1000Kitap Logosu
Andre Clot
Andre Clot
Andre Clot

Andre Clot

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.0
18 Kişi
52
Okunma
4
Beğeni
924
Gösterim
Unvan
Araştırmacı, Yazar
Doğum
Fransa, 1909
Ölüm
2002
Yaşamı
Grenoble, Fransa’da doğdu. 1936’dan 1942’ye kadar haber ajansı Agence Havas’ta, 1943’ten 1945’e kadar Radio-Brazzaville’de ve 1945’ten emekliliğine kadar Agence France-Presse’te çalıştı. Uzun yıllar Türkiye’de ve Ortadoğu’da yaşadı. Türk ve İslam tarihi konusunda kitaplar yazdı.
Efe
Muhteşem Süleyman - Osmanlı'nın Altın Çağı'nı inceledi.
295 syf.
·
5 günde
·
Puan vermedi
Hiç duymadığım şeyler duydum bu kitapta bize anlatılmamış doğruluğu kuşkulu olan, içime kurt düştü bir kere... Bir yerde şarap içer diyor... saltanatının ilerleyen yıllarında yasaklamıştır diyor. Yabancı gözünden türk tarihi de bir güzel oluyor bir güzel akıyor. Teslim ediyorlar hakkını bizim kanuninin, büyük kudreti yüceliği ve karşısındakilerin çaresizliği, muhteşem süleyman tüm muhteşemliğiyle anlatılmış hem de daha önce anlatılmayan kısımlarıyla... Dizilerden sonra yükselen tarih bilinciyle birlikte fırsattan istifade okunabilir diye düşünüyorum dizilerin eksik ve fazla yönlerini doğru bir zemine oturtacaktır bu tarz kitaplar...
7
Ömür Berat ÇALIK
Müslüman İspanya 8-15. Yüzyıllar'ı inceledi.
320 syf.
·
4 günde
·
8/10 puan
Müslüman İspanya
İslam tarihinde, İslam'ın doğduğu toprakların biraz uzağında bir bölgede İslam'ın altın çağlarının yaşandığı zamanlar... Endülüs Emevi devleti genelde ilgi konusu olagelmiştir. Belki de bunun en önemli nedeni Müslümanların yarımadadan zorla sökülüp atılmasının bırakmış olduğu izlerdir. Kitap on iki bölümden oluşuyor. İspanya'nın Tarık bin Ziyad tarafından fethi kitabın giriş bölümünde anlatılmış. Sonrası devletin İspanya'da kuruluş aşaması, hilafetin Endülüs'e geçiş süreci, taht kavgaları, iç savaşlar, fetihler ve reconquista sırasıyla farklı bölümler altında incelenmiş. Konular anlatılırken çok ayrıntıya girmeden çok da yüzeysel olmadan işlenmiş. Gerek kültürlerin birbirini etkilemesi gerekse ünlü düşünürler, tarım, coğrafya vs. de kitapta yeterince var. Yazar olabildiğince tarafsız yaklaşmış. Konuya meraklı olanlara tavsiye ederim.
Müslüman İspanya 8-15. Yüzyıllar
OKUYACAKLARIMA EKLE
14
biraz kitap konuşalım
Fatih Sultan Mehmed'i inceledi.
336 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Baskı tarihi: 1 Ocak 1998 Sayfa sayısı: 336 Format: Karton kapak ISBN: 9789756612673 Kitabın türü: Tarih Dil: Türkçe Ülke: Türkiye Yayınevi: Doğan Kitap Osmanlı Devleti, Osmanlı padişahları dendiğinde şüphesiz akla gelen ilk isimlerden biri Fatih Sultan Mehmed’dir. Hayatı hakkında en çok yazı yazılan, kişiliği en çok tartışma konusu edilen padişah da odur. İstanbul fatihini bir de Reşad Ekrem Koçu’nun kaleminden okumak okura mutlak yeni görüş açıları kazandıracaktır.
Fatih Sultan Mehmed
8.0/10
· 2 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE