.

İskoçya Sokağı 44 Numara, Alexander McCall Smith (Sayfa 329 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)İskoçya Sokağı 44 Numara, Alexander McCall Smith (Sayfa 329 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Oblomov 
14 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Fotoğraf
Fotoğraf çekmek dikkat dağınıklığının göstergesidir. Bir şey görüyorlar, fotoğrafını çekip yollarına devam ediyorlar. Gerçekten Bakmıyorlar.

İskoçya Sokağı 44 Numara, Alexander McCall Smith (Sayfa 333 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)İskoçya Sokağı 44 Numara, Alexander McCall Smith (Sayfa 333 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
wybie 
 19 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kaos
Babasını düşünüyordu. Onun kazalar ve kazaların bastırılmış isteklerimizi yansıttığına dair söyledikleri aklına gelmişti. Sevdiğimizi yok ederiz, demişti.

İskoçya Sokağı 44 Numara, Alexander McCall Smith (Sayfa 61)İskoçya Sokağı 44 Numara, Alexander McCall Smith (Sayfa 61)
Oblomov 
14 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İnsan
İnsanın içine düştüğü çukuru tanımlaması başka, oradan çıkış yolu bulmasıysa tamamen başka bir şeydir.

İskoçya Sokağı 44 Numara, Alexander McCall Smith (Sayfa 309 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)İskoçya Sokağı 44 Numara, Alexander McCall Smith (Sayfa 309 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
wybie 
26 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

çifte
Pat köpeğin altın dişini merak ediyordu. Angus Lordie'ye bunun nasıl olduğunu sordu. Gelen açıklama, "Başka bir köpeğin kuyruğundan ısırdı," oldu. "Ve dişi kırıldı. Ben de tutup, kendi dişçime götürdüm. Dişçim aynı zamanda içki sofrasından arkadaşımdır. Bir köpeği tedavi etmek pek aklına yatmamıştı, ama sonunda kabul etti, altın dişi taktı. Sağlık sigortasından değil tabii, altına ve diğer ıvır zıvıra tam yetmiş sterlin ödedim. Gece yapmamız gerekti, etrafta başka hasta yokken, çünkü insanlar kendi kullandıkları dişçi koltuğunda bir köpek görmeye itiraz edebilirlerdi. İnsanlar bazen böyle tuhaf olabiliyorlar. Cyril gelmiş, yetmiş sterlinini veriyor, ama bazıları onun tedaviye hakkı olmayacağını söyleyebiliyorlar. Hayret verici bir şey. Ama insanlar böyle konularda her zaman mantıklı davranamıyorlar."

İskoçya Sokağı 44 Numara, Alexander McCall Smith (Sayfa 389)İskoçya Sokağı 44 Numara, Alexander McCall Smith (Sayfa 389)