Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
424 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
İlk öncelikle bu kitabın gerçekten bir kadının okunması gerektiğini düşünüyorum Kitap örtünmeye ve hicaba çok güzel sağlam Çalışmalardan yararlanmış Kitabı okuduğunuzda gerçeklerin nerden doğduğunu göreceksiniz İnsanin cinselliğe olan bütün olgularından bahsedip Yunan devri fahişeliğin doğuş serüvenini anlatan Size dolu dolu bilgi katan Hicap olgusu adina donanim sağlatacak, sağlam bir kitabın sizi beklediğini söylemek isterim Kitap ortünmenin ne kadar sağlam, piskolojik bir savunma mekanizmasi olduğunu sizlere anlatacaktır Kadina yapilan akıl almaz zulümlere kadinin batı dilinde ne kadar degersiz olduğunu Kadını bir et parçasi olarak görduklerinden bahsedicektir Bu kitabi okudugunuzda bunlarda varmış dedirtecek bir kitap Okumanizda fayda var diyorum Hani bir söz vardir "okuduğun her kitap senin ne kadar cahil olduğunu gösterecektir "derler ya işte ben onu ilk bu kitapta gördum
Hicab
HicabEbu'l A'lâ el-Mevdudi · Ağaç Kitabevi Yayınları · 2011335 okunma
Reklam
424 syf.
·
Puan vermedi
·
5 günde okudu
Kitap bildiklerimin bir araya getirilmiş hali idi. Hacimli olması beni azcık sıktı. Ama genel itibariyle çok güzeldi. Özellikle son 150 sayfası daha fazla ilgimi çekti. Birde Avrupa'nın kadınları nasıl itibarsızlaştırdığı ve canilikte ne kadar ileri oldukları.. Ne bir insan nede hayvanın yapmayacağı derecede rezil tutumları. Bayanlar merkez alınarak yazılmış bir kitap olsa da iki kutbun da okuması gerekli diye düşünüyorum.
Hicab
HicabEbu'l A'lâ el-Mevdudi · Ağaç Kitabevi Yayınları · 2011335 okunma
·
Puan vermedi
Mevdudi gerçekten çok kıymetlidir benim için. Bazı rahatsız edici ifadelere rağmen kitaba iki kez şans verdim devam etmeye çalıştım. Ama şu kısım kitabı bir kenara kaldırmama sebep oldu maalesef. "Kadın sürekli olarak hep erkeğin ardından gelecektir. Sen ne kadar çaba gösterirsen göster, ne kadar didinirsen didin, kadınlar arasından asla Aristo gibi, İbn Sina gibi, Kant, Hegel, Şekspir, Hayyam, İskender, Napolyon, Salahaddin Eyyubi ve Tuslu Nizamülmülk gibi birilerini, bir dahiyi asla çıkaramazsın." Bazı hassas konularda her yazılana tahammül edemeyebiliriz etmemeliyiz.
Hicab
HicabEbu'l A'lâ el-Mevdudi · Ağaç Kitabevi Yayınları · 2011335 okunma
·
Puan vermedi
Nerede bir ahlâkî çöküş, heva ve heveslerin peşinden gidiş, şehevî arzulara tapınış olursa, orada toplum yada millet gerçekten korkunç bir tehlikeye varmış demektir. Evet, bir toplumun kadınıyla erkeğiyle, yaşlısı ve genciyle durumları bu olur ve hayvânî arzularına esir olurlarsa, böylesi bir çirkefe bulanırlarsa; bu cinsel aşırılık onları ister isetemez öylesine bir uçuruma vuvarlar ki, sonuçta doğal olarak o toplum ya da millet içinde helâkin, yok oluşun ve ortadan kalkışın tüm nedenleri de var olur. İşte şu yok olmaya yüz tutan ileri toplumlar… Kendileri bir ateş çukurunun kenarında bekleyip durmaktalar. Her an oraya kayıp yok olacaktır..!!
Hicab
HicabEbu'l A'lâ el-Mevdudi · Ağaç Kitabevi Yayınları · 2011335 okunma
Reklam
399 syf.
9/10 puan verdi
·
29 günde okudu
Gözümü korkutsada başta bitti elhamdülillah çok şey katarak '))
Öncelikle Esselamualeykum ve rahmetullah Kitabı elime almadan önce bana çok ağır geleceğini düşündüm. Yani okumak için bir kaç kere alıp geri yerine bırakmışlığım var ')) Nasip bu zamanymış bitti elhamdülillah. Ve bana çok şey kattı. Öncelikle kattığı şeylerden biri İslam olmadan insanların pislik içinde yaşadığı. Yani biliyordum ama yüzeysel olarak burada geniş bir şekilde bu konuya yer verilmiş. Ebu'l Â'lâ Mevdiudi olaylara farklı açılardan bakıp farklı tespitler yapan biri bana göre o yüzden artık severek okuyorum kitaplarını)) Bu kitabında da kadının asli değerinin İslam ile ortaya çıktığını çok ince detayları ile anlatmış. İslam'sız bir toplumda kadına reva görülen rolleri ve haksızlıkları... Gerçekten okudukça insan bir aydınlanma yaşıyor yani..)) Ve topluma ilerleme kaydetmesi için bazı önerilerde bulunuyor. Örnek olarak bu zamanda da olan bir şey verebilirim: insanlar daima şehvetlerine göre hareket ederlerse bir şey kazanamazlar. Yani daima akıl orada kalır. En basitinden bir iş ortamı düşünün kızlı erkekli. Burada eğer ki insan kendini işine veremez (yani ortamda bazılarının isteği karşı cinsin dikkatini üzerine çekmek olsun veya olmasın farketmez) ise nasıl mesul olduğu görevleri yerine getirsin? Bu gibi şeyler... Yani bu zaman içinde çok önemli bir eser.. Herkesin özellikle bayanların okumasını tavsiye ederim. Rabbim okuyup anlamayı ve yaşayabilmeyi nasip etsin...
Hicab
HicabEbu'l A'lâ el-Mevdudi · Düşün Yayıncılık · 2014335 okunma
464 syf.
7/10 puan verdi
·
Beğendi
·
5 günde okudu
Şükür sebebi :D
Çok şükür bitirdim ya bi an hiç bitmeyecek sandım :Dd Açıkçası sıkıldım biraz okurken, zaten neredeyse bir buçuk ayda bitirdim :D Yani pek tavsiye etmem gibi bunun yerine daha tesirli daha faydalı kaynaklar okunabilir. Keyifli okumalar dilerim :)
Hicab
HicabEbu'l A'lâ el-Mevdudi · Hilal Yayınları · 2016335 okunma
399 syf.
7/10 puan verdi
·
8 günde okudu
Kitap farklı kültürlerin, ülkelerin kadına bakış açısı, kadınlara nasıl davrandıkları ile başlıyor.Erkek kadın ilişkileri, islamın kadınları yüceltmesi ile devam ediyor. Fıkıh konuları ile bitiyor. Kitaba ismini veren hicab meselesi son bölümde fıkıh bilgileri ile birlikte yer verilmiş.Hicab meselesinin başta ve daha uzun olmasını beklediğimden ötürü bu biraz bende hayal kırıklığına uğrattı diyebilirim. Mevdudi eserinde devrimlere, akımlara, farklı yazarların kitaplarından alıntılara, düşüncelerine, makalelere de yer vermiş. Batıdan(Avrupa) hoşlanmadığını da bol bol hissettiriyor okuyucusuna.Yazarın son sözünü sevdim, bana göre kitabı resmen özetlemiş.Genel itibariyle faydalı bir kitap.
Hicab
HicabEbu'l A'lâ el-Mevdudi · Düşün Yayıncılık · 2014335 okunma
464 syf.
·
Puan vermedi
- Türk ailelerinin haremleri Türk hatunlarının hürmet daireleridir. Türk hatunlarının hicapları da hürmet ihramı şeref şiarı ve iffet ziynetidir. - Hicab, umumi bir deyimdir. Bu sebeple konuyla ilgili bütün hükümleri beyan edici, İslami muaşeret kaidelerini gösterici, sosyal hayatının en önemli meselelerini bütün teferruatıyla kapsayıcı bir genişlik belirtir. - Her hususta medeni faaliyetin her sahasında kadın, fıtratına uygun şekilde faydalı olmalıydı.! - Güzelliği teşhir modası git gide bütün ahlaki bağları kopardı, Hayâ ve ar duvarlarını yıktı, hudutları aştı.!
Hicab
HicabEbu'l A'lâ el-Mevdudi · Hilal Yayınları · 2016335 okunma
Reklam
240 syf.
·
Puan vermedi
·
15 günde okudu
Kitap beklentilerimi karşılamadı ne yazık ki.Çok fazla konuya değinilip tek bir konuda odaklanamama söz konusu olmuş.Kendince haklı tarafı var elbette çünkü hicap bir bütünü ifade eder ama beklentimi karşılamadı.Önereyim diyemiyorum...
Hicab Bilinci
Hicab BilinciEbu'l A'lâ el-Mevdudi · Ehil Yayınları · 2018335 okunma
9/10 puan verdi
·
Beğendi
Kitabı birinin önerisiyle almıştım ve şimdi tanıdığım tanımadığım herkese okutmak istiyorum. Daha bitmeden bilmediğim o kadar çok şey öğrendim ki.. Yazar kadının bir medeniyeti nasıl yükselebileceğini ya da nasıl alçaltabileceğini kaynaklarla açıklamış. Avrupa devletlerine özenen, onları takip etmek gerektiğini düşünen varsa okuduktan sonra bu fikirden vazgeçecek olduğuna da eminim. Direk şöyle diyeyim, önce müslüman kızlar, sonra da tüm herkes; Alın ve okuyun!
Hicab
HicabEbu'l A'lâ el-Mevdudi · Düşün Yayıncılık · 2014335 okunma
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.