Gündüz Erkek Gece Kadın

3,5/10  (4 Oy) · 
8 okunma  · 
1 beğeni  · 
448 gösterim
Ben bu kitabı bir elbise diker gibi diktim.

Bu öyle bir elbise ki, rengi güneşin parça parça vurduğu bir gölge misali.

Benim için insan ırkında iki çeşit insan var. Zenginler ve fakirler değil, Beyazlar ve siyahlar da değil, biz bu ayrımı yaparken yanılıyoruz. Benim iki çeşidimin biri ilgi ve sevgiyle dolup taşanlar, diğeri de sırf hayatta oldukları için ilgilenilenler. Bir kere bu beş para etmezlerden ayrıldınız mı, daha sonra istediğiniz kişi için özgür olursunuz.

Babamın şiddetini, anneme ettiği küfürleri, hayvanlarımıza attığı tekmeleri ve alet edevatını sert bir şekilde kullanışını asla unutamadım. Bu benim için bir yük. Her seferinde bir nehir kenarında durup bunlardan kurtulabilmeyi denedim ama hep ellerimin arasında kaldılar. Yükü sırtımda hissettim, sırtımı duvara yaslayıp sürttüm, ayaklarımın altına alıp ezmeyi denedim; ama babam beni bir gülle gibi izlemeye devam etti. Yıpranıyorum. Üstüme dikenden bir yelek geçirip, yavaşça, gelinciklerle bürünmüş çiftlik evine giden yola giriyorum. Bu çiftlik yalnızca domuz ve mısır üretmedi, aynı zamanda şehre, gündüzleri erkek ve geceleri kadın olan bir kişilik de gönderdi.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2013
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9786054751426
 • Orijinal Adı:
  Travesti
 • Çeviri:
  Sinem Çakmak
 • Yayınevi:
  Arunas Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Gülşah Özkaya 
 24 Ara 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitabı önyargılardan uzak bir şekilde okumalısınız. Nedeni apaçık belli, yazar bir travesti. Ancak ben bu kitabı diğer, kitaptan tiksinen okurlar gibi okumadım. Kitapta sadece terbiyesiz cümlelere odaklanmadım. Bu terbiyesiz dediğim cümleler, yazarın tuhaf kişiliği ve düşünce tarzını gösteriyor. Gerçekten çok duygusuz bir kişiliğe sahip, bunu kendi de söylüyor. Ancak bu kitap, içinden en çok şey öğrendiğim kitaptı. Kitap sayesinde onlarca bitki, hayvan, şehir, ülke ve ırk tanıdım. Bilmediğim kelimeleri araştırdığımda dilimizdeki birçok kelimenin Fransızca kökenli olduğunu gördüm. (Yazar da Fransız.) Yani çevirmen de iyi bir iş yapmış. Ben, kitaptan edindiğim kazanımlara bakarım.

Kitap, bize hayatın saklı kalmış yüzünü gösteriyor. Yazar gerçekten bütün hayatını cesaretle ve utanmazlıkla gözler önüne sermiş. Aynı zamanda yaşadıklarından duyduğu hisleri de bize aktarmış. Bu sayede farklı bir insanın neler hissettiği konusunda fikir sahibi olabiliyoruz, hayata onun gözlerinden bakıyoruz. Sürekli klasik bir aşk öyküsü okumak isteyen kişiler, elbette bu kitaptan iğrenecektir. Yalnızca konuda takılı kalacaktır. Ancak farklı ve aykırı bir kişiliğin yazdığı bir edebi eser, objektif olarak yorumlanmalıdır. Bu nedenle, kitabı yazarın kişliliğinden bağımsız da incelemeniz gerekiyor. Anıları haricinde, yazarın kusursuz ve sıradışı betimlemeleri, şairane üslubu ve mükemmel benzetmeleri bulunuyor. Bunları görmezden gelemem. Bu yüzden kitaba diğer okurların aksine yüksek bir puan verdim. Kitap, sohbet havasında ve en başından beri bana akıcı geldi. Hatta kahvemi yudumladıktan sonra, okuduğum cümlenin başını tekrar okumak zorunda kalmadım. Tavsiye konusuna gelecek olursam, sıradanlığın dışına çıkmanız için bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Nejla GÜNEŞ 
18 Nis 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 1/10 puan

Degisiklik olsun farklı bir kitap okuyayım dedim. Kitabın adı ve kapağı da tabi ki her zaman ki gibi cazip geldi. Ancak pek de iç açıcı değil hatta hiç değil. Bir travestinin özellikle kadınları başta olmak uzere erkekleri de aşağılayıcı şekilde üstün körü yazılmış oyobiyografi. Tabi ki ana neden kötü yaşanmış bir çocukluk dönemi. ne yazık ki tavsiye edemeyeceğim.

Zeynep CÖMERT 
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Şimdiye kadar okuduğum her kitaptan bir cümle bile yüreğime dokunsa kardır diye düşünmüşümdür. "Öteki Erkekler" tarzında bir kitap beklerken hayal kırıklığı yaşadım açıkçası. Yazara saygısızlık yapmamak için hala düşünüyorum belki.....bişeyler vardır diye....ama yok....

Kitaptan 3 Alıntı

Gülşah Özkaya 
24 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Gözyaşlarını seviyorum. Eğer insanoğlu bu damlacıklara sahip olmasaydı, ağlamadıkları düşünülürdü.

Gündüz Erkek Gece Kadın, David Dumortier (Sayfa 195 - Arunas Yayıncılık)Gündüz Erkek Gece Kadın, David Dumortier (Sayfa 195 - Arunas Yayıncılık)
Gülşah Özkaya 
15 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Zaten insanlar her zaman diğerlerinden kalan artıkları kabul ederek tanışmazlar mı?"

Gündüz Erkek Gece Kadın, David Dumortier (Sayfa 140 - Arunas Yayıncılık)Gündüz Erkek Gece Kadın, David Dumortier (Sayfa 140 - Arunas Yayıncılık)

Şimdi sizin de sevgilileriniz sizinle; bunun nedeni de zamanında başkalarının onları istememesi.Zaten insanlar her zaman diğerlerinden kalan artıkları kabul ederek tanışmazlar mı?

Gündüz Erkek Gece Kadın, David Dumortier (Sayfa 140)Gündüz Erkek Gece Kadın, David Dumortier (Sayfa 140)