Colin Falconer

Colin Falconer

Yazar
7.5/10
44 Kişi
·
155
Okunma
·
5
Beğeni
·
1.079
Gösterim
Adı:
Colin Falconer
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Londra, 1953
Kuzey Londra' da doğan Falconer yirmili yaşlarında Avustralya'ya taşındı ve bir reklam ajansına katılmadan önce bir taksi şoförü ve gitarist olarak çalıştı.
"Sizleri güçsüz yapan bir Tanrınız var; güçsüz olduğunuz için de sizi cezalandırıyor. Bunu biraz garip bulmuyor musunuz?"
Colin Falconer
Sayfa 173 - İnkılap yayınevi
"Erkeklerin onun fikirlerine nasıl da saygılı davrandığını Josseran hemen fark etti. Fransa'da orospuların dışında hiçbir kadının bu denli özgürce konuşmasına izin verilmezdi.
Colin Falconer
Sayfa 88 - Inkılap yayınevi
Kitabı ilk çıktığı zaman 2001 yılında ( diziler falan henüz yokken ) büyük bir hayranlıkla okudum. Daha henüz başlarıydı yazar dikkatimi çekti. Yabancı bir yazar, bu kadar araştırma, başarılı bir anlatım derken, dilimize çevirenin Solmaz Kamuran olduğunu öğrendim. İnanılmaz akıcı ve güzel bir anlatım ile 2-3 günde bitti. Devamında Solmaz Kamuran'ın kitap yazdığını ve bu kitabın tercümesi sonrası Kiraze'yi yazdığını öğrenince onu da sanki bu kitabın devamı gibi okudum. Mutlaka okuyun derim, Hürrem Masalı ve sonrasında Kiraze'yi.... Sevgiyle kalın.
Karşınızda en sevdiğim tarih kitabı.

İsminden de anlaşılacağı üzere,olaylar her ne kadar ciddi konular olsa da ya da kanlı diyeyim,yazarın üslubu masal tadında; kitaba ne zaman başlayıp ne zaman bitirdiğinizi farketmiyorsunuz bile...

Muhteşem Yüzyıl'ı izlememiştim ve Kanuni&Hürrem hakkında yeterli bir birikimimde yoktu aslında.Eksiğimi kapatmamı sağladı bir nevi.

Tarih okurlarına tavsiye ederim,olaylar çoğunluk tarafından bilinse de bence bu anlatıma bir şans vermelisiniz...
Akıcı bir dille yazılmış, gerçekleri yansıttığı tartışılır bir kitap kurgu anlatım yönünden çok beğenerek okumuştum sayfalar akıp gidiyor elinizden...
Gerçekten masal gibi sürükleyici rahat okunan, ama bunun yanında birçok bilgi içeren dolu dolu bir kitaptı. Daha bu kadar Osmanlı tarihi konulu dizi türemeden önce Osmanlı tarihini çok sevdiğim için okumayı seçmiştim. Biraz kalın bir kitap olması gözünüzü hiç korkutmasın eğer tarihi konulu kitapları seviyorsanız öyle çabuk akıp gidecek ki sizde şaşıracaksınız. Gerçekten çok başarılı bir anlatımı olan bu kitabı kesinlikle tavsiye ederim.
Ünlü Mısır Kraliçesi Kleopatranın hayatını anlatmasının yanı sıra dönemin Roma sosyal hayatını da anlatan sürükleyici çok güzel bir kitap. Özellikle Mısır sarayının ve Kraliçenin yaşamındaki ihtişamı anlatan detaylar müthiş.600 sayfaya yakın bu kitabı üç günde bitirdim. Tarihi roman severlerin beğeni ile okuyacakları türden bir kitap
Hürrem sultan merak edilesi bir tarih karakteridir ve bende onla ilgili kitaplar okumayı seviyorum kitabın isminden de anlaşılacağı gibi masalsı oldukça akıcı bir kitaptı hadımlar bostancılar cariyeler görkemli saraylar bu kitap sizi bunlara götürecek tavsiye ederim
Colin Falconer'i Bir Hürrem Masalı ile geçekten çok başarılıydı. Bunda en büyük payın kitabı dilimize çeviren Solmaz Kamuran'ın payı gerçekten payı çok büyük. Biz Tanrıyken, Kleopatra'nın hayatını anlatan vakit geçirmek için okunabilecek bir kitap ama çok daha başarılı olabilirdi diye düşünüyorum. Tercüme çok düz ve sıradan, heyecansız olmuş.
Yillar once okumustum. Bana tarihi romani sevdiren kitapti. Gerceklere ne kadar uygun bilmem ama ben tarihi romanin ve kurgunun akademik bir arastirma veya sadece gercekler yazilmis gibi degerlendirilmesini dogru bulmuyorum ve kitap akiciligi ve surukleyiciliginin guzelligiyle hala aklimda. Oysa 7 8 yil oldu okuyali
İspanyol komutan/kaşif Hernan Cortez Aztek imparatorluğunu yıkması ve peşinden kendi çöküşü...

Kitap'ta Azteklilerin ilk başlarda Cortes ve Arkadaşlarını Tanrı zannettiklerini. Onlara kızlarını ve bütün zenginliklerini verdiklerini. Cortes ve Ekibine bu yetmediğini ve daha çok alabilmek için birçok Aztekliyi öldürdüğünü anlatıyor...
Akıcı bir dille yazılmış, bir devre damgasını vurmuş bir cihan padişahının kalbini çalan kadının yaşamına dair rivayetlere bir yenisini daha ekleyen her tarihi roman gibi çok eleştirilen bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Colin Falconer
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Londra, 1953
Kuzey Londra' da doğan Falconer yirmili yaşlarında Avustralya'ya taşındı ve bir reklam ajansına katılmadan önce bir taksi şoförü ve gitarist olarak çalıştı.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 155 okur okudu.
  • 34 okur okuyacak.