Çınar Ata

Çınar Ata

Yazar
8.8/10
22 Kişi
·
54
Okunma
·
5
Beğeni
·
1010
Gösterim
Konuşmak, bir şeyler söylemek, terennüm etmek istiyorsun
Sus, sonra bir daha sus. Başa dön, gel orada tekrar sus.
İnsanoğlunun da ilk çöreklendiği yer Kabil'in zayıf kalbiydi. Habil'in pak canı bu nifaka verdiğimiz ilk kurbandı, ilk şehitti.
Beşerin eksiklerinden münezzeh bir düzen ancak Resulullah'ın sünnetiyle sağlanabilirdi.
"Ey iman edenler! Siz kendi nefislerinizi ıslah etmeye bakın. Siz doğru yolda bulundukça yoldan sapanların size zararı olmaz."

*Maide, 105.
"Ey güneş, artık ziyanı saçma ki yarasaların gönlü incnimesin" denmez.! O tasa bizim değil yarasaların işidir. Bırak güneş kavursun dört yanı, çiğ bir şey kalmasın.
Sadık olsan ahdına,
Huzur çıkar bahtına,
Ok olup yay tahtına,
Kurulana aşk olsun.
Gün yol verir niceye,
Yol, yolcuyla yüceye,
Keçeye ve geceye,
Sarılana aşk olsun.
Yağmurla ince ince,
Can alır nasibince
Ve ölmüş yeryüzünce,
Dirilene aşk olsun...

Mehmet Ali Kalkan
344 syf.
·Beğendi·10/10
TARİHİ BİR SERÜVEN
Açıkcası kitabı Sarı Satluk Baba'yı merak ettiğim için almıştım ama bu kadar haz alcağımı zannetmiyordum. Kitap içerik olarak oldukça akıcı ve sade bir dille yazılmış. Sarı Saltuk Baba İslam ve Türklük adına davranışlarıyla örnek olması ve Balkanların türkleşmesini sağlamak için görevlendiren bir derviş-eren aynı zamanda bir savaşçı. Bu görev Ahmed Yesevi tarafından veriliyor. Olaylar o kadar güzel gelişiyorki Holywood tarzında filmi çekilebilir. Bazı ilahi olaylar anlatılıyor kitapta tarihsel açıdan gerçekliğini bilemiyorum ama içerik olarak okuması çok keyifli. Bazen Sarı Saltuk Baba başka bir insanın suretine bürünüyor, bazen kurt oluyor, başka alemlere geçiyor, ejderhalarla savaşıyor, Moğolların büyücü kamları, şamanları ve cadılarıyla savaşıyor... Saltuk Baba'nın en büyük görevi ise o dönemdeki en önemli islam düşmanı ünlü Hülagü Han'ı yenip islamı kurtarmak. Kitapta bolbol dipnotlar var, Saltukname'den, Evliya Çelebi'den, İbn-i Bibi vb. bu da kitabın gelişigüzel yazılmadığının ıspatı. Dikkatimi çeken bir diğer hususta her kesime eleştirilerin olması; mesela Abbasi Halifesi kitapta yer yer eleştiriliyor, bazen Halifeye saldıran Hülagu'yu haklı buluyorsunuz, Selçuklu Sultanları'da eleştiriliyor ama yinede herşeye rağmen İzzeddin Keykavus'a liderlik veriliyor, Haşhaşiler kitapta alışık olmadığımız tarzda şaşırtıcı bir şekilde anlatılmış, tabi eleştiriler rastgele değil tarihsel esaslara dayanıyor. Böyle olunca da kitap bana göre daha kaliteli oluyor. İncelemeleri biraz karışık yazıyor olabilirim kusuruma bakmayın...
Herkese tavsiye ederim güzel bir kitap.
288 syf.
·8/10
Öncelikle çok değişik bir kitap olduğunu söylemekte fayda var. Masal mı, roman mı, hayel mi, gerçek mi anlamakta başta zorlanıyor insan. Sonra kitabın örgüsünü kavrıyorsunuz ve daha zevkli hale geliyor. Gayet akıcı ben sıkılmadan kısa süre de bitirebiliyorsunuz.
288 syf.
Kitaptaki gariplik kitabın manasındaki sırdır. Kurgusu çok güzel. Sade bir anlatım var. Çütre Sultan, Türkmen, Aslan Baba, Bab-ı Esrar'ı (Hallacı Mansur) anlatan güzel bir yapıt. Kur'an'ı Kerim, kıssalardan hisseler, zamana damgasını vurmuş sözlerle anlatımı bir başka harika... Kitabın kaynakçası çok zengin. Anlamını bilmediğimiz sözcükleri kitabın sonunda açıklayan nadide bir eser. Okuyun. Tavsiye ederim.
488 syf.
Hoca Ahmet Yesevi'nin hayat hikayesini anlatan harika bir çalışma örneği. Hoca Ahmet Yesevi okurken gerçekle hayal arasında gidip geleceksiniz. Yaşam hikayesi gerçekten bilinmeli. Olay kurgusu güzel. Sanki Hoca Ahmet Yesevi Hazretleri'nin yanındaymışınız hissine kapılıyorsunuz. Çağlara meydan okuyan bir Türk büyüğünü tanıyacaksınız. Okumanızı tavsiye ederim.
288 syf.
·Beğendi·10/10
Şiddetle tavsiye edebileceğim bir kitap. İlk çıktığında okumuştum ve çok satanlar da olmamasına hep şaşırmıştım. Yazarın anlatımı çok güzel konu ayetlerle çok uhrevi bir hale burundurulmus. Romanda anlatılan olayın içinde olacaksınız bunun garantisini verebilirim
344 syf.
Sarı Saltuk Baba.
Selçuklu Akıncısı. Sarı Aslan. Hayat hikayesi çok dokunaklı. Yaşadığı dönemi çok güzel anlatan bir roman. Okumanızı tavsiye ederim canlar.

Yazarın biyografisi

Adı:
Çınar Ata
Unvan:
Yazar.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 54 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 24 okur okuyacak.