Gelin Müslüman Olalım

9,1/10  (10 Oy) · 
49 okunma  · 
13 beğeni  · 
844 gösterim
Bu bir uyarı, tavsiye ve öğüt kitabıdır.Amacı insanları Allaha itaat etmeye teşvik etmek, onları itaatsizlikten uzak tutmak ve Ona karşı samimi olmalarını sağlamaktır. Arka Kapak YazısıKitabı okuyun, göreceksiniz ki Mevdudinin söylevinde bir kez yer almış sıradan sözler bile olağan üstü ya da en azından bizim zamanımızda olağanüstü olmuş bir özellik kazanmaktadır. Çünkü o, Kuranda sadece sözlük ve kültürel anlamları olan sözlere duygu ve niyet katar. Böylece Kuranın buyruğu tarafından yeniden şekillenen ve onun yüreğinin potasında eriyen, İman, İslam ve İslamın beş şartı gibi kavramlar ilk ortaya çıktıkları yıllardasahip oldukları bir canlılık ve devrimci bir heyecan kazanırlar. Derken inanç ve uygulamalarımızın o kabul edegeldiğimiz sakin dünyası çökmeye başlar. Sonra İslamı yeniden anlamaya çalışmak için istek ve cesaret bulmaya başlarız.Bu bir uyarı, tavsiye ve öğüt kitabıdır.Amacı insanları Allaha itaat etmeye teşvik etmek, onları itaatsizlikten uzak tutmak ve Ona karşı samimi olmalarını sağlamaktır.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2009
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9789753520393
 • Çeviri:
  Filiz Handan Türedi
 • Yayınevi:
  Pınar Yayınları
 • Kitabın Türü:
Afra 
18 Nis 17:53 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

Eseri okurken o kadar duygulandım ve o kadar canım acıdı ki.. Hep derinlerde eksikliğini hissedip ‘’bu değil, farkımız olmalı ama bizim her şeyimiz yediklerimiz, içtiklerimiz, kavramlarımız, izleyip/dinlediklerimiz, giydiklerimiz, sancısını çekip dert bildiklerimiz, peşinden koştuklarımız, gündemimiz; kafir olanla da, imansız olup davası olmayanla da, din düşmanlarıyla da hemen hemen aynı’’ derdim. Gözüm her zaman o farkı aradı, Müslüman ailelere bakıp o doyumu hissetmek ve ‘’işte bu’’ kelimesini kurup boşluksuz tavizsiz bir İslami yaşantıyı hep hissetmek istedim. Bu eser ‘’işte bu’’ diyebileceğim bir teslimiyetin, İslami bir yaşantının nasıl olması gerektiğini anlatıyor.

Herkes bilir domuzun haram olduğunu, zinanın haram olduğunu, vardır ayetlerde hükmü kesindir, yapan direk gözümüzden düşer Müslüman olamaz bu denilir oysa ayetlerde gıybet etmeyin, boş işlerle uğraşmayın, faize bulaşmayın v.b. bir çok emir daha vardır. Eser bütüncül bir imanın olması gerektiğini kılık/kıyafetlerle, aldığımız Müslüman isimlerle, sadece kıldığımız namaz ve oruçlarla vazifelerimizin bitmediğini dile getiriyor.

Sadece namaz kılmak, oruç tutmakla olmuyor diyoruz ya, peki bu ibadetlerin asıl gayesi ne Mevdudi diyor ki ‘’Allah’ın bize emrettiği bu ibadetler bizi hayatımız boyunca sürdüreceğimiz daha büyük ibadet’e hazırlar. Onlar hayatlarımızı ibadete çevirmenin araçlarıdır. Namaz size günde beş kere yalnız Allah’ın kulu olduğunuzu ve sadece O’na hizmet etmeniz gerektiğini hatırlatır....’’

İslam’ın kuşatıcılığı şart, çok küçük bir örnek vermek gerekirse misal; markete girdiğimizde ‘’helal mi/değil mi, içinde sağlığa zararlı maddeler var mı, hangi ekonomiye hizmet ediyoruz, nerenin malı’’ bunların hepsine cevap vermemiz gerekiyor. Eylemlerimizin yani tüm davranışlarımızın bir cevabı olmalı, İslam sadece şekilsel bir olgu değil; ekonomide, ailede, toplumsal ilişkilerde, siyasette yani her yerde davranışlar İslama dayandırılmalı.

Peki ibadet bütüncül olması gerekir derken ne demek isteniyor Mevdudi’nin sözü ile açıklayayım ‘’ Hayatınızda attığınız her adımda Allah’ın kanununu takip etmeli ve bu kanuna aykırı olan kanunlara itaat etmeyi reddetmelisiniz. Yaptığınız her şey O’nun gösterdiği şekilde olmalıdır.’’ Bu ibadet çeşidinin tatili olmadığını ‘’Şu zamanlarda Allah’ın kuluyum, şu zamanlarda değilim’’ diyemeyeceğimizi belirtiyor. Yani haccada giderim kredide çekerim deme lüksüne asla sahip değiliz.


Kitabın bir bölümünde Din’in bir, şeriatın farklı farklı olabileceğini, eğer bir insan Allah’ın yegane hüküm koyucu olup buna teslim olduğunda her Müslümanın şeriatı anladığı gibi uygulama hakkının olabileceğini diyor. Bunu kabul etmediğimizde ümmetin ne kadar çok zarara uğradığına değiniyor. Klasik örnek vermek gerekirse; -namazda kolların nasıl bağlanacağı- meselesi. Mevdudi bu konuda şöyle diyor ‘’ Eğer on Müslümanın onunun da değişik yöntemleri varsa, Allah’ın kurallarına itaat etmeleri gerektiğine inandıkları sürece Müslümandırlar.’’

Velhasıl Eser bu ve buna benzer konuları içeriyor.. Ocak ayından beri okumuş olduğum en güzel eserlerden biriydi bu. Allah yazandan da, tercüme edenden de razı olsun..

Fatime azboy 
02 Nis 11:28 · Kitabı okudu · 49 günde · Beğendi · 10/10 puan

Seyyid Al'a mevdudi .Kitabın arka kapağında dile getirdiği gibi 'ben sadece gayrimüslimleri değil müslümanları da müslümanlığa çağırıyorum!. . çağrısını taşıyor.
Kitap ince olmasına karşın sindirilmesi ve düşünülmesi gereken noktalarla dolu . Seyyit Kutup,sezai karakoç gibi o da bir islam devleti inşasının nasıl olması getektiği üzerinde durmuş. Müslümanım demenin sorumlulukları ,sistemin bizleri süreklediği nokta,batının gölgesinde oluşumuz ... Gibi daha devam edebileceğim konular ama kitabı okuyup sistemi gerçekten dönüştürmek, diriltmek hakkında iyi bilgiler alacağınızı düşünüyorum .
Selam ile.

Ekrem Özkara 
18 Oca 12:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu bir uyarı, tavsiye ve öğüt kitabıdır.Amacı insanları Allaha itaat etmeye teşvik etmek, onları itaatsizlikten uzak tutmak ve Ona karşı samimi olmalarını sağlamaktır. ( Arka Kapak ).
Gerçekten de öyle bir kitap.İnsan kendini sorgulamak zorunda kalıyor ve kitabın tesirinden kurtulamıyor.Bu kitabı İslamı dört dörtlük yaşayanlara ( yaşadığını sananlara ),kendini beğenmişlere ve eleştiriye tahammülü olmayanlara tavsiye etmem ( ! ) , çünkü bu kitabın - yan etkileri - vardır.İlla okuyacaksanız sorumluluk size aittir.İyi okumalar.

Kitaptan 26 Alıntı

Afra 
16 Nis 18:26 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Zikir; Allah’ın adını yalnızca sürekli söylemek değildir. O’nu gerçekten hatırlamak; günlük yaşamınızdaki olayların içine daldığınızda, O’nun adını ve iradesini aklınızda tutmasını gerektirir.

Gelin Müslüman Olalım, Ebu'l A'lâ el-Mevdudi (Sayfa 116 - Pınar Yayınları - 10. Baskı)Gelin Müslüman Olalım, Ebu'l A'lâ el-Mevdudi (Sayfa 116 - Pınar Yayınları - 10. Baskı)
Ekrem Özkara 
18 Oca 12:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bakara Suresi:45
" Şüphe yok ki namaz kılmak zordur,fakat Allah'tan korkanlara değil."

Gelin Müslüman Olalım, Ebu'l A'lâ el-Mevdudi (Sayfa 136)Gelin Müslüman Olalım, Ebu'l A'lâ el-Mevdudi (Sayfa 136)
Ekrem Özkara 
18 Oca 12:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İbadet
İbadet, dünyada yaptığınız her şeyin Allah'ın emirlerine uygun olması demektir.

Gelin Müslüman Olalım, Ebu'l A'lâ el-Mevdudi (Sayfa 132)Gelin Müslüman Olalım, Ebu'l A'lâ el-Mevdudi (Sayfa 132)
Afra 
15 Nis 00:40 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Allah'ın kitabı sizinle ama siz içinde ne yazdığını bilmiyorsunuz.

Gelin Müslüman Olalım, Ebu'l A'lâ el-Mevdudi (Sayfa 48 - Pınar Yayınları - 10. Baskı)Gelin Müslüman Olalım, Ebu'l A'lâ el-Mevdudi (Sayfa 48 - Pınar Yayınları - 10. Baskı)
Afra 
16 Nis 18:22 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Allah '' Şüphesiz ki namaz insanı yanlıştan ve utançtan korur'' der. Eğer değiştirmiyorsa sebep sizde gizlidir, namazda değil. Kömürün siyah olması suyla sabunun suçu değildir.

Gelin Müslüman Olalım, Ebu'l A'lâ el-Mevdudi (Sayfa 130 - Pınar Yayınları - 10. Baskı)Gelin Müslüman Olalım, Ebu'l A'lâ el-Mevdudi (Sayfa 130 - Pınar Yayınları - 10. Baskı)
Afra 
15 Nis 01:13 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Müslüman bir çevrede doğmak, Müslüman isimleri almak, Müslüman gibi giyinip kendinizi Müslüman olarak adlandırmak sizi Müslüman yapmaya yetmez; gerçek Müslümanlar İslam'ın neyi temsil ettiğini bilir ve ona son derece bilinçli bir şekilde inanırlar.

Gelin Müslüman Olalım, Ebu'l A'lâ el-Mevdudi (Sayfa 40 - Pınar Yayınları - 10. Baskı)Gelin Müslüman Olalım, Ebu'l A'lâ el-Mevdudi (Sayfa 40 - Pınar Yayınları - 10. Baskı)
Afra 
16 Nis 18:21 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

...günde kırk kere Allah'a ‘’Yalnızca sana kulluk eder, yalnızca senden yardım dileriz’’ dedikten sonra nasıl başka insanlara kul olursunuz.

Gelin Müslüman Olalım, Ebu'l A'lâ el-Mevdudi (Sayfa 130 - Pınar Yayınları - 10. Baskı)Gelin Müslüman Olalım, Ebu'l A'lâ el-Mevdudi (Sayfa 130 - Pınar Yayınları - 10. Baskı)
Afra 
16 Nis 18:25 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Günde beş vakit kılınan toplu namazlar, Cuma namazı, bayram namazları, bütün bunlar sizi güçlü bir duvar haline getirip günlük yaşamda Allah yolunda birbirinize yardım etmeniz için ihtiyacınız olan bir amaç birliği, bağlılık ve gerçek bir dayanışma yaratırlar.

Gelin Müslüman Olalım, Ebu'l A'lâ el-Mevdudi (Sayfa 121 - Pınar Yayınları - 10. Baskı)Gelin Müslüman Olalım, Ebu'l A'lâ el-Mevdudi (Sayfa 121 - Pınar Yayınları - 10. Baskı)
Ekrem Özkara 
18 Oca 12:30 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hem Müslümansınız ,hem düşkün.Hem Müslümansınız ,hem köle.Bu durum bir nesnenin hem siyah hem de beyaz olması gibidir.

Gelin Müslüman Olalım, Ebu'l A'lâ el-Mevdudi (Sayfa 26)Gelin Müslüman Olalım, Ebu'l A'lâ el-Mevdudi (Sayfa 26)
Afra 
15 Nis 00:48 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Kafirler Kur'an okumaz ve içinde ne yazdığını bilmezler. Eğer sözde Müslümanlar da onlar kadar cahillerse niçin onlara Müslüman deniyor? Kafirler Hz. Muhammed'in, öğrettiklerini ve Allah'a ulaşmak için gösterdiği doğru yolu bilmezler. Eğer Müslümanlar da aynı derecede cahilseler nasıl Müslüman olabilirler?Kafirler Allah'ın öğrettiklerinin yerine kendi isteklerinin peşinden giderler. Eğer Müslümanlar da onlar gibi söz anlamaz disiplinsizseler kendi fikirlerini üstün görüp Allah'a karşı kayıtsız kalıyor ve nefislerinin esiri oluyorlarsa kendilerine Müslüman demeye ne hakları var?Kafirler helal ve haramı ayırdetmezler, ellerinde ki şeylerin helal ya da haram olması arasında fark gözetmezler.Müslümanlar da böyle davranıyorlarsa aralarındaki fark nedir?

Gelin Müslüman Olalım, Ebu'l A'lâ el-Mevdudi (Sayfa 46 - Pınar Yayınları - 10. Baskı)Gelin Müslüman Olalım, Ebu'l A'lâ el-Mevdudi (Sayfa 46 - Pınar Yayınları - 10. Baskı)
3 /