8,7/10  (7 Oy) · 
32 okunma  · 
16 beğeni  · 
855 gösterim
Yaşama cesaretle sarılan, ancak hatırasında sayısız kayıplar taşıyan Zehra'nın can yakıcı öyküsü sizi gözyaşlarına boğacak.

Zehra, tüm hayatını altüst eden savaştan önce kendi halinde yaşayan orta halli Begoviç Ailesi'nin, meraklı, hayalperest ve umut dolu "Küçük Kız Kardeş"idir. Ailesi ölüm, tecavüz, şiddet ve açlığa rağmen bir arada kalmak için çok mücadele vermiş ama binlerce Bosnalı gibi onlar da insanın insana yapabileceği bu en büyük kötülük karşısında bir arada kalmayı başaramamıştır.

Zehra yeni bir hayat kurma umuduyla dağılan ülkesini, evini, ölülerini, kayıplarını, sevgili köpeğini ve en iyi arkadaşı Milena'yı geride bırakarak annesi ve ortak sırlarıyla birlikte yola çıkar. Bir kamyon kasasında hiç bilmedikleri bir ülkeye, Danimarka'ya kaçıp orada yeni bir yaşam kurmaya çalışırlar. Ancak savaşın izlerinden kurtulmak kolay olmadığı gibi mülteci kampında yaşanan açlık, sefalet, belirsizlik ve umutsuzluk da yeni bir yaşam kurmayı iyice zorlaştırır.

"Carsten Nagel, Boşnak bir genç kızın Bosna Savaşı sırasında yaşadıklarını tüyleri diken diken eden bir gerçeklikle anlatıyor."
-Information-

"Zehra yürek parçalayıcı bir öykü... Her şeyden önce insanlığa aykırı koşullarda, kişinin insanlığını muhafaza etme mücadelesini anlatıyor."
-Bladet Q-

"Zehra, gencecik bir kızın olgunlaşma öyküsü; savaş, cesaret ve hayatta kalma mücadelesinin hikâyesi."
-Kulturkapellet-

"Zehra çarpıcı, anlatılması gereken ve anlatılacak olan sert bir roman ve benim okunmasını yürekten önerdiğim bir kitap."
-Indput, Kopenhag Üniversitesi Psikoloji Bölümü Dergisi-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  608
 • ISBN:
  9786053432029
 • Çeviri:
  Yıldız Samer
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ravzanurzorlu 
 15 Kas 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Kitabıokumaya yeni basladim ve ilgi cekici geldi bana bosnada yasanan savas sonrasi oluşan kalp kırıntıları umarim okursunuz ve sizdee begenirsiniz bir nevi bizede insanlık dersi

Deniz Çiloğlu 
24 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yaşama cesaretle sarılan, ancak hatırasında sayısız kayıplar taşıyan Zehra'nın can yakıcı öyküsü sizi gözyaşlarına boğacak.

Zehra, tüm hayatını altüst eden savaştan önce kendi halinde yaşayan orta halli Begoviç Ailesi'nin, meraklı, hayalperest ve umut dolu "Küçük Kız Kardeş"idir. Ailesi ölüm, tecavüz, şiddet ve açlığa rağmen bir arada kalmak için çok mücadele vermiş ama binlerce Bosnalı gibi onlar da insanın insana yapabileceği bu en büyük kötülük Karşısında zehra yinede ayakta durmaktadır. Okuduğum en uzun ve en etkileyici savaş romanı buydu gerçeken hala etkisinden çıkamıyorum. Bu kadar iyi bir savaş romanı daha okumadım ben. Gerçekten herkese tavsiye ediyorum

muberra kurt 
11 Kas 2017 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · Puan vermedi

gerizekalilar bok gibi program yaptiniz ben bu kitabi nasil okuyacam kitabi okumayi dusunmuyom okuyacam okumak icin bu programi indirdim ne sacma bi program bu bir de kitabi okuyacagim diyir direk kitabi acsana

Kitaptan 2 Alıntı

Züleyha 
30 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Hakiki sevgi," demişti dedem. Acaba sahte veya yanlış sevgi diye bir şey var mıydı?

Zehra, Carsten NagelZehra, Carsten Nagel
Züleyha 
30 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Savaşta erkek ve kadınlar kendi acılarıyla baş etmek zorundaydı. Erkekler ve kadınlar ayrı ayrı kendi kendi yüklerini taşıyordu. Erkekler ilk sırada ölüm kalım savaşı veriyordu. Kadınlar başka acılara dayanmalıydı ve her şeyden önemlisi, bunlara gizli tutmalıydı. Bunlar savaşa aitti ve asla söz edilmemeliydi.

Zehra, Carsten NagelZehra, Carsten Nagel