Elçin Tapan

Elçin Tapan

Yazar
9.3/10
42 Kişi
·
89
Okunma
·
4
Beğeni
·
716
Gösterim
Adı:
Elçin Tapan
Unvan:
Danışman,daire başkanı
Doğum:
1939
Elçin Tapan 1939 yılında doğdu. Orta ve lise öğrenimini Ankara Koleji'nde tamamladı. 1963 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi. Hollanda'da Institute of Social Studies'te master ve doktora yaptı. Hollanda Sosyal İşler Bakanlığı'nda eğitim, sağlık ve iç işlerinde danışman olarak çalıştı. Rotterdam Academy of Economics'te ders verdi. Hollanda Radyosu'nda çalıştı, başbakanlıkta İdareyi Geliştirme daire başkanlığında bulundu. Ben Mutlu Bir Down Annesiyim Elçin Tapan'ın ilk; Devam Eden Hikâyemiz ise ikinci kitabıdır.
Sabahleyin gözünüzü açtığınızda evde sizden önce kalkmış birinin varlığını,güvencesini hissediyorsunuz.Salon ve banyodan müzik sesleri yükseliyor.Mutfaktan etrafa mis kokular saçan çaydanlık kaynıyor. Karşılaştığınız kişi,günlük yaşamın hiçbir çevre koşuluyla tebessümünü eksiltmeyen biri.İster istemez,içinizden gelsin gelmesin, bu olumlu çehreye aynı tebessümle cevap verip sarılıyorsunuz ve gün başlıyor.Ne güzel !
21.10.1996
" Hepiniz değerlisiniz demek doğru değil.Hepiniz anne, baba ve sevdiklerinizin gözünde çok değerli, sizi sevmeyen düşmanlarınızın gözünde bir hiçsiniz. En önemli karar, sizin kendi kendinize değeriniz konusunda samimiyetle verdiğiniz nottur. Bunu unutmayın ve notunuzu yaşamınız süresince yüksek ve aynı seviyede tutmaya çalışın. Dengeyi hiç bozmayın! Bence, değer ölçütü, yalın halde kişinin üzücü, sevindirici, yardım gerektiren, çeşitli olaylar karşısındaki duygu ve reaksiyonlarının toplamıdır. Yardım, hoşgörü, sabır, saygı, merhamet ve sevgi gibi duyguları içerir. Eğitim, zenginlik, fiziki güzellik, mevki gibi olanakların getirdiği faktörler, sadece kişilik üzerindeki mücevherlerdir. Bunlar ilginç bir kişilikle birleşirse bir mana ifade eder, aksi taktirde hiçbir güzel görüntü sergileyemezler. Bu mücevherleri olmayan bir kişi çok değerli olabildiği gibi, bunlarla bezenmiş biri çok değersiz olabiliyor. Bugün Erel, ifade edebildikleri ve edemedikleri, derin duygu, zengin sevgi haznesiyle bir bütündür ve bizim çok değerli çocuklarımızdan biridir. Okuduğum kitaplardan birinde bu çocuklarımız için çok duygulandığım bir ifade kullanılıyordu: " Engelli vücutta kıymetli ruh." Anneler babalar, tekrar ediyorum, Down'lı çocuklarımız çok değerlidir. Görevimiz, bu çok kıymetli varlıklarımızı öğreti mücevherleriyle süsleyip, keyifli bir biçimde, bilinmeyen bir süre, omuz omuza paylaşarak beraberce yaşamaktır. O kadar! Ve bilesiniz ki, siz de böyle bir görev için seçildiniz. Davranışlarınız değerlerinizi belirleyecektir. Kendinizi değerli kılın. "
Elçin Tapan
Sayfa 132 - Yapı Kredi Yayınları
" Allah baba ( Allahın hep yukarda olduğunu düşüncesiyle hareket ederek ) yeryüzüne baktı ve bu çocuğu en iyi kimler sahiplenir , kimler sever diye ve bu göreve bizi seçti. Şu halde çaresini de bulacak .yani neler ve nasıl yapmamız konusunda bize yardım edecektir.Buna karşılık bize mutluluk ve uğur getirecektir. Bu bakış açısı her zaman bana daha kolay kabullenme ve devam gücü vermiştir..."
108 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Nedendir bilmem ama kitabın içeriği kadar kapaklarını incelemeyi de severim ben. Bu kitap da yalnızca ön kapağı ile bile beni kendine çekenlerden. Kitap kapağına her değdiğinde gözlerim, Erel Tapan'a ait mektup tebessüm ediyor bana. Sanki ilk kez okuyacakmışım gibi, ama tanıdık, sıcak bir duyguyu hissettiriyor.
Arka kapağa geçiyorum sonra öylesine can alıcı bir hayat serüveni ki yazıyor. Merakım iyice artıyor.Bu kitapta yazar; down sendromlu oğlundan ve onun yaşam öyküsünden bahsediyor. Arka kapakta bulunan son cümle : Bu kitap başarabilmenin tanıklığı ...
Gerçekten de öyle. Tapan, önce bu kitabı neden yazdığını anlatıyor, down sendromu hakkında bilgi veriyor ve hemen ardından on yedi yılının nasıl geçtiğini aktarıyor okurlarına. Kitabın ismi ile de kendini açıkça ifade eden Tapan, ‘Ben Mutlu Bir Down Annesiyim’ ile bir ışık, bir umut oluyor kader ortaklarına. Kitabın 129. Sayfasında “ Üç ‘S’ Yöntemi “ yani sevgi, sabır, ve sebat yönteminden bahsediyor. Kendi fotoğraf albümü ile de desteklediği bu kitap beni oldukça duygulandırdı.
108 syf.
·1 günde
Öncelikle bu kitap alanında ilktir. Ve bu durumda çocuğunuz ya da yakınınız olsun ya da olmasın mutlaka okunması gereken bir kitap. Tonlarca kişisel gelişim kitabını bir teraziye koyunuz ve diğer uca da bu kitabı koyunuz emin olun hepsini ezip geçecektir. Bir annenin mücadelesi,hayatı,evladına yardım uğraşları,üzüntüsü,mutluluğu hepsi bir arada soluksuz okunacak bir kitap. Şu an bile ülkemizde Down hastalığına karşı neler yapılıyor ve bizler ne kadar farkındayız bilmiyorum. Ama ben bu kitabı okuduğumda ne kadar eksik olduğumu fark ettim ve bu kitabı çevremdeki tüm insanlara tavsiye ederek aldırdım. Bu kitap sadece Down sorunu olan bir çocuğun ve ailesinin hikayesi değil bu hepimizin hikayesi çünkü bu durum hepimizin başına gelebilir. Bir downlu çocuğun doğumundan itibaren çekilen sıkıntıları, düştükleri ikilemleri öyle güzel anlatmış ki inanın kimi yerde gülümsedim kimi yerde duygulandım. Onca sene mücadele hem yurtdışı hem yurtiçi tarihler 1970/80'ler ve görülüyor ki Avrupa bu duruma çareler ararken (ve bu ailede çareyi en azından çareye giden yolu yurtdışında buluyor.) bizim ülkemizde neredeyse bu durumu yaşayan aileler dışında-ki onlarda ne yapacaklarını bilmiyorlar- bilen insan yok. Tıp dünyamız da buna paralel yine geriden gelmektedir. Ben bu kitabı ısrarla okumanızı tavsiye ediyorum. Bu yaşanmış ve yaşanmaya devam gerçek mücadeleden herkes üzerine düşen payı alacaktır eminim.
108 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Çok çok güzel bir kitap. Keşke her anne Elçin Hanım gibi ilgili olabilse ve keşke her çocuk Erel kadar şanslı olabilse. Duygu yüklü yazılmış olsa da bir o kadar da bilgi verici bir kitap. Şiddetle tavsiye ederim...
204 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Down 47 kromozomlu yani bir kromozomu fazla olan kişilere denir.(Bunu çoğumuz biliyoruzdur)Ama tam anlamıyla nasıl oluştuğunu bilmezdim. Ama artık biliyorum. Down çocuğu olan ailelerede yardımcı olur diye düşünüyorum. Kitabı okuduktan sonra etrafımdaki çocuklara daha dikkatli bakmaya başladım down hastalığını taşıyan özelliklere sahip mi diye. Kitaptan baya etkilendim. Belki herkes etkilenmeye bilir bilemiyorum. Okuduktan sonra anlaşılır. Bence okunması gereken bir kitap...
108 syf.
·Puan vermedi
Özel eğitimle bir şekilde yolları kesişmiş insanların ortak hazinesidir. Yaşanan çaresizlik reddetme kabulleniş çözüm yolları arama bu kitapta.
Herkes bi engelli adayıdır. Unutmadan okuyunuz
180 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Elçin Tapanin "Ben Mutlu Bir Down Annesiyim" adlı kitabının devam kitabı bir solukta okuyup bitirdim gece 04.30 a kadar oturmam gerekti ama gerçekten değdi
180 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Ben Mutlu Bir Down Annesiyim kitabının devamı olan bu kitabı çok beğendim. Hem ailesinde, çevresinde özel eğitime muhtaç olan çocukların olduğu kişilerin hem de etrafında bu çocukların olmadığı kişilerin mutlaka okuması gereken bir kitap. Bir özel eğitim öğretmeni olan benim geç kaldığım fakat sizin geç kalmamanızı umut ettiğim bir kitap. Keyifli okumalar...
108 syf.
·Beğendi·10/10
Bazı kitapların ya adı ya ön kapağı ya baskısı ya arka kapakta yazılanları etkiler..Benide bu kitabın adı ve en çokda ön kapakta yazan yazı dikkatimi çekti.1.5 saatte bitti.O kadar çok etkilendim ki nasıl özetlesem hangi kelimelerle anlatasam bilemedim.Kelimeler kifayetsiz kaldı bende..
Kitap içinden bir alıntı..
"Engelli çocuklarımıza yardımcı olalım onları koruyalım ve kucaklayalım"..
#downsendromlu olmak dış görünüşe göre yargılamak demek değildir kalbe dokun hisset ve toplumda yer etmelerini sağla..
108 syf.
·Puan vermedi
Downlu bir çocuğun kendisinden çok ailesinin bir başarı ve azim öyküsü. Empati yapabilmek adına down sendromlu çocukların aileleri ile çalışan meslek elemanları için çok faydalı bir kitap olmuş.
108 syf.
·7/10
Kitap çok faydalı yararlı içinde çok şey bulabileceğiniz bir kitap insanı gülümsetiyor kendi ailenizmiş gibi benimsiyorsunuz özel eğitimci olarak çok beğendim kitabı

Yazarın biyografisi

Adı:
Elçin Tapan
Unvan:
Danışman,daire başkanı
Doğum:
1939
Elçin Tapan 1939 yılında doğdu. Orta ve lise öğrenimini Ankara Koleji'nde tamamladı. 1963 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi. Hollanda'da Institute of Social Studies'te master ve doktora yaptı. Hollanda Sosyal İşler Bakanlığı'nda eğitim, sağlık ve iç işlerinde danışman olarak çalıştı. Rotterdam Academy of Economics'te ders verdi. Hollanda Radyosu'nda çalıştı, başbakanlıkta İdareyi Geliştirme daire başkanlığında bulundu. Ben Mutlu Bir Down Annesiyim Elçin Tapan'ın ilk; Devam Eden Hikâyemiz ise ikinci kitabıdır.

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 89 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 44 okur okuyacak.