Catherine Mathelin

Catherine Mathelin

Yazar
8.4/10
19 Kişi
·
53
Okunma
·
0
Beğeni
·
1390
Gösterim
Adı:
Catherine Mathelin
Tam adı:
Catherine Mathelin-Vanier
Unvan:
Fransız psikanalist
Doğum:
20 Nisan 1948
Bir çocuğun her aklına eseni yapmasını yasaklamak, ilerde yetişkin olduğunda ona özgür olma fırsatını vermektir.
"...Büyük "Yakafokon" bize ne "yapmak" gerektiğini söylemez. Çocuklarımızla ne "olmak" gerektiğini söylemesi için ona güvenebilir miyiz acaba? "
Çocuklarına "kötü muamele" eden ana babalara zamanında ne gibi bir şiddet uygulanmış olmalıdır ki, bunun acısını kendi çocuklarına yansıtmaktan alamıyorlar. Eğitmek, yani "eduquer" sözcüğünün etimolojisini unutmayalım: "dışarı" yönlendirmek... eğitmek, çocuğa bizden ayrılma, gitme olanağı sağlamaktır.
" Hiçbir şey çocuk gibi davranan yetişkin kadar güven sarsıcı olamaz. Ana baba otoritesi gereklidir, toplumumuzun bu gerçeği hatırlatmakta yetersiz kalması hastalık belirtisidir. Çocuğa saygı göstermek aynı zamanda ona sınırlar ve yasaklar koymak demektir. "
" Bir çocuğu eğitmek, yeni şeyler keşfedebilmesi için hayatının farklı dönemlerinde bazı şeylere izin vermemektir. Ana baba için ödenecek bedel, çocuk tarafından daha az sevilme tehlikesidir. Aşırı hoşgörü bir tür kötü muameledir; çocuğun büyümesini engelleyen, yapılması gerekeni yapmama tarzında bir kötü muamele. "
Meryemmcee
Meryemmcee Freud'a Ne Yaptık da Çocuklarımız Böyle Oldu - Ana Babalara Notlar'ı inceledi.
144 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Ah Freud, sorun çocuklarda mı sanki? Sorun biz de... çocukların bir günahı yok... İletişim çağında en büyük iletişimsizliği en yakınımızdakilerle yaşamamız ne acı...
selem erka
selem erka Freud'a Ne Yaptık da Çocuklarımız Böyle Oldu - Ana Babalara Notlar'ı inceledi.
düşüncürü ve mükkemmel anne baba fikrini eleştiren bir eser..içerisinde günlük hayattan örneklerede yer verilmiş. bu da akıcılığını sağlamış bence.
Fhant
Fhant Freud'a Ne Yaptık da Çocuklarımız Böyle Oldu - Ana Babalara Notlar'ı inceledi.
144 syf.
·8 günde·7/10
Son bölüm hariç dikkat çekici birşey yoktu benim için. İsminin altında kalan bir kitap. Yazar kendisiyle çelişmeye doymuyor. Elinize bir şekilde geçtiyse okunabilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Catherine Mathelin
Tam adı:
Catherine Mathelin-Vanier
Unvan:
Fransız psikanalist
Doğum:
20 Nisan 1948

Yazar istatistikleri

  • 53 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 41 okur okuyacak.