David Kessler

David Kessler

Yazar
8.3/10
24 Kişi
·
50
Okunma
·
2
Beğeni
·
914
Gösterim
Adı:
David Kessler
Unvan:
Yazar,halk konuşmacısı
Doğum:
Rhode Adası, 16 Şubat 1959
200 syf.
·20 günde·10/10
Son dönemde okuduğum en iyi kitaplardan biri. Tabi okurken bazı şeyleri göz ardı etmem gerekti. Kusursuz değil ama oldukça işlevsel bir kitap olduğunu söyleyebilirim.

Kitap yaşadığımız “kayıpları” konu alıyor.

Kayıplar da şunları içeriyor:

Sevgiliden ayrılmak , boşanmak, sevdiklerimizin ölümü, bizimle beraber yaşayan; ailemizin bir ferdi olan hayvanımızın ölümü, işimizin kaybı, gerçekleştirmediğimiz hayallerin kaybı gibi bir çok konuyu içinde barındırıyor.

İncelemeye geçmeden not olarak belirteyim, yeni bir ayrılık yaşadıysanız gerçekten ilaç olabilir. Acınız tazeyken hemen alıp okumanızı tavsiye ederim.

İncelemeye başlarsak;

Yaşanılan acıların tanımları öyle güzel ki; sizin duygularınızı yoklayıp da dillendirme aşamasına geçmenizi beklemeden şak diye söyleyiveriyor. Neden acı çekiyorsun? Ne düşünüyorsun? Ne düşündün de ne oldu? Şimdi ne hissediyorsun? Ne yapmalısın? Bu gibi soruların cevaplarını veriyor. Hatta bir yerden sonra kitabı okumuyorsunuz sanki kitapla dertleşiyorsunuz. Ancak böyle güzel tercüman olunabilir.

Buraya kadar tam puan aldı. Ancak tek bir yerden puan kırmak zorunda kaldım. O da verdiği telkinler. Bu telkinler bazı yerlerde gerçekten güzel ve işlevsel duruyor ancak bazı kısımlarda “dayanağı yok neden bunu uygulayayım?” diye düşündürüyor açıkçası. Yani telkinler fazla havada kalıyor. Bu yüzden ben bunları hayatıma dahil etmedim. Dolayısıyla kitap bende amacına pek de ulaşabilmiş sayılmaz. Ama bu durum sadece benim için de geçerli olabilir. Sizde beklide de işe yarar o yüzden gerçekten faydalı olan bu kitabı gölgelemek de istemiyorum.

İncelemem buraya kadar aslında ama bir de bu kitabın yazarlarından birinin hayatına dikkat çekmek istiyorum. Çünkü bir sürü korkunç olayı yaşayıp, hayatını toparlamış ve üstüne üstlük diğer insanların da hayat kalitesini yükseltebilecek faydalı kitaplar yazmış bir kadın var karşımızda. Anlatmamak olmaz.

Ve karşınızda Louise Hay

“Annem ve babam ansızın boşandı. Annem, eğitimsiz bir kadındı ve bir hizmetçi olarak çalışmak için gitti. Evlatlık olarak büyütüldüğüm çeşitli evlerde kaldım. Tüm dünyam yıkılmıştı. Güvenebileceğim hiçbir şey ve ellerimden tutacak ve beni sevecek hiç kimse yoktu. Sonunda, annem hizmetçi olarak çalışabileceği ve beni yanına alabileceği bir iş bulmuştu. O ana değin, büyük yara almıştım.”

Diyerek hayatının bu bölümü bu şekilde anlatıyor ama yaşadığı zorluklar burada bitmiyor. Yazarımız beş yaşına geldiğinde annesi evleniyor. Ve hayat ikisi için de cehenneme dönüyor. Fakat buna değinmeden önce aynı yıl içerisinde komşusunun tecavüzüne uğruyor. “Bana tecavüz eden kişiye, 16 yıl hapis cezası verildi. Onun serbest bırakılacağı günün korkusuyla yaşadım çünkü onun hapishaneye gitmesine neden olan kötü bir kız olduğum için geri döneceğine ve beni yakalayacağına inanıyordum.”diye anatıyor. Üvey babasıyla da çeşitli sorunlar yaşıyor (şiddet ve istismar gibi).
İlerleyen dönemlerde çocuğu oluyor ve onu evlatlık vermek zorunda kalıyor.

Kısacası aslında birçoğumuzun bir tanesiyle bile baş edemeyeceği birçok sorunla savaşıyor. Ve başarıyor. Hayatın bir köşesine sinip yok olmuyor. Aksine ortaya çıkıyor. Diğer insanlara rehber oluyor, yol gösteriyor. Duruşuna ve varlığına hayranlık duyulması, örnek alınması gereken muhteşem bir kadın. İyi ki bu dünyadan geçmiş.
200 syf.
·16 günde·6/10
Kayıplarımız ve ayrılıklar karşısında yaşanan travmalarla başa çıkma yöntemleri,yas konusu işlenmiş.....Her bitiş aynı zamanda bir başlangıçtır.Bizde de ne derler Allah bir kapıyı kaparsa,başka bir kapıyı açar......İnsanını hayatına yön veren kendi düşünceleridir.En zor zamanlarda bile olumlu düşünebilmeyi,umutlu olmayı başarabilenler,kendilerine de olumlu telkinlerde bulunabilenler,(bazen de profosyonel yardım gerekebilir)olumsuzlukların üstesinden gelerek,daha az hasarla hayatlarına devam etmeyi başarabilirler.

Yazarın biyografisi

Adı:
David Kessler
Unvan:
Yazar,halk konuşmacısı
Doğum:
Rhode Adası, 16 Şubat 1959

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 50 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 128 okur okuyacak.