Charlotte Delbo

Yazar 9,8/10 · 4 Oy · 2 kitap · 8 okunma ·  2 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

2 okur beğendi.
4 puanlama · 0 alıntı
0 haber · 803 gösterim
8 okur kitaplarını okudu.
24 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
0 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Charlotte Delbo'nun Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Charlotte Delbo'nun Biyografisi

Kitaplarında genellikle soykırımı işlemiştir.

Charlotte Delbo'nun Kitapları Kitap Ekle

2. Hiçbirimiz Geri Dönmeyecek (Auschwitz ve Ötesi)
10,0/ 10  (1 Oy) ·  1 Okunma

Charlotte Delbo sözleri ve alıntıları Alıntı Ekle

Henüz alıntı eklenmedi.

Charlotte Delbo kitap incelemeleri

24 Ocak 1943'te konvoyla Auschwitz toplama kampına gönderilen 230 kadından biridir kitabın yazarı Charlotte Delbo. Delbo, toplama kampının acımasız yaşam koşullarını kimi zaman şiirle aktarmış kitaba. Göz göre göre sona gidişin, tükenişin, çaresizliğin, aşağılanmanın, yok edilmenin insan olanın yüzünü kızarttığı, okurken insanlığımdan utandığım, yaşanmışlığın, gerçeklerin bir kesiti bu kitap.

Hiç önemi yoktur eğer siz istenilmeyen, karşı taraf iseniz, soyunuz kırılması gereken iseniz: çocuk olmanızın, kadın ya da yaşlı olmanızın. Hasta olsanız da fark etmez, hiç bir öneminiz yok. Yok edileceksiniz, ama önce aşağılanacaksınız, itibarınız yok edilecek, insanlığınız ayaklar altına alınacak, bir deri bir kemik kalacaksınız. Pis işlerin, pislikler içerisinde ki hizmetlisi olacaksınız. Sonra gaz odaları, sonra fırınlar... Sonra?

Okunması gereken kitaplardan olduğunu düşünüyorum.

Not: Yazar Charlotte Delbo Yahudi değildi; Fransız direniş hareketi içinde yer aldığı için tutuklanmıştı. Ayrıca tiyatrocuydu.

Sedat UYAR, Auschwitz'in Külleri'ni inceledi.
25 Şub 07:10 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 10/10 puan

Charlotte Delbo nun bitmek tükenmeyen tiyatro aşkı ve yaşam azmi gerçekten kayda değer..kitaplığımızda bulunması ve zaman zaman Okunması gereken tarihe ışık tutacak bir eser olarak nitelendiriyorum.

Hakan Yetmez, Auschwitz'in Külleri'ni inceledi.
05 Nis 09:34 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

2.Dünya Savaşı döneminde Nazi toplama kamplarına ait bilgi ,belge ,döküman ve kitap araştırmalarım sırasında Fransız tiyatrocu Charlotte Delbo tarafından kaleme alınmış Auschwitz'in Külleri kitabına rastladım.2.Dünya Savaşı yıllarında Fransız direnişçiler hem Nazi işgaline hem de işbirlikçi hükümete karşı direniş gösteriyorlardı.Naziler yakaladıkları erkek direnişçileri kurşuna diziyor kadın direnişçileri ise toplama kampına yolluyorlardı.Charlotte Delbo da bu direnişçilerden biriydi.Delbo 1943 yılının meşhur 24 Ocak konvoyu ile Auschwitz toplama kampına gönderilen kadın direnişçiler arasındaydı.Aynı zamanda tiyatrocu olan Delbo toplama kampında yaşadıklarını kendine has üslubuyla ve yer yer tiyatral bir anlatımla okuyucularına aktarmaktadır.O döneme merakı olan okuyucuların beğeneceğinizi umduğum bir çalışma olmuş.Tavsiye olunur.