Dee Brown

Dee Brown

Yazar
9.0/10
24 Kişi
·
39
Okunma
·
3
Beğeni
·
723
Gösterim
Adı:
Dee Brown
Unvan:
ABD'li Yazar / Tarihçi / Kütüphaneci
Doğum:
28 Şubat 1908
Ölüm:
12 Aralık 2002
1970 yılında kaleme aldığı, Kalbimi Vatanıma Gömün adlı eseriyle tanınan Brown, çocuk yaşta kütüphaneyi ikinci evi gibi görerek okumaya ve araştırmaya merak sardı. Önceleri Sherwood Anderson ve John dos Passos'un eserlerine ilgi duyduysa da, ilerleyen süreçte William Faulkner ve Joseph Conrad'ın etkileri, yazılarında görülmüştür.
Bize birçok söz verdiler, hatırlayamadığım kadar çok. Bir tekinin dışında hiçbirini tutmadılar. Toprağımızı alacaklarını söylediler ve aldılar.
Hepimiz, yurdunu bırakmanın, atalarının yurdunu terketmenin bir insan için çok zor olduğunu kavrıyoruz. Ama ne yazık ki ülkenizde altın bulundu, bir yığın beyaz yaşamak için topraklarınıza girdi; bunlar, yani sizin çıkarlarınızı düşünmeyen ve ceplerini doldurmak için hiç bir cinayetten çekinmeyen bu adamlar, Kızılderililer’in en büyük düşmanıdırlar. Bu adamlar şimdi topraklarınızdalar, hemen her tarafını kaplamış bulunuyorlar. Artık onlarla karşı karşıya gelmeden yaşayabileceğiniz ya da varlığınızı sürdürebileceğiniz tek bir karış toprak bile kalmadı. .......
Dee Brown
Sayfa 115 - e yayınları
“Bütün karşıma dikilmeye kalkışanları ve ellerini masumların kanlarına bulayanları ezmeye, cezalandırmaya muktedirim.”
Dee Brown
Sayfa 73 - e Yayınevi
......orada, o kanlı çamurun içinde bir şeyin daha öldüğünü ve o kar fırtınasına gömüldüğünü görebiliyorum. Evet, bir halkın düşü öldü orada. Güzel bir düştü evet......sonra bir ulusun umudu kırılıp paramparça oldu. Artık yeryüzünün merkezi yok, ölüp gitti kutsal ağaç.
...... Ben rüzgarın özgürce estiği, gün ışığını hiçbir engelin durduramadığı kırlarda doğdum. Hiçbir şeyin sınır tanımadığı, her şeyin özgürce soluk aldığı bir yerde doğdum. Ve şimdi de orada ölmek istiyorum, duvarların arasında değil. .....
464 syf.
·8/10
okurken müthiş bir üzüntü hissettiğim bir kitap,kızılderililerin nasıl haksızlığa uğradıkları ve soykırımı yaşadıklarını anlatan bir kitap,bugün dünyanın medeni diye tanıdığı milletlerin hiç de öyle olmadıkları kanaatine varacaksınız,böyle güzel ve üstün bir kültüre sahip kızılderililerin nasıl yok edildiklerini üzülerek okuyacaksınız
Fatih
Fatih Kalbimi Vatanıma Gömün'ü inceledi.
@veherkesicinadalet·29 Haz 2017·Kitabı okumadı
Amerika kıtasında yapılmış olan soykırım,vahşet nedense dünya gündemin de yer almaz. İnsanoğlunun hayallerini süsleyen Amerika toprakları adaletsizliğin anavatanıdır. Bu dünya da olmayan adaletin nerede olduğunu hep merak etmişimdir.Bu kitabı kesinlikle tavsiye ediyorum.kızılderililerin işgalci Avrupalılar tarafından maruz bırakıldıkları katliam ve zulmü belgeleriyle ama roman diliyle anlatıyor.
464 syf.
·35 günde·10/10
Tüm dünya halklarının, başta da tüm Amerikalıların mutlaka okuması gereken bir kitap. Bu sayede kutladıkları her özel günün aslında bir halkın yok olma yolundaki basamaklar olduğu görülebilir. Başucu kitabı terimini klişe bulurdum ve hayatımın hiçbir döneminde bir başucu kitabım olmamıştı. Ama bu kitap gerçekten unutulmaması gereken acı öğütlerle dolu.
464 syf.
·Beğendi·10/10
Amerika çok büyük dramların toprakları. "Kalbimi vatanıma gömün" Amerika'nın resmi arşivlerine dayanarak yerli kabilelerinin nasıl yok edildiğini ve topraklarının nasıl işgal edildiğini anlatıyor. İnsanın kalbi paramparça oluyor yazılanları okurken.. Kitap, bu konuda bir Amerikalının yazdığı en gerçekçi kitap olarak kabul ediliyor. Kesinlikle tavsiye ediyorum. Bugün olanları değiştirmek yada geri çevirmek için yapabileceğimiz bir şey yok. Ama en azından bu büyük medeniyetin bilge insanlarını hakettikleri gibi güzel sözlerle anabiliriz. Dünya'yı değiştirmek istiyorsak kelimelerimizi değiştirmeliyiz. Medeniyet ve keşif kelimeleri üzerine tekrar düşünmeliyiz. Ben düşündüm Amerika keşfedilmedi, Amerika işgal edildi!
464 syf.
Kızılderililere yapılmış zulümler, batının Amerika'ya medeniyet ve din götürmesi. Tam bir insanlık dramı. Ama kimileri keşif diyor. Birde "Kızılderililer nasıl katledildi" adlı kitabı okursanız, Amerika'nın Keşfini eksiksiz anlarsınız.
464 syf.
Babamın bana verdiği ilk kitaptı ve sanırım ellili yıllarda basılmıştı. Kızılderililere vahşice denilebilecek şekilde yapılan soy kırımı tüm çıplaklığıyla -ve belgelerle- ortaya döken önemli bir eserdir. Anlatımı biraz ağır ve yavaş okumak gerekiyor. Kitabı bitirdiğinizde duygularınızın allak bullak olmasına rağmen yine de buna değer.
464 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Youtube kanalımdaki inceleme videosu: https://youtu.be/ZrSTd058T4E

Dünya tarihinde insanlık hatalarla, vahşetle, ırkçılıkla ve soykırımla anılır. Bu kitapta gerçek arşivlerden yararlanılarak bir toplumun yok edilişinin hikayesini okuyacaksınız. Avrupalıların Amerikayı keşfetmesinden sonra medeniyeti götürdüğü o topraklarda belki de yüzyıllardır yaşayan insanlara yapılan sistematik katliamları, gerçek arşivlerden çıkarılan belgelerle roman tadında yazmış yazar Dee Brown. Adı keşif olan bu olay aslında bir süre sonra işgal olarak düzeltilmeliydi. Çünkü bu durumda keşif ile işgal arasında ince bir çizgi var. Hali hazırda yaşayan insanlar varken oranın keşfedildiği hikayesi son yüzyıllarda uydurulmuş ve sindirilmiş yalandan başka bir şey değil.

Özgürlük, medeniyet dediğimiz şeyin aslında insanların kanından yükselen bir sistem olduğunu anlatan bir kitap. Çok vurucu, çok etkileyici bir hikaye. İnsan denen biz varlıkların ne kadar acımasız olduğunu anlatır.

Okuduğunuzda kesinlikle pişman olmayacağınız bir eser. Ve Amerika tarihin kuduz köpeği haline gelmiş bu ülkenin başlangıçtan günümüze çokta değişmediğini bir Amerikalı tarihçi ve kütüphaneci yazardan okumak çok daha etkileyici oluyor.
464 syf.
·30 günde·Beğendi·10/10
Avrupa’dan çıkıp Amerika kıtasını güya keşfeden barbar İspanyollar ve bilumum Avrupalılar oradaki yerli halkı nasıl sömürdüler? Kendilerini en güzel şekilde karşılayan, ikramda bulunan, savaş nedir bilmeyen kızılderilileri nasıl katlettiler? Milyonlarca insanı vatanlarından sürüp verimsiz topraklarda ölüme terkettiler. Kitap orijinal resim ve belgeleriyle bu büyük zulmü roman tadında anlatıyor. Kesinlikle okunması gereken bir kitap..

Yazarın biyografisi

Adı:
Dee Brown
Unvan:
ABD'li Yazar / Tarihçi / Kütüphaneci
Doğum:
28 Şubat 1908
Ölüm:
12 Aralık 2002
1970 yılında kaleme aldığı, Kalbimi Vatanıma Gömün adlı eseriyle tanınan Brown, çocuk yaşta kütüphaneyi ikinci evi gibi görerek okumaya ve araştırmaya merak sardı. Önceleri Sherwood Anderson ve John dos Passos'un eserlerine ilgi duyduysa da, ilerleyen süreçte William Faulkner ve Joseph Conrad'ın etkileri, yazılarında görülmüştür.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 39 okur okudu.
  • 67 okur okuyacak.