Cevdet Kılıç

Cevdet Kılıç

Yazar
7.8/10
59 Kişi
·
194
Okunma
·
6
Beğeni
·
1.983
Gösterim
Adı:
Cevdet Kılıç
Unvan:
Öğretim Üyesi
Doğum:
Şavşat, Artvin, Türkiye, 1971
1971 Artvin/Şavşat doğumlu. Üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrenimini Ankara’da tamamladı. Bir süre M.E.B. bünyesinde öğretmenlik, idarecelik yaptıktan sonra talim ve Terbiye Kurulu’nda çalıştı. Daha sonra Fırat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Felsefesi Kürsüsü’nde öğretim üyesi oldu.
Bir bilgeye sordular:
— Bir insanın zeki olduğunu nereden anlarsınız?
— Konuşmasından.
— Ya hiç konuşmazsa.
— O kadar akıllı insan yoktur ki?
Cevdet Kılıç
Sayfa 132 - İnsan yayınları
Zamanın birinde çok akıllı iki kardeş yaşarmış. Etrafındaki ve okuldaki bilgiler kendilerine yetmediğinden, annesi onları, bulundukları beldenin bilge adamına götürmüş.

Kardeşler, bilge adama pek çok sorular sormuşlar ve her defasında kendilerinin tatmin olduğu cevaplar almışlar. Bundan çok memnun olan kardeşler, bir müddet için bilgenin yanında kalıp daha çok şeyler öğrenmek için annelerinden izin istemişler ve bilge adamın yanında kalmışlar.

Bilge adama sorduklarına ve aldıkları cevaplara çok sevinen ve mutlu olan çocuklar bir süre sonra bu işten sıkılmaya başlamışlar. Bilgenin bilemeyeceği bir soru bulmamız lazım diye düşünmüşler.

Kardeşlerden biri, “Buldum” demiş. “İki elimin arasına bir kelebek koyacağım ve bilge adama soracağım. Avucumun içinde bir kelebek var, canlı mı ölü mü? Ölü derse kelebeği bırakacağım, canlı derse avucumu hafifçe bastıracağım. Her ne derse cevabını bilemeyecek!”

Kelebeği ellerinde tutan kardeşlerden biri, kapalı tuttuğu ellerini bilgeye doğru uzatmış ve sormuş...

“Avucumun içinde bir kelebek var, canlı mı ölü mü?”

Bilge, uzun uzun çocuğun gözlerinin içine bakmış ve cevaplamış:

“Senin ellerinde evladım, senin ellerinde...

Aşkınız...

Geleceğiniz...

Gençliğiniz...

Hayatınız...

Her şeyiniz...

Huzurunuz...

Mutluluğunuz...

Sizin ellerinizde...”
Cevdet Kılıç
Sayfa 143 - İnsan yayınları
Çok israf eden birisi, Sokrat'a gelip, hiç parası kalmadığından dert yanmış ve biraz borç para vermesini istemiş. Sokrat adama şu cevabı vermiş: "Masraflarınızı
kısarak, kendinizden borç alın... ”
Cevdet Kılıç
Sayfa 48 - İnsan yayınları
Bir zamanlar su, ateş ve ahlâk birlikte seyahate çıkmaya karar verirler. Aralarında da eğer birbirlerini kaybederlerse nerede bulacaklarını konuşmuşlar.
Ateş, "Beni kaybederseniz, nerede bir duman görürseniz oraya gelin; beni orada bulursunuz." demiş. Su, "Beni kaybederseniz, nerede bir şırıltı duyarsanız beni orada bulursunuz." demiş.
Ahlâk da, "Aman beni kaybetmeyin! Bir kere
kaybederseniz bir daha beni zor bulursunuz." demiş.
Cevdet Kılıç
Sayfa 92 - İnsan yayınları
"En çok kim dert çekmek zorundadır?" diye sorarlar.
"En çok kim başarılı olmak istiyorsa" diye cevap verir, Bion.
Cevdet Kılıç
Sayfa 59 - İnsan Kitap
Hamamdan çıkarken "İçeride çok insan var mı?" diye sorana Diyojen: "Hayır yok." dedi. "Çok kalabalık var mı?" diye sorana da: "Evet var." diye cevap verdi.
Xenocrates (Zenon) bir öğrencisiyle konuşuyor, o ne derse öğrencisi sürekli onaylıyormuş. Filozofun sabrı tükenmiş ve bağırmış: "Hiç olmazsa bir kere itiraz et, başka bir fikir söyle de, iki kişi olduğumuzu anlayayım.”
Cevdet Kılıç
Sayfa 83 - İnsan yayınları
Sokrates bir gün talebesi Sofokles'e: "Öğrenciler birazdan derse girecek. Kaç kişi olduklarını say, bana bildir" der.
Sofokles kapıya dikilmiş ve içeri giren talebeleri bir bir saymaya başlamış.
Biraz sonra Sokrates, Sofokles'e kaç kişi olduklarını sormuş. O da sadece bir kişi olduğunu söylemiş.
Sokrates, "Nasıl olur? İçeri pek çok kişinin girdiğini gördüm ama!” demiş.
Sofokles: "Haklısın hocam. Sınıfa pek çok kişi girdi. Ancak kapının önünde bir taş duruyordu.
Hiç kimse o taşı kaldırıp kenara koymadı. Sadece en son giren öğrenciniz Platon o taşı kaldırıp kenara koydu. Bunun için ben, bir kişi var dedim."
Cevdet Kılıç
Sayfa 41 - İnsan yayınları
358 syf.
·Beğendi·10/10
Her insanın kütüphanesinde ve düşüncelerinde yeri olması gereken bir kitap . Bazı dersler hayatta yaşanılarak değil okuyarak alınmalıdır. Kesinlikle okuyun ! Bu kitabı okumam için bana veren arkadaşıma çok teşekkür ederim . Kitaplar paylaşıldıkça güzeldir.
358 syf.
·Puan vermedi
Cevdet Kılıç'ın Bilgelik Hikâyeleri adlı çalışmasında, Antik çağ Yunan filozoflarından Thales, Bias, Pittakos, Kleobulos, Khilon, Solon, Periandros gibi isimlerin yanında; Sokrates'ten, Diyojen'den ilkçağ filozoflarından çeşitli konularla ilgili hikmetli hikâyelerin ve sözlerin yer aldığı görülmektedir.Yalnız batı değil, doğu dünyasından da öğüt verici hikâyelerin ve örneklerin yer aldığı, alanında özenle hazırlanmış bir çalışma örneğini gösteren kitap, zengin bir kültür hazinesi değerinde...
196 syf.
·79 günde·Beğendi·9/10
Tıpkı ilk kitabında olduğu gibi birbirinden farklı konulu hikayeleri tasnif ederek biraraya getiren yazarımız hem öğretmiş hem güldürmüş hem de düşündürmüş.Kısa hikayeler ve çeşitli konular olması sayesinde kitaplara en uzak kişinin bile ilgisiz kalamayacağı,eğlenceli,anlamlı ve tarihimizi hatırlatan bir düzenleme olmuş.Emeğine sağlık demek lazım o hâlde.
358 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
okurken okuyucuyu yormayan, hoş anektodlar barındıran, yer yer de insanı düşünmeye sevk eden hoş bir kitap, seyahat esnasında okunabilecek güzel bir kitap derlenmiş. emeği geçenlerin eline sağlık
358 syf.
·15 günde·Puan vermedi
Geçmişte yaşanmış olayların-hikayelerin, unutulan sözlerin derlenmiş oldugu bu kitabı beğenerek okudum. Kimi zaman gözümde yaş oldu, bazen bi tebessüm ettim , bazen de neler neler yaşanmış dediğim bi çok olay beni derinden etkiledi.
358 syf.
·Beğendi·9/10
Antik çağ Yunan filozofları ve bir çok ünlü kişinin hayatlarında yaşamış oldukları ders veren olayları anlatmaktadır. Kısa hikayeler ama verdiği dersler açısından kişilere hayatlarında yol gösterici. Gönüllerindeki sadakatin iyiliğin ve sevginin olduğu yeri gösteriyor. Kitap çok akıcı, okuması zevkli ,anlaması kolay, örnek alınıp uygulanması her zaman faydalı hikayelerden oluşuyor. Hayattan yorulduysanız soluklanmak istiyorsanız bu eseri okuyun. Okuduktan sonra bir daha okuyacağım kitaplarım arasında yer aldı. “Hayatta en büyük aptallık, başkalarının tecrübelerini yaşayarak tasdik etmektir.” Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. İyi okumalar.
358 syf.
·6 günde·6/10
Bilgelik Hikayeleri-Cevdet Kılıç

Küçük yaş grubuna şiddetli bir şekilde tavsiye olunup her evin raflarında durup belkide tozlanması gerek kitaplardan.Yalın, sade ve saf bir didaktik ile insanı öğüt dolu bir yolculuğa çıkıyor tarihi yüzlerce kişilerden güzel tatlı örnekler var, zevk için değil tat ve bilgi için okunmalı diyorum.
358 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Ünlü bilgelerden, hayat dersleri ve ibretlik hikayelerle dolu bir kitap..

Yeri geldiğinde çok şaşıracağınız hakikatler ve yine yeri geldiğinde sizi tefekkür dünyasında turlar attıracak bir kitap..
358 syf.
·10 günde
Kısa kısa güzel hikayelerin ve olayların geçtiği güzel eser. Yedi Bilge ve öğütleri, Sokrates'ten, Diyojen'den, ilk çağ filozoflarından hikayeler ve konulu hikayeler yer alıyor.
358 syf.
·31 günde·Beğendi·7/10
Kııssalar, hikayeler, abartılmış yaşam öyküleri veya iyi yapılmış kurgular. Bolca mesajlı, ders olacak malzemeleri barındıran bir kitap. Tabi okuyupta kendine ders çıkaran birileri hala varsa. Farklı olarak antik yunandan, sufi dervişlere kadar geniş bir yelpazeye yer verilmiş. Sosyal medya açısından bolca caps yapabileceğiniz malzeme çıkar....

Yazarın biyografisi

Adı:
Cevdet Kılıç
Unvan:
Öğretim Üyesi
Doğum:
Şavşat, Artvin, Türkiye, 1971
1971 Artvin/Şavşat doğumlu. Üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrenimini Ankara’da tamamladı. Bir süre M.E.B. bünyesinde öğretmenlik, idarecelik yaptıktan sonra talim ve Terbiye Kurulu’nda çalıştı. Daha sonra Fırat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Felsefesi Kürsüsü’nde öğretim üyesi oldu.

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 194 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 106 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.