David Levithan

Yazar 7,8/10 · 319 Oy · 7 kitap · 619 okunma ·  22 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

22 okur beğendi.
319 puanlama · 192 alıntı
0 haber · 2.433 gösterim
619 okur kitaplarını okudu.
400 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
8 okur kitaplarını şu anda okuyor.
14 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

David Levithan'ın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

David Levithan'ın Biyografisi

New York Times çoksatanları arasına giren her gün; Nick & Norah’s Infinite Playist, Rachel Cohn’la kaleme aldığı Dash & Lily’s Book of Dares ve John Green’le kaleme aldığı Tek İsim, Tek Kader kitaplarının bol ödüllü yazarı, aynı zamanda New York’ta bir yayınevinin çocuk kitapları editörüdür. Hoboken, New Jersey’de yaşamaktadır.
Özlemnd, bir alıntı ekledi.
11 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

" Her şeye açıklama bulmaya çalışırsan aklını yitirirsin."

Başka Bir Gün, David Levithan (Sayfa 287)Başka Bir Gün, David Levithan (Sayfa 287)
Özlemnd, bir alıntı ekledi.
10 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

" Kötü olmaktansa yara almayı tercih ediyordum."

Başka Bir Gün, David Levithan (Sayfa 225)Başka Bir Gün, David Levithan (Sayfa 225)
Özlemnd, bir alıntı ekledi.
08 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

A beni terk edecekti.
A benim olmayacaktı.
A asla hayatımın.
Normal bir parçası olmayacaktı.

Başka Bir Gün, David Levithan (Sayfa 184)Başka Bir Gün, David Levithan (Sayfa 184)
Özlemnd, bir alıntı ekledi.
09 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

" Tutunmazsam kopardım. Kimsenin beni tutmadığını hissediyordum. Hayatımda, tek tutan bendim."

Başka Bir Gün, David Levithan (Sayfa 192)Başka Bir Gün, David Levithan (Sayfa 192)
Özlemnd, bir alıntı ekledi.
08 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Belirsiz şeyler.
Aşk gibi.
Çekim gibi.
Çözmesi en zor şeylerdi.

Başka Bir Gün, David Levithan (Sayfa 179)Başka Bir Gün, David Levithan (Sayfa 179)
Özlemnd, bir alıntı ekledi.
09 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

" Bu bir cevap değil," diye belirttim."Umut."
" Bizi bu noktaya kadar umut getirdi.Cevaplar değil."

Başka Bir Gün, David Levithan (Sayfa 214)Başka Bir Gün, David Levithan (Sayfa 214)
Nisa Nur, bir alıntı ekledi.
19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Geçmişten geçmiştik, şimdinin tadını çıkarıyorduk ama zorladığım zaman geleceğe takılıyorduk.
“Hayatımı gördün.” dedi “Bunun nasıl olabileceğini bana anlat”
Ona, “Bir yolunu buluruz” dedim.
“Bu bir cevap değil. Umut”
“Bizi bu noktaya kadar umut getirdi. Cevaplar değil.”

Her Gün, David Levithan (Sayfa 209)Her Gün, David Levithan (Sayfa 209)
Nisa Nur, bir alıntı ekledi.
20 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Kelimelere muhtaç kalmaktan yorulmaya başlamıştım. Kelimeler anlamlıydı, evet ama histen yoksundu. Ona yazmak, dinlerken yüzünü görmekle bir değildi. Ondan cevap almak sesini duymakla bir değildi. Teknolojiye her zaman minnettardım ama o anda her dijital etkileşimde bir parça ayrılık varmış gibi geliyordu."

Her Gün, David Levithan (Sayfa 217)Her Gün, David Levithan (Sayfa 217)
Özlemnd, bir alıntı ekledi.
08 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

" Ne yapmamı istiyorsun?" diye sordum.
" Senin için en iyisi olduğunu hissettiğin şeyi yapmanı istiyorum."
Fazla kusursuz, fazla kurgu, gözlerindeki özlemden fazla uzak.
" Yanlış cevap," dedim.
" Neden yanlış cevapmış?"
Anlamıyordu." Çünkü yalan."

Başka Bir Gün, David Levithan (Sayfa 170)Başka Bir Gün, David Levithan (Sayfa 170)
Nisa Nur, bir alıntı ekledi.
 21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Uğruna yaşanılan bir şey olduğunda düşülen tuzak budur işte;
Diğer her şey ruhsuz gelir."

Her Gün, David Levithan (Sayfa 118)Her Gün, David Levithan (Sayfa 118)
Bütün Alıntıları Göster

David Levithan kitap incelemeleri

Özlemnd, Başka Bir Gün'ü inceledi.
12 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Başka bir gün adlı kitabı elime aldım.Bir solukta başladım okumaya bütün olay Rhiannonun ağzından anlatılıyor. Rhiannon Justi'yi seviyor Justin'i severken A' ya aşık oluyor. pek anlam vermemiştim. Ama aslında Rhiannon Justin'i seviyordu.Justi'nin onunla ilgilenmemesi onun biraz da olsa canını acıtıyordu. Rhiannon A' nın hayatını öğrendikten sonra ise kendi benliğini sorgulamaya başlıyor. Bizim görevimiz nedir? Biz neden bir bedende sıkışıp kaldık. Hep bu soruyu kendine sorardı. Anlayacağınız kitabı okumanızı tavsiye etmiyorum değilim. İyi okurlar diliyorum..

Nisa Nur, Her Gün'ü inceledi.
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

"Her gün farklı bedende. Her gün farklı hayatta. Her gün aynı kıza âşık." bu cümle aslında kitabın konusunu özetliyor ama yine de birazcık yazmak istiyorum. Baş karakterimiz A her gün farklı bir bedende yaşamaktadır ve her bedende sadece 1 gün kalır bir nevi gezgin bir ruh gibi. O beden de yaşayan insanlar A'nın içinde oldukları günü bulanık hatırlamaktadır. A'da gezdiği bedenlere saygısızlık olmaması ve hayatlarını mahvetmemek amacıyla beden sahibinin yaptığı günlük rutinleri tekrarlar ta ki 16 yaşında Rihianno ile tanışıp aşık olana kadar.

Duru ve açık bir anlatımı vardı. A her gün farklı bir hayat yaşadığı için yazarın gözlem gücünün çok iyi olması gerekirdi, ki öyle zaten. Yaşanılan hayatlardaki karakterlerin analizleri, çaresizlikleri, umutları, sevinçleri okuyucuya başarılı bir şekilde yansıtılmış. Özellikle A'nın bir şeylere, birilerine ait olmaya olan ihtiyacı...A'nın her gün farklı bir ailesi var ama aslında hiçbiri yok, cinsiyeti yok, geleceğe dair hayalleri yok, sevginin anlamını biliyor ama sevdiği biri, onu, değiştirdiği bedenleri değil, kendisini sevecek biri yok... Yazar bunları okuyucuya aktarırken çok sıradan birer olay gibi anlattığı için hiç garipsemiyorsunuz. Yine de kitabı okurken arada bir durup düşündüğümde üzülüyordum A için.


Kitap genç yetişkin kategorisinde ama gençler dışında da herkes sıkılmadan okuyabilir. Genç yetişkin kategorisindeki kitaplar böyle olmalı diye düşünüyorum çünkü hem konu bakımından farklıydı hem de boş bir kitap değildi. Hani bazı övülen bu tür kitapları okuduktan sonra "Bu muydu?" deniyor ya, hiçbir düşündürücü öge fikir yok, bir de üstüne Aşk duygusunu o kadar basite indirgeyerek anlatıyor ki yazarlar çıldırıyorum. Bu kitabı okuduktan sonra ise kitapta okuyucuya aktarılan fikirler katılsam da katılmasam da aklımda yer etti, özellikle kitaptaki aşka hayran kaldım.

Evet bende sonunu beğenmedim ama hep mantıklı bir insan olmuşumdur bu yüzden başka türlü bir son olamazdı zaten. Bu kadar yazdın yazdın da puanı nereden kırdın diye sorarsanız benim için 10 puanlık bir kitap hayatımı derinden etkileyecek, beni sarsacak ve canım sıkıldıkça okuyacağım bir kitaptır bu yüzden 9 puan verdim.

Keyifli okumalar.. :))

Maviye Sürgün Kelebek, Her Gün'ü inceledi.
26 Nis 2017 · Beğendi · 7/10 puan

Kitapta her gün başka bir bedende yaşayan A'nın 5994.günde -ki kitap bu günden başlıyordu- tanıştığı Rhiannon'ına o gün içinde aşık olması ve bir gününü çaldığı her insanın başının derte girmesine sebep olsa da Rhiannon'ını görmek istemesiyle başlıyor asıl. Bu kitabın en ilgi çekici yani onlarca farklı karakterin iç dünyasını anlayabilmemiz. Obez, İntihar etme düşüncesi olan, sıradan hayata sahip olan, sarhoş olan, tek sorunu dersleri olan, gay, lezbiyen, cinsiyetini değiştirmiş olan, şeker hastası, uyuşturucu bağımlısı... Ve daha fazlası. Bu kitapta herkesten bir parça var!

Kitapta gülümseten birçok unsur da var, sana dünyada böyle insanların da var olduğunu düşündürüp üzen birçok unsur da var. Çoğu zaman kafa karıştırıcı ama bu kafa karışıklığı bile insanı mutlu eden cinsten.

2.kitabı da var: Başka Bir Gün. Eğer yanlış hatırlamıyorsam buydu adı. 2.kitap çok da önerilmemiş ama ben bu kitabın devamını çok merak ediyorum ve en kısa zamanda alacağım.

Sevdim. Bize aşkın dış görüntüyle bir alakası olmadığını en iyi özetleyen kitap diyebilirim. Pazartesi akşam başladım ve Çarşamba öğlen 12'den önce bitti. Yediğim zamanın her saniyesine değdi.

Kitapta 39 tane postit yapıştırdığım paragraf var. 336 sayfada 39 güzel yer... 39 düşündüren yer... 39 iç çekmenize sebep olan yer... Ne diyebilirim ki? Ben hayran kaldım.

Pikaçunun Faturası, Her Gün'ü inceledi.
 23 Tem 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı. Ve sonuna bayıldım eğer her gün başka bir bedene sahip olsanız bile ruhunuz bir kişiye aşık olduğunda onun için her şeyi yaparsınız. A kendi bedenine sahip olamasa da aşkına o kadar sahip ki aşkı için uzaklara gidip sevdiğini güzel bir hayata emanet edebiliyor. Okumanızı tavsiye ederim.
Sevgilerle...

Yase~, Her Gün'ü inceledi.
02 Eyl 2016

Kitabı açıkçası pek beğenmedim. Yani öyle hevesli hevesli çeviremedim sayfalarını. Evet, belki diğer günün nasıl geçeceğini bilmediğimiz bir hayat var ortada ama, ben okurken gerçekten sıkıldım. Güzel yerleri elbette vardı fakat hem dili bana pek akıcı gelmedi hem de yazar, sanki yazacak bir gün bulamamış da günleri dolaylı yollardan anlatmış gibiydi.
Konusu diğer kitaplardan oldukça farklı, alışılmamış bir hayat var, belki de beni sıkan tarafı buydu, bilemiyorum. Biraz ilerledikçe ardından gelecek olayları kolayca tahmin edebilirsiniz. Ben özellikle 2. kitabın sonunu şimdiden tahmin edebiliyorum. Bu da serinin büyüsünü bozuyor açıkçası.
Bana saçma gelen bir tarafı hep aynı ülkede, hep aynı şehirde beden değiştiriyor olmasıydı. Diğer ülkeleri gezse, belki daha heyecanlı olabilirdi.
Keyifli okumalar. :)

Özge Uzun, Tek İsim, Tek Kader'i inceledi.
15 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

John Green'in diğer kitapları kadar sevmedim. Daha basit buldum. Özellikle eşcinsel olan Will'in olduğu bölümlerin dilini pek sevmedim. Ama bol bol güldüm. Bir solukta bitti ve eğlenceliydi. Pek gerçekçi bulmasam da eşcinsellik dünyasına böyle eğlenceli ve farklı bir bakış okuduğum için mutluyum.

Librarian, Her Gün'ü inceledi.
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Biraz "Göçebe" havasında bir romandı "Her Gün". Doğduğu günden bu yana her gün yeni bir bedende uyanan A'nın hikayesi. Ve bu hikayenin içinde günün birinde uyandığı bedenin kız arkadaşına aşık oluşunun hikayesi. Yazar, birbirinden farklı hayat tarzı, kimlik ve görünüşe sahip insanların ağzından yazarken yaşama, insana ve aşka dair güzel noktaları yakalayıp sade ve etkili bir dille bunu kaleme almayı başarmıştı. Okurken elinizde olmadan A'nın aşkı için bencillik yaparak beğendiği bir bedende ve yaşamda tutunmasını istemekten kendinizi alamadığınız anlar olması hoştu.
Çıkış noktasını güzel yakalamıştı yazar. Ama haliyle A'nın başına gelmiş olan bu durumun bir mantığa bir gerçekliğe oturtulması gerekiyordu benim bakış açımdan. Bunun eksikliği bence hissedilmişti. Evet devamı gelecekmiş hatta Başka Bir Gün adlı romanı da Pegasus Yayınevinden çıkarak vitrinlerdeki yerini almış. A'nın aşık olduğu kız olan Rhionnan'ın gözünden, yaşamından anlatılmış bu kez hikaye. Ama yazarın kendisinin de vurguladığı gibi bu sadece ilk esere paralel bir roman. Bir yanım yazarın A'nın durumunu nasıl bir mantığa oturtacağını merak ederken diğer yanım bu şekli ile de romanın bitmişliğini zorlanmadan kabullendi. Pek çok yorumda sonun hüzün dolu olduğu belirtilmişti ama bence A'nın karakterinin sağlamlığıyla oldukça örtüşen bir sondu ve ben hüzünden çok özellikle kahraman adına rahatlama ve huzur buldum.
Konu ve anlatımdaki başarı nedeni ile romanı beğensem de okumasan pek bir şey kaybetmezdim diye düşünüyorum.

Ümran, Her Gün'ü inceledi.
18 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ama olmaz ki böyle bir sonla nasil biter yapılır mı bu bize, ÇOK FENAYDI.. çok etkiledi beni hala daha hatırladıkça gözlerim doluyor ..

"Her gün farklı bedende. Her gün farklı hayatta. Her gün aynı kıza aşık." Bu cümleyi okudum ve ben bu kitabı almalıyım dedim ve iyi ki de almışım. Kitabı okuduktan sonra da bu cümle daha bi anlamlı geldi. Ki, A'nın yaşadıklarını, hayatını tam olarak anlatan cümle bu.

Yazarın dili çok akıcı ve öyle güzel cümleler var ki, kitapta işaretli bir çok yer oldu. Bence okuyun ve kendiniz de görün. Ben çok beğendim.

Ve seriymis bu kitap Goodreads 'e bi baktım devami var hiç beklemiyordum çok şaşırdım ben tek kitap zannediyordum. Devamını sabırsızlıkla bekliyorum.

merv, Başka Bir Gün'ü inceledi.
23 Nis 14:14 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bu kitap aslında Her Gün kitabının devamı niteliğinde çıkıyor. Kitabın içeriği bir önceki kitapta anlatılanların kızın ağzından anlatılmasından oluşuyor. Kitabı okurken aklıma bir şey geldi. Ben kitapları ayrı ayrı okudum ve bir süre geçmişti. Bence aynı anda okumak daha eğlenceli olacaktır. Önce her gün kitabındaki bir tarihi okursunuz sonra bu kitapta diğerine karşılık gelen sayfayı. Biraz karışık gibi duruyor farkındayım ama böyle çok daha eğlenceli olabilir.

Gökçe Arslan, Başka Bir Gün'ü inceledi.
29 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Her Gün'ün Rhiannon ağzından yazılmış şekli olduğunu öğrendiğimde üzülmedim değil. Ama güzeldi. Rhiannon'un A hakkındaki düşüncelerini öğreniyoruz. Ayrıca kitap sanki devamı varmış gibi bitti. Keşke Pegasus artık Six Earlier Days'i de çevirse.

Bütün İncelemeleri Göster