Çınar Ata

Çınar Ata

Yazar
8.5/10
15 Kişi
·
28
Okunma
·
3
Beğeni
·
861
Gösterim
İnsanoğlunun da ilk çöreklendiği yer Kabil'in zayıf kalbiydi. Habil'in pak canı bu nifaka verdiğimiz ilk kurbandı, ilk şehitti.
"Ey güneş, artık ziyanı saçma ki yarasaların gönlü incnimesin" denmez.! O tasa bizim değil yarasaların işidir. Bırak güneş kavursun dört yanı, çiğ bir şey kalmasın.
Kendisi bir Türk'tü ve burası kendi yurdu değildi. Vatanından çok uzaktı ama gurbette değildi. Tüm ömrünü sırrın sahibinin dizi dibinde geçirmiş gibi buralıydı. Bu yurtta el olunmaz, bu diyarda gurbet acısı çekilmezdi.
Tek bir çocuğu olan başka çocuk görmeyen anneye, övülen ve sevilen çocuk sormuş: "Benim yüzüm güzelse senin hoşuna gitmeyen çirkin yüzlü çocuk kim?
Sadık olsan ahdına,
Huzur çıkar bahtına,
Ok olup yay tahtına,
Kurulana aşk olsun.
Gün yol verir niceye,
Yol, yolcuyla yüceye,
Keçeye ve geceye,
Sarılana aşk olsun.
Yağmurla ince ince,
Can alır nasibince
Ve ölmüş yeryüzünce,
Dirilene aşk olsun...

Mehmet Ali Kalkan
Yerin yurdun seni artık bağrına basmıyorsa gurbet, sıla yoluna düşmek farz olur. Gidilen yer ne kadar güzel ve yeni olsa da terk edilen vatan her zaman özlenen ve hasret çekilen ata yurdudur.
Eski olup da sevilen yegane varlık vatandır.
TARİHİ BİR SERÜVEN
Açıkcası kitabı Sarı Satluk Baba'yı merak ettiğim için almıştım ama bu kadar haz alcağımı zannetmiyordum. Kitap içerik olarak oldukça akıcı ve sade bir dille yazılmış. Sarı Saltuk Baba İslam ve Türklük adına davranışlarıyla örnek olması ve Balkanların türkleşmesini sağlamak için görevlendiren bir derviş-eren aynı zamanda bir savaşçı. Bu görev Ahmed Yesevi tarafından veriliyor. Olaylar o kadar güzel gelişiyorki Holywood tarzında filmi çekilebilir. Bazı ilahi olaylar anlatılıyor kitapta tarihsel açıdan gerçekliğini bilemiyorum ama içerik olarak okuması çok keyifli. Bazen Sarı Saltuk Baba başka bir insanın suretine bürünüyor, bazen kurt oluyor, başka alemlere geçiyor, ejderhalarla savaşıyor, Moğolların büyücü kamları, şamanları ve cadılarıyla savaşıyor... Saltuk Baba'nın en büyük görevi ise o dönemdeki en önemli islam düşmanı ünlü Hülagü Han'ı yenip islamı kurtarmak. Kitapta bolbol dipnotlar var, Saltukname'den, Evliya Çelebi'den, İbn-i Bibi vb. bu da kitabın gelişigüzel yazılmadığının ıspatı. Dikkatimi çeken bir diğer hususta her kesime eleştirilerin olması; mesela Abbasi Halifesi kitapta yer yer eleştiriliyor, bazen Halifeye saldıran Hülagu'yu haklı buluyorsunuz, Selçuklu Sultanları'da eleştiriliyor ama yinede herşeye rağmen İzzeddin Keykavus'a liderlik veriliyor, Haşhaşiler kitapta alışık olmadığımız tarzda şaşırtıcı bir şekilde anlatılmış, tabi eleştiriler rastgele değil tarihsel esaslara dayanıyor. Böyle olunca da kitap bana göre daha kaliteli oluyor. İncelemeleri biraz karışık yazıyor olabilirim kusuruma bakmayın...
Herkese tavsiye ederim güzel bir kitap.
İnsanlar sanır ki, masallar bebe uyutmak içindir. Hayır efendiler! Masallar adam uyandırmak içindir. “Öncekilerin Masalları” gibi...

Çınar Ata’nın da anlatacağı böyle bir masalı var. Ben dinledim kendisini. Harikaydı. Öyle bir masaldı ki, içerisinde tüm zamanların kıssalarından bir hisse var. Mesela Kutluk Ata’nın çocukluğunu dinlediğimde Ahmet Yesevi Hz.’ni tanıdım. Yine babası Bab-ı Esrar Ata’nın, Hallac-ı Mansur gibi infaz edildiğine şahit oldum. Ha! Bir de Kutluk Ata’nın dedesi Aslan Babanın kötü ruhlarla olan savaşını dinledim. Olağanüstü güçleri vardı. Onun huzurunda yeraltı dünyasının varlıklarını tanıdım. Bu öyle bir masaldı ki, bunca yaşananlara ayetlerden deliller...

Bu öyle bir masaldı ki, “Öncekilerin Masalları” olabilirdi ancak.

Ey dostlar! Artık bana müsaade. Sözü uzatmadan Çınar Ata’ya bırakıyorum. Siz onun ağzından dinleyiverin “Öncekilerin Masalları”nı...
Öncelikle çok değişik bir kitap olduğunu söylemekte fayda var. Masal mı, roman mı, hayel mi, gerçek mi anlamakta başta zorlanıyor insan. Sonra kitabın örgüsünü kavrıyorsunuz ve daha zevkli hale geliyor. Gayet akıcı ben sıkılmadan kısa süre de bitirebiliyorsunuz.
Kitaptaki gariplik kitabın manasındaki sırdır. Kurgusu çok güzel. Sade bir anlatım var. Çütre Sultan, Türkmen, Aslan Baba, Bab-ı Esrar'ı (Hallacı Mansur) anlatan güzel bir yapıt. Kur'an'ı Kerim, kıssalardan hisseler, zamana damgasını vurmuş sözlerle anlatımı bir başka harika... Kitabın kaynakçası çok zengin. Anlamını bilmediğimiz sözcükleri kitabın sonunda açıklayan nadide bir eser. Okuyun. Tavsiye ederim.
Fatih Duman'ın Piri Türkistan romanını bu kitaptan önce okudum ikisini karşılaştırırsam sarp yokuş daha başarılıydı.Yazar Ahmed Yesevi'yi anlatırken Türk Kültür unsurlarına daha fazla yer vermiş . Türk-İslam kültürünün oluşumunda çok büyük etkisi olan Ahmed Yesevi'yi bilmek isteyenler okumalı.
Hoca Ahmet Yesevi'nin hayat hikayesini anlatan harika bir çalışma örneği. Hoca Ahmet Yesevi okurken gerçekle hayal arasında gidip geleceksiniz. Yaşam hikayesi gerçekten bilinmeli. Olay kurgusu güzel. Sanki Hoca Ahmet Yesevi Hazretleri'nin yanındaymışınız hissine kapılıyorsunuz. Çağlara meydan okuyan bir Türk büyüğünü tanıyacaksınız. Okumanızı tavsiye ederim.
Şiddetle tavsiye edebileceğim bir kitap. İlk çıktığında okumuştum ve çok satanlar da olmamasına hep şaşırmıştım. Yazarın anlatımı çok güzel konu ayetlerle çok uhrevi bir hale burundurulmus. Romanda anlatılan olayın içinde olacaksınız bunun garantisini verebilirim
Sarı Saltuk Baba.
Selçuklu Akıncısı. Sarı Aslan. Hayat hikayesi çok dokunaklı. Yaşadığı dönemi çok güzel anlatan bir roman. Okumanızı tavsiye ederim canlar.

Yazarın biyografisi

Adı:
Çınar Ata
Unvan:
Yazar.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 28 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 14 okur okuyacak.