Christopher Chabris

Christopher Chabris

Yazar
8.6/10
13 Kişi
·
27
Okunma
·
1
Beğeni
·
444
Gösterim
"Araç kullanırken cep telefonunda konuşmak alışıldık ve görünüşte zahmetsiz bir şey olabilir ama bu eylemlerin her ikisi de dikkatin sınırlı deposundan yer. Aynı anda birden fazla şey yapmayı gerektirirler ve ne derseniz deyin, beyin aynı anda ne kadar çok dikkat isteyen iş yaparsa her birinde o kadar başarısız olur."
"..ize göre başarılı karar vermenin anahtarı, ne zaman sezgilerinize güveneceğinizi ve ne zaman sezgilerinize karşı tetikte olup enine boyuna düşünmek gibi zorlu bir işi yapacağınızı bilmektir.."
"Gerek deneysel gerekse epidemiyolojik araştırmalar cep telefonuyla konuşmanın sürüşte yarattığı eksikliğin, alkollü olmanın yarattığı eksikliğe yakın olduğunu göstermiştir. Sürücüler cep telefonu ile konuşurken trafik ışıklarına daha geç tepki vermekte, kaçınma manevralarında geç kalmakta ve genel olarak çevrelerinde dair farkındalıkları azalmaktadır. Çoğu durumda ne sarhoşluk ne de cep telefonuyla konuşmak kazaya yol açar. Bunun sebebi kısmen trafiğin öngörülebilir ve kurallara uygun olması, siz doğru düzgün araç kullanmazsanız bile diğer sürücülerin size çarpmaktan kaçırmasıdır. Fakat beklenmedik bir olaya tepki verilmesi gerektiğinde bu tür dikkat eksiklikleri yüzünden felaket yaşanır. Frene basmakta birazcık geç kalmak bile yoldaki çocuğa birkaç metre kala durma ile onu ezip geçme arasındaki farkı belirler."
İyi performans göstermemizin üstün yeteneklerimizi yansıttığını, fakat hatalarımızın “kaza eseri” veya “kasıtsız” olduğunu ya da kontrolümüz dışındaki koşulların sonucu olduğunu düşünmeye eğilimliyizdir ve bu sonuçlarla çelişen kanıtları görmemek için kendimizi parçalarız. Beceriksizlik ve aşırı özgüven birbiriyle bağlantılıysa, beceriksiz kişileri eğitip daha becerikli olmalarını sağlayarak kendi beceri düzeylerine dair bilgilerinde iyileşme sağlayabilir miyiz? Kruger ve Dunning daha sonraki bir deneyde tam da bu konuyla ilgilenmişlerdir: Mantıksal akıl yürütme işinde en kötü sonucu alan insanlara aynı işi (tam anlamıyla değil ama) önemli ölçüde daha iyi yapmayı öğretmek aşırı özgüveni azaltmaktadır. İnsanları daha becerikli yapmak kendi becerilerine ilişkin yargılarını iyileştirmenin en iyi yoludur ya da en azından yollarından biridir.

Beceriksizliğin aşırı güvene yol açtığı bulgusu aslında iç rahatlatıcıdır. Bir iş üzerinde kafa yorduğumuz ve pratik yaptığımız zaman hem o işi daha iyi yaptığımızı hem de ne kadar iyi yaptığımızın bilincine vardığımızı gösterir. Bu durumu şöyle düşünün: İnsanlar yeni bir beceriyi öğrenmeye başladığı zaman beceri düzeyleri düşüktür ve özgüvenleri olması gerekenin üstündedir, aşırı özgüvenlidirler. Becerileri arttıkça özgüvenleri de artar, ama daha yavaş artar, böylece özgüven düzeyi ile beceri düzeyi er geç yüksek bir beceri düzeyinde denkleşir (ya da en azından denkliğe yaklaşır). Yeteneklerimize aşırı özgüvenin en tehlikeli türü, bir işte henüz beceri kazandığımız zamandaki değil, henüz beceri kazanamadığımız zamandakidir.

Özgüven yanılsamasının bu yönünü öğrendiğiniz zaman özgüvenin hem siz hem başkaları için gerçekte ne anlama geldiğine daha fazla dikkat edebilirsiniz. Yeni bir işi henüz öğrenmeye başladıysanız, o işteki becerinize aşırı güveneceğinizi bilirsiniz. Başka insanların da bir işi yeni öğrenirken kendilerine aşırı özgüvenli olacaklarını görebilirsiniz. Çocuğunuz araba kullanmayı öğrenirken becerisine daha çok güvenecektir. Yeni terfi etmiş müdürler yaptıkları işlerden fazlasıyla emindirler. Bu arada o işi sadece daha fazla yapmanın değil, gerçekten o işte beceri kazanmanın neticesinde özgüvenin gerçekten yeteneği göstereceğini unutmayın. Tecrübe uzmanlığın garantisi değildir.
Christopher Chabris
Sayfa 101 - NTV Yayınları
Bize göre başarılı karar vermenin anahtarı, ne zaman sezgilerinize güveneceğinizi ve ne zaman sezgilerinize karşı tetikte olup enine boyuna düşünmek gibi zorlu bir işi yapacağınızı bilmektir.
(Mozart veya klasik müzik dinlemenin zekaya katkısının olmadığını yapılan deney sonuçlarıyla gösterdikten sonra) İnsanlar müziğin ve filmlerin çocuklarının IQsunu hiç çaba harcamadan yükselteceğine inanmaya niçin bu kadar yatkındır? Mozart etkisi potansiyel yanılsamasını ustaca sömürür. Hepimiz daha zeki olmak isteriz, Mozart etkisi de tam bunu yapar ve bize salt klasik müzik dinleyerek daha zeki olabileceğimizi söyler.
...Bu inanca sahip ebeveynler çocuklarıyla etkileşime girmek yerine onları bir bebek DVDsinin önüne oturtmanın ya da klasik müzik çalmanın yeterli olduğunu sanmaktadır.
265 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Ünlü yanılsama deneyi olan görünmez goril fenomenini yaratan ekibin hazırladığı, gündelik yanılsamaların neler olduğunu, nasıl işlediğini, bu yanılsamalardan nasıl etkilendiğimizi bilimsel bir şekilde, deney ve araştırmalar eşliğinde ortaya konan bir başucu kitabı.
Okurken sık sık not alma ya da altını çizme ihtiyacı duyacaksınız. Algıların ve zihnin nasıl çalıştığını ve nasıl kolayca yanılabildiğini farkedeceksiniz.

Gündelik yanılsamaların bilincine vararak, bunları gelecekte fark etmenizi sağlayacak, yanılsama tuzaklarına düşmenizi engelleyebilecek bu kitap, algılarınız hakkında eskisi kadar kendinizden emin olmamanızı, ancak zihninizin nasıl çalıştığını farkederek insan davranışlarını daha iyi anlamanızı sağlayacak.
180 syf.
·69 günde·Beğendi·8/10
Algılarımız ve görüşümüz ne kadar iyi olursa olsun zihnimizin bizi nasıl yanıltabileceğini, bu yanılgıların gündelik hayatta karşımıza nasıl çıktığını ve ne tür hatalara sebep olduğunu, bilimsel deneyler eşliğinde sade bir dille anlatıyor bu kitap.
Okunmalı.
180 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Kitap bir bilgi birçok örnek olarak hazırlanmış. Örneklerin çok olması farklı olaylarda ki benzerlikler hakkında farklı bir öngörü kazandırıyor ancak biraz sürükleyiciliğini kaybettirmiş. Kitabın sonunda da anlatılan konuyu ne kadar anladılar diye okuyucuya bir test yapmayı da ihmal etmemişler. Ama bir farklılık kesinlikle kazanıyorsunuz...
180 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Tam anlamıyla zihin açıcı tavsiye olunur. Neleri kaçırdığını anlayacağın ve pek çok istatistikle desteklenmiş ciddi bir kitap.. Banada kısmetmiş okumak..umarım sizede olur..

Yazarın biyografisi

Adı:
Christopher Chabris
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 27 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 40 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.