Her Gün

8,2/10  (170 Oy) · 
312 okunma  · 
130 beğeni  · 
2.205 gösterim
Her gün farklı bedende. Her gün farklı hayatta. Her gün aynı kıza âşık.

Uyandım. Anında kim olduğumu anlamam gerekti. Mesele sadece bedenim de değil… gözlerimi açtığımda kolumun renginin açık mı koyu mu olduğu, saçımın uzun mu kısa mı olduğu, şişman mı zayıf mı olduğum, kız mı erkek mi olduğum, yara bere içinde mi yoksa pürüzsüz mü olduğum… Her sabah farklı bir bedende uyanıyorsanız, vücut en kolay alışılan şey. Kavraması güç olabilen ise bedenin önceden yaşamış olduğu hayat. Her gün başka biriyim. Ben, kendimim; kendim olduğumu biliyorum ama ayrıca başka biriyim de. Hep böyle olageldi.

"Yepyeni, eşsiz, komik ve canınızı acıtacak kadar dürüst. Levithan, insanın kendisi gibi hissedememesi ve nereye ait olduğunu bilememesine dair ikilemi müthiş bir şekilde kaleme almış. Bu kitabı okumakla kalmadım, âdeta içime çektim."
-Jodi Picoult, #1 New York Times çoksatan yazarı-

"Levithan, okuyucuları ele geçirecek, karşı konulmaz bir eser yaratmış… Her Gün, bir üslup denemesi ve hayal gücü deneyi…"
-Booklist-

A'nın arkadaşı yok. Ebeveyni yok. Ailesi yok. Mülkü yok. Evi bile yok. Çünkü her gün başka birinin bedeninde uyanıyor. Her sabah farklı bir yatak. Farklı bir oda. Farklı bir ev. Farklı bir hayat.

Rhiannon'la tanıştığı anda ona âşık olan A için, gece çöktüğünde her şey sona ermiştir. Çünkü hiçbir zaman bir insanın bedenine ikinci kez girememektedir. Ancak A, genç kızı aklından çıkaramayınca ve Rhiannon onun yaşama sebebi haline gelince her gün, farklı hayatlar yaşamış farklı bedenlerde ona geri dönmeye çalışacaktır. Bir de onu aşkına inandırmaya…

-New York Times çoksatanı
-School Library Journal, 2012'nin En İyi Gençlik Kitabı
-Kirkus Reviews, 2012'nin En İyi Gençlik Kitabı
-Booklist, 2012'nin En İyi Gençlik Kitabı
-Amazon, 2012'nin En İyi Kitabı
-Barnes & Noble, 2012'nin En İyi Kitabı
-2012 Cybils Genç Blogger'ların Edebiyat Ödülü Finalisti
-YALSA, 2013'ün En İyi Gençlik Kitapları Seçkisi
-Amerikan Kütüphaneler Birliği, 2013'ün En İyi Gençlik Kitabı
-2013 Lambda Edebiyat Ödülü Finalisti


"Yılın en yaratıcı gençlik romanlarından biri."
-OUT Magazine-

"İçinden zekâ taşıyor. Levithan sadece ustaca şaşırtmacalarla değil; A'nın zorluklarla edindiği yalnızlık, kimlik ve sevgiye dair bilgeliklerle de elinden bırakamayacağınız bir roman kaleme almış. 'Sadece bir günlüğüne dahi olsa ben değil de sen olmak nasıl olurdu?' sorusunu cevaplayarak bir zorbaya bile empati öğretmesi mümkün."
-Entertainment Weekly-

"Levithan'ın bilinçli, analitik üslubu, kurguyla bire bir örtüşüyor. Aşk, özlem ve insan doğasına dair derin düşünceleri A'nın yolculuğunda vücut buluyor. Okuyucular, yazarın şiirsel kelime oyunları ve ahenkli üslubuyla tazelenecekler. İnsanı büyüleyen, düşüncelere sevk eden ve sevginin fiziksel görünüşü ve cinsiyeti aştığını hatırlatan bir kitap."
-Kirkus Reviews-

"Eşsiz olduğu kadar çekici bir roman… Gençler, A'nın ziyaret ettiği bedenler ve karşılaştığı ikilemlere dair düşüncelerini merakla okuyacaklar. Levithan aile içi dinamikleri, ilişkileri, önyargıları ve cinselliği cesurca ele almış."
-VOYA-

"Levithan'ın empati yeteneğini gözler önüne serdiği gibi, mutluluk ve gerçek aşka dair iyimserlik dolu kısımlar keyifle okunuyor."
-New York Times Book Review-

"Komik ve aşkın ta kendisi gibi… ihtişamlı bir kitap."
-Los Angeles Times-

"Levithan bir edebiyat dehası. Üslubu müthiş… gerçekten kusursuz. A'nın sürekli değişen bir dünyada aşkı sonsuz kılma yolculuğuna herkes tanık olmalı."
-Romantic Times-

"Öykünün her adımı okurlara gerçek gelecek ve güçlü duygular hissettirecek. Özellikle de aşkın doğasına dair konuşturacağı kesin..."
-School Library Journal-

"Levithan okuyucuları ele geçirecek, karşı konulamaz bir eser yaratmış… Her Gün, bir üslup denemesi, hayal gücü deneyi ve okurların başka birinin, tam olarak A'nın hayatını ziyaret etmeleri için kaçırılmaması gereken bir fırsat." -Booklist-

"Yüreğinizi burkacak en harika aşk hikâyesi; yüreğinizi burkacak (ve iyileştirecek) en muhteşem hayat hikâyesi." -Lauren Myracle, New York Times çoksatan yazarı-

"Bir yuvaya ve sevgiye ki ikisi de aynı şeydir asla erişemeden, her gün başka biri olan, sonsuza dek bir kısır döngüye hapsolmuş 'A' da Uçan Hollandalı ve diğer lanetlenmiş gezginler arasında yerini alıyor. Bir avarenin gezi günlüğü gibi başlayan bu sürükleyici kitap, uzanıp empatiye kollarını doluyor ve felsefeyle çınlayan bir romana dönüşüyor."
-Virginia Euwer Wolff, National Book Award ödüllü yazar-

"Levithan'ın sıradışı hikâyesi, gençleri, ruhun özünün değişmezliğini düşünmeye sevk edecek. A, on altı yıl boyunca ziyaret ettiği binlerce yaşamdan edindiği bilgelikle inanç, aşk, rüyalar ve ölümden bahsediyor ve insanların birbirinden aslında hiç de farklı olmadığını bizzat kanıtlıyor."
-Shelf Awareness-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2015
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786053436096
 • Çeviri:
  Derya İmer Aydınlık
 • Yayınevi:
  Pegasus
 • Kitabın Türü:
Nisa Nur 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

"Her gün farklı bedende. Her gün farklı hayatta. Her gün aynı kıza âşık." bu cümle aslında kitabın konusunu özetliyor ama yine de birazcık yazmak istiyorum. Baş karakterimiz A her gün farklı bir bedende yaşamaktadır ve her bedende sadece 1 gün kalır bir nevi gezgin bir ruh gibi. O beden de yaşayan insanlar A'nın içinde oldukları günü bulanık hatırlamaktadır. A'da gezdiği bedenlere saygısızlık olmaması ve hayatlarını mahvetmemek amacıyla beden sahibinin yaptığı günlük rutinleri tekrarlar ta ki 16 yaşında Rihianno ile tanışıp aşık olana kadar.

Duru ve açık bir anlatımı vardı. A her gün farklı bir hayat yaşadığı için yazarın gözlem gücünün çok iyi olması gerekirdi, ki öyle zaten. Yaşanılan hayatlardaki karakterlerin analizleri, çaresizlikleri, umutları, sevinçleri okuyucuya başarılı bir şekilde yansıtılmış. Özellikle A'nın bir şeylere, birilerine ait olmaya olan ihtiyacı...A'nın her gün farklı bir ailesi var ama aslında hiçbiri yok, cinsiyeti yok, geleceğe dair hayalleri yok, sevginin anlamını biliyor ama sevdiği biri, onu, değiştirdiği bedenleri değil, kendisini sevecek biri yok... Yazar bunları okuyucuya aktarırken çok sıradan birer olay gibi anlattığı için hiç garipsemiyorsunuz. Yine de kitabı okurken arada bir durup düşündüğümde üzülüyordum A için.


Kitap genç yetişkin kategorisinde ama gençler dışında da herkes sıkılmadan okuyabilir. Genç yetişkin kategorisindeki kitaplar böyle olmalı diye düşünüyorum çünkü hem konu bakımından farklıydı hem de boş bir kitap değildi. Hani bazı övülen bu tür kitapları okuduktan sonra "Bu muydu?" deniyor ya, hiçbir düşündürücü öge fikir yok, bir de üstüne Aşk duygusunu o kadar basite indirgeyerek anlatıyor ki yazarlar çıldırıyorum. Bu kitabı okuduktan sonra ise kitapta okuyucuya aktarılan fikirler katılsam da katılmasam da aklımda yer etti, özellikle kitaptaki aşka hayran kaldım.

Evet bende sonunu beğenmedim ama hep mantıklı bir insan olmuşumdur bu yüzden başka türlü bir son olamazdı zaten. Bu kadar yazdın yazdın da puanı nereden kırdın diye sorarsanız benim için 10 puanlık bir kitap hayatımı derinden etkileyecek, beni sarsacak ve canım sıkıldıkça okuyacağım bir kitaptır bu yüzden 9 puan verdim.

Keyifli okumalar.. :))

Maviye Sürgün Kelebek 
26 Nis 2017 · Beğendi · 7/10 puan

Kitapta her gün başka bir bedende yaşayan A'nın 5994.günde -ki kitap bu günden başlıyordu- tanıştığı Rhiannon'ına o gün içinde aşık olması ve bir gününü çaldığı her insanın başının derte girmesine sebep olsa da Rhiannon'ını görmek istemesiyle başlıyor asıl. Bu kitabın en ilgi çekici yani onlarca farklı karakterin iç dünyasını anlayabilmemiz. Obez, İntihar etme düşüncesi olan, sıradan hayata sahip olan, sarhoş olan, tek sorunu dersleri olan, gay, lezbiyen, cinsiyetini değiştirmiş olan, şeker hastası, uyuşturucu bağımlısı... Ve daha fazlası. Bu kitapta herkesten bir parça var!

Kitapta gülümseten birçok unsur da var, sana dünyada böyle insanların da var olduğunu düşündürüp üzen birçok unsur da var. Çoğu zaman kafa karıştırıcı ama bu kafa karışıklığı bile insanı mutlu eden cinsten.

2.kitabı da var: Başka Bir Gün. Eğer yanlış hatırlamıyorsam buydu adı. 2.kitap çok da önerilmemiş ama ben bu kitabın devamını çok merak ediyorum ve en kısa zamanda alacağım.

Sevdim. Bize aşkın dış görüntüyle bir alakası olmadığını en iyi özetleyen kitap diyebilirim. Pazartesi akşam başladım ve Çarşamba öğlen 12'den önce bitti. Yediğim zamanın her saniyesine değdi.

Kitapta 39 tane postit yapıştırdığım paragraf var. 336 sayfada 39 güzel yer... 39 düşündüren yer... 39 iç çekmenize sebep olan yer... Ne diyebilirim ki? Ben hayran kaldım.

Her Gün benzeri kitaplar

Pikaçunun Faturası 
 23 Tem 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı. Ve sonuna bayıldım eğer her gün başka bir bedene sahip olsanız bile ruhunuz bir kişiye aşık olduğunda onun için her şeyi yaparsınız. A kendi bedenine sahip olamasa da aşkına o kadar sahip ki aşkı için uzaklara gidip sevdiğini güzel bir hayata emanet edebiliyor. Okumanızı tavsiye ederim.
Sevgilerle...

Kitabı açıkçası pek beğenmedim. Yani öyle hevesli hevesli çeviremedim sayfalarını. Evet, belki diğer günün nasıl geçeceğini bilmediğimiz bir hayat var ortada ama, ben okurken gerçekten sıkıldım. Güzel yerleri elbette vardı fakat hem dili bana pek akıcı gelmedi hem de yazar, sanki yazacak bir gün bulamamış da günleri dolaylı yollardan anlatmış gibiydi.
Konusu diğer kitaplardan oldukça farklı, alışılmamış bir hayat var, belki de beni sıkan tarafı buydu, bilemiyorum. Biraz ilerledikçe ardından gelecek olayları kolayca tahmin edebilirsiniz. Ben özellikle 2. kitabın sonunu şimdiden tahmin edebiliyorum. Bu da serinin büyüsünü bozuyor açıkçası.
Bana saçma gelen bir tarafı hep aynı ülkede, hep aynı şehirde beden değiştiriyor olmasıydı. Diğer ülkeleri gezse, belki daha heyecanlı olabilirdi.
Keyifli okumalar. :)

Librarian 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Biraz "Göçebe" havasında bir romandı "Her Gün". Doğduğu günden bu yana her gün yeni bir bedende uyanan A'nın hikayesi. Ve bu hikayenin içinde günün birinde uyandığı bedenin kız arkadaşına aşık oluşunun hikayesi. Yazar, birbirinden farklı hayat tarzı, kimlik ve görünüşe sahip insanların ağzından yazarken yaşama, insana ve aşka dair güzel noktaları yakalayıp sade ve etkili bir dille bunu kaleme almayı başarmıştı. Okurken elinizde olmadan A'nın aşkı için bencillik yaparak beğendiği bir bedende ve yaşamda tutunmasını istemekten kendinizi alamadığınız anlar olması hoştu.
Çıkış noktasını güzel yakalamıştı yazar. Ama haliyle A'nın başına gelmiş olan bu durumun bir mantığa bir gerçekliğe oturtulması gerekiyordu benim bakış açımdan. Bunun eksikliği bence hissedilmişti. Evet devamı gelecekmiş hatta Başka Bir Gün adlı romanı da Pegasus Yayınevinden çıkarak vitrinlerdeki yerini almış. A'nın aşık olduğu kız olan Rhionnan'ın gözünden, yaşamından anlatılmış bu kez hikaye. Ama yazarın kendisinin de vurguladığı gibi bu sadece ilk esere paralel bir roman. Bir yanım yazarın A'nın durumunu nasıl bir mantığa oturtacağını merak ederken diğer yanım bu şekli ile de romanın bitmişliğini zorlanmadan kabullendi. Pek çok yorumda sonun hüzün dolu olduğu belirtilmişti ama bence A'nın karakterinin sağlamlığıyla oldukça örtüşen bir sondu ve ben hüzünden çok özellikle kahraman adına rahatlama ve huzur buldum.
Konu ve anlatımdaki başarı nedeni ile romanı beğensem de okumasan pek bir şey kaybetmezdim diye düşünüyorum.

Ümran 
18 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ama olmaz ki böyle bir sonla nasil biter yapılır mı bu bize, ÇOK FENAYDI.. çok etkiledi beni hala daha hatırladıkça gözlerim doluyor ..

"Her gün farklı bedende. Her gün farklı hayatta. Her gün aynı kıza aşık." Bu cümleyi okudum ve ben bu kitabı almalıyım dedim ve iyi ki de almışım. Kitabı okuduktan sonra da bu cümle daha bi anlamlı geldi. Ki, A'nın yaşadıklarını, hayatını tam olarak anlatan cümle bu.

Yazarın dili çok akıcı ve öyle güzel cümleler var ki, kitapta işaretli bir çok yer oldu. Bence okuyun ve kendiniz de görün. Ben çok beğendim.

Ve seriymis bu kitap Goodreads 'e bi baktım devami var hiç beklemiyordum çok şaşırdım ben tek kitap zannediyordum. Devamını sabırsızlıkla bekliyorum.

Merve Akpınar 
07 Tem 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Keşke ikinci kitabı yanımda olsaydı!
Öncelikle kitabı gerçekten çok beğendim. Yazarın dili keyifli ve akıcıydı. Kitabın konusu zaten çok ilginç.
"Her gün farklı bedende.
Her gün farklı hayatta.
Her gün aynı kıza aşık."
Andrew yani A kendini bildi bileli her gece farklı bir bedene yerleşen ve bu sekilde hayatını devam ettiren bir ruh. Her insan gibi bir insan olduğunu düşünse de o bir bedene, o bir aileye, o hiçbir şeye sahip değil. Kendine ait yalnızca bir e-maile sahip bir ruh. Her gün girdiği bedenlerde yeni yaşam şekilleri ve cinsiyetleri deneyimleyen A bir gün Justin diye bir çocuğun bedenine girdiğinde kız arkadaşı Rhianon'a aşık oluyor ve işte tam bu noktadan sonra hayatını sorgulamaya başlıyor.
"Keşke yapabilseydim, Tanrı'yla bir anlaşma..."
Benim için gerçekten çok farklı ve çok güzel bir kitaptı. Kesinlikle her yaştan insana da tavsiye ederim. İçerisinde bir çok farklı yaşamı da göstermesi gerçekten güzel.

Sara Turan 
19 Oca 21:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

kitabı beğendim çok beğendim hemde . Aslına bakarsanız diğer kitaplardan farklı bir kitap farklı bir olay döngüsü farklı bir aşk işleniyor. A diye bir karakterimiz var aslına bakrsak adın ne sorusuna bilmiyorum diye cevap veriyor her gün başka birinin yatağında başka birinin bedeninde başka birin evinde başka bir okulda başka cinsel görüşler başka cinsiyetler başka hayatlara değiniyor ve onunla tamışıyor onu diğer kızalrdan farklı kılan belkide okyanusa gitmesidir okyanus deni misali okyanusta kendini özgür hissetmek kendini kendin hissetmek aslına bkarsanız .Kitabı çok beğendim baya güzel bir kitaptı ben bu kitabı yine bir şeye benzettim gökyüzü yani A sanki onun gibi esen bir rüzgar gibi kendisi seçemiyor nereye gideceğini esen bir rüzgar başka bir hayatta gözlerimi açıyor ve bu olağanüstü .Bence tüm yaş gruplarından insanlar okuyabilir çok akıcı bir dili var güzel bir kitaptı

Zehra geçen 
20 Oca 09:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çok sevdiğim bir kitap olmanın yanı sıra sırasını kurgulanmış bir kitap. Konusu zaten sizin dikkatinizi çekmeyi beceriyor. Kitap da beklentinizi karşılıyor açıkçası. Filminde çıkmak üzere olan bir kitap. Kesinlikle, bu tarz seviyorsanız okuyun.

Fatoş Çetiner 
31 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap hakkında tek bir olumsuz eleştiri yapacağım. İkinci kitap henüz Türkçe'ye çevrilmemiş :) Çok beğenerek okudum. Serinin devam kitaplarını merakla bekliyorum. Çok büyük bir merakla hem de.

5 /

Kitaptan 96 Alıntı

Nisa Nur 
20 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Kelimelere muhtaç kalmaktan yorulmaya başlamıştım. Kelimeler anlamlıydı, evet ama histen yoksundu. Ona yazmak, dinlerken yüzünü görmekle bir değildi. Ondan cevap almak sesini duymakla bir değildi. Teknolojiye her zaman minnettardım ama o anda her dijital etkileşimde bir parça ayrılık varmış gibi geliyordu."

Her Gün, David Levithan (Sayfa 217)Her Gün, David Levithan (Sayfa 217)
Nisa Nur 
19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Geçmişten geçmiştik, şimdinin tadını çıkarıyorduk ama zorladığım zaman geleceğe takılıyorduk.
“Hayatımı gördün.” dedi “Bunun nasıl olabileceğini bana anlat”
Ona, “Bir yolunu buluruz” dedim.
“Bu bir cevap değil. Umut”
“Bizi bu noktaya kadar umut getirdi. Cevaplar değil.”

Her Gün, David Levithan (Sayfa 209)Her Gün, David Levithan (Sayfa 209)
Nisa Nur 
 21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Uğruna yaşanılan bir şey olduğunda düşülen tuzak budur işte;
Diğer her şey ruhsuz gelir."

Her Gün, David Levithan (Sayfa 118)Her Gün, David Levithan (Sayfa 118)
Nisa Nur 
 19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Gözlerinizi evrenin merkezine dikerseniz, oradaki soğukluğu görürsünüz. Boşluğu. Neticede evren bizi önemsemiyor. Zaman bizi önemsemiyor.
İşte, bu nedenle birbirimize göz kulak olmamız gerekiyor."

Her Gün, David Levithan (Sayfa 328)Her Gün, David Levithan (Sayfa 328)
Nisa Nur 
18 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Sadece ince detaylarda durum karışık ve çekişmeli bir hal alıyor; hangi dine ya da cinsiyete veya ırka veya coğrafi kökene sahip olursak olalım, ortak paydamızın yüzde doksan sekiz olduğunu fark edememe durumu. Evet, erkek ve dişi arasındaki farklar biyolojik ama biyolojiyi orana vursanız, farklı olan o kadar çok şey kalmaz. Irk sadece sosyal bir yapı olarak fark barındırıyor, özünde farklı değil. Din ise.. Tanrı'ya ya da Yahveh'e veya Allah'a veyahut başka bir şeye inansanız da muhtemelen kalbinizde aynı şeyi istiyorsunuz. Fakat nedense yüzde ikilik farka dikkat kesilmeyi seviyoruz ve dünyadaki anlaşmazlıkların çoğunun kaynağı da buydu."

Her Gün, David Levithan (Sayfa 82)Her Gün, David Levithan (Sayfa 82)
Nisa Nur 
22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

“Sanki bize yakın olan birileri öldüğünde bir anlığına onlarla yer değiştiriyoruz, tam gerçekleşmeden önceki anda. Olayı atlatırken de onların hayatlarını aslında sondan başa doğru yaşıyor, ölümden hayata, hastalıktan sağlığa geçiyoruz."

Her Gün, David Levithan (Sayfa 271)Her Gün, David Levithan (Sayfa 271)
angelsbooks 
 31 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kitap
İstediğinizi elde edemediğinizde zalimleşebiliyorsunuz.

Her Gün, David Levithan (Sayfa 189 - Pegasus Yayınları)Her Gün, David Levithan (Sayfa 189 - Pegasus Yayınları)
Furkan 
25 Haz 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yıkık dökük bir kitaplıkta eski kitaplar vardı. Bunların beni kurtaracağına karar verdim.

Her Gün, David Levithan (Sayfa 66)Her Gün, David Levithan (Sayfa 66)
Hacer Doğanay 
09 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Benim için çok büyük bir sınavdı.Ama onun için sadece hayattı..

Her Gün, David Levithan (Sayfa 236)Her Gün, David Levithan (Sayfa 236)
Hacer Doğanay 
08 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kurşun kalemi elinde tutmak böyle hissettiriyordu.
Ciğerlerini havayla doldurmak böyle hissettiriyordu.
Sırtını sandalyeye yaslamak böyle hissettiriyordu.
Kulağına dokunmak böyle hissettiriyordu.
Dünyayı böyle duyuyordu.Her gün bunları duyuyordu.

Her Gün, David Levithan (Sayfa 195)Her Gün, David Levithan (Sayfa 195)