8,5/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
540 gösterim
Carl Gustav Jung'un yaşayan en önemli biyografı sayılan Anthony Stevens, bu alandaki otoritesinin en çarpıcı örneklerinden birini bu kitapla ortaya koyuyor. Jung düşüncesinin izini sürerken eleştirel olduğu kadar nesnel bir vurguyla bu büyük düşünürün yapıtını ve etkisini incelikle çözümlüyor. "Arketip", "bilinç içeriği", "persona", "anima", "kolektif bilinçaltı" gibi kavramları irdelediği teknik bir analizden Jung'un simyaya ve Doğu bilgeliğine dönük merakına kadar birçok alanı kat ediyor titizlikle. Hem zamanının en etkili düşünürlerinden biri hem de birçok keskin fikir ayrılığının odak noktası olan Jung, bu derinlikli soruşturmada düşünsel ve kişisel yaşantısının farklı kesitleriyle irdeleniyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  219
 • ISBN:
  9789752985049
 • Çeviri:
  Nursu Örge
 • Yayınevi:
  Dost Kitabevi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gökhan Aktaş 
 05 Ağu 19:22 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Kitap, Analitik Psikoloji'nin kurucusu Psikanalist ve filozof Dr. Carl Gustav Jung'un hayatını anlatmaktadır. Jung'un doğumundan itibaren hem kendisinin hem de ailesinin hayatı detaylı olarak incelenmiştir. Elbette ki Jung'un gelişimindeki en önemli dönem olan Freud'la birlikteliği ve ayrılmaları da kitaba konu olmuştur. Bunun dışında eserin Jung'u tanımak ve anlamak adına okunacak birincil kitaplardan olduğunu düşünüyorum. Jung'un teorileri, arketip kavramı, kişilik yapıları yeterli düzeyde anlatılmış. Dil ise gayet akıcı ve açık. Keyifli okumalar dilerim.

Jung'un eserleri:
Archetype: A Natural Histor of the Self (Arketip: Benliğin Doğal Tarihi) , (Londra: Routledge & Kegan Paul, 1982) ; başta çocuk ve ergen gelişimi bağlamında, Jungçu kuramın biyolojik temelleri üzerine bir çalışma.
The Two Million-Year-Old Self (İki Milyon Yaşındaki Benlik),
(College Station: The Texas A&M Univcrsity Press, 1993) ; bu kitapta Jung'un düşüncesi ile etoloji, antropoloji, dil bilim ve psikiyatri arasındaki bağlar anlatılıyor.
Private Myths: Dream and Dreaming (Şahsi Mitler: Düşler ve Düş Görmek) , (Londra: Hamish Hamilton, 1995); bu kitapta, son araştırmalar ışığında Jung'un düş kuramlarının güncel konumu inceleniyor.
An lntelligent Person's Guide to Psychotherapy (Zeki İnsanın Psikoterapi El kitabı) , (Londra: Duckworth, 1998) .
Ariadne's Clue: A Guide to the SymbolsofHumankind (Ariadne'nin İpucu: İnsana Ait Sembollerin El kitabı) , (Londra: Ailen Lane ve Princeton University Press, 1998) .
Evoluıionar Psychiatr: A New Beginning (Evrimsel Psikiyatri: Yeni Bir Başlangıç) , (Londra: Routledge, 2. Baskı, 2000) ; Jung'un arketipik kuramının çağdaş psikiyatri ve psikoterapi üzerindeki etkilerine dair bir çalışma.

Jung üzerine diğer yazarların yazdığı seçme kitaplar:

Bennet, E. A., Meetings with Jung) Jung'la Görüşmeler) , (Londra: Anchor Press, 1982) .
Brome, Vincent, ]ung: Man and Myth Jung: Bir İnsan ve Efsane), (Londra: Macmillan, 1978) .
Hannah, Barbara, Jung: His Life and Work Jung: Yaşamı ve Çalışmaları) , (Londra: Michael Joseph, 1977).
Hayman, Ronald, A Life of Jung (Jung'un Yaşamı), (Londra: Bloomsbury, 1999) .
Hopcke, Robert H., A Guided Tour o the Sdecied Works of C. G. Jung (C. G. Jung'un Seçme Eserlerine Açıklamalı bir Bakış), (Boston: Shambhala, 1989) .
Jaffe, Anicla, Form the Life and Work of C. G. Jung (C. G. Jung'un Yaşamı ve Eserleri), (Londra: Hodder & Stoughton, 1971) .
Stern, Paul J. C. G. Jung - The Haunied Prophet (C. G . Jung - Huzursuz Mesih) , (New York: George Brazillier, 1976) .
Stevens, Anthony, O )ung Oung Üzerine) , (Londra: Penguin, 1990) , Jung'un düşüncelerinin, yaşamı bağlamında ve insanlığın yaşam döngüsüyle ilişkili olarak gelişimini inceliyor.
Storr, Anthony, ) Jung (Londra: Fontana/Collins, l973; Routledge, 1991) .
Van der Post, Laurens, Jung and ıhe Sıor of our Time Oung ve Zamanımıza bir Bakış) , (New York: Pantheon Books, 1975).
Yon Franz, Marie-Louise, C. G. Jung: Hi Myth in our Time (C. G. Jung: Yarattığı Mitin Günümüzdeki Yeri) , (Londra: Hodder & Stoughton, 1975).

semih 
12 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Jung'un biyografisini ve çalışmalarından kısa kesitler içeriyor. Jung okumaya başlamak için güzel bir kitap kısa ve öz.

Kitaptan 1 Alıntı

Gökhan Aktaş 
 18 Eyl 20:45 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Dışadönük ve İçedönük karakterler.
Dışadönük kişi genellikle "girgin, dobra ve şartlara uyum sağlayan bir doğaya sahiptir; bağlanmakta zorluk çekmez ve çoğu zaman bilinmeyen durumlar karşısında kaygısız ve kayıtsız bir özgüvenle ileri atılır"

İçedönük ise, "her şeyi içine atan, kararsız, dalgın, bitkin bir doğaya sahiptir; kendine bir hedef belirlemekten çekinir, her daim savunmadadır ve her şeyi kuşkuyla tetkik etmeyi tercih eder"

Jung, Anthony Stevens (Sayfa 121 - TE VII, s. 43)Jung, Anthony Stevens (Sayfa 121 - TE VII, s. 43)