Christopher Farnsworth

Christopher Farnsworth

Yazar
7.7/10
26 Kişi
·
94
Okunma
·
2
Beğeni
·
705
Gösterim
Adı:
Christopher Farnsworth
Unvan:
Amerikalı yazar
Doğum:
Idaho, 1971
"Birisi yeterince güçlü olduğunda, tüm dünyanın hizaya geleceğini sanıyor. Daha büyük iyilik için az miktarda kötülüğün işe yarayacağını sanıyor. Canavarların ehlileştirilebileceğini sanıyor."
Kıyafetlerine, saçına, ailesinin parasına ve parıl parıl görüntüsüne rağmen , her zamanki gibi yalnızdı. Sanki diğerleri kızın içindeki boşluğu görebiliyorlardı ve içine düşmekten korkarcasına ondan uzak duruyorlardı.
Herkes dünyayı kurtardıklarını söylemişti. Buna inanmamıştı. Daha kötüsü, kurtarılmaya değdiğinden bile artık emin değildi.
464 syf.
·3 günde·7/10
1867 yılında, Boston limanının dışında bir balina avcı gemisinde, bir kişi hariç bütün mürettebatın öldüğünü hatta vücutlarında hiç kan kalmadığını, yaşayan tek kişinin de kucağındaki cesetten kan emdiğini gören donanma askerleri, genci derhal etkisiz hale getirip tutuklarlar.
Vampir dedikleri genç, ölüme mahkum edilir fakat sebebi anlaşılmayan biçimde, dönemin ABD Başkanı tarafından canı bağışlanıp, 1879 yılında ölene kadar bir tımarhanede yaşar.
Bu gerçek bir hikâye.
Bundan sonrası ise yazarın gerçekle kurguyu harmanlaması ve sonuç Başkanın emrinde kötünün iyisi bir vampir 'Nathaniel Cade'.
Vampirin yanı sıra kitapta neler neler var. Ölümsüzlük iksiri içen ve yaşlanmayan doktor( zamanında Hitler için de çalışmış ve Cade onu durdurmuştur), Mary Shelley'nin   o dönem Frankenstein 'ı yazmasına  vesile olan olaylar, zombiler, Amerikaya düşman devletlerin çevirdiği sözde dolaplar, 9/11 sonrası alınan önlemler, ajanlar, CIA den ayrılma vatan haini şirket, Beyaz Saray içindeki sızıntı... Saymakla bitmez.
Bir de her bölüm başında genellikle Brifing Kitab'ından (başkanlık tarafından oluşturulan) alıntılar var ki, doğa üstü canlılar ve olaylar hakkında bayağı bilgi sahibi oluyorsunuz :))
Fantastik ve gerçek olayların karışımıyla kurgulanmış 'Kan Yemini' Amerika aşkı ve bağlılığıyla harmanlanmış olup, kitapta bol bol macera ve aksiyon da var.
464 syf.
·10/10
Yazarın çok akıcı bir kalemi var, bir solukta okunabilecek bir roman. Gerçekten tam da on yıldızı hak ediyor sonuna kadar. Hak ettiğini kitabın her sayfasında bolca hissettim. Her cümlede bir emek var, profesyonellikte cabası... Konusu oldukça değişik ve çarpıcı geldi bana. Kitap beğenimi kazanabildi. Yazar yazmak için yazmayıp, adeta iliklerine kadar hissederek kaleme almış sanki. Olay örgüsü ummadığım kadar merak uyandırıcı ve heyecan vericiydi. Vampirlerle ilgili gerilim ve cinayet romanlarını seviyorsanız, bunu okumak için daha fazla geç kalmayın, üzülürsünüz. Bu roman benim iyi ki ile başlayan cümlelerim arasındadır. İyi ki almışım, iyi ki okumuşum.
464 syf.
·6/10
Boston limanında bulunan bir gemide mürettebattan biri hariç diğerleri ölmüş ve hiçbir cesette kan kalmamıştı. Bu adamı ABD başkanı affetti ve kendi adamı yaptı, bu adam vampirdi.
464 syf.
·10/10
Bu zamana kadar okuduğunuz vampir hikayelerinden oldukça farklı ve sürükleyici bir politik gerilim. Yazarın konuyu ustaca işlemesi ve okuyucuya aktarması ise, roman üzerinde harcanan emeğin kanıtı olmalı diye düşünüyorum.
464 syf.
·Puan vermedi
Bu zamana kadar okuduğunuz vampir hikayelerinden oldukça farklı ve sürükleyici bir politik gerilim. Yazarın konuyu ustaca işlemesi ve okuyucuya aktarması ise, roman üzerinde harcanan emeğin kanıtı olmalı diye düşünüyorum.
464 syf.
Düşünsenize devlete yeminle bağlı bir vampir. Ne kadar güzel olurdu :)
Öncelikle yazarın kalemini çok beğendim. Hikayeyi anlatış tarzı, karakterlerin tasvirleri mükemmel. Elinden bırakamıyor, hikayeden kopamıyor, sürekli bir sonraki bölümde ne olacağını merak ediyorsunuz. Kitapta da yok yok zaten. Vampir, kurt-adam, Frankenstein gibi fantastik öğeler örgütler, gizli şirketler, derin devlet, ajanlar, devlet sırları.. Klasik vampir kitaplarından kesinlikle çok farklı, çok özgün bir hikaye. Her bölümün başında verilen kısa brifinglerde çok yerinde, çok güzel olmuş.
Nathaniel Cade isimli serinin ilk kitabı olduğunu duydum ama diğer kitaplar Türkçeye çevrilmemiş galiba. Devamı gelirse mutlaka okurum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Christopher Farnsworth
Unvan:
Amerikalı yazar
Doğum:
Idaho, 1971

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 94 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 24 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.