Başar Başarır

Başar Başarır

Yazar
7.6/10
24 Kişi
·
51
Okunma
·
3
Beğeni
·
1.162
Gösterim
Adı:
Başar Başarır
Unvan:
Türk Yazar, Makine Mühendisi, Eğitimci ve Tv Programı Yapımcısı
Doğum:
İstanbul, 1970
1970 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği'ni bitirdi ve ardından yüksek lisansını Londra’da City University’de iletişim alanında yaptı. Bir dönem CNN Türk ’te program müdürlüğü yaptı. İstanbul Bilgi ve Galatasaray üniversitelerinde "siyasal iletişim" başlığı altında dersler vermektedir.

Başarır, 2003 Sait Faik Hikâye Armağanı ödülünü Getirin O Günleri Yakalım Bu Öyküleri adlı eseriyle almıştır.
"Bu memlekette ağzını korkmadan açabileceğin tek yer hususi dişçidir. Çenesini tutamayan daima kaybeder."
Başar Başarır
Sayfa 97 - Can Yayınları
"...bu ülkede ağaç gölgesinde ot bile bitmiyor azizim. Kim bilecek sanatçının kıymetini."
Başar Başarır
Sayfa 74 - Can Yayınları
Ülkemizde insanlar gazetelerin ikinci sayfasında zenginlerin nasıl yaşadığını, üçüncü sayfasında da fukaraların nasıl öldüğünü okuyor.
Başar Başarır
Sayfa 206 - Can uyayınları, 1.Basım Ocak 2017, İstanbul
Olmaz olmaz demeyin. En kart ağaç bile bahar geldiğinde yeniden çiçek açar, en soğuk kış dahi bir gün biter, sonunda leylekler hep geri gelir...
Başar Başarır
Sayfa 226 - Can uyayınları, 1.Basım Ocak 2017, İstanbul
Hayranım o yattığı gibi mizanpli yapılmış saçlarla kalkabilen organizmalara.
Başar Başarır
Sayfa 30 - Can uyayınları, 1.Basım Ocak 2017, İstanbul
Her şeyin fazlası olurmuş, temkinin fazlası olmazmış. Ayağımızı denk alalım.
Başar Başarır
Sayfa 37 - Can uyayınları, 1.Basım Ocak 2017, İstanbul
328 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Bu Orhan yok mu bu Orhan bitirdi beni... Yazım tarzı değişik ama altında öyle anlamlar yüklenmiş ki, okurken ders veriyor. Ne beklediğimi de bilmiyorum ama adını duyunca değişikti beklentim, okudukça elimden bırakamadım. Beni en çok Kerim Uluğ ve onun o büyük fedakarlığı etkiledi, herkesin yapamayacağı şeydir yaptığı, kızı da onun gibi çıktı Aslı... Bizim sibop Orhan'ın evlenmiş olabileceği eşi... Hikayedeki karakterler muazzam bir örgü ile birbirine bağlanmış, bunlardan günümüzde de görmek mevcut, Nebahat sanki ben yahu, kendime benzettim ben onu, hala ayrı efsaneydi. Gaipten haberleri felan kendi şahsına münhasır kendisi. Orhan laflarıyla beni benden aldı, kah güldürdü, kah düşündürdü. Ama iyi de oldu.
Benim burda anlatamadıklarımın dahası var bu kitapta, ee herşeyi anlatırsam ne anlamı kaldı okumanın.. Ama bu satırları okumak güzel şeyler kattı bana, olmaz demeyeceksin bu hayatta, beklemediğin anda beklenmeyen şeyler olabiliyor.. En kısa zamanda alın ve hiç bekletmeden okuyun, bittiğine üzüleceksiniz..
328 syf.
·16 günde·Beğendi·10/10
Ve sonunda bitti çok severek okuduğum bir kitap oldu, Başar Başarır'ı Hasan Ali Toptaş sayesinde duymuştum ve referans gayet sağlam olduğu için hiç düşünmeden başladım, o kadar tatlı bir üslubu var ki yazarın hemen sizi çekiyor ve siz kendinizi hikayenin içinde buluyorsunuz, yazarı okurken, biraz Mustafa Kutlu i, biraz Peyami Safa havası bulduğumu da söylemeden edemeyeceğim...
Yazarın okuduğum ilk kitabı. Dili samimi, Türkçeyi, kelimelerin esnekliğini çok iyi kullanmış, hikaye samimi hikayede herkes kendinden bişeyler bulabilir( ablasında orhanda arkadasında vs) Heyecan ile bağlanacağı sonu merak ederek okumaya devam :)
328 syf.
·21 günde·Beğendi·8/10
Kısa kısa bölümleri iki farklı hayatı anlatıp ilerde ikisini buluşturması içindeki BİZ'ler olan karakterleri ve sürükleyiciliğiyke çok güzel bir roman. Tavsiye edilir.
184 syf.
·3 günde·8/10
Öykülerden oluşan bir kitap. Anlatımı güzel, okuması eğlenceli bir kitaptı. Günümüz yazarlarından Murat Menteş'i biraz da Alper Canıgüz'ü anımsattı bana. Bu iki yazarı severlerin begenebilecegi tatta bir dili var. Tavsiye ederim.
328 syf.
·4 günde
Hasan Ali Toptaş'ın bir söyleşide ismini vermesinden sonra varlığından haberdar olduğum bir yazarın okuduğum ikinci kitabı. Çok keyif alarak okudum. Romanın eğlenceli olması tek başına beğenme sebebim değil, yazarın Orhan karakteri üzerinden kurduğu üslup okuma bakımından çok eğlenceli olsa da o dili oluşturmak ustalık ister ve bu ustalık yazar tarafından hakkıyla ortaya konulmuş. Kurguda, karakterlerde bence çok iyiydi.
328 syf.
·30 günde·Beğendi·7/10
Sabırsızlıkla kitabı okumaya başlıyorum;)
Bugün bitirdiğim Halil Cibran elinden çıkışlı Kum ve Köpükte arayıpta bulamadığım okur,kitap ruhunu umarım burda yakalarım :))
Herkese iyi okumalar:))
Siz neler okuyorsunuz?
Kitap önerisi alabilirim:))
Kitap önerinizle yeni dünyalar keşfedebilirim/biliriz:))
336 syf.
·Beğendi·7/10
''Bize Umut Gerek'' Başar Başarır'ın daha önce yayımlanmış;''Düzenboz'', ''Çıktığınız Hevesle İniniz'' ve Sait Faik Hikâye Armağanı'nı kazanmış ''Getirin O Günleri Yakalım Bu Öyküleri'' isimli kitaplarının bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş bir kitap.Öykü meraklılarının büyük keyif alacağını düşündüğüm bir kitap.
328 syf.
·3 günde·7/10
Başar Başarır'ın okuduğum ilk kitabı. Heyecanlı bir dili var romanın. Üzerinde çalışılmış bir kitap bana çok özenli geldi. Aslında klişe olan bir konusu mevcut. Şöyle ki; internetten tanışıp birden evlenen çiftimizin erkek kısmısı Orhan aslında neye bulaştığını bilmeyen aklı bir karış havada hukuk mezunu bir avukat. Aslı ise bir miras meselesi sebebi ile Avrupa'dan dönmüş bir garip kız. İşin içinde bir de büyük tiyatro yıkımı projesi, miras durumu ve mafyatik durumlar girince değişik bir kitap çıkmış meydana.
328 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Başar Başarır günümüzde yaşanan olayları anlatırken Orhan karakteri ile güldürüp daha sonra da düşündürüyor. Yazardan okuduğum ilk kitap olmasına rağmen anlatım dili beni sıkmadı. Genel olarak Orhan'a gülüp durdum. Orhan, ablası Nebahat ile yaşayan Hukuk mezunu olan ama hiçbir işte tutunamayan biri.
Bir gün faceden Aslı ile tanışmasıyla başlıyor hikaye. Aslı da Viyana'dan gelmiş Türkiye'ye Necip Amcası çağırınca.
Fakat Orhan'a göre bu ilişkide bir terslik var. Kim bakar ki onun yüzüne?
Orhan hayatta gördüğü haksızlıklara direnmemiş biri. Bu yüzden de avukat olamamış. Hayattan elini ayağını çekince kimse ona bulaşmayacaktır. Fakat Aslı onun gibi değildir. Haksız bir durum karşısında kendini geriye çekeceğine ileri doğru fırlatır. Tıpkı babası Kerim Uluğ gibi.
Orhan da kendini Aslı'nın peşinden giderken bulacaktır. Aslı onun hayatının dönüm noktası olduğunda artık Orhan eskisi gibi olamayacaktır.
Kitapta en sevdiğim şey günümüzde yaşanan bir çok olayı Orhan'nın ağzından güldürerek anlatması oldu. Yazar yaşanan bu durumları kendi diliyle Orhan üzerinden düşüncelerini aktarmış.
Güldürürken düşündüren tarzda kitaplar seviyorsanız bu kitaba şans verebilirsiniz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Başar Başarır
Unvan:
Türk Yazar, Makine Mühendisi, Eğitimci ve Tv Programı Yapımcısı
Doğum:
İstanbul, 1970
1970 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği'ni bitirdi ve ardından yüksek lisansını Londra’da City University’de iletişim alanında yaptı. Bir dönem CNN Türk ’te program müdürlüğü yaptı. İstanbul Bilgi ve Galatasaray üniversitelerinde "siyasal iletişim" başlığı altında dersler vermektedir.

Başarır, 2003 Sait Faik Hikâye Armağanı ödülünü Getirin O Günleri Yakalım Bu Öyküleri adlı eseriyle almıştır.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 51 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 49 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.