Anthony Stevens

Anthony Stevens

8.7/10
3 Kişi
·
10
Okunma
·
1
Beğeni
·
515
Gösterim
Adı:
Anthony Stevens
Unvan:
Jung'cu analist ve psikiyatrist
Doğum:
27 Mart 1933
Bu yaşadıkları altı yıllık dostluk Jung adına nasıl bir keşif ve hazırlık dönemi olduysa, Freud için de bakış açısının daraldığı ve mutlak doğruluklarına inandığı düşüncelerini eleştirmeye kalkışanlara karşı müthiş hoşgörüsüz davrandığı bir zaman dilimi oldu.
Anthony Stevens
Sayfa 57 - Dost Kitabevi Türkçesi: Nursu Örge
Jung'a göre nevroz, temel olarak, yaşamın getirdiği bir zorluk karşısındaki kendini yetersiz hisseden bireyin kaçmasıydı.
Anthony Stevens
Sayfa 168 - Dost Kitabevi
Düşler bütünüyle öznel bir biçimde işler ve düş, düşleyenin aynı anda hem dekor, hem oyuncu, hem suflör, hem yapımcı, hem yazar, hem izleyici, hem de eleştirmen olduğu bir tiyatro dur.(TE 8, s.509)
Anthony Stevens
Sayfa 144 - Dost Kitabevi Türkçesi: Nursu Örge
Jung, insana dair algısının temelini, tüm diğer psikologlardan daha fazla olmakla birlikte, her şeyden önce kendi kişiliğini kavramaya dayandırmıştı.
Anthony Stevens
Sayfa 14 - Dost Kitabevi Türkçesi: Nursu Örge
Personada her daim yapay bir yön bulunur; tıpkı en güzel eşyaların sergilendiği bir vitrin gibidir ya da egonun işe aldığı ve insanların hakkımızda güzel şeyler düşünmelerini sağlamaya çalışan bir halkla ilişkiler uzmanı gibi de düşünebiliriz onu. "Biraz abartılı bir görüş olacak ama aslında persona gerçekte ne olmadığımızdır; kendimiz de dahil başkalarının olduğumuzu sandıkları biri denebilir ona.
Anthony Stevens
Sayfa 91 - Dost Kitabevi Türkçesi: Nursu Örge
... hastanın belirtilerini boş yere çekilen sıkıntıların bir ifadesi olarak görmek yerine, endişelerinden kaçmaya ve bir çare bulmaya çalışan ruhun büyüyen ıstırabı olarak kabul ediyor ve böylelikle ona bilinçlenebilmesi ve gelişebilmesi için önemli bir fırsat tanıyordu.
Anthony Stevens
Sayfa 169 - Dost Kitabevi
Yaşamı boyunca kişilik gelişimini anlamaya yönelik teknikleri geliştirmeye çalıştı ve zaman zaman dışlanmak ya da kınanmak pahasına bile olsa, karşısına çıkan tüm önemli meseleleri çözmeye çalışan biri oldu hep.
Anthony Stevens
Sayfa 25 - Dost Kitabevi Türkçesi: Nursu Örge
Bizler bir yandan ileriye, geleceğe doğru ilerlerken bir yandan da içe ve geriye doğru çekiliriz
Yaptığı mandala çizimleriyle ruhsal dönüşümüne somut bir biçim verebildiğini fark eden Jung, "İçimden çok güçlü bir ses bu çizimlerin merkezi bir önemi olduğunu söylüyordu ve zaman içinde onlar vasıtasıyla Benlik olgusuna diri bir tanım getirebildim.
Anthony Stevens
Sayfa 54 - Dost Kitabevi Türkçesi: Nursu Örge
Gölgemizi görmezden gelerek hiçbir şey kazanamayız. Bilakis, kusurlarımızın farkında olmak lehimizdedir -en azından kendimizi değiştirmeye ve geliştirmeye dair bir umudumuz olur.
Anthony Stevens
Sayfa 201 - Dost Kitabevi Türkçesi: Nursu Örge
Jung'un biyografisini ve çalışmalarından kısa kesitler içeriyor. Jung okumaya başlamak için güzel bir kitap kısa ve öz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Anthony Stevens
Unvan:
Jung'cu analist ve psikiyatrist
Doğum:
27 Mart 1933

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 10 okur okudu.
  • 18 okur okuyacak.