Adı:
Her Gün
Alt başlık:
Every Day #1
Baskı tarihi:
Temmuz 2015
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053436096
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Every Day (Every Day #1)
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Baskılar:
Her Gün
Every Day
Her gün farklı bedende. Her gün farklı hayatta. Her gün aynı kıza âşık.

Uyandım. Anında kim olduğumu anlamam gerekti. Mesele sadece bedenim de değil… gözlerimi açtığımda kolumun renginin açık mı koyu mu olduğu, saçımın uzun mu kısa mı olduğu, şişman mı zayıf mı olduğum, kız mı erkek mi olduğum, yara bere içinde mi yoksa pürüzsüz mü olduğum… Her sabah farklı bir bedende uyanıyorsanız, vücut en kolay alışılan şey. Kavraması güç olabilen ise bedenin önceden yaşamış olduğu hayat. Her gün başka biriyim. Ben, kendimim; kendim olduğumu biliyorum ama ayrıca başka biriyim de. Hep böyle olageldi.

"Yepyeni, eşsiz, komik ve canınızı acıtacak kadar dürüst. Levithan, insanın kendisi gibi hissedememesi ve nereye ait olduğunu bilememesine dair ikilemi müthiş bir şekilde kaleme almış. Bu kitabı okumakla kalmadım, âdeta içime çektim."
-Jodi Picoult, #1 New York Times çoksatan yazarı-

"Levithan, okuyucuları ele geçirecek, karşı konulmaz bir eser yaratmış… Her Gün, bir üslup denemesi ve hayal gücü deneyi…"
-Booklist-

A'nın arkadaşı yok. Ebeveyni yok. Ailesi yok. Mülkü yok. Evi bile yok. Çünkü her gün başka birinin bedeninde uyanıyor. Her sabah farklı bir yatak. Farklı bir oda. Farklı bir ev. Farklı bir hayat.

Rhiannon'la tanıştığı anda ona âşık olan A için, gece çöktüğünde her şey sona ermiştir. Çünkü hiçbir zaman bir insanın bedenine ikinci kez girememektedir. Ancak A, genç kızı aklından çıkaramayınca ve Rhiannon onun yaşama sebebi haline gelince her gün, farklı hayatlar yaşamış farklı bedenlerde ona geri dönmeye çalışacaktır. Bir de onu aşkına inandırmaya…

-New York Times çoksatanı
-School Library Journal, 2012'nin En İyi Gençlik Kitabı
-Kirkus Reviews, 2012'nin En İyi Gençlik Kitabı
-Booklist, 2012'nin En İyi Gençlik Kitabı
-Amazon, 2012'nin En İyi Kitabı
-Barnes & Noble, 2012'nin En İyi Kitabı
-2012 Cybils Genç Blogger'ların Edebiyat Ödülü Finalisti
-YALSA, 2013'ün En İyi Gençlik Kitapları Seçkisi
-Amerikan Kütüphaneler Birliği, 2013'ün En İyi Gençlik Kitabı
-2013 Lambda Edebiyat Ödülü Finalisti


"Yılın en yaratıcı gençlik romanlarından biri." 
-OUT Magazine-

"İçinden zekâ taşıyor. Levithan sadece ustaca şaşırtmacalarla değil; A'nın zorluklarla edindiği yalnızlık, kimlik ve sevgiye dair bilgeliklerle de elinden bırakamayacağınız bir roman kaleme almış. 'Sadece bir günlüğüne dahi olsa ben değil de sen olmak nasıl olurdu?' sorusunu cevaplayarak bir zorbaya bile empati öğretmesi mümkün."  
-Entertainment Weekly-

"Levithan'ın bilinçli, analitik üslubu, kurguyla bire bir örtüşüyor. Aşk, özlem ve insan doğasına dair derin düşünceleri A'nın yolculuğunda vücut buluyor. Okuyucular, yazarın şiirsel kelime oyunları ve ahenkli üslubuyla tazelenecekler. İnsanı büyüleyen, düşüncelere sevk eden ve sevginin fiziksel görünüşü ve cinsiyeti aştığını hatırlatan bir kitap." 
-Kirkus Reviews-

"Eşsiz olduğu kadar çekici bir roman… Gençler, A'nın ziyaret ettiği bedenler ve karşılaştığı ikilemlere dair düşüncelerini merakla okuyacaklar. Levithan aile içi dinamikleri, ilişkileri, önyargıları ve cinselliği cesurca ele almış." 
-VOYA-

"Levithan'ın empati yeteneğini gözler önüne serdiği gibi, mutluluk ve gerçek aşka dair iyimserlik dolu kısımlar keyifle okunuyor." 
-New York Times Book Review-

"Komik ve aşkın ta kendisi gibi… ihtişamlı bir kitap." 
-Los Angeles Times-

"Levithan bir edebiyat dehası. Üslubu müthiş… gerçekten kusursuz. A'nın sürekli değişen bir dünyada aşkı sonsuz kılma yolculuğuna herkes tanık olmalı." 
-Romantic Times-

"Öykünün her adımı okurlara gerçek gelecek ve güçlü duygular hissettirecek. Özellikle de aşkın doğasına dair konuşturacağı kesin..." 
-School Library Journal-

"Levithan okuyucuları ele geçirecek, karşı konulamaz bir eser yaratmış… Her Gün, bir üslup denemesi, hayal gücü deneyi ve okurların başka birinin, tam olarak A'nın hayatını ziyaret etmeleri için kaçırılmaması gereken bir fırsat." -Booklist-

"Yüreğinizi burkacak en harika aşk hikâyesi; yüreğinizi burkacak (ve iyileştirecek) en muhteşem hayat hikâyesi." -Lauren Myracle, New York Times çoksatan yazarı-

"Bir yuvaya ve sevgiye ki ikisi de aynı şeydir asla erişemeden, her gün başka biri olan, sonsuza dek bir kısır döngüye hapsolmuş 'A' da Uçan Hollandalı ve diğer lanetlenmiş gezginler arasında yerini alıyor. Bir avarenin gezi günlüğü gibi başlayan bu sürükleyici kitap, uzanıp empatiye kollarını doluyor ve felsefeyle çınlayan bir romana dönüşüyor." 
-Virginia Euwer Wolff, National Book Award ödüllü yazar-

"Levithan'ın sıradışı hikâyesi, gençleri, ruhun özünün değişmezliğini düşünmeye sevk edecek. A, on altı yıl boyunca ziyaret ettiği binlerce yaşamdan edindiği bilgelikle inanç, aşk, rüyalar ve ölümden bahsediyor ve insanların birbirinden aslında hiç de farklı olmadığını bizzat kanıtlıyor." 
-Shelf Awareness-
"Her gün farklı bedende. Her gün farklı hayatta. Her gün aynı kıza âşık." bu cümle aslında kitabın konusunu özetliyor ama yine de birazcık yazmak istiyorum. Baş karakterimiz A her gün farklı bir bedende yaşamaktadır ve her bedende sadece 1 gün kalır bir nevi gezgin bir ruh gibi. O beden de yaşayan insanlar A'nın içinde oldukları günü bulanık hatırlamaktadır. A'da gezdiği bedenlere saygısızlık olmaması ve hayatlarını mahvetmemek amacıyla beden sahibinin yaptığı günlük rutinleri tekrarlar ta ki 16 yaşında Rihianno ile tanışıp aşık olana kadar.

Duru ve açık bir anlatımı vardı. A her gün farklı bir hayat yaşadığı için yazarın gözlem gücünün çok iyi olması gerekirdi, ki öyle zaten. Yaşanılan hayatlardaki karakterlerin analizleri, çaresizlikleri, umutları, sevinçleri okuyucuya başarılı bir şekilde yansıtılmış. Özellikle A'nın bir şeylere, birilerine ait olmaya olan ihtiyacı...A'nın her gün farklı bir ailesi var ama aslında hiçbiri yok, cinsiyeti yok, geleceğe dair hayalleri yok, sevginin anlamını biliyor ama sevdiği biri, onu, değiştirdiği bedenleri değil, kendisini sevecek biri yok... Yazar bunları okuyucuya aktarırken çok sıradan birer olay gibi anlattığı için hiç garipsemiyorsunuz. Yine de kitabı okurken arada bir durup düşündüğümde üzülüyordum A için.


Kitap genç yetişkin kategorisinde ama gençler dışında da herkes sıkılmadan okuyabilir. Genç yetişkin kategorisindeki kitaplar böyle olmalı diye düşünüyorum çünkü hem konu bakımından farklıydı hem de boş bir kitap değildi. Hani bazı övülen bu tür kitapları okuduktan sonra "Bu muydu?" deniyor ya, hiçbir düşündürücü öge fikir yok, bir de üstüne Aşk duygusunu o kadar basite indirgeyerek anlatıyor ki yazarlar çıldırıyorum. Bu kitabı okuduktan sonra ise kitapta okuyucuya aktarılan fikirler katılsam da katılmasam da aklımda yer etti, özellikle kitaptaki aşka hayran kaldım.

Evet bende sonunu beğenmedim ama hep mantıklı bir insan olmuşumdur bu yüzden başka türlü bir son olamazdı zaten. Bu kadar yazdın yazdın da puanı nereden kırdın diye sorarsanız benim için 10 puanlık bir kitap hayatımı derinden etkileyecek, beni sarsacak ve canım sıkıldıkça okuyacağım bir kitaptır bu yüzden 9 puan verdim.

Keyifli okumalar.. :))
Yine çok miktarda overrated içeren bir kitap. Levithan ile tanışayım, çok övüldü diye okuduğum bir kitaptı ama bomboş bir kitaptı. Her sabah farklı birinin bedeninde uyanıyorsun, birine aşık oluyorsun falan fişman.

Okurken en ama en çok sıkıldığım kitaplardandı. Evet altını çizdiğim çok cümle vardı, ama fosforlu kalemle çizmek ile kitaptan memnun kalmak her zaman doğru orantılı olmayabiliyor. Hatta altını çok çizmek demişken bence kitap sadece bunun için yazılmış. ”Sürekli güzel cümleler kurayım, altını çizip kitabı güzel sansınlar” mantığı hissettim. Tabii ki yazar öyle bir mantıkla yazmamıştır ama kitap bu yöne kaymış.

İkinci kitap ve filmi de varmış ama sanırım bu kitapla ilgili daha fazla şey kaldıramam…
Kitapta her gün başka bir bedende yaşayan A'nın 5994.günde -ki kitap bu günden başlıyordu- tanıştığı Rhiannon'ına o gün içinde aşık olması ve bir gününü çaldığı her insanın başının derte girmesine sebep olsa da Rhiannon'ını görmek istemesiyle başlıyor asıl. Bu kitabın en ilgi çekici yani onlarca farklı karakterin iç dünyasını anlayabilmemiz. Obez, İntihar etme düşüncesi olan, sıradan hayata sahip olan, sarhoş olan, tek sorunu dersleri olan, gay, lezbiyen, cinsiyetini değiştirmiş olan, şeker hastası, uyuşturucu bağımlısı... Ve daha fazlası. Bu kitapta herkesten bir parça var!

Kitapta gülümseten birçok unsur da var, sana dünyada böyle insanların da var olduğunu düşündürüp üzen birçok unsur da var. Çoğu zaman kafa karıştırıcı ama bu kafa karışıklığı bile insanı mutlu eden cinsten.

2.kitabı da var: Başka Bir Gün. Eğer yanlış hatırlamıyorsam buydu adı. 2.kitap çok da önerilmemiş ama ben bu kitabın devamını çok merak ediyorum ve en kısa zamanda alacağım.

Sevdim. Bize aşkın dış görüntüyle bir alakası olmadığını en iyi özetleyen kitap diyebilirim. Pazartesi akşam başladım ve Çarşamba öğlen 12'den önce bitti. Yediğim zamanın her saniyesine değdi.

Kitapta 39 tane postit yapıştırdığım paragraf var. 336 sayfada 39 güzel yer... 39 düşündüren yer... 39 iç çekmenize sebep olan yer... Ne diyebilirim ki? Ben hayran kaldım.
Uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı. Ve sonuna bayıldım eğer her gün başka bir bedene sahip olsanız bile ruhunuz bir kişiye aşık olduğunda onun için her şeyi yaparsınız. A kendi bedenine sahip olamasa da aşkına o kadar sahip ki aşkı için uzaklara gidip sevdiğini güzel bir hayata emanet edebiliyor. Okumanızı tavsiye ederim.
Sevgilerle...
Kitabı açıkçası pek beğenmedim. Yani öyle hevesli hevesli çeviremedim sayfalarını. Evet, belki diğer günün nasıl geçeceğini bilmediğimiz bir hayat var ortada ama, ben okurken gerçekten sıkıldım. Güzel yerleri elbette vardı fakat hem dili bana pek akıcı gelmedi hem de yazar, sanki yazacak bir gün bulamamış da günleri dolaylı yollardan anlatmış gibiydi.
Konusu diğer kitaplardan oldukça farklı, alışılmamış bir hayat var, belki de beni sıkan tarafı buydu, bilemiyorum. Biraz ilerledikçe ardından gelecek olayları kolayca tahmin edebilirsiniz. Ben özellikle 2. kitabın sonunu şimdiden tahmin edebiliyorum. Bu da serinin büyüsünü bozuyor açıkçası.
Bana saçma gelen bir tarafı hep aynı ülkede, hep aynı şehirde beden değiştiriyor olmasıydı. Diğer ülkeleri gezse, belki daha heyecanlı olabilirdi.
Keyifli okumalar. :)
Ama olmaz ki böyle bir sonla nasil biter yapılır mı bu bize, ÇOK FENAYDI.. çok etkiledi beni hala daha hatırladıkça gözlerim doluyor ..

"Her gün farklı bedende. Her gün farklı hayatta. Her gün aynı kıza aşık." Bu cümleyi okudum ve ben bu kitabı almalıyım dedim ve iyi ki de almışım. Kitabı okuduktan sonra da bu cümle daha bi anlamlı geldi. Ki, A'nın yaşadıklarını, hayatını tam olarak anlatan cümle bu.

Yazarın dili çok akıcı ve öyle güzel cümleler var ki, kitapta işaretli bir çok yer oldu. Bence okuyun ve kendiniz de görün. Ben çok beğendim.

Ve seriymis bu kitap Goodreads 'e bi baktım devami var hiç beklemiyordum çok şaşırdım ben tek kitap zannediyordum. Devamını sabırsızlıkla bekliyorum.
Biraz "Göçebe" havasında bir romandı "Her Gün". Doğduğu günden bu yana her gün yeni bir bedende uyanan A'nın hikayesi. Ve bu hikayenin içinde günün birinde uyandığı bedenin kız arkadaşına aşık oluşunun hikayesi. Yazar, birbirinden farklı hayat tarzı, kimlik ve görünüşe sahip insanların ağzından yazarken yaşama, insana ve aşka dair güzel noktaları yakalayıp sade ve etkili bir dille bunu kaleme almayı başarmıştı. Okurken elinizde olmadan A'nın aşkı için bencillik yaparak beğendiği bir bedende ve yaşamda tutunmasını istemekten kendinizi alamadığınız anlar olması hoştu.
Çıkış noktasını güzel yakalamıştı yazar. Ama haliyle A'nın başına gelmiş olan bu durumun bir mantığa bir gerçekliğe oturtulması gerekiyordu benim bakış açımdan. Bunun eksikliği bence hissedilmişti. Evet devamı gelecekmiş hatta Başka Bir Gün adlı romanı da Pegasus Yayınevinden çıkarak vitrinlerdeki yerini almış. A'nın aşık olduğu kız olan Rhionnan'ın gözünden, yaşamından anlatılmış bu kez hikaye. Ama yazarın kendisinin de vurguladığı gibi bu sadece ilk esere paralel bir roman. Bir yanım yazarın A'nın durumunu nasıl bir mantığa oturtacağını merak ederken diğer yanım bu şekli ile de romanın bitmişliğini zorlanmadan kabullendi. Pek çok yorumda sonun hüzün dolu olduğu belirtilmişti ama bence A'nın karakterinin sağlamlığıyla oldukça örtüşen bir sondu ve ben hüzünden çok özellikle kahraman adına rahatlama ve huzur buldum.
Konu ve anlatımdaki başarı nedeni ile romanı beğensem de okumasan pek bir şey kaybetmezdim diye düşünüyorum.
Üzgünüm. Çoğunluğun beğenişine aldanıp okuduğum romanlardan biriydi ve bu hikayenin yazılış amacını bir türlü bulamadım ve zamanımı harcadığım için içim yandı. Bundan sonra okunması gereksiz olan kitaplara söyleyeceğim gibi gidip arayın ve kendi tarzınıza uyacak şeyler bulup okuyun çouğunluğa uymak zorunda değilsiniz. Ve burada yazdıklarım kendi fikirlerim, zamanınızı harcayıp okumayın. İnanın bana pişman olmayacaksınız. Okumadığınız için.
Her Gün, çok uzun zamandır merak ettiğim bir kitaptı. Sonunda kitaba başladım ve neredeyse bir solukta bitirdim. Çok akıcıydı ve hiçbir sayfasında sıkılmadım.

Konusundan biraz bahsedecek olursam: her gün farklı bir insanın bedeninde uyanan bir başkarakterimiz var. Bir gün yine Justin isimli bir gencin bedeninde uyanıyor ve onun bedeninde, onun hayatındayken bir kıza âşık oluyor. Her gün farklı bir kişiliğe bürünse de engelleri hiçe sayıp kızı görmeye çalışıyor. Ve elbette karşısına bir sürü sorun vs. çıkıyor.

Kitaba dair en sevdiğim şey olay akışından ve karakterlerden ziyade, kitabın vermek istediği güzel mesajlardı. Çünkü birçok kitabın aksine sevmek için gerekenlere değil, gerekmeyenlere değinilmişti. Ben çok severek ve keyif alarak okudum, tavsiye ederim. Keyifli okumalar:)

"Hiçbir şey istemediğimde her şey çok daha kolaydı.
İstediğinizi elde edemediğinizde zalimleşebiliyordunuz."
kitabı beğendim çok beğendim hemde . Aslına bakarsanız diğer kitaplardan farklı bir kitap farklı bir olay döngüsü farklı bir aşk işleniyor. A diye bir karakterimiz var aslına bakrsak adın ne sorusuna bilmiyorum diye cevap veriyor her gün başka birinin yatağında başka birinin bedeninde başka birin evinde başka bir okulda başka cinsel görüşler başka cinsiyetler başka hayatlara değiniyor ve onunla tamışıyor onu diğer kızalrdan farklı kılan belkide okyanusa gitmesidir okyanus deni misali okyanusta kendini özgür hissetmek kendini kendin hissetmek aslına bkarsanız .Kitabı çok beğendim baya güzel bir kitaptı ben bu kitabı yine bir şeye benzettim gökyüzü yani A sanki onun gibi esen bir rüzgar gibi kendisi seçemiyor nereye gideceğini esen bir rüzgar başka bir hayatta gözlerimi açıyor ve bu olağanüstü .Bence tüm yaş gruplarından insanlar okuyabilir çok akıcı bir dili var güzel bir kitaptı
Bu kitap hakkında tek bir olumsuz eleştiri yapacağım. İkinci kitap henüz Türkçe'ye çevrilmemiş :) Çok beğenerek okudum. Serinin devam kitaplarını merakla bekliyorum. Çok büyük bir merakla hem de.
Çok sevdiğim bir kitap olmanın yanı sıra sırasını kurgulanmış bir kitap. Konusu zaten sizin dikkatinizi çekmeyi beceriyor. Kitap da beklentinizi karşılıyor açıkçası. Filminde çıkmak üzere olan bir kitap. Kesinlikle, bu tarz seviyorsanız okuyun.
Bir kere aşık olmuştum ya da en azından bugüne kadar öyle sanıyordum. Onunla birlikte bir geleceğim olacağı ihtimaline aptalca inanmıştım. Fakat gelecek diye bir şey yoktu. Yön vermeye çalışmış ama yapamamıştım.
Buna kıyasla basitti. Aşık olmak başka şey, birinin size aşık olduğunu ve o aşka karşı bir sorumluluğunuz olduğunu hissetmek başka.
Geçmişten geçmiştik, şimdinin tadını çıkarıyorduk ama zorladığım zaman geleceğe takılıyorduk.
“Hayatımı gördün.” dedi “Bunun nasıl olabileceğini bana anlat”
Ona, “Bir yolunu buluruz” dedim.
“Bu bir cevap değil. Umut”
“Bizi bu noktaya kadar umut getirdi. Cevaplar değil.”
"Kelimelere muhtaç kalmaktan yorulmaya başlamıştım. Kelimeler anlamlıydı, evet ama histen yoksundu. Ona yazmak, dinlerken yüzünü görmekle bir değildi. Ondan cevap almak sesini duymakla bir değildi. Teknolojiye her zaman minnettardım ama o anda her dijital etkileşimde bir parça ayrılık varmış gibi geliyordu."
"Gözlerinizi evrenin merkezine dikerseniz, oradaki soğukluğu görürsünüz. Boşluğu. Neticede evren bizi önemsemiyor. Zaman bizi önemsemiyor.
İşte, bu nedenle birbirimize göz kulak olmamız gerekiyor."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Her Gün
Alt başlık:
Every Day #1
Baskı tarihi:
Temmuz 2015
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053436096
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Every Day (Every Day #1)
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Baskılar:
Her Gün
Every Day
Her gün farklı bedende. Her gün farklı hayatta. Her gün aynı kıza âşık.

Uyandım. Anında kim olduğumu anlamam gerekti. Mesele sadece bedenim de değil… gözlerimi açtığımda kolumun renginin açık mı koyu mu olduğu, saçımın uzun mu kısa mı olduğu, şişman mı zayıf mı olduğum, kız mı erkek mi olduğum, yara bere içinde mi yoksa pürüzsüz mü olduğum… Her sabah farklı bir bedende uyanıyorsanız, vücut en kolay alışılan şey. Kavraması güç olabilen ise bedenin önceden yaşamış olduğu hayat. Her gün başka biriyim. Ben, kendimim; kendim olduğumu biliyorum ama ayrıca başka biriyim de. Hep böyle olageldi.

"Yepyeni, eşsiz, komik ve canınızı acıtacak kadar dürüst. Levithan, insanın kendisi gibi hissedememesi ve nereye ait olduğunu bilememesine dair ikilemi müthiş bir şekilde kaleme almış. Bu kitabı okumakla kalmadım, âdeta içime çektim."
-Jodi Picoult, #1 New York Times çoksatan yazarı-

"Levithan, okuyucuları ele geçirecek, karşı konulmaz bir eser yaratmış… Her Gün, bir üslup denemesi ve hayal gücü deneyi…"
-Booklist-

A'nın arkadaşı yok. Ebeveyni yok. Ailesi yok. Mülkü yok. Evi bile yok. Çünkü her gün başka birinin bedeninde uyanıyor. Her sabah farklı bir yatak. Farklı bir oda. Farklı bir ev. Farklı bir hayat.

Rhiannon'la tanıştığı anda ona âşık olan A için, gece çöktüğünde her şey sona ermiştir. Çünkü hiçbir zaman bir insanın bedenine ikinci kez girememektedir. Ancak A, genç kızı aklından çıkaramayınca ve Rhiannon onun yaşama sebebi haline gelince her gün, farklı hayatlar yaşamış farklı bedenlerde ona geri dönmeye çalışacaktır. Bir de onu aşkına inandırmaya…

-New York Times çoksatanı
-School Library Journal, 2012'nin En İyi Gençlik Kitabı
-Kirkus Reviews, 2012'nin En İyi Gençlik Kitabı
-Booklist, 2012'nin En İyi Gençlik Kitabı
-Amazon, 2012'nin En İyi Kitabı
-Barnes & Noble, 2012'nin En İyi Kitabı
-2012 Cybils Genç Blogger'ların Edebiyat Ödülü Finalisti
-YALSA, 2013'ün En İyi Gençlik Kitapları Seçkisi
-Amerikan Kütüphaneler Birliği, 2013'ün En İyi Gençlik Kitabı
-2013 Lambda Edebiyat Ödülü Finalisti


"Yılın en yaratıcı gençlik romanlarından biri." 
-OUT Magazine-

"İçinden zekâ taşıyor. Levithan sadece ustaca şaşırtmacalarla değil; A'nın zorluklarla edindiği yalnızlık, kimlik ve sevgiye dair bilgeliklerle de elinden bırakamayacağınız bir roman kaleme almış. 'Sadece bir günlüğüne dahi olsa ben değil de sen olmak nasıl olurdu?' sorusunu cevaplayarak bir zorbaya bile empati öğretmesi mümkün."  
-Entertainment Weekly-

"Levithan'ın bilinçli, analitik üslubu, kurguyla bire bir örtüşüyor. Aşk, özlem ve insan doğasına dair derin düşünceleri A'nın yolculuğunda vücut buluyor. Okuyucular, yazarın şiirsel kelime oyunları ve ahenkli üslubuyla tazelenecekler. İnsanı büyüleyen, düşüncelere sevk eden ve sevginin fiziksel görünüşü ve cinsiyeti aştığını hatırlatan bir kitap." 
-Kirkus Reviews-

"Eşsiz olduğu kadar çekici bir roman… Gençler, A'nın ziyaret ettiği bedenler ve karşılaştığı ikilemlere dair düşüncelerini merakla okuyacaklar. Levithan aile içi dinamikleri, ilişkileri, önyargıları ve cinselliği cesurca ele almış." 
-VOYA-

"Levithan'ın empati yeteneğini gözler önüne serdiği gibi, mutluluk ve gerçek aşka dair iyimserlik dolu kısımlar keyifle okunuyor." 
-New York Times Book Review-

"Komik ve aşkın ta kendisi gibi… ihtişamlı bir kitap." 
-Los Angeles Times-

"Levithan bir edebiyat dehası. Üslubu müthiş… gerçekten kusursuz. A'nın sürekli değişen bir dünyada aşkı sonsuz kılma yolculuğuna herkes tanık olmalı." 
-Romantic Times-

"Öykünün her adımı okurlara gerçek gelecek ve güçlü duygular hissettirecek. Özellikle de aşkın doğasına dair konuşturacağı kesin..." 
-School Library Journal-

"Levithan okuyucuları ele geçirecek, karşı konulamaz bir eser yaratmış… Her Gün, bir üslup denemesi, hayal gücü deneyi ve okurların başka birinin, tam olarak A'nın hayatını ziyaret etmeleri için kaçırılmaması gereken bir fırsat." -Booklist-

"Yüreğinizi burkacak en harika aşk hikâyesi; yüreğinizi burkacak (ve iyileştirecek) en muhteşem hayat hikâyesi." -Lauren Myracle, New York Times çoksatan yazarı-

"Bir yuvaya ve sevgiye ki ikisi de aynı şeydir asla erişemeden, her gün başka biri olan, sonsuza dek bir kısır döngüye hapsolmuş 'A' da Uçan Hollandalı ve diğer lanetlenmiş gezginler arasında yerini alıyor. Bir avarenin gezi günlüğü gibi başlayan bu sürükleyici kitap, uzanıp empatiye kollarını doluyor ve felsefeyle çınlayan bir romana dönüşüyor." 
-Virginia Euwer Wolff, National Book Award ödüllü yazar-

"Levithan'ın sıradışı hikâyesi, gençleri, ruhun özünün değişmezliğini düşünmeye sevk edecek. A, on altı yıl boyunca ziyaret ettiği binlerce yaşamdan edindiği bilgelikle inanç, aşk, rüyalar ve ölümden bahsediyor ve insanların birbirinden aslında hiç de farklı olmadığını bizzat kanıtlıyor." 
-Shelf Awareness-

Kitabı okuyanlar 518 okur

  • Buse Oktar
  • Çağla SAV
  • Seray Özdemir
  • Sema Y.
  • Rümeysa Demirbaş
  • MAKASAPATU
  • Pelin Göksu Gezer
  • Hale Bilgiç
  • Nisa
  • Bahar Sude

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%8
14-17 Yaş
%36.8
18-24 Yaş
%30.7
25-34 Yaş
%14.1
35-44 Yaş
%7.4
45-54 Yaş
%2.5
55-64 Yaş
%0.6
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%91.8
Erkek
%8.2

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.3 (64)
9
%18.5 (45)
8
%25.9 (63)
7
%13.2 (32)
6
%5.8 (14)
5
%5.3 (13)
4
%1.6 (4)
3
%0
2
%1.2 (3)
1
%1.2 (3)

Kitabın sıralamaları