Kalbimi Vatanıma Gömün

8,1/10  (10 Oy) · 
12 okunma  · 
5 beğeni  · 
790 gösterim
"Elinizdeki, neşeli bir kitap sayılmaz, ama tarihin bugüne uzayan bir yanı vardır ve belki de bu kitabı okuyanlar, geçmişte ne olduğunu öğrenmekle, Amerikalı Kızılderili'nin bugün ne olduğunu daha iyi anlayacaklardır. Amerikan mitinde, kaba birtakım savaşçılar şeklinde basmakalıp bir biçimde sokulan Kızılderililerin ağzından ince ve son derece akla yatkın sözlerin çıktığını görünce şaşıracaklardır belki de. Belki de, toprakla olan ilişkilerini büyük bir titizlikle koruyan bu halktan, toprak ile kendi aralarındaki ilişki hakkında biraz bir şeyler öğreneceklerdir. Kızılderililer toprağın ve onun zenginliklerinin hayatla bir tutulması gerektiğini ve Amerika'nın bir cennet olduğunu çok iyi biliyorlardı; Doğu'dan gelen istilacıların niçin Kızılderililere ait her şeyin yanı sıra Amerika'nın kendisini de yok etmeye kararlı olduklarını anlayamadılar. Bu kitabın okurları, bugün Kızılderililerin yaşadıkları yerlerin yoksulluğunu, umutsuzluğunu ve sefaletini görme fırsatını bulurlarsa, bunun nedenlerini de gerçekten anlayabileceklerdir."

O zaman kaç kişinin öldüğünü anlayamamıştım. Şimdi kocamışlığımın şu yüksek tepesinden gerilere baktığımda, yerde birbirleri üzerinde yığılı duran boğazlanmış kadınları ve çocukları, hala o genç gözlerimle görebiliyorum. Ve orada, o kanlı çamurun içinde bir şeyin daha öldüğünü ve o kar fırtınasına gömüldüğünü görebiliyorum. Evet, bir halkın düşü öldü orada. Güzel bir düştü evet... Sonra bir ulusun umudu kırılıp paramparça oldu. Artık yeryüzünün merkezi yok, ölüp gitti kutsal ağaç.
- Kara Geyik
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2008
 • Sayfa Sayısı:
  464
 • ISBN:
  9789753900409
 • Orijinal Adı:
  Bury My Heart At Wounded Knee
 • Çeviri:
  Celal Üster
 • Yayınevi:
  E Yayınları
 • Kitabın Türü:
veherkesiçinadalet 
29 Haz 2017 · Kitabı okumadı · Beğendi · 10/10 puan

Amerika kıtasında yapılmış olan soykırım,vahşet nedense dünya gündemin de yer almaz. İnsanoğlunun hayallerini süsleyen Amerika toprakları adaletsizliğin anavatanıdır. Bu dünya da olmayan adaletin nerede olduğunu hep merak etmişimdir.Bu kitabı kesinlikle tavsiye ediyorum.kızılderililerin işgalci Avrupalılar tarafından maruz bırakıldıkları katliam ve zulmü belgeleriyle ama roman diliyle anlatıyor.