Erdal Atabek

Yazar 8,1/10 · 57 Oy · 15 kitap · 189 okunma ·  14 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

14 okur beğendi.
57 puanlama · 60 alıntı
0 haber · 1.990 gösterim
189 okur kitaplarını okudu.
169 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
5 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Erdal Atabek'in Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Erdal Atabek'in Biyografisi

Dr. Erdal Atabek (d. 1930, Adapazarı), Türk tıp doktoru ve yazar.rnrnErdal Atabek, 1954 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi. Psikosomatik Hastalıklar ve İç hastalıkları uzmanı olarak görev yaptı. 1965te yazarlığa başladı. Aynı yıl Türk Tabipleri Birliği (TTB) başkanı seçildi. 1966da köşe yazıları Cumhuriyet gazetesinde yayımlanmaya başladı. Halen yazarlık, seminer, konferans ve araştırmalarını sürdürmektedir.

Erdal Atabek'in Kitapları Kitap Ekle

Aysel, bir alıntı ekledi.
18 Mar 2015

"Kendine güvenmeye alıştırılmamış, başkasına güvenmesi de korkularla engellenmiş kadının duyduğu ''sürekli güvensizlik'' davranışlarını olumsuz etkilemeyecek midir? Böylece ortaya '''baskıcı toplumun güvensiz kadını ''' çıkmayacak mıdır?"

Kışkırtılmış Erkeklik Bastırılmış Kadınlık, Erdal Atabek (Sayfa 49)Kışkırtılmış Erkeklik Bastırılmış Kadınlık, Erdal Atabek (Sayfa 49)
Selin Atakan, bir alıntı ekledi.
13 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kadın Memesinin Toplumsal Evrimi
Eğer insanlar örtünmeyi öğrenmeseydi, ne kadın memesi, ne de insanların cinsel organları böylesine ilgi çekici olmazdı. Olsa olsa onlar da insanların ağzı gibi, burnu gibi bir iki bakıp alışılan normal organlar olurdu.

Kırmızı Işıkta Yürümek, Erdal Atabek (Sayfa 138)Kırmızı Işıkta Yürümek, Erdal Atabek (Sayfa 138)
Selin Atakan, bir alıntı ekledi.
03 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir insana bir kez bakardınız, sonra o insanın hep öyle olduğunu düşünürdünüz. Oysa yanlıştı bu, o insan aynı insan değildi, olamazdı. Bunu düşünmezdiniz. Sonra da şaşırırdınız. Çok şaşırırdınız.
"O böyle yapmadı."
"Ben onu iyi tanırım, o böyle değildir."
"Hayret bu yanını hiç bilmiyordum."

Kırmızı Işıkta Yürümek, Erdal Atabek (Sayfa 95)Kırmızı Işıkta Yürümek, Erdal Atabek (Sayfa 95)
Ebru Daşdöğen, bir alıntı ekledi.
07 Mar 14:08 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tanrı kadını çocuk doğursun, evine baksın diye yaratmıştı öyle mi? Peki, tarlalarda yıllardan beri çalışan kadınlar Tanrı'nın isteğine karşı mı geliyordu?
Savaşlar çıkıp da erkekler cepheye gidince, cephe gerisinde, kentlerde, kasabalarda, köylerde bütün hizmetleri üstlenen kadınlar değil miydi?
Bütün bunları görmezden "kadın olmak" konusuna yanlış bakmaktan kaynaklanıyor kuşkusuz.

Kışkırtılmış Erkeklik Bastırılmış Kadınlık, Erdal Atabek (Sayfa 154)Kışkırtılmış Erkeklik Bastırılmış Kadınlık, Erdal Atabek (Sayfa 154)
mckarakose, bir alıntı ekledi.
16 Ağu 2015

Azimle inat arasındaki fark, akıldan başka bişey değildir. Akılla direnme azimdir, akılsız direnme inat!

Erdal AtabekErdal Atabek
Şah Şkr, bir alıntı ekledi.
11 Ağu 2015

"Yalnız kalmayı göze alamazsan dürüst olamazsın."

Erdal Atabek (Dürüstlük, Sevgili Çocuğum)Erdal Atabek (Dürüstlük, Sevgili Çocuğum)
Ebru Daşdöğen, bir alıntı ekledi.
07 Mar 14:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Toplumsal değer yargıları "ahlak" demek.
Ahlakımız büyük ölçüde geleneksel.
Ahlak-namus-kadın gelenekselde özdeş. Bugün de özdeş yaşıyor.
Gelenekselde " ailenin namusunu kadın taşıyor ve namus onun bacak arasında ve onun korunması gerekiyor, çünkü o zayıf ve her an kötülük yapabilir, çünkü mayası öyle ve bu biliniyor."

Kışkırtılmış Erkeklik Bastırılmış Kadınlık, Erdal Atabek (Sayfa 68)Kışkırtılmış Erkeklik Bastırılmış Kadınlık, Erdal Atabek (Sayfa 68)
Mehmet Ferit, bir alıntı ekledi.
29 Kas 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Biliyor musunuz, galiba en çok susarak yalan söylüyoruz ya da ben öyle yaptığımı düşünüyorum. Susuyorum, suskunluğum ortada hiçbir şey olmadığını söylüyor. Ama düşündüklerimi söylemeye cesaretim yok. Bir iki kez denedim, hiç yararı yok. İnsanların ilişkisi kavga etmekle bozulmuyor. Kavga etmek, tartışmak gene de bir şeylerin kaldığını gösteriyor. Bir ortak yol bulmak isteği belki... Ama artık kavga bile edememek yok mu? Bir konuyu tartışmak bile gereksiz olmuyor mu? İşte o zaman her şeyin bittiğini anlamak gerekiyor. Anlıyorsun ve susuyorsun. İnsana "Yüz Yıllık Suskunluk" gibi geliyor. Keşke "Marquez" bunu da yazsaydı.

Kırmızı Işıkta Yürümek, Erdal AtabekKırmızı Işıkta Yürümek, Erdal Atabek
Selin Atakan, bir alıntı ekledi.
01 Tem 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yalanın Yedi Rengi
Bütün ahlak öğretileri, bütün dinler, "yalan"ı yeriyor, onun "kötülüklerin anası" olduğunu söylüyor ama insanı yalana zorlayan nedenlerin kötülüğünü anlatmıyor.

Kırmızı Işıkta Yürümek, Erdal Atabek (Sayfa 76)Kırmızı Işıkta Yürümek, Erdal Atabek (Sayfa 76)
Bütün Alıntıları Göster
Aydın Nasuh, Kışkırtılmış Erkeklik Bastırılmış Kadınlık'ı inceledi.
 04 Nis 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap iki bölümden oluşuyor.
İlk bölümde "kadın" sosyolojik boyutta detaylı bir şekilde inceleniyor. Bu bölüm müthiş, yazarın casareti ve aktarımı, sunduğu görüşler çok etkileyici. Sırf bu bölüm bile ayrı bir kitap olabilirmiş ki ben bunu tercih ederdim. Ülkemizdeki her birey okumalı diye de not düşüyorum.


Ikinci bölüm daha çok bastırılmış kadın için kişisel gelişim yazılarından oluşuyor. Daha çok genel kitleye hitap eden sorgulama ve düşünmeye iten yazılar.

Harun Inan, Kuşatılmış Gençlik'i inceledi.
07 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ülkemizdeki susturulan gençliğin neden böyle oluştuğunu çok hoş bir şekilde açıklayan ve bir çok öneriler fikirler veren ruhsal ve psikolojik bir yapıt...

Anıl Bölükbaşı, Cinsellikten İkmale Kalmak'ı inceledi.
18 Oca 11:15 · Kitabı okudu · 14 günde · 7/10 puan

Hani bazen toplumun bazı noktaları gözünüze eksik görünür ve eksik görünen yanları irdelemek için sürekli derine kazmanız gerekir. İşte öyle bir sorular zincirinin sonucunda elime geçti bu güzel kitap. Bir toplumun cinselliğe bakışının yanlış olması, cinselliği tanımaması ne gibi sonuçlar doğurur hepsine yanıt veriyor. Yazar ilk önce; "Tarım toplumunun" cinselliğe ve kadına bakışını yerden yere vuruyor. Kadını "bakire", "erkek bebek doğurucu", "iş gücü için başlık parası ile alınan" gibi kavramların elinden kurtarıyor. Daha sonra ise; "endüstriyel toplum" ile birlikte gelen kapitalizmin cinselliği metalaştırmaya çalışmasıyla mücadele ediyor. Bütün bu sorunların ise toplum içinde ne gibi çarpık bir cinsel anlayış ortaya çıkardığını gözler önüne seriyor. Dr. Erdal Atabek, insana ait olanı insanca yaşamanın yollarını gösteren güzel bir kitap ortaya koymuş.

Kitabı yıllar önce yeni yetme ergenlik döneminde okumuştum vurucu kısım şuydu;
Erkekliğe adım sünnet davulla zurnayla bando ile
Kadınlığa geçiş ise karanlık ve ıslak sessiz gizli
Sadece bu iki satır bile her şeyi anlatmaya yetiyor
Diğer her şey bunun üzerine temelleniyor

Deniz ÖZNAL, Kuşatılmış Gençlik'i inceledi.
09 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İhtilal zamanı harcanan aydınlarımız,gençlerimiz ve algı operasyonlarıyla toplumumuza kazandırılan atalet,kompleks gibi olguları işliyor...

Erdal Atabek'in okuduğum ikinci kitabıydı. Aynı zamanda Cumhuriyet gazetesinde takip ettiğim köşe yazarlarından. Dili inanılmaz kıvrak. Kelime oyunlarına mest oluyorsunuz okurken. Aynı zamanda haksızlığa tahammül etmeyip tüm düşünceleriyle de bunu dile getiren dobra yazarlardan. Özellikle psikoloji ve kişisel gelişim alanında yazıyor. Okuduğum ilk kitabı Kırmızı Işıkta Yürümek'ti. İki kitabında yazılış amacının aynı olduğunu farkettim: Kadınlara kadın olduklarını hatırlatmak. Bizlerin hele ki şu dönemde kendimiz gibi olamama sorunumuz var. Farklı görevler ve roller üstleniyoruz cinsiyetçi temele dayanan. Günümüzde bunu eleştiren, adına bakmadığınızda feminist sanacağınız erkek yazarlardan :)

Dr. Atabek'in klasik müziğin, bir enstrümanla ilgilenmenin ve bir orkestrada yer almanın çocuk ve ergenlerin yaşamındaki olumlu etkisini incelediği kitap nedense ilgi çekici olamamış. Tavsiye üzerine almıştım ama bildiklerimin üzerine yeni bir şey eklemedi. Elbette "okumalıyım" diye düşünebilirsiniz ama çok daha iyi seçimler yapıp daha fazla bilgi edinebileceğiniz kitaplar bulabilirsiniz.