Craig Russell

Craig Russell

Yazar
8.1/10
130 Kişi
·
412
Okunma
·
28
Beğeni
·
1866
Gösterim
Adı:
Craig Russell
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Fife, İskoçya, Birleşik Krallık, 1956
Craig Russell 1956’da Fife’ta (İskoçya) doğdu. Bir süre polis teşkilatında görev aldı, ardından reklam sektöründe metin yazarı ve yaratıcı yönetmenlik yaptı. Russell, uzun süredir Almancayla ve İkinci Dünya Savaşı sonrası Almanya tarihiyle ilgilenmektedir. Çok satan listelerini altüst eden "Kanlı Kartal", on iki yıldır bağımsız yazar olarak çalışan Craig Russell’ın ilk romanıdır.
Bir keresinde Grueber'e neden olay yeri inceleme uzmanı olmayı seçtiğini sormuştu. "Gerçeği bulmak, ölülere olan borcumuzdur" diye cevap vermişti Grueber.
Budistler her hayatın, her bilincin farklı mumların alevlerine benzediğine, ama aslında her alevin arasında bir süreklilik olduğuna inanırlar. Bir mumu diğerinin aleviyle yaktığını düşün. Sonra onun aleviyle yanındakini, onun aleviyle yanındakini ve böyle devam edip gittiğini... Kuşaklar boyu birbirine aktarılan bin tane mum alevi... Bunlardan her biri farklı bir alevdir ve her biri apayrı bir şekilde yanar. Ama aslında hepsi aynı ateşten gelir.
''Maalesef senin ateşini söndürmek üzereyim. Ama merak etme. Sana yaşatacağım acı sayesinde sonunda diğerlerinden daha parlak şekilde yanacaksın.''
Craig Russell
Sayfa 252 - Doğan Kitap
"Belki gerçekten de hepimiz tekrar dünyaya dönüyoruz" dedi Anna. Yüzündeki ifadeden bu konudan pek de hoşlanmadığı anlaşılıyordu. "Belki hepimiz aynı temanın çeşitlemelerinden ibaretiz ama her bilinci eşsizmiş gibi yaşıyoruz"
... Bazen, dikkatinizi toplayıp baştan beri önünüzde duran şeyi görebilmeniz için, bir süre uzaklara bakmanız gerekir...
Kücükken beni kiliseye götürdüler beni ne zaman kiliseye götürseler korkardim, bana kötü oldugumu söylerlerdi ve bana kötü insanlarin başina gelen şeyleei anlatip durdular, beni kilitlemelerine izin vermeyeceğim ve beni uzaklaştiramayacaklar. Digerini öldürecegim ve sürekli tüm sene boyunca Karneval yapacağim. Onlara çilgin günlerini verecegim ben palyaçoyum ve uyandim.
Craig Russell
Sayfa 166 - dogan kitap
341 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap biraz ağırdan işliyor konuları Agatha sever olduğumdan polisiye kitabı okuyayım demiştim ve bu kitabı almıştım umduğum gibi değildi insanı okurken sıkıyor ama yine sonunu merak ediyorsun.
355 syf.
·Beğendi·8/10
Beni polisiyeye yönlendiren insanı şok etkisinde bırakan harika bir romandı ama keşke devam kitapları da bu kadar güzel olabilseydi.
328 syf.
·2 günde·Beğendi·5/10
Karmaşık olay örgüleri vardı.
Olaylar sade bir şekilde ilerliyor sonradan ilerledikçe alışılmış olan polisiye romanın dışında, yazar biraz da fantastiklik katmış. Sonradan da kararından vazgeçer gibi olup, bu sefer de normal biçimde yazmaya çalışmış. En sonunda ikisinin ortasında bir yazı bulmaya çalışarak tarih çağlarına bile giriş yapmış.
Açıkçası kitap ve yazar hakkında abartı yapıldığını düşünüyorum. Gene de güzel bir kitaptı..
355 syf.
·Beğendi·9/10
Bütünü itibarı ile baktığımda en kestirmeden söyleyebiliceğim "kaliteli polisiye" kitabı olur. Her kitabın zayıf-güçlü yönleri olur. Kimi yazımda öne çıkar kimi kurguda. Bazıları uçlarda değişik fikirler üretir vs. Kanlı Kartal genel kriterlerin hepsinden rahatlıkla geçer üstü not alır benim zevkime göre. Sarkan, sırıtan bir eksiği olmadığı gibi her açıdan da ortalama üstü.
341 syf.
·6/10
Olay örgüsünden ziyade. Karekterlerin sürekli görünüşünden bahsetmiştir buda kitaba sıkıcı bir özellik kattı bir an önce bitsinde kurtulayım diyordum zaten sonunda hiç şaşırtmadı yazar ben ters köşe bekliyordum lakin olmadı
355 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Spoiler İçerir !

Fabel'in bir rüyadan uyanması ve Sven'in Oğlu olduğunu iddia eden bir katilin mektubuyla 2. cinayetini işlemesi ve polisin buna karşı bir şey yapamaması ile hikayemiz başlıyor.

Soruşturmalar için Klugmann diye birine ulaşılıyor. Kendisi eski bir polis ve şuan Türk mafyası ile ilişkili olarak görünse de gerçek kimliği sizi şaşırtacak. (Bu arada katil o değil, öyle de Spoiler veremem) Bu bölüme kadar Ursula Kastner ve ilk başta ismi Monique olarak kayıtlara geçen sonradan gerçek adına ulaşılan Tina Kramer (ve benim isim hafızam) var.

Hemen akabinde gerek Fabel'in, kitapçı arkadaşıyla olan ilişkisi ve orada edindiği isim, gerekse satılan kitap sizleri çok memnun edecek. Vikingler ve Kanlı Kartal olayları. Açıkçası burada benim fikrim, Kanlı Kartal efsanesinin insanların söylediği gibi tiksindirici bir unsur olmasının yanında hayran bırakan bir yöntem ve yapan kişi açısından da bir Cerrah becerisi gerektirdiği yönünde.

Türk Mafyasından mafya reisi Ersin Uluğbay ve 2 adamının öldürülmesiyle genişleyen çember, Fabel'in de saldırıya uğraması ve kullanılan Kanlı Kartal tekniğinini sadece ilgiyi başka yöne çekmesinin anlaşılmasıyla son buluyor. Bunun nedeni de ölen kişiler arasındaki bağlantının anlaşılmasıyla ortaya çıkıyor.

3. kurbanımız Angelika Blum ve bununla kitaba hız ve haz aynı anda giriyor desek yeridir. Hansi Kraus'un, Fabel'e verdiği ihbar sonrası ölümü olsun, yollarının kesiştiği sarışın kadının Kanlı Kartal ile ölümü olsun, bunlar gerçekten de ilgimi çekti. Tabi bunun akabinde de bir polisiye serisine göre oldukça farklı bir final. Bunu biraz açalım. Sonra da bitirelim derim.

Bir düşünelim. Polisiye romanlarında katiller ya yakalanır ya da öldürülür ve bu bilinen bir gerçek. Peki ama ya katil kaçarsa ? Hatta bunun akabinde öldürmeye devam mı edecek yoksa bir süre ara mı verecek bu da sizin en büyük merakınız olursa. Ve işte finaldesiniz. Kitabın sonuna gelmişsiniz ama haberiniz yok. Bu yüzden çok beğeneceğinizi düşünüyor, keyifli okumalar diliyorum..
355 syf.
·24 günde·Puan vermedi
Biraz uzun bir zamana yayıldı okumam ama son sayfaları o kadar güzel ve gerilim doluydu ki bir gecede 150 sayfa okudum. Sonu çok ucu açık bitti çok üzüldüm :( ilk sayfalar biraz sıkıcı kabul ediyorum ama dediğim gibi sonu çok heyecanlıydı. Katili buldum dedim ama çok bambaşka biri çıktı. Türk mafyası, Ukrayna, Amerika, Rusya, Vikingler... Hepsinden birer parça var. Cinayet, polisiye severlerin kütüphanelerinde bulunmalı bence :) Ha bide çeviride bazı yerlerde gereksiz almanca terimlerden sıkılıyorsun ama olsun :) :)
341 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Grimm masallarının aslında yetişkinler için yazılmış sert öyküler olduğu ve sonradan içerdiği ağır şiddet ve cinsellik yüzünden eleştirilere maruz kalıp değiştirildiğini bu kitapla öğrendim. Hatta inanmayıp araştırdım ve doğru olduğunu buldum. Kurgusu katil karakteri çok başarılıydı.

Gene yaptım mutti... Bir tane daha...
334 syf.
·Puan vermedi
İskoç bir yazardan Almanya'da geçen bir polisiye.
Kitabın öyle ahım şahım bir yanı yok. Ancak okunabilir.
Seriye ilk kitaptan başlamadığım için genel olarak karakterleri pek oturtamıyorsunuz. İlk kitabı okumakta fayda var önce.
Anlatış şeklini pek beğenmediğim bir yazar. Klişeler var romanda. Özellikle sonunda.
Sadece kitapta kullanılan karnaval imgesi güzellik olarak sayılabilir.
341 syf.
·Beğendi·10/10
Grimm kardeşleri pek kimse tanımaz ama masalları tüm dünyada okunur bilinir dilden dile dolaşır. Peki ya bildiğiniz o masallar birgün kabusunuz haline gelirse ve aslında orjinal halinin o kadar da masum olmadığını öğrenirseniz? Gerilim sevenlerin bayılacağı bir kitap

Yazarın biyografisi

Adı:
Craig Russell
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Fife, İskoçya, Birleşik Krallık, 1956
Craig Russell 1956’da Fife’ta (İskoçya) doğdu. Bir süre polis teşkilatında görev aldı, ardından reklam sektöründe metin yazarı ve yaratıcı yönetmenlik yaptı. Russell, uzun süredir Almancayla ve İkinci Dünya Savaşı sonrası Almanya tarihiyle ilgilenmektedir. Çok satan listelerini altüst eden "Kanlı Kartal", on iki yıldır bağımsız yazar olarak çalışan Craig Russell’ın ilk romanıdır.

Yazar istatistikleri

  • 28 okur beğendi.
  • 412 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 164 okur okuyacak.
  • 7 okur yarım bıraktı.