Carol Matas

Carol Matas

Yazar
9.0/10
6 Kişi
·
13
Okunma
·
1
Beğeni
·
444
Gösterim
Adı:
Carol Matas
Unvan:
Yazar
Doğum:
Winnipeg, Kanada, 14 Kasım 1949
Carol Matas, Winnipeg, Manitoba'da 14 Kasım 1949'da doğan Kanadalı yazar. Dilbilim ve Drama üzerine çalışmalar yapmaktadır. Çocuk ve gençlik edebiyatı çalışmaları üzerine çok sayıda ödül almıştır.
"Kuzey italya 'daki çocuk kampına giderken ,neredeyse ağlayacaktım ..Göller derin yeşil ormanlar ..çiçekler ,tepeler ,dağlar ve masmavi gök...herşey insanı ağlatacak kadar güzeldi ..ama insanlar genellikle bu güzellikleri çirkinleştiriyordu..
"Bizler bu gezegende yaşamayı
hak etmiyorduk "
"Ifadesiz suratlı bu SS "Kaç yaşındasın ?" diye sordu ...Yanlış cevap ölüm ,doğru cevap bir gün daha yaşama şansı ..bir gün ,bir hafta ve ya birkaç ay esir olarak "yaşamak "
"Ben Hitleri yenememiştim ...
O beni yenmişti ...Savaştan önce teyzelerim amcalarım ,kuzenlerim ,büyükanne ve büyükbaba'larım vardı. ..hemen hemen seksen kişilik bir aileydik ..
Şimdi ?
Bir tek ben sağ kaldım ..
Bunu hak etmiyorum ...
Bu belki ailenin kötü çocuğu olduğum için bana verilen cezaydı. .
"İkişer kişilik sıralar halinde yürüyerek Auschwitz'ten uzaklaşıyorduk. .Hava çok soğuktu yerler karla kaplıydı ..sırtımda kampa geldiğimden beri giydiğim ince bir elbise vardı ..tahta sabolar ayaklarımı vurmuş ayaklarım su toplamıştı ..sürekli yürüyorduk...duyduğumuz tek ses kardaki ayak seslerimiz ve bir tabanca sesinden sonra yere düşen birisinin çıkardığı sesti ..
Tökezlese bile insanı vuruyorlardı .Bu nedenle bütün dikkatimi ayaklarıma verdim ...
"Bir ayak öbür ayağın önünde. ..
'Bir ayağını kaldır ,öbürünü indir. .
"Naziler herkesin öldüğüne emin olmak için cesetleri süngülerken Buchenwarld'daki kampta ölülerden oluşan bir tepede yatıyordum. ..ölülere ateş etmeyeceklerini düşündüğüm için oraya saklanmıştım..yanılmışım. ..
Çok hasta olduğum için kıpırdayamıyordum..
ve ne olursa olsun umurumda değildi ..
Farkında olmadan dua etmeye başladım. .
Süngüler yanımdan geçti ..
Çok kısa bir süre sonra Amerikalılar kampı boşalttılar ...ölüleri taşırlarken ..konuştum
Kolumdan tutup beni kamyona atmaya hazırlanan asker şaşırdı. ..
Beni hemen hastahaneye götürdüler ..
Bir taraftan "Yaşıyor" diye baģırıyorlardı..
"Dumanlar gökyüzünü karartmıştı..Annem ve Hannah önümden yürüyüp geçtiler ..Auscwitz'deki ölüm fırınları hiç durmadan yanarken ..o gün üzerime yağan küller belki de onların külleriydi. . "
205 syf.
·9/10
İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudi toplama kamplarında yaşanan dramı kopan aileleri, sönen yaşamları genç bir kızın dilinden oldukça akıcı bir şekilde anlatan bir kitap.Tavsiye ediyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Carol Matas
Unvan:
Yazar
Doğum:
Winnipeg, Kanada, 14 Kasım 1949
Carol Matas, Winnipeg, Manitoba'da 14 Kasım 1949'da doğan Kanadalı yazar. Dilbilim ve Drama üzerine çalışmalar yapmaktadır. Çocuk ve gençlik edebiyatı çalışmaları üzerine çok sayıda ödül almıştır.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 13 okur okudu.
  • 18 okur okuyacak.