Kalbimi Vatanıma Gömün

7,5/10  (6 Oy) · 
8 okunma  · 
2 beğeni  · 
695 gösterim
"Elinizdeki, neşeli bir kitap sayılmaz, ama tarihin bugüne uzayan bir yanı vardır ve belki de bu kitabı okuyanlar, geçmişte ne olduğunu öğrenmekle, Amerikalı Kızılderili'nin bugün ne olduğunu daha iyi anlayacaklardır. Amerikan mitinde, kaba birtakım savaşçılar şeklinde basmakalıp bir biçimde sokulan Kızılderililerin ağzından ince ve son derece akla yatkın sözlerin çıktığını görünce şaşıracaklardır belki de. Belki de, toprakla olan ilişkilerini büyük bir titizlikle koruyan bu halktan, toprak ile kendi aralarındaki ilişki hakkında biraz bir şeyler öğreneceklerdir. Kızılderililer toprağın ve onun zenginliklerinin hayatla bir tutulması gerektiğini ve Amerika'nın bir cennet olduğunu çok iyi biliyorlardı; Doğu'dan gelen istilacıların niçin Kızılderililere ait her şeyin yanı sıra Amerika'nın kendisini de yok etmeye kararlı olduklarını anlayamadılar. Bu kitabın okurları, bugün Kızılderililerin yaşadıkları yerlerin yoksulluğunu, umutsuzluğunu ve sefaletini görme fırsatını bulurlarsa, bunun nedenlerini de gerçekten anlayabileceklerdir."

O zaman kaç kişinin öldüğünü anlayamamıştım. Şimdi kocamışlığımın şu yüksek tepesinden gerilere baktığımda, yerde birbirleri üzerinde yığılı duran boğazlanmış kadınları ve çocukları, hala o genç gözlerimle görebiliyorum. Ve orada, o kanlı çamurun içinde bir şeyin daha öldüğünü ve o kar fırtınasına gömüldüğünü görebiliyorum. Evet, bir halkın düşü öldü orada. Güzel bir düştü evet... Sonra bir ulusun umudu kırılıp paramparça oldu. Artık yeryüzünün merkezi yok, ölüp gitti kutsal ağaç.
- Kara Geyik
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2008
 • Sayfa Sayısı:
  464
 • ISBN:
  9789753900409
 • Orijinal Adı:
  Bury My Heart At Wounded Knee
 • Çeviri:
  Celal Üster
 • Yayınevi:
  E Yayınları
 • Kitabın Türü:
Necmiye 
19 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

okurken müthiş bir üzüntü hissettiğim bir kitap,kızılderililerin nasıl haksızlığa uğradıkları ve soykırımı yaşadıklarını anlatan bir kitap,bugün dünyanın medeni diye tanıdığı milletlerin hiç de öyle olmadıkları kanaatine varacaksınız,böyle güzel ve üstün bir kültüre sahip kızılderililerin nasıl yok edildiklerini üzülerek okuyacaksınız

ihtiyar 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kızılderililere yapılmış zulümler, batının Amerika'ya medeniyet ve din götürmesi. Tam bir insanlık dramı. Ama kimileri keşif diyor. Birde "Kızılderililer nasıl katledildi" adlı kitabı okursanız, Amerika'nın Keşfini eksiksiz anlarsınız.