İslâm'da İhyâ Hareketleri

10,0/10  (1 Oy) · 
10 okunma  · 
3 beğeni  · 
426 gösterim
İslamda İhya Hareketleri Mevdudi'nin önemli eserlerinden biridir. Hacmi küçük olmasına rağmen, çok önemli konuları gündeme getirmektedir. Eser, genelde Dört Halife döneminden sonra meydana gelen tecdid hareketlerinin ve bu hareketleri oluşturan mücedditlerin kısa fakat, özlü bir değerlendirilmesi ve tarihçesi niteliğindedir. Ömer Bin Abdülaziz'den başlıyarak, Ebu Hanife, İmam Şafii, İmam Malik, Ahmed İbni Hanbel, İmam Gazali, İbni Teymiyye ve Şah Veliyullah Dehlevi'ye kadar uzanan bir tecdid hareketinin nasıl oluşturulduğu, bu müceddidlerin hangi güçlüklerle karşılaştıkları ve nasıl bir metod takip ettiklerini en temel noktalarıyla incelemektedir Mevdudi. Ayrıca buna bağlı olarak, İslam dünyasında düşüncenin donması ve nedenleri, içtihad, mezhep olayı ve bu olaya bakış tarzı gibi gerçekten bugün önemini koruyan konuları gündeme getirmesi, eserin önemini daha da artırmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2000
 • Sayfa Sayısı:
  140
 • ISBN:
  9789753520287
 • Çeviri:
  Türkçeleştiren : Ali Genç
 • Yayınevi:
  Pınar Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Asetizm ile ateizm ve politeizmin ortak noktaları
Asetizm, her şeyden önce, doğruyu aramaya engel olan bir inanç biçimidir. Düşünen kafalar için bir uyuşturucu görevi görür. Doğruyu düşünebilen, zulme, baskıya, sömürüye, haksızlığa başkaldırabilecek insanların karşısına eşi bulunmaz bir uyuşturucu olarak ortaya çıkar ve onların bir kenara çekilmelerini, meydanı her türlü kötülüğe bırakmalarını sağlar. Asetizmin etkisiyle boş kalan yerlerde, küfür rahatlıkla hakimiyetini tesis eder.

İslâm'da İhyâ Hareketleri, Ebu'l A'lâ el-Mevdudi (Sayfa 26 - Pınar Yayınları)İslâm'da İhyâ Hareketleri, Ebu'l A'lâ el-Mevdudi (Sayfa 26 - Pınar Yayınları)