Erdoğan Çınar

Erdoğan Çınar

Yazar
8.2/10
21 Kişi
·
74
Okunma
·
6
Beğeni
·
2.180
Gösterim
Adı:
Erdoğan Çınar
Unvan:
Türk Araştırmacı Yazar, Mimar
Doğum:
İmranlı, Sivas, 1957
1957 yılında Sivas İmranlı'da doğdu. Orta öğrenimini 1976 yılında, Darüşşafaka Lisesi'nde tamamladı. 1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, 1986 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nü bitirdi. İstanbul'da serbest mimar olarak çalışmakta.
Şu kanlı zalimin ettiği işler
Garip bülbül gibi zareler beni
Yağmur gibi yağar başıma taşlar
Dostun bir fiskesi pareler beni

Pir Sultan Abdal'ım can göğe ağmaz
Haktan emr olmazsa ırahmet yağmaz
Şu ellerin taşı hiç bana değmez
Dostun bir fiskesi yaralar beni...
Alevilik bir insanlık mirasıdır. Kadim dünyadan bugüne aktarılmış değerli bir armağandır. Bu toprakların en önemli zenginliğidir. Bu zenginliği ortadan kaldırmanın hunhar çabası içinde olmak, bir insanlık ayıbıdır. Alevilik bu yeryüzünün, üzerinde yaşadığımız bu gezegenin gördüğü, büyük ve muhteşem bir rüyadır. Bu görkemli rüyanın devamı olmak, böylesi önemli bir mirasın parçası veya komşusu olmak, bu topraklarda yaşayanların büyük talihidir.
Anadolu'nun kadim halkı Aleviler şimdi kendi yurtlarının yabancıları oldular. İnançları işgal edildi, geçmişleri yağmalandı. Onlar varlıklarını sürdürebilmek için asıl kimliklerini saklamak zorunda kaldılar. İnkar üzerlerine yapışıp kaldı.
Kitap etrafta dolaşan ya da bizlere aktarılan alevi anlayışına farkli bi bakış açısı getirmiştir.Alevilik külliyatında bulunması gereken bir çalişma ,sade ve anlaşılır bir dille yazılmiş .
236 syf.
·10/10
Alevilik külliyatında bulunması gereken bir çalışma. İslam dışı alevilik anlayışını kavramak isteyenlere sade ve anlaşılır bir dille yazılmış. Bunu okuduktan sonra kesinlikle bildiklerinizi yanlışlayacak birşeyler bulacaksınız
236 syf.
Aleviliğin dil bilimine göre kökenini ve yüzyıllardır varolan Alevi inancını anlatan kapsamlı ve sürükleyici bir kitap.Her ne kadar bir deyiş farklı bölümlerde delil ve örnek olarak gösterilse de bu okuyucuyu sıkmaktan öte konuya hakim olmak açısından destekleyici bir unsur olmuş.Alevi olan olmayan herkesin okuması gereken bir kaynak
196 syf.
aleviliğin kayıp bin yılı aynı zamanda türk tarihinin de incelenmeyen bin yılını anlatıyor....ozellikle anadolu turk beylikleri ve bizans zamanında anadolunun türk yapısı daha fazla arastırılmalı ....türkiye dısındaki yerleri cesitli sebeplerle inceleyemiyor olabiliriz ama kendi ülkemizdeki tarihi bari düzgün ve gerçeklerin ışığında araştıralım....kendi özüne bu kadar yabancı ve batının yazdığı tarih çerçevesinde atalarına bu kadar hakaret eden başka bir millet yok......eski türk tarihi aleviliğin özünde mevcut...kitap güzel ama daha fazla yazılı kaynak ve eski türklerden biraz daha ilişkilendirmeyle daha iyi bir hal alacağını düşünüyorum...çünkü alevilik dinden ziyade bin yılların türk kültürünü anlatıyor....
236 syf.
·Beğendi·8/10
Kitap etrafta dolaşan ya da bizlere aktarılan Alevi anlayışına farklı bir bakış açısı getirmiştir. Yer yer çok iddalı bilgiler var, tabi bu bilgilerin doğruluğu tartışmaya açık. Bu kitabı okuduktan sonra kafada yer edilen soruları aydınlatmak için yeni araştırmalara yelken açıyorsunuz.
210 syf.
·Puan vermedi
Pir Sultan Abdal ile ilgili çok şaşırtıcı bilgiler var.Ayrıca alevi tarihi ile ilgili okuduğu kitaplardaki bilgilerle kıyaslanacak olursa mantıksız gelmiyor.Artık ezberleri bozmanın zamanı geldi galiba.Yazarın ezberlerimizi bozmasından ve ufkumu açmasından dolayı favorilerim arasına girdğini belirtmek isterim.Tarafsız ve önyargılardan sıyrılarak okunması gerekir.
236 syf.
·Beğendi·10/10
Alevilik üzerine 10 yıldır farklı kitaplar okuyorum ama ilk defa bu kitap ezberleri bozmuş. Aleviliği merak edenlerin mutlaka okuması gereken bir eser. Yazarın bunun dışında benzer kitapları da mevcut. Kesinlikle ön yargıyla yaklaşmayın bu kitaba çünkü hakkında çok fazla eleştiri olduğunu göreceksiniz. Eğer ciddi şekilde konuyla ilgili soru sormak isteyenler varsa mesaj atabilirler...
Aleviliği farklı bir yönden araştırmış yazar.aleviliği bir inançtan daha çok millet ulus gibi anlatmış ama hangi ulustan belli değil.bir inanç sistemi ama ne tür bir inanç sistemi tam acıklayamamış.anladım tek şey aleviler heterodost bir yapı.gerek hrıstılağın içinde gerek islamın içinde iken hep ezilmişler, kullanılmışlar ve cinsel sapıklıkla suçlanmışlar.hep mani ve mazdeizmle suçlanıyorlar bu inançları araştırmak şart oldu.
210 syf.
·Beğendi·7/10
Pir Sultan Abdal’ ın bilinen hikayesiyle paralel, aynı coğrafyada yaşanmış bir hristiyan keşişin hikayesi anlatılıyor kitapta. Benzerlik oldukça şaşırtıcı. Keşişin hikayesini bu kitaptan önce duymamıştım. İlgi çekici olabilir

Yazarın biyografisi

Adı:
Erdoğan Çınar
Unvan:
Türk Araştırmacı Yazar, Mimar
Doğum:
İmranlı, Sivas, 1957
1957 yılında Sivas İmranlı'da doğdu. Orta öğrenimini 1976 yılında, Darüşşafaka Lisesi'nde tamamladı. 1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, 1986 yılında İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü'nü bitirdi. İstanbul'da serbest mimar olarak çalışmakta.

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 74 okur okudu.
  • 40 okur okuyacak.