Erol Mütercimler

Erol Mütercimler

Yazar
8.8/10
89 Kişi
·
198
Okunma
·
102
Beğeni
·
5.341
Gösterim
Adı:
Erol Mütercimler
Unvan:
Türk Yazar, Araştırmacı
Doğum:
Kars, 1954
Erol Mütercimler (1954, Kars), Türk yazar, araştırmacı ve televizyon programcısıdır.

Erol Mütercimler, 1954 yılında Kars'ta doğdu, tüm öğrenim yaşamı İstanbul'da geçti. Liseyi İstanbul Gazi Osman Paşa Plevne Lise'sinde tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü'nden mezun oldu. Deniz Kuvvetleri'nde bir süre Fizik öğretim üyeliği, Beşiktaş Deniz Müzesi (İstanbul Deniz Müzesi) Müdürlüğü yaptı ve bunun ardından Avustralya'ya gitti. SBS devlet radyosunda programcılık yaptı. "Çok kültürlülük" konusundaki doktora alan çalışmasını Avustralya'da yapıp, akademik çalışmasını İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde tamamladı. Deniz tarihi çalışmalarıyla tanınan Mütercimler, Türkiye'ye dönüşünde çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yaptı. TRT Radyosu ve çeşitli TV kanallarında programcı ve yönetici olarak çalıştı.Belgeseller hazırladı. Halen üç ayrı üniversitede (Yeditepe, İstanbul Ticaret, Doğuş, İstanbul Aydın) Strateji ve Devrim Tarihi dersleri vermektedir. Şu anda Cem TV'de Aynanın Arkası ve Komplo Teorileri adlı haber programını yapmaktadır. Bugüne kadar kısa radyo oyunları, çeşitli dergilerde yazıları ve belgesel senaryolarının yanı sıra yirmi bir kitaba imza atmıştır. Ontvhaber.com isimli İnternet televizyonunda program yapmaktadır.

İstanbul Ticaret Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır.

Son olarak Suna adlı sinema filminde 68 kuşağından bir karakteri canlandırmıştır.

Erol Mütercimler 1 Temmuz 2008 günü Ergenekon Soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştır. Sorgusu yapıldıktan sonra, aynı gün gözaltına alınanlar arasında savcılık makamı tarafından serbest bırakılan tek kişidir.
"Peki, neydi bu geminin öyküsü ?

"1915 yılında bütün Avrupa ' da milyonlarca insanın hayatı ortaya konmuş ve büyük taarruzlar yapılmıştır.2-3 milyon asker ölmüş, binlerce savaş gemisi çeşitli denizlerde hasara uğramıştır.FAKAT BUNLARIN HİÇBİRİSİ NUSRAT' IN DÖKTÜĞÜ MAYINLAR KADAR SAVAŞIN DEVAMINI VE DÜŞMANIN GELECEĞİNE ETKİLİ OLABİLECEK BİR BAŞARI GÖSTEREMEMİŞTİR."

Bu sözler , İngiliz Deniz Bakanı Sir Winston Churchill' e aittir."
Erol Mütercimler
Sayfa 560 - Alfa Yayınları , 6. Basım , 2016
Ülkemizde hâlâ Atatürk'e sığınılarak yürütülen din düşmanlığı yanında bir de dine sığınılarak yürütülen Atatürk düşmanlığı vardır.
Atatürk şu açıklamayı yapar: "Din insanların gıdasıdır. Dinsiz adam boş bir eve benzer. İnsana hüzün verir. Mutlaka bir şeye inanacağız. Bu dinlerin en sonuncusu elbette en mükemmelidir. İslam dini hepsinden üstündür."
Yürürlükte olan ve askerî anayasa olarak adlandırılan 1982 Anayasasında (md. 66) Türk’ün tanımı yapılmıştır: “Türk Devleti’ne vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes Türk’tür” denilmekte, böylece, etnik bir ayrımın ifadesi değil hukuksal bir kavram olduğu açıklanmaktadır.
"Kahraman Türk kadını, sen, yerlerde sürünmeye değil, omuzlarımız üstünde göklere kadar yükselmeye layıksın..."
Erol Mütercimler
Sayfa 1007 - Alfa Yayınları 1948 İnceleme - Araştırma 34
- Babanız ne iş yapardı?
- Öğretmendi. Babam Tahir Bey Cilavuz Köy Enstitüsü mezunu. Aslında şimdi anlıyoruz Köy Enstitüsü mezunlarının ne kadar kıymetli öğretmenler olduklarını, ben de daha sonra fark ettim. Babamın ilk soyadı Akbaba'ymış. Öğretmenliğin yanı sıra mütercimlik de yapıyordu. Daha sonra beş dilde mütercimlik yaptı. Sadece bu bile Köy Enstitülerinin ne kadar mükemmel insanlar yetiştirdiğinin önemli göstergelerinden biri aslında.
Cumhuriyet ve kadın; başka bir ülkede olmayabilir ama Türkiye'de bu iki kavram yan yana gelmek zorunda...
Kar,kış,don demeden kağnıları çamurda,batakta yollara vuran Türk kadını taşıdı.Bu kahraman kadınların doğurduğu çocuklar taşıdı.Yollarda doğaya yenik düştüler,dondular,öldüler ama ayakta kalanlar gözyaşlarını acılarını içlerine gömdüler,kafileyi bozmayıp taşımaya devam ettiler.Kurtuluş savaşı kazanıldıysa işte bu kahraman kadınlarla kazanıldı.
"Ne zaman yaralandın oğlum?"
"Üç gün oldu."
Yüzbaşı Hakkı irkildi
"Ne yaptın bunca zaman?Ne yedin ne içtin?"
"Açlık dayanılmaz olunca bu gözeden su içerdim."
Yüzbaşı yaralıyı sedyecilere taşıtırken,sordu.
"Ne istersin,ne yapalım senin için?"
"Hiç bir şey istemem.Birliğime yazın,kaçak olmayayım. Beni kaçtı bilmesinler.
Bu memleket nasıl mı kurtuldu?Bu memleket bu muhteşem insanların sayesinde kurtuldu.
Endüstri Devrimi olarak adlandırılan , buharın enerji kaynağı olarak saptanması ve ardından gemicilik sektörüne uygulanmasıyla başlayan makineleşme süreci insanlık tarihinin en önemli sıçrama adımlarından birisini oluşturmuştur.Fakat çalışma koşulları da o denli berbat haldedir ki , işçiler sonunda ayaklarına giydikleri ve SABO olarak adlandırılan tahta takunyalarla makineleri kırmaya başlamışlardır.Buradan da SABOTAJ kavramı türemiştir.Makine kırıcılarıyla başa çıkmak için idam cezaları getirilmiştir.
Erol Mütercimler
Sayfa 7 - Alfa Yayınevi 6. Basın 2016
Buyurun Komplo Teorileri'ne dostlarım. Yine yeniden Tuco Herrera tarafından önerilen bir kitabı daha okumuş ve beynimi yakmış bulunuyorum. İnceleme yapmak haddime değil tabi ki ama bir fikir verebilmek adına birkaç cümle yazıyorum.
Gün aşırı, Türkiye hatta dünya nüfusunun çoğunun tartıştığı; herkesin bir fikir beyan ettiği ama yine de tam olarak neler olduğunu bilmediği tabiri caizse kapalı kapılar ardında konuşulan birçok olaya rastlayacaksınız kitapta.
Sadece rastlamayacak, bak sen bu da böyle miymiş yok artık daha neler diyeceksiniz hazır olun.
Erol Mütercimler'in Tv programlarını, videolarını izlemiş ama hiçbir kitabını nedense okumamış olanlarınız vardır elbette, ben de sizlerden biriydim. Ama ilk kitabı okumanın dayanılmaz hafifliği var üzerimde!
Ve sırada sorular:
-AIDS Pentagon’un ürünü mü?
-Yeni hedef bor madenleri mi?
-Mustafa Kemal'i örnek almak utanılacak bir şey mi?
-Mustafa Kemal'in ideolojisinin ana ekseni neydi?
-Gül Haç Örgütü gizli üyelerinin kaçını biliyoruz?
-Tapınak Şövalyeleri'nin 'masonik' aktiviteleri nelerdir?
-Gizli Cemiyetlerden kaçına aşinayız?
-Herkesçe bilinen 'ünlü' Bohemian Kulübü üyelerini tanıyacak mısınız?
-Mafyanın politikadaki yeri nedir?
-Vatikan ve Papa'nın 'ölümü' arkasındaki bağlantılar nelerdir?
-Seçim komplolarından haberdar mıyız?
-İllümunati sırrı çözülür mü?
-27 Mayıs darbesi, Adnan Menderes’in Moskova’ya gitmek istemesi nedeniyle mi gerçekleşti?
Bu ve bunun gibi yakın tarihimiz ve dünyada en çok dikkat çeken komplo teorilerini merak ediyorsanız, ayrıntılı bilgiler arıyor ama bulamıyorsanız mutlaka okumalısınız.
11 Eylül'den Osmanlı'ya neredeyse her konuda komplo teorisi mevcut olan kitapta, Erol Mütercimler önce olayların tarihteki yerini anlatıp ardından da teorisini sunuyor okuyucuya.
Başlarken uzun bir kitap gibi görünse de sayfalar ilerledikçe öyle olmadığını anlayacaksınız. Dili anlaşılır, okuyucuyu zorlamayan ama mümkün olan her açıdan düşündüren, kuşkulandıran bir kitap okuyacak ve teorileri uzun süre yorumlayıp unutamayacaksınız.
Kitabı beğenen kadar beğenmeyeni de bulabilirsiniz tabi ki. Ancak bu her eser için geçerli değil midir? Her konuda bir taraf yere göğe sığdıramazken, diğer taraf ayakları altında ezmez mi? Ama her ezilen de yanlış ya da beğenilmeyecek kadar kötü mü? Önce okuyun, interneti ve yorumları bir kenara bırakarak okuyun. Sonra fikrinizi beyan etmekte özgürsünüz tabi ki..
Kitap kurtuluş savaşı yıllarını anlatıyor.Üzerinde durduğu önemli konulardan biri denizciliğin önemi.Savaş yıllarında bir çok şeyin kıtlığı çekilirken,elimizdeki gemi sayısı iki.Halbuki asker ve silah taşımada en büyük yükü çeken denizcilik,Karadeniz'in takaları ele geçirilen irili ufaklı sandal,yelkenli ne bulursak onlarla gerçekleştirilmiş.Yakın tarihi merak edenlere tavsiye ederim.
Ulu Atamızın acıklı ama bir o kadar da etkileyici hayat hikâyesini okuyacaksınız. Atamızın hayat hikâyesini başından sonuna okuyacaksınız. İlginç olaylara tanık olacaksınız. Kaynakçası inanılmaz bir zenginlik. Akıcı bir dili var. Kitap çok kalın ama mükemmel bir kitap. Tavsiye ederim. Okuyun, okutun.
Başarılı bir çalışmanın ürünü olduğunu düşünüyorum. %100 ilgimi çeken bir eser olduğunu söylemem. Çünkü askeri ve siyasi temelli "Stratejik Düşünme" açıklanmış. Ancak teorik ve örnek açısından bakılırsa alanındaki en iyi kitaplardan biri olduğunu söyleyebilirim. Siyaset, askerî politikalar üzerine çalışma yapanların okuyabileceği bir kitaptır.
Erol Mütercimler'in bu kitabı hepimizin evlerde,kahvehanelerde,üniversitelerde,hatta ve hatta teyzelerimizin altın günlerinde dahi konuşulan,fikir üretilen bir çok Komplo Teorisinin çok çeşitli kaynaklardan alınıp derlenmesi.


Hiç düşündünüz mü,çeşitli yerlerde ve zamanlarda arkadaş guruplarında konuştuğunuz konuların (bunlar her ne konuda olursa olsun) bir çoğu Komplo Teorisi içeriyor.Belki farkında bile değilsiniz ama,dedikodu bile yapsanız Komplo Teorileri üretiyorsunuz,bu konu ülkemizde başlı başına bir sanat dalı,hemde çok sevilen ve rağbet gören bir sanat dalı ;)Mütercimler kitabını 4 ana bölümde sınıflandırmış ;

1 - Tarih
2 - Uluslararası İlişkiler - Ekonomi
3 - Medya-Politika ve Provakasyonlar
4 - Teknoloji ve Yeraltı KaynaklarıDünyanın çeşitli medya organlarından toplayarak bir araya getirdiği 73 Komplo Teorisine ayrıca kendi yorumlarını da katarak bizlere sunması cidden başarılı bir çalışma çıkarmış ortaya.


Çok kolay ,ilgi ve merakla okunan bölümler sizi sürüklüyor,öyleki bölüm aralarında geçiş yaptığımı bile farketmedim desem yeridir.Kitapta Papa'dan tutunda Biyolojik hastalıklara kadar bir çok ilgi çekici konu var.


Erol Mütercimler bu kitabında sıkça belirttiği gibi Türkiye'de yazılı ve görsel medyada aklı başında Komplo Teorisi (bu cümle biraz aklı başında olmadı ama idare edin,aklı başında Komplo Teorisi nasıl oluyorsa artık :D ) üreten hemen hemen kimse yok,ancak bu eksikliği senelerin uğraşısı ile kapatmaya,bu konuda bir şeyler üretmeye,teoriler sunmaya çalışmış,iyide yapmış,güzel bir çalışma olmuş.


559 sayfa kitap zevkle ve merakla kendisini okutuyor.Mütercimler'in bundan sonra çıkardığı Komplo Teorileri ile ilgili bir kaç kitap daha var,onları da okuyacağım.Yazar bu konuda geniş bir bilgi ve birikime sahip olduğunu sizlere rahatlıkla gösteriyor.Çalakalem yazılmış ve yorumlanmış bir kitap değil,ayrıca Erol Mütercimler'in kim olduğu da merak uyandırıyor ve araştırmaya itiyor.


Bu kitap okunur,çok şaşıracak,bu teori değil muhtemelen gerçektir dedirtecek Komplo Teorileri ile dolu.Aydınlatıcı bir kitap ve aydınlatıcı bir yazar.


Hepinize Bol Kitaplı,Keyifli Okumalı,Neşeli Günler Dilerim.Teşekkürler.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk hakkında kaleme alınmış en detaylı ve en önemli eserlerden biri, Gazi Mustafa Kemal'i anlamak için okunması gereken tek eser.
Kurtulus Savaşı dönemini anlatan muazzam bir eser. Erol Hocamız yine harika bir yapıtla bize o zorlu süreci anlatıyor. Çok ilginç bilgiler yer almakta... Okumanızı tavsiye ederim.
Mükemmel bir kitap,kitabın her bölümü benim için çok öğretici oldu.Ama en şaşırdığım ve şok olduğum bölüm 99 depremiyle ilgili bölüm oldu.
25-30 senelik bir araştırmanın sonucu ortaya çıkan bu güzide eser, bugüne kadar Gazi Paşa'yi anlatan en detaylı en önemli kitaptır. Kitabın kalınlığına bakarak 'acaba' demeyin,tekrara düşmediğinin garantisini size ben veriyorum. Değerli komutanın görüşlerinide içine alıp, ayrı bir önem kazandırdığını ayrıca söyleyebilirim.
Strateji, Erol Hocamızın deyimiyle bilimdir. Strateji ile ilgili bilinmeyen konulara değinmiş bir kitap. Kaynakçası zengin. Bu kitapta stratejinizi belirlerken nelere dikkat edeceğinizi, hangi yolları kullanacağınızı belirtmekte. Kitabın kalınlığı gözünüzü korkutmasın. Güzel bir eser. Özellikle öğrencilere, iş dünyasında çalışan kişilere, bilim adamlarına faydalı olacağına inanıyorum. Okumanızı tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Erol Mütercimler
Unvan:
Türk Yazar, Araştırmacı
Doğum:
Kars, 1954
Erol Mütercimler (1954, Kars), Türk yazar, araştırmacı ve televizyon programcısıdır.

Erol Mütercimler, 1954 yılında Kars'ta doğdu, tüm öğrenim yaşamı İstanbul'da geçti. Liseyi İstanbul Gazi Osman Paşa Plevne Lise'sinde tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü'nden mezun oldu. Deniz Kuvvetleri'nde bir süre Fizik öğretim üyeliği, Beşiktaş Deniz Müzesi (İstanbul Deniz Müzesi) Müdürlüğü yaptı ve bunun ardından Avustralya'ya gitti. SBS devlet radyosunda programcılık yaptı. "Çok kültürlülük" konusundaki doktora alan çalışmasını Avustralya'da yapıp, akademik çalışmasını İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde tamamladı. Deniz tarihi çalışmalarıyla tanınan Mütercimler, Türkiye'ye dönüşünde çeşitli gazete ve dergilerde köşe yazarlığı yaptı. TRT Radyosu ve çeşitli TV kanallarında programcı ve yönetici olarak çalıştı.Belgeseller hazırladı. Halen üç ayrı üniversitede (Yeditepe, İstanbul Ticaret, Doğuş, İstanbul Aydın) Strateji ve Devrim Tarihi dersleri vermektedir. Şu anda Cem TV'de Aynanın Arkası ve Komplo Teorileri adlı haber programını yapmaktadır. Bugüne kadar kısa radyo oyunları, çeşitli dergilerde yazıları ve belgesel senaryolarının yanı sıra yirmi bir kitaba imza atmıştır. Ontvhaber.com isimli İnternet televizyonunda program yapmaktadır.

İstanbul Ticaret Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır.

Son olarak Suna adlı sinema filminde 68 kuşağından bir karakteri canlandırmıştır.

Erol Mütercimler 1 Temmuz 2008 günü Ergenekon Soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştır. Sorgusu yapıldıktan sonra, aynı gün gözaltına alınanlar arasında savcılık makamı tarafından serbest bırakılan tek kişidir.

Yazar istatistikleri

  • 102 okur beğendi.
  • 198 okur okudu.
  • 29 okur okuyor.
  • 549 okur okuyacak.
  • 9 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları