Komplo Teorileri Aynanın Ardında Kalan Gerçekler

9,3/10  (9 Oy) · 
33 okunma  · 
11 beğeni  · 
2.562 gösterim
27 Mayıs darbesine Adnan Menderes`in Moskova`ya gitmek istemesi mi yol açtı? İmam Hatip Okulları, Köy Enstitüleri`ne bir tepki midir? Orgeneral Eşref Bitlis`in uçağı Amerikan jetleri tarafından mı düşürüldü? AIDS Pentagon`un ürünü mü? 11 Eylül, ABD hükümeti tarafından daha önceden bilinen bir saldırı mıydı?

ABD Büyükelçisi Edelman Türkiye`yi parçalamaya mı geldi? Ortadoğu`daki enerji kaynaklarını barındıran topraklar üzerine oynanan Amerika bir sonraki adımda Türkiye için ne planlıyor?

Komplo teorileri, Türkiye`de bilen bilmeyen herkes tarafından sıkça kullanılan kavramlardan birisidir. Sözlüklere göre `komplo teorisi` iç politika, uluslararası ilişkiler, ekonomi, kısacası ve sosyal sorun ya da olayları gerçekte olduğundan farklı/uydurma parametrelerle değil, açık ya da özel kaynakların yayınlarında ortaya konan argümanları kullanarak bir mantık çerçevesinde değerlendirmektedir. `Komplo teorileri` aslında senaryo yazmaktır. Dünyadaki hemen tüm istihbarat örgütleri ya `komplo` kurar ya da `komplo teorisi` yazarlar. Ülkemizde de komplo teorisi yazmak önemlidir çünkü bu, beyni boşaltmak, kuşku ve endişeleri paylaşmaktır. Yazılacak senaryolar politik aktörler ile karar vericilere yol gösterici olursa -ki olmalıdır- bundan tüm toplum kazançlı çıkacaktır.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2010
 • Sayfa Sayısı:
  565
 • ISBN:
  9789752976054
 • Yayınevi:
  Alfa Basım Yayım Dağıtım
 • Kitabın Türü:
fazi 
 09 Haz 22:26 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Buyurun Komplo Teorileri'ne dostlarım. Yine yeniden Tuco Herrera tarafından önerilen bir kitabı daha okumuş ve beynimi yakmış bulunuyorum. İnceleme yapmak haddime değil tabi ki ama bir fikir verebilmek adına birkaç cümle yazıyorum.
Gün aşırı, Türkiye hatta dünya nüfusunun çoğunun tartıştığı; herkesin bir fikir beyan ettiği ama yine de tam olarak neler olduğunu bilmediği tabiri caizse kapalı kapılar ardında konuşulan birçok olaya rastlayacaksınız kitapta.
Sadece rastlamayacak, bak sen bu da böyle miymiş yok artık daha neler diyeceksiniz hazır olun.
Erol Mütercimler'in Tv programlarını, videolarını izlemiş ama hiçbir kitabını nedense okumamış olanlarınız vardır elbette, ben de sizlerden biriydim. Ama ilk kitabı okumanın dayanılmaz hafifliği var üzerimde!
Ve sırada sorular:
-AIDS Pentagon’un ürünü mü?
-Yeni hedef bor madenleri mi?
-Mustafa Kemal'i örnek almak utanılacak bir şey mi?
-Mustafa Kemal'in ideolojisinin ana ekseni neydi?
-Gül Haç Örgütü gizli üyelerinin kaçını biliyoruz?
-Tapınak Şövalyeleri'nin 'masonik' aktiviteleri nelerdir?
-Gizli Cemiyetlerden kaçına aşinayız?
-Herkesçe bilinen 'ünlü' Bohemian Kulübü üyelerini tanıyacak mısınız?
-Mafyanın politikadaki yeri nedir?
-Vatikan ve Papa'nın 'ölümü' arkasındaki bağlantılar nelerdir?
-Seçim komplolarından haberdar mıyız?
-İllümunati sırrı çözülür mü?
-27 Mayıs darbesi, Adnan Menderes’in Moskova’ya gitmek istemesi nedeniyle mi gerçekleşti?
Bu ve bunun gibi yakın tarihimiz ve dünyada en çok dikkat çeken komplo teorilerini merak ediyorsanız, ayrıntılı bilgiler arıyor ama bulamıyorsanız mutlaka okumalısınız.
11 Eylül'den Osmanlı'ya neredeyse her konuda komplo teorisi mevcut olan kitapta, Erol Mütercimler önce olayların tarihteki yerini anlatıp ardından da teorisini sunuyor okuyucuya.
Başlarken uzun bir kitap gibi görünse de sayfalar ilerledikçe öyle olmadığını anlayacaksınız. Dili anlaşılır, okuyucuyu zorlamayan ama mümkün olan her açıdan düşündüren, kuşkulandıran bir kitap okuyacak ve teorileri uzun süre yorumlayıp unutamayacaksınız.
Kitabı beğenen kadar beğenmeyeni de bulabilirsiniz tabi ki. Ancak bu her eser için geçerli değil midir? Her konuda bir taraf yere göğe sığdıramazken, diğer taraf ayakları altında ezmez mi? Ama her ezilen de yanlış ya da beğenilmeyecek kadar kötü mü? Önce okuyun, interneti ve yorumları bir kenara bırakarak okuyun. Sonra fikrinizi beyan etmekte özgürsünüz tabi ki..

Nur Önder 
02 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mükemmel bir kitap,kitabın her bölümü benim için çok öğretici oldu.Ama en şaşırdığım ve şok olduğum bölüm 99 depremiyle ilgili bölüm oldu.

Beyin jimnastiği yaptırmanın yanında, olaylara karşı uyanık olmamız gerektiği düşüncesini getiren bir kitap. Anlatılan olayların üzerinden yıllar geçmiş olsa bile, okuyucunun düşünce yapısını olumlu yönde etkileyeceğine şüpheniz olmasın.

Kitaptan 1 Alıntı

Peyroux 
20 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kültürel Yozlaşma
Yapılan son kamuoyu araştırmalarına göre, nüfusunun yaklaşık yüzde 80'i son iki yıl içinde "hiç kitap okumamış", bu arada, gazete ve dergi satışları yaklaşık yüzde 65 oranında düşmüş bir toplum olarak Türkiye, televizyonları sayesinde bir "dış gücün" kültürel saldırısıyla mı karşı karşıya?

Evet, Türkiye, ulusal televizyonlarının "ticari yaklaşımlarından" kaynaklanan ve geleceğini ciddi şekilde tehdit eden bir komplo ile
karşı karşıya!

Komplo Teorileri, Erol MütercimlerKomplo Teorileri, Erol Mütercimler