Christopher Chabris

Christopher Chabris

Yazar
8.4/10
38 Kişi
·
77
Okunma
·
1
Beğeni
·
467
Gösterim
Adı:
Christopher Chabris
Unvan:
Yazar
"..ize göre başarılı karar vermenin anahtarı, ne zaman sezgilerinize güveneceğinizi ve ne zaman sezgilerinize karşı tetikte olup enine boyuna düşünmek gibi zorlu bir işi yapacağınızı bilmektir.."
İyi performans göstermemizin üstün yeteneklerimizi yansıttığını, fakat hatalarımızın “kaza eseri” veya “kasıtsız” olduğunu ya da kontrolümüz dışındaki koşulların sonucu olduğunu düşünmeye eğilimliyizdir ve bu sonuçlarla çelişen kanıtları görmemek için kendimizi parçalarız. Beceriksizlik ve aşırı özgüven birbiriyle bağlantılıysa, beceriksiz kişileri eğitip daha becerikli olmalarını sağlayarak kendi beceri düzeylerine dair bilgilerinde iyileşme sağlayabilir miyiz? Kruger ve Dunning daha sonraki bir deneyde tam da bu konuyla ilgilenmişlerdir: Mantıksal akıl yürütme işinde en kötü sonucu alan insanlara aynı işi (tam anlamıyla değil ama) önemli ölçüde daha iyi yapmayı öğretmek aşırı özgüveni azaltmaktadır. İnsanları daha becerikli yapmak kendi becerilerine ilişkin yargılarını iyileştirmenin en iyi yoludur ya da en azından yollarından biridir.

Beceriksizliğin aşırı güvene yol açtığı bulgusu aslında iç rahatlatıcıdır. Bir iş üzerinde kafa yorduğumuz ve pratik yaptığımız zaman hem o işi daha iyi yaptığımızı hem de ne kadar iyi yaptığımızın bilincine vardığımızı gösterir. Bu durumu şöyle düşünün: İnsanlar yeni bir beceriyi öğrenmeye başladığı zaman beceri düzeyleri düşüktür ve özgüvenleri olması gerekenin üstündedir, aşırı özgüvenlidirler. Becerileri arttıkça özgüvenleri de artar, ama daha yavaş artar, böylece özgüven düzeyi ile beceri düzeyi er geç yüksek bir beceri düzeyinde denkleşir (ya da en azından denkliğe yaklaşır). Yeteneklerimize aşırı özgüvenin en tehlikeli türü, bir işte henüz beceri kazandığımız zamandaki değil, henüz beceri kazanamadığımız zamandakidir.

Özgüven yanılsamasının bu yönünü öğrendiğiniz zaman özgüvenin hem siz hem başkaları için gerçekte ne anlama geldiğine daha fazla dikkat edebilirsiniz. Yeni bir işi henüz öğrenmeye başladıysanız, o işteki becerinize aşırı güveneceğinizi bilirsiniz. Başka insanların da bir işi yeni öğrenirken kendilerine aşırı özgüvenli olacaklarını görebilirsiniz. Çocuğunuz araba kullanmayı öğrenirken becerisine daha çok güvenecektir. Yeni terfi etmiş müdürler yaptıkları işlerden fazlasıyla emindirler. Bu arada o işi sadece daha fazla yapmanın değil, gerçekten o işte beceri kazanmanın neticesinde özgüvenin gerçekten yeteneği göstereceğini unutmayın. Tecrübe uzmanlığın garantisi değildir.
Christopher Chabris
Sayfa 101 - NTV Yayınları
Bize göre başarılı karar vermenin anahtarı, ne zaman sezgilerinize güveneceğinizi ve ne zaman sezgilerinize karşı tetikte olup enine boyuna düşünmek gibi zorlu bir işi yapacağınızı bilmektir.
(Mozart veya klasik müzik dinlemenin zekaya katkısının olmadığını yapılan deney sonuçlarıyla gösterdikten sonra) İnsanlar müziğin ve filmlerin çocuklarının IQsunu hiç çaba harcamadan yükselteceğine inanmaya niçin bu kadar yatkındır? Mozart etkisi potansiyel yanılsamasını ustaca sömürür. Hepimiz daha zeki olmak isteriz, Mozart etkisi de tam bunu yapar ve bize salt klasik müzik dinleyerek daha zeki olabileceğimizi söyler.
...Bu inanca sahip ebeveynler çocuklarıyla etkileşime girmek yerine onları bir bebek DVDsinin önüne oturtmanın ya da klasik müzik çalmanın yeterli olduğunu sanmaktadır.
280 syf.
·2 günde
Acaba tüm bildiklerimiz yada bildiğimizi sandığımız şeyler aslında bir yanılsamadan ibaret midir? Bu sorunun cevabı deneylerle ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır... İyi okumalar...
265 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Ünlü yanılsama deneyi olan görünmez goril fenomenini yaratan ekibin hazırladığı, gündelik yanılsamaların neler olduğunu, nasıl işlediğini, bu yanılsamalardan nasıl etkilendiğimizi bilimsel bir şekilde, deney ve araştırmalar eşliğinde ortaya konan bir başucu kitabı.
Okurken sık sık not alma ya da altını çizme ihtiyacı duyacaksınız. Algıların ve zihnin nasıl çalıştığını ve nasıl kolayca yanılabildiğini farkedeceksiniz.

Gündelik yanılsamaların bilincine vararak, bunları gelecekte fark etmenizi sağlayacak, yanılsama tuzaklarına düşmenizi engelleyebilecek bu kitap, algılarınız hakkında eskisi kadar kendinizden emin olmamanızı, ancak zihninizin nasıl çalıştığını farkederek insan davranışlarını daha iyi anlamanızı sağlayacak.
180 syf.
·69 günde·Beğendi·8/10
Algılarımız ve görüşümüz ne kadar iyi olursa olsun zihnimizin bizi nasıl yanıltabileceğini, bu yanılgıların gündelik hayatta karşımıza nasıl çıktığını ve ne tür hatalara sebep olduğunu, bilimsel deneyler eşliğinde sade bir dille anlatıyor bu kitap.
Okunmalı.
280 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
NTV yayınlarından gene bir bulunmaz Hint kumaşı diyebileceğimiz bir kitap. Şu sıralar -hatta daha doğrusu son 3 yıldır- NTV yayınlarına ait bir kitap gördüğümde kesin kalitelidir diyorum ve bir şekilde temin etmeye çabalıyorum. Bu kitapta NTV yayınlarından olunca otomatik olarak bir beklentiyle başladım kitaba diyebilirim.

Kitap baştan sona kadar testlerden oluşuyor. Görmek ve Bakmak arasındaki o incecik farkı anlatmak ve anlamak için çok büyük bir araştırma yaptıkları aşikar. Böyle yayımları bulup getirip yayınladıkları için de NTV ayrı bir teşekkürü hak ediyor kanımca.

Kitap birkaç bölümden oluşsa da ben bunların hepsini ayrı ayrı değerlendirmeyi gereksiz buldum. Yukarıda da bahsettiğim gibi örnekler üzerinden gidiyor ama anlatılan konulardan da bahsetmek istedim. Zihin Nasıl Çalışır? Kitabın neredeyse tamamında -dipnotlarında çoğu dahil- bu sorunun cevabını bulmaya çalışıyoruz. Genel olarak 6 tane yanılsama üzerinden gittiğimizi belirtmek istiyorum. Bunlar sırasıyla: Dikkat, Bellek, Özgüven, Bilgi, Sebep ve Potansiyel.

Ayrıca bu kitabı girişimci kardeşlerime de mutlaka okusunlar diye tavsiye ediyorum. Ne kadar farklı bakış açısı o kadar fazla para kazancı getirir. Bunlar girişimciler için en çekici adımlardır.

Birçok konuda birçok etkileyici unsurdan bahsediliyor ve şaşkınlıkla okudum, kendi üstümde denediğimde de büyük şaşkınlığa uğradım. Sürprizlerlle dolu bir kitap. Keyifli okumalar, iyi geceler dilerim..
392 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
Kitap, ismini, dikkat üzerine yapılmış en bilinen deneylerden birinden alıyor. Deneyi yapanlarla kitabı yazanlar aynı kişiler. Böyle kitapları okumayı çok seviyorum. Benim açımdan müthiş bir kitaptı. Kitap altı bölümden oluşuyor ve her bir bölüm sezgilerimizin bizi nasıl aldattığını farklı açılardan ele alıyor. Subliminal uyaranların insanları etkilediği safsasatasına değindikleri bölüm ilgimi en çok çeken bölüm oldu. Özellikle, reklam ve sinema sektörünün kullandığı subliminal uyaranlar, insanlar üzerinde söylendiği gibi etkili değildir. Yazarlar, dikkatimize, aslında kendimize aşırı güvenmekle ne büyük hatalar yapabileceğimizi çeşitli gerçek olay ve deneyler üzerinden örnekliyor. Kitabın iki ayrı baskısı var. Daha önce NTV Yayınları'ndan çıkan kitap, daha küçük hacimli. Say Yayınları'ndan çıkan ise daha sonraki bir baskının tercümesi. Yazarlar bu kitabın sonunda, önceki baskıda itiraz edilen bazı noktalara da açıklık getirmişler. İnsan davranışı konusunda bir kitap okumak istiyorsanız kaçırmayın derim.
392 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Probably most of you have seen a short video. Some basketball players are passing balls to one another. And you are asked to count the number of the passes. At the end of the experiment they ask whether you have seen the gorilla or not.
The book is mainly based on this experiment and tries to explain why sometimes people do not see what is exactly in front of their eyes. Moreover, the book talks about illusion of confidence, illusion of knowledge, illusion of memory and how they mislead us.
180 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Kitap bir bilgi birçok örnek olarak hazırlanmış. Örneklerin çok olması farklı olaylarda ki benzerlikler hakkında farklı bir öngörü kazandırıyor ancak biraz sürükleyiciliğini kaybettirmiş. Kitabın sonunda da anlatılan konuyu ne kadar anladılar diye okuyucuya bir test yapmayı da ihmal etmemişler. Ama bir farklılık kesinlikle kazanıyorsunuz...
280 syf.
·2 günde·8/10
Meşhur görünmez goril deneyini çoğumuz görmüşüzdür. Kitap özetle dikkatimiz ve hafızamız konusunda kendimize çok güvenmemizi. Doğru bildiğimiz ya da varsaydığımız bir çok konunun ya da yaklaşımın yanlış olduğunu ya da bilimsel olarak kanıtlanamayacağını belirtiyor. Akıl yürütme yollarımızın çok sağlıklı olmadığını özellikle aşı ve otizm arasındaki ilişkiyi kuran yaklaşımı inceleyerek araştırıyor. Anektodların bilimsel istatistikler ve deneyler karşısında yargılarımızı daha çok etkilediğini, aynı zamanda özgüvenin hangi durumlarda işe yaradığını ya da zararlı olduğunu, anlatılan bir çok başarı hikayesini “peki ya neden?” yaklaşımıyla yeniden dikkat ve düşünme filtremizden geçmesi gerektiğini belirtiyor. Yer yer kendini tekrar etsene bir çırpıda okunan bir kitap.
180 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Tam anlamıyla zihin açıcı tavsiye olunur. Neleri kaçırdığını anlayacağın ve pek çok istatistikle desteklenmiş ciddi bir kitap.. Banada kısmetmiş okumak..umarım sizede olur..

Yazarın biyografisi

Adı:
Christopher Chabris
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 77 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 91 okur okuyacak.
  • 8 okur yarım bıraktı.