Cevdet Kılıç

Cevdet Kılıç

Yazar
7.9/10
128 Kişi
·
408
Okunma
·
12
Beğeni
·
2339
Gösterim
Adı:
Cevdet Kılıç
Unvan:
Öğretim Üyesi
Doğum:
Şavşat, Artvin, Türkiye, 1971
1971 Artvin/Şavşat doğumlu. Üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrenimini Ankara’da tamamladı. Bir süre M.E.B. bünyesinde öğretmenlik, idarecelik yaptıktan sonra talim ve Terbiye Kurulu’nda çalıştı. Daha sonra Fırat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Felsefesi Kürsüsü’nde öğretim üyesi oldu.
Bir takım ehemmiyetsiz şeylerde, insanlar birbirlerinin önüne geçmeye çalışıyorlar, fakat fazilet yolunda gayret edenlere rast gelmek zor.
Cevdet Kılıç
Sayfa 45 - E-Yazı Yayınları
Bir bilgeye sordular:
— Bir insanın zeki olduğunu nereden anlarsınız?
— Konuşmasından.
— Ya hiç konuşmazsa.
— O kadar akıllı insan yoktur ki?
Cevdet Kılıç
Sayfa 132 - İnsan yayınları
Diogenes'e şöyle sorulur, nasıl oluyor da sende hiç üzüntüden eser görmüyoruz?
Diogenes şöyle cevap verir; Kaybettiğimde üzüleceğim bir şeye sahip olmuyorum.
Cevdet Kılıç
Sayfa 40 - E-Yazı Yayınları
358 syf.
·Beğendi·10/10
Her insanın kütüphanesinde ve düşüncelerinde yeri olması gereken bir kitap . Bazı dersler hayatta yaşanılarak değil okuyarak alınmalıdır. Kesinlikle okuyun ! Bu kitabı okumam için bana veren arkadaşıma çok teşekkür ederim . Kitaplar paylaşıldıkça güzeldir.
358 syf.
·295 günde·Beğendi·8/10
Bu eser aslında bildiğimiz birçok sözün, ortaya çıktığı hikayelerinden oluşuyor.
Başucu kitabı olacak bir eser. Başla okumaya 5-10 kısacık yazıları oku... bırak yerine. Kitap gözüne ilişiğinde aç herhangi bir sayfayı iki-üç yazı/hikaye oku, ondan sonra bırak bıraka bilirsen.
Hiç duymadığınız ilginç yaşanmışlıklar, kulağınıza küpe olacak.
Daha önce duyduğunuz yaşanmışlıkların neden/nasıl/niçin ortaya çıktığını öğreneceksiniz.
Keyifli okumalar diliyorum.
358 syf.
·Puan vermedi
Cevdet Kılıç'ın Bilgelik Hikâyeleri adlı çalışmasında, Antik çağ Yunan filozoflarından Thales, Bias, Pittakos, Kleobulos, Khilon, Solon, Periandros gibi isimlerin yanında; Sokrates'ten, Diyojen'den ilkçağ filozoflarından çeşitli konularla ilgili hikmetli hikâyelerin ve sözlerin yer aldığı görülmektedir.Yalnız batı değil, doğu dünyasından da öğüt verici hikâyelerin ve örneklerin yer aldığı, alanında özenle hazırlanmış bir çalışma örneğini gösteren kitap, zengin bir kültür hazinesi değerinde...
358 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
okurken okuyucuyu yormayan, hoş anektodlar barındıran, yer yer de insanı düşünmeye sevk eden hoş bir kitap, seyahat esnasında okunabilecek güzel bir kitap derlenmiş. emeği geçenlerin eline sağlık
358 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Insanın zihnini değiştirecek nitelikte oluşan sözler toplamı sunuluyor okuyucuya. Felsefeden tasavvufa doğru gezinti yaparken hayatımızdaki pek çok olayın bizimle beraber geçtiğini gozlemleyeceksiniz. Kitabın kapağını kapattıktan sonra yaptıklarımızı tekrar düşüneceksiniz. Demek ki felsefe de hayatimizin bir yerinde var. Ara sıra tekrar okuyabileceğiniz hayat kesitleri var bu kitapta
196 syf.
·79 günde·Beğendi·9/10
Tıpkı ilk kitabında olduğu gibi birbirinden farklı konulu hikayeleri tasnif ederek biraraya getiren yazarımız hem öğretmiş hem güldürmüş hem de düşündürmüş.Kısa hikayeler ve çeşitli konular olması sayesinde kitaplara en uzak kişinin bile ilgisiz kalamayacağı,eğlenceli,anlamlı ve tarihimizi hatırlatan bir düzenleme olmuş.Emeğine sağlık demek lazım o hâlde.
358 syf.
·Beğendi·9/10
Antik çağ Yunan filozofları ve bir çok ünlü kişinin hayatlarında yaşamış oldukları ders veren olayları anlatmaktadır. Kısa hikayeler ama verdiği dersler açısından kişilere hayatlarında yol gösterici. Gönüllerindeki sadakatin iyiliğin ve sevginin olduğu yeri gösteriyor. Kitap çok akıcı, okuması zevkli ,anlaması kolay, örnek alınıp uygulanması her zaman faydalı hikayelerden oluşuyor. Hayattan yorulduysanız soluklanmak istiyorsanız bu eseri okuyun. Okuduktan sonra bir daha okuyacağım kitaplarım arasında yer aldı. “Hayatta en büyük aptallık, başkalarının tecrübelerini yaşayarak tasdik etmektir.” Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. İyi okumalar.
358 syf.
·15 günde·Puan vermedi
Geçmişte yaşanmış olayların-hikayelerin, unutulan sözlerin derlenmiş oldugu bu kitabı beğenerek okudum. Kimi zaman gözümde yaş oldu, bazen bi tebessüm ettim , bazen de neler neler yaşanmış dediğim bi çok olay beni derinden etkiledi.
358 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Tam bir başuçu kitabı ben çok severek okudum ıcinde filozoflar , bilgeler,alimler bir çok hikmetli kıssalar olan insanın hep elinin altında bulunmalı dedigi bir hazine gibi .
Hikmetli kıssalar ve kısa ama etkili hikayeleri okumayı seviyorsanız kesinlikle okumalısiniz derim .şahaneydi bence

Yazarın biyografisi

Adı:
Cevdet Kılıç
Unvan:
Öğretim Üyesi
Doğum:
Şavşat, Artvin, Türkiye, 1971
1971 Artvin/Şavşat doğumlu. Üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrenimini Ankara’da tamamladı. Bir süre M.E.B. bünyesinde öğretmenlik, idarecelik yaptıktan sonra talim ve Terbiye Kurulu’nda çalıştı. Daha sonra Fırat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Felsefesi Kürsüsü’nde öğretim üyesi oldu.

Yazar istatistikleri

  • 12 okur beğendi.
  • 408 okur okudu.
  • 11 okur okuyor.
  • 171 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.