Gelin Müslüman Olalım

9,1/10  (34 Oy) · 
142 okunma  · 
48 beğeni  · 
1.508 gösterim
Bu bir uyarı, tavsiye ve öğüt kitabıdır.Amacı insanları Allaha itaat etmeye teşvik etmek, onları itaatsizlikten uzak tutmak ve Ona karşı samimi olmalarını sağlamaktır. Arka Kapak YazısıKitabı okuyun, göreceksiniz ki Mevdudinin söylevinde bir kez yer almış sıradan sözler bile olağan üstü ya da en azından bizim zamanımızda olağanüstü olmuş bir özellik kazanmaktadır. Çünkü o, Kuranda sadece sözlük ve kültürel anlamları olan sözlere duygu ve niyet katar. Böylece Kuranın buyruğu tarafından yeniden şekillenen ve onun yüreğinin potasında eriyen, İman, İslam ve İslamın beş şartı gibi kavramlar ilk ortaya çıktıkları yıllardasahip oldukları bir canlılık ve devrimci bir heyecan kazanırlar. Derken inanç ve uygulamalarımızın o kabul edegeldiğimiz sakin dünyası çökmeye başlar. Sonra İslamı yeniden anlamaya çalışmak için istek ve cesaret bulmaya başlarız.Bu bir uyarı, tavsiye ve öğüt kitabıdır.Amacı insanları Allaha itaat etmeye teşvik etmek, onları itaatsizlikten uzak tutmak ve Ona karşı samimi olmalarını sağlamaktır.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2009
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9789753520393
 • Çeviri:
  Filiz Handan Türedi
 • Yayınevi:
  Pınar Yayınları
 • Kitabın Türü:
mukavvadan adam 
 12 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 15 günde · Puan vermedi

Kitap incelemesi ne geçmeden önce mevdudinin en bilinen eserleri Tabii ki tefhimül Kuran andır.
Birçok oryantalist ile mektuplaşmış Bunlardan en çok bilineni Meryem Cemile adıyla bilinen Margaret Markus'tur. Meryem Cemile önceleri Seyit Kutup ile mektuplaşmak istese de Seyyid Kutub'un hapiste olması sebebiyle mektuplaşmayı Mevdudi ile yapar ve bu mektuplaşmalar dan sonra Meryem Cemile Müslüman olur hatta mevdudinin manevi kızı olarak da bilinir Meryem Cemile Müslüman olduktan sonra pakistan'a taşınıp orada Yaşar Hatta cemaat-i islami'nin üyelerinin birisiyle evlenir Meryem Cemile ile ilgili bir eser var herhalde.

Sarsıcı adeta insanın damarlarına dokunan çok güzel bir kitap.
Allah'ın bizi yarattığını ve bizim ona borçlu olduğumuzu ve borcu ödememiz gerektiğini anlatan, bunu güzel örneklerle de açıklar.
insanların amel etmesi için önce bilgiye ihtiyaç duyduğunu söyler bunun için bilgi bilginin amele dönüşmesi gerekir insanların bilmesi ile sadece bilmesiyle Kurtuluşa eremeyeceğini...
Beni etkilen cümle şöyle : düşünün ki size bir yiyeceğini zehirli olduğunu söylüyorlar Ve siz de kesinlikle haklısınız bu zehirli ve öldürücüdür diyorsunuz daha sonra bu Gerçeği onaylamanız da rağmen o şeyi yiyorsunuz sonuç o yiyeceği zehirli olduğunu bilmeden yemeniz ile aynı olacaktır Bilginiz davranışlarınıza yol göstermediği sürece o bilginin faydası nedir?
yaşantımız diğer insanlar gibi açıkçası bir kafir gibi ise onlardan bir farkımız yoksa Allah bizi neden Üstün kılsın ki...
yine insanların islam'dan uzaklaşmasına toplum kendi nefsi insanlara itaat gibi durumların sebep olduğunu söyler
İslam'ın şartlarından olan Namaz ile zekatı ayrı bir önem vererek anlatır
8. Baskısı olan kitabı önsöz olarak da bir açıklama eklemiş kitap bakıldığı sürece 11 yıl içinde hiçbir eleştiri almadığı halde belli bir yıldan sonra kitaptan belli başlı paragrafları ya da cümleleri alıp art niyetli kullanıldığı görülüyor kendisi özellikle islamı hem hukuki açıdan ele alma hem de felsefecilerin anladığı şekilde ele alması konusunu açıklamış Lakin bazı çevreler bunu kötü ye yormuş lardır Buna da bir açıklama getirmiş yani 1 kişi islam'ın belli başlı şartlarına uymasada toplumdan dışlanamaz. Diğer durumda ise görüldüğü şekilde müslümandır ve bu kul ile Allah'ın arasındaki bir haldir.
eser gelin Müslüman olalım ismi ile ingilizceden çevrilmiş ironi kinayeye sahip.
Bu isimde aslında Müslümanlara mı Gelin Müslüman olalım deniyor yoksa gayri Müslimlere deniyor? kitabı okuduğumuzda anlıyoruz ki bize Müslüman olun deniyor.
çok açık net bizi uyandırması düşündürmek açısından farklı kendine has özel bir kitap. okuduğumuzda dikkatinizi çekecek olan şey Müslümanların kültürlerine sirayet etmiş gelenekselleşmiş bir din olan İslam'ı asıl formatına kavuşurmak için yazılmış bize sunulmuş bir eser olarak göreceğiz. bizi uyandırması açısından Nadide kitaplardan biri.
Üslup olarak karşınızda konuşuyor hoş bir anlatımı var,sade bir anlatımı var.
kitap cuma hutbelerin den alınmış ve yazıya dökülmüştür.
Kitap okuduğumuzda şunu görüyoruz acaba biz Müslüman mıyız?
yani çıkardım sonuç genel olarak şu biz müslümanız kelime-i şahadet getirmişiz Allah'ı tanıyoruz biliyoruz Hz.Muhammed'i peygamber olarak kabul etmiş ise İslam'ın şartlarını kabul etmişiz tamamen bilinçsiz bir şekilde yaşıyoruz nasıl olsa birazcık yandıktan sonra cennete koşacağız işte bu kitap bize bu uykudan uyandırmaya çalışıyor İslam'ın şartlarını anlatırken hafif bir ilmihal Tadı da var.
Hayırla Okuyun efendim sizi de Sarssın inşallah :)