Dorothy Koomson

Dorothy Koomson

Yazar
8.1/10
27 Kişi
·
48
Okunma
·
4
Beğeni
·
1.194
Gösterim
Adı:
Dorothy Koomson
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Londra, İngiltere, 1971
Kafanızdaki tüm soruların yanıtları elinizin altındaysa, ama bu yanıtları okumanız hiç tanımadığınız birine ihanet etmek anlamına gelecekse ne yaparsınız?
Benimkine benzer bir iş yapmaktansa açlıktan ölmeyi yeğleyeceğini söyleyen biri bence yeterince yoksulluk çekmemiş, hayatında ısınmak ile yemek yemek arasında tercih yapmak zorunda kalmamış olmalıydı.
Dünyanın görüntüsünü dondurabileceğimi ümit ederek, yavaş yavaş gözlerimi kapatıyorum. Ve olduktan, durduktan sonra, sevgilimin orada bir yerde olacağını biliyorum, hayatlarımız birbirimizi görmezden gelmedi. Buz gibi su bacaklarıma çarpıyor ve istemesem bile, gözlerimi yeniden açmak zorundayım. Dünyanın hâlâ döndüğü, hareket ettiği, devam ettiği yere geri dönmek zorundayım.
Uzun süre ara verdikten sonra böyle harika bir kadının kitabı ile döndüğüm için mutluyum. Yazmaktan keyif alacağım. Jodi Picoult'tan sonra en sevdiğim roman yazarı sanırım. En azından bu türde. Yazarın psikoloji eğitimi aldığını okuduğumda şaşırmadım.
Kitap gerçekten duygusal. Öyle ağlatan türden değil, daha ince, daha dokunaklı, daha derin. Eve karakteri özellikle hayran olduğum bir karakterdi. Libby de güçlü olmasına rağmen her iki kadının da Jack'te hayatlarını tehlikeye atacak kadar ne bulduğunu anlamakta zorlandım.
https://expectokitabum.blogspot.com/...dorothy-koomson.html
https://expectokitabum.blogspot.com.tr/...hy-koomson.html#more
Bilenler bilir benim gönlümün kraliçesi Jodi Picoult'tur. Bu değişmedi tabi. Ama Dorothy Koomson'u onunla karşılaştırabilecek kadar sevmiş olmam bemin için ne kadar değerli bir yazar olduğunu anlatmaya yeter.

Yıllar önce bir sitede kitabın yorumunu görmüştüm. Hiç adını duyduğum, karşılaştığım bir yazar değildi. Zamanında 22 dile çevrilmiş falan ama şimdilerde unutulmuş, en azından popülerliğini kaybetmiş. Benim bununla bir derdim yok tabi ama insanlık olarak biraz kıymet bilir olmamızı ümit ederdim.
Gül yaprağı kumsalı kitapda bahsedilen bir hikaye..
Gül Yaprağı Kumsalı’nın öyküsünü duymuş muydunuz?
Aşk uğruna tüm hayatını feda eden kadının söylencesi mi? Alabildiğine geniş, ıssız bir adayı boydan boya dolaşmış, denizde kaybolan sevdiğini aramış. Aşkı öyle olağanüstü, hayret verici, o kadar derin, güzel ve safmış ki, yürürken sahildeki keskin çakılların kestiği ayaklarından akan kan damlaları gül yapraklarına dönüşmüş ve sahil olduğu gibi kusursuz, kıpkırmızı gül yapraklarıyla bezenmiş.
Gül Yaprağı Kumsalı’nın öyküsünü duymuş muydunuz?
Uğruna ölmeye değen bir öykü mü?
Yazar kitabda dostluğu, sevgiyi, ihaneti,acıyı anlatmış.
Kitap 3 kadının bakış acısından anlatılıyor. Tami, Beatrix, Fleur.
Kitapda hayran olduğum karakter Tami. Kendisine yapılan ihanete rağmen insanlığından hiç bir şey kayb etmiyor. Ve Tami'nin kızlarına hayran kaldım. Çok tatlılar ya..
Kitap Tami'nin eşi Scott'un evde kızlarının önünde polisler tarafından tutuklanması ile başlıyor. Fazla ayrıntı vermeyim.
Yazar beni kitabın sonunda ters köşe yatırdı. Cinayeti işleyen kişi tahmin etdiyim kişilerin hiç biri çıkmadı.
Kitabın sonu tek kelimeyle mühteşem olmuş.
Dorothy Koomson öyle güzel işlemiş ki, kitapı hiç elimden bırakmadım. Kitapı bitirdikten sonra yazarı hemen beğendiğim yazarlar listesine aldım. Diger kitaplarını da mutlaka okuyucam.
En yakin arkadaşımın kızı. Ben çok beğendiğim bir kitap oldu. Türkiye'^de çok ilgi görmedi. Satış pazarlaması doğru yapılmadı sanırım.
Kitap Dostluk, ölüm, ihanet ve bağışlama üzerine içe dokunan bi roman. Hem ağlayıp, hem gülerek okunan belki konu itibariyle klişelerden kaçamamış, yine de temiz bir dille keyifle vakit geçirten türden
Kitap,Jack ile evli olan Libby'nin,kocasının hala ölen eşi Eve'ye aşık olduğunu düşünmesiyle,Eve'ye dair her şeyi araştırmasını ve öğrendikleriyle eşini kaybetme korkusunu konu alıyor.İki ayrı zamanda geçiyor,biri Eve'nin Jack ile tanışmadan önceki ve sonraki hayatı,diğeri Libby'nin Jack ile tanıştığı ve evlilik hayatı.
Benim kitaptaki karakterim Eve'ydi.Her şeye rağmen hayata tutunma çabasına hayran kaldım.
Bir de yazar kitabın en son sayfasında kitapla ilgili 15 tane okuma grubu sorusu hazırlamış,sorular da ciddi ciddi kitaptaki karakterlerle ve olaylarla ilgili düşünmenizi sağlıyor,o ayrıntıyı da sevdim.
Romanın oyuncusu gibi hissediyorsun ve kızıyor kıskanıyor üzülüyor seviniyorsun sen olsan ne yapardını düşünüyor allak bullak oluyorsun.
İlk defa okuduğum bir yazar, kitaba şüphe ile başlamıştım fakat kurgusunu, anlatım dilini çok beğendim.Son sayfaya kadar ne olduğunu bir türlü bulamıyorsunuz.Aşk, ihanet ve cinayet üçlemesinde kimin ne kadar suçlu ya da suçsuz olduğunu anlamıyorsunuz sürekli kafanızdaki tespit değişiyor ve son sayfa da ters köşeye yatıyorsunuz.Muhakkak okuyun....

Yazarın biyografisi

Adı:
Dorothy Koomson
Unvan:
İngiliz Yazar
Doğum:
Londra, İngiltere, 1971

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 48 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 36 okur okuyacak.