Carsten Nagel

Carsten Nagel

Yazar
8.1/10
16 Kişi
·
61
Okunma
·
1
Beğeni
·
984
Gösterim
Adı:
Carsten Nagel
Unvan:
Danimarkalı yazar
Doğum:
Frederiksberg, Kopenhag, Danimarka, 8 Nisan 1955
İki insan birbirini seviyor ancak aynı şekilde düşünmüyorsa, o zaman insan ne yapardı? Sevgi mi fikir mi önemliydi? Ya o ya bu mu, yoksa hem o hem o mu olanaklıydı?
Carsten Nagel
Sayfa 401 - Pegasus Yayınları
Aynı yere yeni bir ev inşa etmeden önce çürümüş kazıkların üzerinde duran eski evi yıkmalı.
Carsten Nagel
Sayfa 376 - Pegasus Yayınları
Bazı şeyler olduğu gibidir; at, attır, bunu böyle kabul etmeliyiz, yoksa insan deli olur.
Carsten Nagel
Sayfa 23 - Pegasus Yayınları
Savaşta erkek ve kadınlar kendi acılarıyla baş etmek zorundaydı. Erkekler ve kadınlar ayrı ayrı kendi yüklerini taşıyordu. Erkekler ilk sırada ölüm kalım savaşı veriyordu. Kadınlar başka acılara dayanmalıydı ve her şeyden en önemlisi, bunları gizli tutmalıydı. Bunlar savaşa aitti ve asla söz edilmemeliydi.
Carsten Nagel
Sayfa 101 - Pegasus Yayınları
Geceden sonra gün doğar, diye düşündüm. Belki de ısıtan bir güneş. Sadece geceyi geçirmeyi başarmamız gerekiyordu.
Carsten Nagel
Sayfa 93 - Pegasus Yayınları
608 syf.
·Beğendi
Kitabı, havalimanında uçağı beklerken yolda okumak üzere kitap baktığım sırada ismiyle adaş olduğum için dikkatimi çekerek aldım. Hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadan aldığım kitap beni çok etkiledi. Sırp katliamından kaçan Boşnakların dramını anlatıyor. O güne kadar çok iyi anlaştıkları sırp komşularının, savaşın başlamasıyla birlikte nasıl bir canavara dönüştüklerini anlattığı bölümler hala bile aklımdan çıkmıyor. Ülkesinden kaçmak zorunda kalan insanlar ile empati yapılabilmesi açısından çok nitelikli buldum. Kitabın zaten edebi bir iddiası yok, yaşam öyküsü. Ben çok beğendim, okunmasını öneririm.
608 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kitabıokumaya yeni basladim ve ilgi cekici geldi bana bosnada yasanan savas sonrasi oluşan kalp kırıntıları umarim okursunuz ve sizdee begenirsiniz bir nevi bizede insanlık dersi
608 syf.
·8 günde·5/10
Yugoslavya dağıldıktan sonra yüzyıllardır iyi-kötü birlikte yaşayan Sırp, Hırvat ve Boşnaklar arasında iç savaş çıkar. Küçük Yugoslavya diye anılan Bosna-Hersek'te Müslümanların soyunu tüketmeyi planlayan Sırplar katliamlarına başlar ve Batı da bu katliama göz yumarak ortak olur.
...
Boşnak ve mutlu bir aileye sahip olan Zehra ailesiyle birlikte katliamdan kurtulmak için ormana kaçar. Aylarca ormanda açlık, soğuk, hastalık ve korku ile baş etmeye çalışır. Bu sırada Sırp komşularının çirkin ve ahlaksız davranışlarına şahit olur.
...
Katliamdan sonra Danimarka'ya iltica eden Zehra ve annesi bu sefer de savaşın üzerlerinde oluşturduğu psikolojik bunalımla baş etmeye çalışacaklardır.
...
Kitabı sevmedim, bir Leyla, bir İncir Kuşları değildi. Gereksiz uzamış diyaloglarla doluydu. Ve en kötü yanı Müslümanlar hakkında üzeri örtülü çirkin mesajlar barındırması ve bunun üzerinde yoğun bir şekilde durmasıydı. Zaman kaybı, tavsiye etmem.
608 syf.
Savaşın karanlığını ve vahşetini Bosnalı Zehra'nın ışığından okuyun... Zehra, tüm hayatını altüst eden savaştan önce kendi halinde yaşayan orta halli Begoviç Ailesi'nin, meraklı, hayalperest ve umut dolu "Küçük Kız Kardeş'idir. Ailesi ölüm, tecavüz, şiddet ve açlığa rağmen bir arada kalmak için çok mücadele vermiş ama binlerce Bosnalı gibi onlar da insanın insana yapabileceği bu en büyük kötülük karşısında bir arada kalmayı başaramamıştır.
Zehra, yeni bir hayat kurma umuduyla dağılan ülkesini, evini, ölülerini, kayıplarını, sevgili köpeğini ve en iyi arkadaşı Milena'yı geride bırakarak annesi ve ortak sırlarıyla birlikte yola çıkar. Bir kamyon kasasında hiç bilmedikleri bir ülkeye, Danimarka'ya kaçıp orada yeni bir yaşam kurmaya çalışırlar. Ancak savaşın izlerinden kurtulmak kolay olmadığı gibi mülteci kampında yaşanan açlık, sefalet, belirsizlik ve umutsuzluk da yeni bir yaşam kurmayı iyice zorlaştırır.
608 syf.
·Beğendi·10/10
Yaşama cesaretle sarılan, ancak hatırasında sayısız kayıplar taşıyan Zehra'nın can yakıcı öyküsü sizi gözyaşlarına boğacak.

Zehra, tüm hayatını altüst eden savaştan önce kendi halinde yaşayan orta halli Begoviç Ailesi'nin, meraklı, hayalperest ve umut dolu "Küçük Kız Kardeş"idir. Ailesi ölüm, tecavüz, şiddet ve açlığa rağmen bir arada kalmak için çok mücadele vermiş ama binlerce Bosnalı gibi onlar da insanın insana yapabileceği bu en büyük kötülük Karşısında zehra yinede ayakta durmaktadır. Okuduğum en uzun ve en etkileyici savaş romanı buydu gerçeken hala etkisinden çıkamıyorum. Bu kadar iyi bir savaş romanı daha okumadım ben. Gerçekten herkese tavsiye ediyorum
608 syf.
·3/10
Bu kitabin Bosna Hersek'le pek ilgisi yok. Kitap Danimarka'da geçiyor. İnsanlığın nasıl kaybedildiğini gözler önüne seren müthiş sürükleyici savaş maceraları! Ancak kitabın "Sonuç" kısmı kesinlikle problemli. Tıpkı başındaki edebi dil probleminde olduğu gibi, kitabın sonu sadece kitabı bitirmek, nokta koymak için aceleye getirilmiş bence. Ama kitabı yazan hikayeyi istediği gibi yönlendirecek elbet, neticede onun hayal gücü. Ben bir an önce bitsin diye sıkıla, sıkıla okuduğum bir roman.
gerizekalilar bok gibi program yaptiniz ben bu kitabi nasil okuyacam kitabi okumayi dusunmuyom okuyacam okumak icin bu programi indirdim ne sacma bi program bu bir de kitabi okuyacagim diyir direk kitabi acsana

Yazarın biyografisi

Adı:
Carsten Nagel
Unvan:
Danimarkalı yazar
Doğum:
Frederiksberg, Kopenhag, Danimarka, 8 Nisan 1955

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 61 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 21 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.