David Michie

David Michie

Yazar
7.0/10
10 Kişi
·
21
Okunma
·
1
Beğeni
·
469
Gösterim
Adı:
David Michie
Unvan:
Yazar ve meditasyon uzmanı
Kişiyi mutlu eden şey, yaptıkları değil. Ne yaptığının farkında olup olmadığıdır.
David Michie
Sayfa 64 - 3.bölüm farkındalığın sorgulandığı güzel bir bölüm
Geçmişte yaptığımız ve artık değiştiremeyeceğimiz bir şey için kendini kötü hissetmenin bir yararı yoktur.
Bazen içgüdülerimiz, olumsuz koşullanmalarımız baskın gelebilir. Sonra ise yaptığımız şeyden pişmanlık duyarız. Ama bu kendinden vazgeçmeni gerektirmez. Aksine, hayatından ders al ve hayatına öyle devam et.
Birçok insan tek seçeneklerinin, içinde bulundukları koşulları değiştirmek olduğunu düşünür. Ancak bu koşullar onların mutsuzluğunun hakiki nedenleri değildir. Mutsuzlukları daha çok onların bu koşulları nasıl gördüğü ile alakalıdır.
"Kişi kızdıktan sonra ilk acı çeken yine kendisidir. Kizgın olan hiç kimse mutlu ve huzurlu bir zihne sahip olamaz. "
Düşünce kelime olarak zuhur eder; kelime eylem olarak zuhur eder, eylem de alışkanlığa dönüşür; bu alışkanlık karakterimiz olur. Bu nedenle dikkatli bir biçimde düşünceyi ve onun izlediği yolları takip edin düşüncenin bütün canlılara duyulan yakınlıktan kaynaklanan bir sevgiden doğmasına izin verin... gölgenin bedeni takip etmesi gibi , bizler de düşündüğümüz zaman var oluruz.
Korku. Bu his, birçok insanı kendilerini özgürleştireceğini bildikleri faaliyetleri yapmaktan alıkoyar.
David Michie
Sayfa 193 - mayakitap
Bir kişi savaşta bin defa bin kişilik bir orduyu yense bile, en büyük savaşçı kendisini yenebilendir.
David Michie
Sayfa 159 - mayakitap
252 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Okurken keyif aldığımı ve dil konusunda akıcı bir kitap olduğunu söylemekle başlayabilirim. 13 bölümden oluşan kitabın her bölümünde okuyucuyu bir önceki bölümden kopartmadan belli konular işleniyor. Kitabın özünde anda kalmayı, kalabilmeyi, önemli olanın şimdi olduğu vurgulanıp, meditasyonun önemi ifade ediliyor. Kitabın 3. bölümünde farkındalık konusu işleniyor ve yazar "kişiyi mutlu eden şey yaptıkları değil, yaptıklarının farkında olup olmadığıdır. " diyor. Sanırım bu kısmı okurken daha çok keyif aldım. Kitabı okurken yazar okuyucuyu kendini sorgulamaya, özeleştri yapmaya sevk ediyor. Keyifli okumalar.
252 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Bir milletin büyüklüğü ve onun ahlaki gelişimi hayvanlara davranış biçiminden anlaşılır. Mahatma Gandi.
Ölmek üzereyken 2 dolar karşılığında alınıp, Dalay Lama'nın(Tibet'in ruhani dini lideri) tapınağı getirilen boncuk gözlü dişi himalaya kedisinden büyüleyici bilgelikler. Adı kimi zaman DLHK(Dalay Lama'nın Himalaya Kedisi) kimi zaman kar aslanı kimi zaman da yaşayan en güzel canlı. Bir kedinin dilinden doğu felsefesiyle süslenmiş, sürükleyici güzel bir hikaye. Doğu felsefesinden ve kedilerden hoşlanıyorsanız, DLHK'yı çok seveceksiniz. Okumanızı tavsiye ederim.
252 syf.
Çok hafif, çok kolay okunan bir kitap. Yetişkinler için tatil kitabı olarak görülebilir. 12-13 yaşından itibaren gençlerin rahatça okuyabileceği biçimde yazılmış. Budizm'e son derece hafif bir giriş de yapılmasını sağlayacak olan kitap, özellikle kediseverlerin hoşuna gidecektir.

Tür olarak bakarsak, gerçek kişilerin kurmaca karakterlerle bir araya getirildiği bu gibi romanların, dikkatsiz okurlarda kurgu ile gerçeğin çorba hâlinde yutulması gibi bir duruma yol açışına sıkça rastlıyoruz. Sonra, kitaptaki Dalai Lama karakterine söyletilmiş bir repliği alıp, gerçek Dalai Lama alıntısı imiş gibi orada-burada paylaşabiliyorlar. En sık karşılaşılan örnek, Elif Şafak'ın Aşk kitabındaki Şems karakterinden alıntı yapılıp, gerçek Şems söylemiş gibi (Elif Şafak/Aşk diye belirtmeden) paylaşılması. Buna dikkat edilerek okunması rica olunur.

Son bir not, çeviri hakkında. Kitap boyunca bir kaç yerde tekrarlanan tek bir şaşırtıcı hataya rastladım: İngilizce "hair" sözcüğü hem "insan saçı" hem de "hayvan tüyü" anlamında kullanılır. Çevirmen, kedi-köpekten söz ederken "tüy" diyeceğine "saç" demiş (örn. bkz. s.69 ve s.70).

Yazarın biyografisi

Adı:
David Michie
Unvan:
Yazar ve meditasyon uzmanı

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 21 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 10 okur okuyacak.