Benjamin Black

Benjamin Black

Yazar
7.8/10
4 Kişi
·
6
Okunma
·
1
Beğeni
·
656
Gösterim
Adı:
Benjamin Black
Unvan:
İrlandalı Yazar, Senarist
Doğum:
Wexford, İrlanda, 8 Aralık 1945
O kadar zayıftı kı organ larının vücuduna nasıl sığdığını düşünmeden edemiyordu insan.
Düşünsene...bir düşün... Dinmek bilmez bir acı çekiyorsun ve ne bağırabiliyorsun ne de merhamet dileyebiliyorsun.
Doktor Kreutz, Sufi kelimesinin Arapça kökenli saf sözcüğünden geldiğini söyledi. Sufilik, Hazreti Muhammad'in gizli öğretilerini esas alıyordu. On dört yüzyıl önce yaşamış ve İsa Peygamber kadar büyük bir öğretici olan Hazreti Muhammed' in adını söylerken başını eğdi ve boğazını temizlerken çıkan sesleri andıran bir lisanda bir şeyler- bir dua belki- mırıldandı. Peygamber'in, Tanrı tarafından" bütün dünyaya bir rahmet" olarak gönderildiğini anlattı. İnsanlarla hep anlayacağı dilden konuştuğunu söyledi. İnsanların çoğu basit olduğundan, öğretilerini de basit sözcüklerle dile getirdi ama onun başka öğretileri de vardı. Mistik ve karmaşık öğretirlerdi. Onları sadece en bilge olanlar anlayabilirlerdi. Sufilik de işte bu öğretiler üzerine kurulu bir inançtı... Bugün artık sufilik her yere, her ülkeye ulaşmıştı.
Bana göre biri ölmüşse ve o noktaya Nasıl geldiğ belli değilse bu önemlidir.
Bu tür sorulardan kaçmak için patoloji bölümüne sığınmıştı zaten. Ölüleri yaşayanlara tercih etmişti. Olay bundan ibaretti. O işte sorun yaşanmazdı.
Ruhunda bir suçluluk duygusu , üzüntü veya en azından bir pişmanlık aradıysa da bulamadı. Gayet huzurlu hissediyordu kendini. Ölmesi Deirdre için bir zorunluluktu. Aksi takdirde yaşamak Billy için yaşamak imkansız hale gelecekti.
Mantığı ona hiç bir şey yapmayıp kuru zeminde kalmasını söylüyordu. Ama o derinliklere çivileme atlayacağını biliyordu. İçindeki bir şey, o derinliklerdeki karanlığı görmek için yanıp tutuşuyordu.
"İnsanların sevdikleri apansız öldüğünde, zihinlerini kemiren bir düşüncedir bu. Söylendiğine göre, keder veya suçluluk duygusunun hafifletilmesini sağlarmış."
Dikkat spoiler içerir.
Quirke, zamanında üvey babası yargıcın içeri girmesini sağlayan, kızı Phoebe'nin kendi kızı olduğunu ons yıllar sonra söyleyen, Delia adlı karısını yıllar önce kaybeden, alkolik bir Dublin adli tıp doktorudur. Bir gün eski okul arkadaşı Billy Hunt onunla görüşür ve karısı Deirdre'nin öldüğünü, imkanı varsa ona otopsi yapmamasını ister. Ancak Quirke incelemesinde bir iğne izi görür ve aşırı doz uyuşturucudan öldüğünü anlar. Fakir bir aileden gelen Deirdre, eczası Phunkett, kocası Billy, doktor Kreutz ve en son Leslie White ile ilişki yaşayan garip bir kadındır. Leslie ile Gümüş Kuğu adında bir güzellik salonu açan Deirdre, Leslie'ye tutulur ama Kreutz çıplak fotoğraflarını çekmiştir. Bu arada Leslie Phoebe'ye yakınlaşırken Quirke de Leslie'nin karısı Kate ile ilişki yaşar. Savcıyı kandıran Quirke müfettiş Hackett'i kandıramaz. Sonra Leslie ve Kreutz da öldürülür. Acaba katil kimdir ve cinayetleri beden işlemiştir? Quirke tekrar alkole başlayacak mıdır? Kızını bu olaydan koruyabilecek midir? Hackett ona yardımcı olacak mıdır? Olaylar karmaşık mıdır yoksa çok mu basittir? Keyifle okunan bir roman

Yazarın biyografisi

Adı:
Benjamin Black
Unvan:
İrlandalı Yazar, Senarist
Doğum:
Wexford, İrlanda, 8 Aralık 1945

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 6 okur okudu.
  • 8 okur okuyacak.