Geri Bildirim
Ernest Callenbach

Ernest Callenbach

8.8/10
6 Kişi
·
15
Okunma
·
1
Beğeni
·
576
Gösterim
Adı:
Ernest Callenbach
Unvan:
Film eleştirmeni,yazar,editör
Doğum:
Pennsylvania, 3 Nisan 1929
Ölüm:
Berkeley, Kaliforniya, ABD, 16 Nisan 2012
"Bulaşık yıkamanın çok eğlenceli olduğunu söylemeyeceksiniz herhalde" "Biz neşeyle yıkarız" dedi Bert: "Gözünü amaca değil, sürece dikersen hemen her iş böyle yapılabilir."
Ernest Callenbach
Sayfa 97 - Agorakitaplığı
"Her şey birbiriyle bağlantılıdır
Her şey bir yere gider
Hiçbir şey sonsuz değildir
Son sözü doğa söyler"
"Vücudumuz elmayı sindirdikten ve kullanabileceği besinleri aldıktan sonra oluşan dışkı, kanalizasyonlardaki veya bataklıklardaki mikropların besini olur; böylece mikroplar ve artıkları da bitki gelişim döngüsüne yeniden girerler. Nefes aldığımızda, fotosentez yapan bitkilerin ve mikropların ürettiği oksijeni içimize çekmiş, nefes verdiğimizde ise, bu bitki ve mikroplar için yaşamsal değeri olan karbondioksidi dışarı vermiş oluruz. Canlı olduğumuz sürece çevreden gelen kaynakları kullanırız. Çöplerimizi "arıttığımızı" düşünebiliriz, ama bu çöpler tekrar tekrar dolaşıma girmektedir. Unutmamalıyız ki çevremiz ve biz aslında biriz."
"Yaşam birçok canlının birlikte dokuduğu bir ağdır ve bütün olarak korunmalıdır."
Benim gördüğüm, Ekotopyalıların, televizyonun kendilerini kullanmasına izin vermektense televizyonu kendilerinin kullandıkları.
Ernest Callenbach
Sayfa 56 - Agorakitaplığı
İnsanların nasıl hareket ettiklerini bilirsiniz. Bizzat kendi çıkarlarına ters düşse bile o sırada ne popülerse ona uyum sağlarlar. Dramatik eylemler ise müthiş bir coşku uyandıracaktır.
Çevremde gördüklerim kafamı allak bullak ediyor; kendi kalıplarımın işimi güçlestirdiğini hissediyorum.Ekotopyalı kadınların çoğu sade, süslenmemiş halleriyle zaten güzel.Çekicilikleri kozmetiğe ya da elbiseye bağlı değil.Güçlü, emin, hazdan hoşlanan,duygusal açıdan çok dürüst ve dobra dobra konuşan insanlar oldukları izlenimi veriyorlar.
Ernest Callenbach
Sayfa 49 - Agorakitaplığı
Kapak kartonu geri dönüşümlü, iç sayfaları asit içermeyen ve sürdürülebilir orman kaynağından gelen, sertifikalı kağıdın kullanıldığı, yayın evinin ilk kitabı günümüzün modernleşmiş kavramı olan ekolojiyi entelektüel bakışla bizlere sunmaktadır. Yazar, koca koca ekoloji kitaplarının anlattığı ve genellikle bilimle ilgili olanların anlayabildiği olayları herkesin anlamasını sağlayacak bir dille açıklaması ve örnekler vermesi, bir o kadar da bilgiyi bir cep kitabına sığdırması takdire şayandır. Bu yaklaşımı bir sınır bilimi olan ekoloji hemen hemen her türlü bilimle (sosyoloji, ekonomi, siyaset, hukuk, fizik, kimya vb.) trans disipliner (disiplinler üstü) yaklaşımla ortaya koymaktadır. Bu yüzden, kitap ekolojiyi sadece çevre olarak anlamamamız için bizlere bilgiler vermektedir. Bir ekolojist olarak kitabın bir çırpıda bitirilmesinden ziyade özümsenerek okunmasını tavsiye etmekteyim. Hatta arada bir akla takılan kavramlara tekrar tekrar bakmakta yarar görmekteyim. Ekolojiye dair bi rşeyleri basit bir anlatımla öğrenmek isteyenlerin kaçırmaması gereken bir eserdir. Ayrıca Sinek Sekiz Yayınevine de bu kitabı ve diğer sürdürülebilir bakış sunan kitapları bizlere kazandırdığı için teşekkür etmekteyim.
Bazı kitaplar gerçekten bana özel. bu kitap onlardan biri. Herşeyi ile mükemmel ve kusursuzca hazırlanmış. "son sözü doğa söyler"
Kitap feminist ve ekolojik bir ütopya örneğidir. Ekotopya adını almış ve toplumsal yaşamını ekolojik prensiplere göre düzenlenmiş bir “yer” betimleniyor kitapta.
Okuduğum onlarca ütopyadan sonra aşırı basit kaçtı diyebilirim.Doğru kitap,yanlış sıralama.Konu çok dar tutulmuş ve soru işaretlerini cevaplamaktan uzak.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ernest Callenbach
Unvan:
Film eleştirmeni,yazar,editör
Doğum:
Pennsylvania, 3 Nisan 1929
Ölüm:
Berkeley, Kaliforniya, ABD, 16 Nisan 2012

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 15 okur okudu.
  • 14 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.