David Dumortier

David Dumortier

Yazar
5.0/10
7 Kişi
·
15
Okunma
·
0
Beğeni
·
788
Gösterim
Adı:
David Dumortier
Unvan:
Fransız Yazar
Doğum:
1967
Gözyaşlarını seviyorum. Eğer insanoğlu bu damlacıklara sahip olmasaydı, ağlamadıkları düşünülürdü.
David Dumortier
Sayfa 195 - Arunas Yayıncılık
Şimdi sizin de sevgilileriniz sizinle; bunun nedeni de zamanında başkalarının onları istememesi.Zaten insanlar her zaman diğerlerinden kalan artıkları kabul ederek tanışmazlar mı?
Kitabı önyargılardan uzak bir şekilde okumalısınız. Nedeni apaçık belli, yazar bir travesti. Ancak ben bu kitabı diğer, kitaptan tiksinen okurlar gibi okumadım. Kitapta sadece terbiyesiz cümlelere odaklanmadım. Bu terbiyesiz dediğim cümleler, yazarın tuhaf kişiliği ve düşünce tarzını gösteriyor. Gerçekten çok duygusuz bir kişiliğe sahip, bunu kendi de söylüyor. Ancak bu kitap, içinden en çok şey öğrendiğim kitaptı. Kitap sayesinde onlarca bitki, hayvan, şehir, ülke ve ırk tanıdım. Bilmediğim kelimeleri araştırdığımda dilimizdeki birçok kelimenin Fransızca kökenli olduğunu gördüm. (Yazar da Fransız.) Yani çevirmen de iyi bir iş yapmış. Ben, kitaptan edindiğim kazanımlara bakarım.

Kitap, bize hayatın saklı kalmış yüzünü gösteriyor. Yazar gerçekten bütün hayatını cesaretle ve utanmazlıkla gözler önüne sermiş. Aynı zamanda yaşadıklarından duyduğu hisleri de bize aktarmış. Bu sayede farklı bir insanın neler hissettiği konusunda fikir sahibi olabiliyoruz, hayata onun gözlerinden bakıyoruz. Sürekli klasik bir aşk öyküsü okumak isteyen kişiler, elbette bu kitaptan iğrenecektir. Yalnızca konuda takılı kalacaktır. Ancak farklı ve aykırı bir kişiliğin yazdığı bir edebi eser, objektif olarak yorumlanmalıdır. Bu nedenle, kitabı yazarın kişliliğinden bağımsız da incelemeniz gerekiyor. Anıları haricinde, yazarın kusursuz ve sıradışı betimlemeleri, şairane üslubu ve mükemmel benzetmeleri bulunuyor. Bunları görmezden gelemem. Bu yüzden kitaba diğer okurların aksine yüksek bir puan verdim. Kitap, sohbet havasında ve en başından beri bana akıcı geldi. Hatta kahvemi yudumladıktan sonra, okuduğum cümlenin başını tekrar okumak zorunda kalmadım. Tavsiye konusuna gelecek olursam, sıradanlığın dışına çıkmanız için bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.
Degisiklik olsun farklı bir kitap okuyayım dedim. Kitabın adı ve kapağı da tabi ki her zaman ki gibi cazip geldi. Ancak pek de iç açıcı değil hatta hiç değil. Bir travestinin özellikle kadınları başta olmak uzere erkekleri de aşağılayıcı şekilde üstün körü yazılmış oyobiyografi. Tabi ki ana neden kötü yaşanmış bir çocukluk dönemi. ne yazık ki tavsiye edemeyeceğim.
Şimdiye kadar okuduğum her kitaptan bir cümle bile yüreğime dokunsa kardır diye düşünmüşümdür. "Öteki Erkekler" tarzında bir kitap beklerken hayal kırıklığı yaşadım açıkçası. Yazara saygısızlık yapmamak için hala düşünüyorum belki.....bişeyler vardır diye....ama yok....
Öncelikle yazarın kendi hayat hikâyesi. Çocukluğunda babasının yaşattıklarına mı bağlıdır, bilmiyorum ama artık bir yetişkin olduğunda; gündüz şair olarak yaşamını sürdürüp, söyleşilere katılırken; geceleri de bir travesti olarak müşterilerine hizmet verir. Tam bir kadın gibi giyinip, hiç tanımadığı ve zamanla çok iyi tanıdığı adamlarla birlikte olur. Hatta bir kez aşık bile olup, terk edilir. Birlikte olduğu adamları, çocukluğunda yaşadıklarını samimi bir dille kaleme alan yazar, hayatından oldukça memnundur. Ben sevemedim kitabı, ama yine de okudum.

Yazarın biyografisi

Adı:
David Dumortier
Unvan:
Fransız Yazar
Doğum:
1967

Yazar istatistikleri

  • 15 okur okudu.
  • 9 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.